021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Salutare tuturor!
Am tot citit acest forum si acum va scriu. Fiecare are o poveste in spate, sa spunem ca eu beau de mult timp, mai intai social, apoi ... de la 6 seara (numaram orele), iar acum am ajuns sa tremur la 7 a.m., imi e greata, transpir, iar totul dispare miraculos cu 50 de 100ml. Nu dorm, nu pot respira cateodata, ...
Am un copil, il cresc singur, am obosit. M-am inecat in alcool si fumat, zac, sunt vai de mine.
Beau ca sa trec ziua, nu mai fac nimic altceva. La naiba, am studii, am o firma, este distrugator. Beau si iar beau.
Sunt disperat.
Nu am nici jena. Ma duc la butic si iau 200ml (nu 500 special), in timp ce altii beau cafeaua. 7.35 am.
Am ajuns sa beau 500ml de Votka si sa nu am mai nimic, am toleranta deja.Mai iau si o sticla cu vin seara. E ireal.
Prefer votka, nu are gust. Deja berea imi face rau, iar vinul imi pare acru. Taria... heh. Insa de 28%, ... sa intre multa in prostia mea.
Imi doresc sa scap. Pentru mine si fiul meu.
Nu am cu cine sa vb. Nu am bunici / parinti. Sunt rosu la fata, imi e rusine, insa ardoarea bauturii bate tot (noroc cu masca ca se vad doar ochii incetosati).
Va rog... sa ma ajutati.
S-au adunat multe, plecam cu sticla de Jack de la Fundeni de la mama in 2016, am cativa ani. M-am mutat apoi cu cineva, am pierdut o pt ca am jignit, injurat, dupa ce beam. O viata grea, si frumoasa, dar... m-a prins acest viciu rau de tot. Am 39.
Chipurile zac dupa Ea, in fapt zac, beau, zac, un cerc vicios. Dus? Pff... rar, cand e jale. Doar sa beau. E ireal. Nu mai pot lucra, mintea imi merge, insa zac mahmur ori ametit.
Am tot editat, poate nu e coerent...
Imi este rusine in oglinda.
Sunt alcoolic.
Multumesc,
Vlad
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor

Mesaj de Airam »

Vlad, imi pare rau de situatia in care esti. E bine ca scrii aici si e bine ca iti dai seama ca ai o problema cu alcoolul. Nu stiu cum sa-ti spun sa incepi..incearca sa-ti propui sa nu bei azi.
Ai grija de copilas, Maria!
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Airam scrie:Vlad, imi pare rau de situatia in care esti. E bine ca scrii aici si e bine ca iti dai seama ca ai o problema cu alcoolul. Nu stiu cum sa-ti spun sa incepi..incearca sa-ti propui sa nu bei azi.
Ai grija de copilas, Maria!
Multumesc, o sa incerc.

Imi este teama sa nu mor de la sevraj. Nu am cum sa ma internez. Daca reduc cateva zile, doar la bere, poate sa fie mai usor? Ma gandesc ca e vorba de cantitatea ingerata, fara a avea un soc direct cu 0%....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor

Mesaj de Vbc »

Salut
Singura solutie este renunti definitiv, vor urma cateva zile grele, dupa care trebuie sa depasesti sevrajul psihic care el va continua mai tot timpul in cazul nostru al alcoolicilor, (acest forum te poate ajuta intr o prima faza, cu povestile fiecaruia) parerea mea, vei constata ca nu esti singurul care se confrunta cu aceasta boala grava, ca sunt alcoolici abstinenti de foarte multi ani, care au reusit si ca ai sansa ta la vindecare, la o viata mai buna.
Pt mentinerea abstinentei trebuie lucrat tot timpul, trebuiesc schimbate obiceiuri si principii.
Daca treci la bere e ca si cum "nu sari de la etaj 10 sari de la 8"
Eu consumam bere si vin ,in cantitati industriale, beam si dimineata cate o bere sau 2 , 0.33 pt depasirea sevrajului, dupa care conduceam spre servici :(, cand le mai "mixam" Intre ele 1 zi bere 1vin, pana ajunsesem sa beau atat bere Cat si vin, daca eram undeva si se consuma tarie, beam fara probleme , daca ma intalneam in schimb cu o persoana ca tine acum 3 4 ani imi spuneam in minte ca tu esti alcoolic, eu nu ca beau bere si vin, ....
in ultimul timp inainte sa ma opresc din consum ma impacasem cu ideia de alcoolic, doar ca nu aveam puterea necesara sa renunt.

