021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Se vede ca am chef de scris.
Dupa postarea anterioara, pot doar sa spun ca Dumnezeu iti ofera liber arbitru, o multime de intersectii, insa daca ai ochi sa vezi, poate in trecut ori prezent, iti ofera si multe exemple, chiar si indicii ori solutii.
Daca le observi sau nu e problema fix a ta.
E fix problema ta cum iti gestionezi viata. Caci singur te nasti si singur mori. In solitudine te regasesti, cu bune si cu rele.
Vai si offf.... te doare capul cata teorie am in mine.
:)
Va pup.
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Old Tudor are dreptate.
E bine ca am observat "lipsa", initial. Am venit aici ca ramasesem oarecum fara grane.
Sacul meu e pe sfarsite, mai sunt niste graunte acolo. Depinde si de suprafata bazei, matematic vorbind, fiind saci de diferite dimensiuni.
Doar de mine depinde daca mai hranesc gainile din mintea mea.
:)
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Buna dimineata,
Hai ca beau o cafea mai nou.
Spor in toate!
"Gauss" Vlad
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de tudor »

vlad23 scrie:Buna dimineata,
Hai ca beau o cafea mai nou.
Spor in toate!
"Gauss" Vlad
Bună dimineața, Vlad !
Bună dimineața, Speranța !
Bună dimineața Tuturor !
Chiar în aceasta dimineața la radio un doctor recomanda că după un mic dejun să bem o cafea că ajuta la energizarea organismului.
🙂 Bineînțeles că a sugerat sa nu abuzăm .
O zi frumoasă vă doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor

Mesaj de tudor »

Salut , Vlad!
Ce mai faci?
Nu vrei să ni te alaturi in echipa "AZi NU BEAU" ?
Hai , ridică ochii spre soare și privește cu spre soare.
Ziua de ieri a trecut , Tot ceea ce avem este ziua de AZI.
Aștept un răspuns!
Până ai timp, îți doresc să ai o zi frumoasă și abstinența senină!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Salut, Tudor!
Salut, tuturor!
Undeva, acolo, in eterul infinitului, chiar cred ca e un sens, necunoscut noua.
Acum 10 minute priveam un tip care e in Bali, fost programator, ce a reusit sa isi castige independenta financiara, iar spotul sau era ... bazat pe un dialog cu el, cel de acum 7 ani. Chiar e postat acum 15m:
https://www.facebook.com/786808718/post ... 978008719/
Inchid, apoi OLD Tudor scrie postarea de mai sus.
Apropos, numele meu de familie este tot Tudor, deci... imagineaza-ti coincidenta ... :)
Iti multumesc pentru mesaj, OLD Tudor. Sper si eu, ca toti de aici sa ... nu stiu, acel declic. Atat. Te-am privit ca pe mine, peste ani, intr-un Univers paralel mai bun.
Zi buna,
Vlad T.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ajutor

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Vlad , am apucat si ti-am citit tot topicul , abia astept sa iti raspund , azi nu cred ca reusesc ca am grupul AA si asa am lipsit saptamana trecuta .
Si ca sa mai si glumim , i-am citit si topicul Sperantei acum vreo 2 saptamani , dar cu ea am avut ,, noroc "😊 ca-si deschisese unul nou😁.
Imi permit sa il salut si pe ioanide67 de aici de la tine si sa ii urez bun venit !
O zi frumoasa Prieteni va doresc si multumesc tuturor celor ce scriu aici !
Colea , alcoolic , astazi multumesc voua si lui Dumnezeu , abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ajutor

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Speranta !
Pentru ca-mi plac datele mai exacte, Colea, tin sa specific ca l-ai citit acum vreo luna jumatate.
Tu esti precisa ca un ceas elvetian , eu .....ca ceasul CFR_ului🚂 😁 .
De la 2 -ua saptamani la o luna jumatate este o mare diferenta si cred ca poate avea legatura cu alcoolismul , sa mi se para ca nu a trecut mult de cand am facut ceva pentru abstinenta si sa ma culc pe lauri si deodata poate sa apara o recadere .(Atentie la neatentie !)
Se intampla si invers , in timpul consumului nu imi dadeam seama ca beam asa des , mi se parea ca beau doar in weekend si lunea ma mai dregeam , dar a mea fosta sotie a avut ideea de a nota cu rosu in calendar zilele in care beau si s-a cam umplut toata luna cu rosu , lipseau doar vreo 2 zile cand imi era prea rau fizic si boleam in pat toata ziua ....

Salut Vlad , m-am regasit in ,,povestea " ta .topicul tau .
Eram depres si tot fosta sotie imi recomanda sa merg la psiholog , dar eu nu concepeam sa merg sa mai dau si bani , pentru ca si asa cam toti mergeau pe vicii , baut , fumat si ma gandeam ca nu pot sa iau si restul "de la gura copilului ", cheltuielile pentru psiholog erau destul de serioase , asa ca preferam sa merg din inertie inaite . Eram intr-un blocaj mintal si preferam sa nu schimb nimic , poate si pentru ca nu mai aveam incredere deloc in mine , ma credeam un caz pierdut si ma afundam si mai tare in boala mea, ma insinguram si mai tare . Iesieam cu baiatul meu in parc dar nu puteam sa joc teatru ca sunt fericit , eram trist pe o banca si daca mai erau persoane ma duceam mai intr-un colt sperand ca nu trebuie sa si conversez ...
Inainte sa intru pe forum , in AA ,am fost cam 1 an la psiholog si cred ca m-au ajutat , toate impreuna , Am fost si la un preot la o manastire si m-am spovedit , tot inainte de a intra in abstinenta .Si asa , toate m-au ajutat sa ies la lumina .
O zi frumoasa va doresc dragi prieteni !
Colea , sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns