021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor

Mesajde Speranta16 » 11 Oct 2020, 16:54

Incearca sa nu te gandesti la cum iti e. Tine-te ocupat, foarte ocupat.

Sunt autorul acestui subiect
vlad23
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde vlad23 » 11 Oct 2020, 20:55

Nu o sa mai plec de aici, chiar daca scriu 5 ani.
Exista vorba aceea "cand iti zice unul, pff.. cand iti spun 3, ..", apai baga la cap, baiete.
Daca citeste careva acest post, PRICEPE ... esti alcoolic. Poate sunt dur acum, dar nici mierea si nici Prosecco, precum bine spuse Tudor, nu ajuta la nimic.

Am studiat algoritmii genetici 5 ani. In spatiul solutiilor, exista si anomalii, ce fericit converg spre un optim global. E foarte interesanta apoi Mutatia, ce din doi cromozomi poate obtine un efect minunat. Tine de hazard. Totusi, pentru restul indivizilor, potentiali, tine de statistica, de ... curba, de Gauss, ca tot vine valul peste noi Covid.

Aducand discutia spre alcoolism, Mutatia nu functioneaza in cazul meu. Aud, citesc, cazuri fericite ce ... se lasa treptat cu metoda lui Gaia, 900ml de miere si 145 de rodii, altii ... nu.

In esenta, Steve Jobs traia si acum daca nu era cu naturistele... sunt bune, insa tremura patul ori crapi, nu e chiar Zen treaba. Din alcoolism se moare.

E ciudat. Am peste 20 de carti scrise, iar aici scriu ca un novice, adesea tamp, fara har.

E dur. E foarte dur. Ma gandesc la Tudor care 5 ani le-a petrecut precum eu ultimele luni. Apoi, Speranta, Vbc, Raza de soare, si toti ceilalti. Vad ca se poate.

Matematic vorbind, ipoteza mea e dura tare. Sunt ipohondru (varii motive), adesea spre psihopat, probabil, deoarece analizez prea mult, citesc, ma documentez, ma analizez, simt vena X ce imi vibreaza, am ajuns sa imi stiu pulsul cu +/-5 doar punand mana la gat, la artera.
Sunt si perfectionist, ma rog... eram!!!, ca sa spun asa. Caci am ajuns low, mai nou.
Apoi, depresiv. De mult timp.
-------
Ce-i culmea e ca undeva, mai zace un pic de ambitie. Credeti ca nu stiu ca ma priviti fara speranta? Ca este un cumul de valori negative?
-----
Cert este ca ... un Prosecco pana la 6, prietene, se lasa cu o vodka 200 seara. Deci, si daca nu o sa mai fiu, iar acest forum imi va pastra topicul, e Dur.
Nu merge!
Te smulge din casa primul pahar, te taraste pe jos, nu ai ratiune, cap, familie, dumnezei, esti DEPENDENT ca in filme, de ajungi sa faci rau pentru un gram, vorba aceea.
---
Nu merge cu putin.
O spun eu, o spun TOTI.
Bate orice algoritm Machine Learning state-of-the-art din 2020.
---
Concluzie
Chiar sunt curios, pentru ca sunt ambitios. Tine si de ambitie, la naiba.
Stai si te ... pe tine ca nu poti.
Sunt un cacacios.
Caci dur, cam asta sunt.

Deci, prietene, ... nu merge cu Prosecco, sau cum se scrie.
Q.E.D.

L.E. Daca eu, nebunul satului, ajung abstinent, ... ar fi o realizare. Caci am un cumul negativ Major.

#gandurideseara
Ultima oară modificat 11 Oct 2020, 21:05 de către vlad23, modificat 1 dată în total.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 11 Oct 2020, 21:05

Pai da, nu avea cum sa mearga, de aici si apropoul meu cu "deja vu-ul". Suna exact ca berea de acum o luna;). Citind tot ce ai scris, consider ca exact fix aceste abilitati te-au si adus unde esti. Daca ai reusi sa privesti totul usor mai simplu, ai scoate om din tine:). Cat despre depresie, te provoc la un mic pariu. Nu bea o luna, dar ma rezum si la 2 saptamani, sa vedem daca depresia mai e asa accentuata. Referitor la pareri, te privesc cu o mare speranta. Nu stiu de ce, dar cred in tine ca nu esti un caz pierdut! O seara linistita!
Ultima oară modificat 11 Oct 2020, 21:16 de către Speranta16, modificat 1 dată în total.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 11 Oct 2020, 21:06

P.S. M-ai innebunit cu Gauss-ul tau:))

vlad23
Boboc
Boboc

Mesajde vlad23 » 11 Oct 2020, 21:11

Pai e Gauss, stii de ce? In varf ... tremuri. Mai e speranta, Speranta!
Ma duc in pat, cu un gand bun.
Noapte buna!
PS. Undeva, in adancul meu, intelesesem deja-vu-ul tau. :)

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 11 Oct 2020, 21:16

Credeti ca nu stiu ca ma priviti fara speranta? >fals

Eu cred ca ai șanse Daca vrei cu adevărat! Tine de tine!
Cu siguranta am văzut cazuri mai grave, mult mai grave cu alcoolism cronic, cu dementa alcoolica,severa care rezistau 2 3 4, poate și 7 zile, tot dupa 1 2 zile cu sevraje îngrozitoare,
poate ma repet...
Sigur poti si tu!
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 11 Oct 2020, 21:20

Mergi la somn doar cu ganduri bune. Stiu ca l-ai inteles, dar nu l-ai agreat:). Noapte buna!

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 11 Oct 2020, 21:23

Daca pe Speranta ai innebunit o cu clopotul lui Gauss, io sunt contrariata cu cele 24 linguri cu miere :) intr o zi? :)

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 11 Oct 2020, 21:31

Buna seara Vlad,
Bine ai venit pe forum!
Din cele scrise de tine mai sus trag concluzia ca lucrezi intr-un domeniu tehnic, cel mai probabil programare.
Daca bei in continuare o sa fie tot mai rau, daca te opresti o sa fie bine. Nu e usor, sunt niste ani in care ai obisnuit creierul cu alcool. Nu e ceva imposibil, sunt altii care au fost in situatii mai grave si au astazi multi ani de abstinenta.
Tine legatura cu forumul.
Nimic nu e intamplator.

vlad23
Boboc
Boboc

Mesajde vlad23 » 12 Oct 2020, 07:20

Buna dimineata tuturor!
Sa aveti o zi frumoasa!
Da, am citit despre o cura cu miere dura, e vorba de 900ml in 24 de ore, insa mi se pare absurda, nu-s Winnie de pluș. :))
Totusi, vad ca ajuta vreo 10 lingurite zdravene pe zi, de-alungul ei.
Sa stiti ca de cand scriu aici, nu am mai zacut ca inainte.
Sunt mai optimist!
Spor in toate!

Înapoi la “POVESTEA MEA”