E bine sa ramai alaturi de noi pe forum, ai materiale multe de citit
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Usersters123 scrie:Buna, Vlad. Imi pare, sincer, rau prin ce treci. Nu sunt medic, dar iti recomand sa mergi la spital, adresarea cât mai urgentă unui medic în cazul unui sevraj sever este extrem de importantă. Tratamentul sevrajului alcoolic este complex și presupune administrarea de benzodiazepine, anticonvulsivante, perfuzii pentru rehidratare și corectarea deficiențelor de minerale din organism, vitamine din complexul B, suplimente pentru protejarea ficatului, corectarea nivelului glicemiei, a tensiunii arteriale, a pulsului. Este metodă cea mai indicată prin care poti depăși, în siguranță, sevrajul. Ulterior, poți primi un tratament medicamentos și poți fi îndrumat spre psihoterapie sau grupuri de suport. Iti doresc tot binele din lume și sper să fii bine!
De asta ma tem, caci 0% dupa 500ml de vodka ++, cam sevraj acasa nu e recomandat. Ma cunosc... desi am doar 39, pulsul marit, tremor la maini, greata, dorinta acuta, ... si daca vreau, fug si iau o sticla de votdka la 200ml si dupa 30 min ma simt bine, desi am baut poate doar 60ml. Stau si plang, fiul meu doarme, incerc... sa nu mai fac, sa ma opresc sa o iau usor, dar precum stim toti, 200 devin 600... ca si acum cand va scriu.

Am ajuns sa urasc alcoolul. Sunt dr.ing, autor, dar nu iarta pe nimeni, e jale. Am invatat, am studiat, dar uite caci creierul ne joaca feste destul de dur.

E ireal cum ma trezesc la 4, 6 , 7 ... transpirat, tremurand, nu rau... dar un indiciu ca este ingrozitor.

Daca eram in club acum 8 ani, ori la mare cu 3 beri, ... :)... ori la un vin, ori... cine stie unde, depinde de organism. Unii devin dependenti, altii nu.

Stiu ca e boala.
E groaznica.

Va mai scriu, voi incerca sa reduc dur 3 zile, apoi nimic. Nu o sa pot nimic, pt ca nu are cine sa stea cu fiul meu.

M-as interna azi, sa dorm, sa uit, sa fiu om.
Va multumesc,
Un alcoolic... care totusi vrea.
Vlad
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor

Mesaj de styx »

Salut Vladule si bine ai venit!
Nu o sa te mint, problema este tare nasoala daca ai ajuns sa bei ca sa functionezi... Cunosc faza asta destul de bine, ajunsesem sa bag o sticluta de 200 de ml de vodca de 38-40 de grade de la coltul blocului unde era buticul si pana la statia de autobuz(cam300 de metri) si mai aveam una de coniac pregatitasa o amestec cu cafea la serviciu... Cam de la faza asta am ajuns eu la concluzia ca nu se mai poate asa...Sevarjul e foarte nasol la alcoolici si se paote termina urat adica este singurul sevraj din care se moare... Daca bei bere nu faci nimic, va fi mai rau dupa aia, hidrateaza-te foarte bine și chiar dacă o sa borăsti, bea cat mai multe lichide non alcoolice. In cateva zile (cam 2)sevrajul fizic trece si poti vizita un medic care sa-ti recomande ce tratament sa iei, insa nu -ți va putea sa-ti dea nimic care sa te faca sa nu mai bei,. asta depinde de tine si de actiunile tale.

