021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Trebuie să reușesc

Mesajde Ambasador » 12 Oct 2020, 21:08

Hei, am incercat si eu fara sa vreau somnul avand pe fundal basmul..asta cand erau copiii mai mici. Pot garanta ca a functionat in cazul meu. Ce vremuri! 🙂
E ciudat sa constat un lucru. Perioada de consum imi dadea o idee falsa de somn. Perioada de neconsum insa, mi-a pus in fata o evidenta interesanta. Dorm ca un bebelus, chiar si 8 ore pe noapte! Traiasca abstinenta! Ea chiar aduce numai beneficii!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 12 Oct 2020, 21:18

Te pup, Dora si ma bucur sa te citesc din nou. Ma incanta seninatatea ta. Same here:)! Cat despre basme, cred ca le-am recapitulat pe toate, mai ales pe cele de Petre Ispirescu. Vocea Cameliei Radoi chiar ma linistea. Pentru cei interesati, o gasiti pe youtube:). https://youtu.be/4u7s3b0r8J0

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 12 Oct 2020, 21:22

Ioani, iti urez un nou inceput de drum in care TREBUIE ia incet forma lui POT. Incet, cu rabdare si intelegere fata de tine. O lectie pretioasa invatata aici, aceasta a fost. Sa fiu buna cu mine, ceea ce iti doresc si tie Ioani! Ofera-ti timp sa te vindeci, nu te supra incarca emotional. Linistea, pacea cu tine, impacarea, ele te vor ghida pe drumul abstinentei. Somnul tau se va imbunatati treptat, iti spun din experienta mea nou traita. De circa trei ani am avut probleme ingrozitoare cu somnul si mereu foloseam medicamentul preferat: alcoolul. Pana am inceput sa il las si atunci am vazut diferenta. Acum imi sunt suficiente 2-3 seriale sa adorm si atat. Acum, noptile imi sunt senine chiar si in somn!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 12 Oct 2020, 21:23

Petre Ispirescu! A fost Fat-Frumosul copilariei mele! O, daa! 🤗

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 12 Oct 2020, 21:29

Si eu ma bucur la fel, de mai mult somn, în abstinenta ,,,8 9h de multe ori,
În perioada de consum,mai ales cand era extrem de abuziv, langa asa, 3 4,5 zile fara pauza ,dupa 2 3h de somn, cât era efectul puternic al alcolului numai dormeam...incepeau starile nasoale.....
E pur si muove!

Sunt autorul acestui subiect
ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 07,10,2020
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 13 Oct 2020, 04:18

Bună dimineața. Vă mulțumesc pentru sfaturi, dar a fost greu 11,00-12,45 somn, țigară, 1,00-3,00 somn, 4,00 dat jos din pat.
Văd ce fac azi , oricum ”azi nu beau”.
O zi frumoasă.

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 13 Oct 2020, 05:44

Neața,

E bine că ai început ziua cu gânduri bune. Orice ar fi, azi nu lupta cu alcoolul. Lasă-l in treaba lui.

Despre somn și eu îmi aminteasc diferența dintre băut și dintre nebăut. Somnul generat de alcool e de fapt un fel de comă alcoolică, nu somn, și e tulburat oricum de coșmaruri, coșmaruri care mai țin ceva după ce încetezi consumul (la mine 2-3 zile cât era sevrajul țineau și coșmarurile). Apoi lucrurile se reglează încet-încet cam in două-trei lunI ajungi la un normal cu somnul. Eu acum nu am nici un mare sfat de dormit toată noaptea pt că la mine nu se întâmplă (am bebe) dar eu seara beau ceai de mușețel (preferatul meu) sau valeriană (dar acela poate da cică dureri de cap - eu aveam mereu dar asta era când eram în vechea relație deci nu știu dacă de la ceai erau) și eu mai iau uneori chestii naturiste gen Somn liniștit, Somn ușor.. de alea cu melatonină, tei.. poate găsești ceva să te ajute.

O zi senină și scrie pe forum, eu în prima săptămână și in perioadele de cumpănă am scris o grămadă (și cam toți au scris mai mult la inceput din ce am sesizat că e tare greu și creierul tare vrea să te prostească să bei măcar un pahar, măcar unul mic...)
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

Sunt autorul acestui subiect
ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 07,10,2020
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 13 Oct 2020, 12:29

Bună Elsa am luat ”somn ușor”, a avut efect în prima zi (vineri), dar de atunci nimic. Mi-am comandat echipament de alergat, vine mâine așa că ”azi nu beau” și de
mâine alerg, să nu mă prindă alcoolul. Sîc.

elsae85
Senior
Senior

Mesajde elsae85 » 13 Oct 2020, 13:54

Bravo, spor la alergat!! Fugi repede să fi sigur că și alcoolul e viclean tare.

Zi senină!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 14 Oct 2020, 17:50

Buna seara ,Ioanide !

Ce mai faci ?
Cum te mai simti ?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “POVESTEA MEA”