Si nu ai de ce sa-ti fie rusine, marea majoritate de aici suntem alcoolici mai mult sau mai putin in recuperare dar intrăm zilnic pe forum cu speranță.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Vorbind cu voi, ma regasesc si va multumesc. O sa scriu aici, mi-ati oferit speranta. Sunteti faini!
seagull
Senior
Senior
Mesaje: 121
Membru din: 27 Aug 2020, 14:58

Re: Ajutor

Mesaj de seagull »

Salut, Vlad si bine ai venit!:)
Cred ca cel mai important pas l-ai facut deja, acela de a cauta ajutor si de a recunoaste situatia cu care te confrunti si te felicit pentru asta.:) Si eu sunt nou ca si tine pe acest forum , dar vreau sa ti spun ca m-au ajutat foarte mult povestile de succes ale veteranilor , suportul oferit si primit de catre fiecare dintre noi poposind aici. Asa ca eu personal sunt alaturi de tine si cred in mine, in tine si in toti cei de aici ca putem intoarce lucrurile in favoarea noastra. Tine aproape, scrie ori de cate ori simti si cu siguranta vei primi raspuns ! Multa bafta!:)
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Ajutor

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața, Vlad!

Sper că această dimineață te găsește bine.

E greu să treci singur prin ceea ce treci, și cu o familie e greu cu atât mai mult singur. Frica de sevraj te face să bei, măcar de această dată. Am fost și eu pe acolo, locuind singură și zicând că doar acum, doar cât să nu mor. Dar eu am fost internată și într-un centru și am văzut căderi grave de la sevraj, căderi care au dus la spitalizare de urgență că o dădeau spre deces. Cum spunea și altcineva, dacă pățești ceva nu mai are cine sta cu copilul toată viața. Caută un centru ambulatoriu, măcar pt primele trei zile e posibil să ai nevoie. E posibil să funcționeze și berea, dar tot consum e și nu te lași ci continui, sții și tu asta.

Să știi că mulți intelectuali o iau pe calea asta. De fapt, eu cred că fix intelectualitatea mea m-a făcut să ajung la alcoolism, nu ești singurul și nu ești singur. Și eu am o fetiță mică, deși nu am grijă singură de ea înțeleg durerea din suflet când îți privești copilul în ochi și te gândești ce se poate alege de el dacă continui așa. Renunță pentru tine, renunță pentru copilaș, merită!

Scrie și citește pe forum și caută și ajutor specializat.

Ai grijă de tine și de copilul tău! O zi ușoară îți doresc!

Elsa
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
vlad23
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 09 Sep 2020, 16:59

Re: Ajutor

Mesaj de vlad23 »

Buna ziua,
De aseara de la 20 pana azi la 11 nu am baut nimic, apoi o bere. Mi-a deschis pofta evident spre muulte altele, insa ma abtin. Incerc sa beau doar o bere diseara, cat am in casa si atat.
E aproape imposibil gradual, stiu. Insa acum e tot ce pot sa fac.
Am baut 2 litri de apa.
La 9 vomam prima cana cu apa dupa spalatul pe dinti. Primul impuls a fost buticul si 200ml de votka. M-am abtinut ireal. Am facut insa ceva - am zis sa imi pacalesc creierul, am pus apa intr-o sticla goala si am baut o in gradina, cum faceam in alte dimineti cu vodka. Mi-a fost rau, sunt inginer maniac, programator si imi calculez procente si ml instant, zi de zi, e al naibii chin psihic.
Ieri la ora 16 bausem deja 400ml.
Azi o bere (5% * 500ml = 25ml alcool) versus 400 * 28% = 108ml... ieri.
E rau, dar... rezist.
Ma gandesc daca cateva zile o tin sub 50ml, poate va fi mai usor... sa scap de taria asta initial.
Va scriu inainte de culcare.
Multumesc tututor.
Scrie răspuns