021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 07,10,2020
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Re: Trebuie să reușesc

Mesajde ioanide67 » 15 Oct 2020, 04:04

Bun[ dimineața Tudor. Mulțumesc bine și cel mai important nu am băut și nici ”azi nu beau”. Am alergat nu mult 30 min., dar am dormit mai bine. Voi coninua.
O zi fumoasă tuturor.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 15 Oct 2020, 10:18

Salut, Ioanide!
Alergarea este benefica pentru corp și ajută la o bună oxigenare a creierului însă pentru pus în locul alcoolului este necesar și altceva în afară de sport.
După cum ai constant din cele scrise pe forum , membrii forumului abstinenți citesc mult cărți care ajuta la schimbarea gândirii , la creșterea spirituală.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 18 Oct 2020, 16:28

Bună ziua tuturor.
Nu am m-ai scris nimic , nu am avut timp, dar am intrat pe fugă sau când mi-a fost greu .Sunt un pic aglomerat, de fapt m-am decis să schimb ”macazul”, să lucrez cu mine, să triez prieteni și cei de pahar , dar și restul. Unii se uită cu neîncredere la decizia mea zilnică și mă bulversează. Tudor să știi că am citit Big Book, nu am aprofundat, în perioada de 3 luni de abstinență, va trebui să reiau ”studiul”, dar deocamdată n-am starea necesară, calmul, sunt un pic ”agitat”.
Azi nu am băut și nici în zilele ce au trecut, nu simt nevoia decât dumincă seara, dar fac o baie și trece.
O săptămână frumoasă și vă mulțumesc că sunteți aici.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 18 Oct 2020, 17:32

Buna seara. Am cel putin un an de cand tot incerc sa le spun anumitor persoane ca nu vreau sa mai beau, ca nu mai pot bea, dar multi dintre ei n-au priceput nici acum. Unii da, altii, probabil, nu vor intelege niciodata. Bulversata am fost si eu de multe ori, mai ales in situatiile cand se si amuzau pe seama mea, gen: "Hai lasa vrajeala, cum sa nu bei, nu e 1 aprilie etc". In concluzie, am schimbat "macazul". Nu in totalitate, ca e greu sa ma rup de toata lumea, dar am miscat ceva. Cel putin acum nu mai sunt bulversata, dar cu siguranta ei da:). O seara linistita!

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 18 Oct 2020, 18:13

Buna seara
Asa pățesc si eu, de peste un an, multe persoane se amuza la fel pe seama mea ca numai beau, (pocăit , păcăleli. Fie imi aduc aminte vorbe care le spuneam baut, ("Ia o .Doamne și p asta ca poate o fi ultima") ..unora nu le vina sa creadă, alții s au plictisit sa mi mai spună, am mai făcut și ceva trieri, între ei, dar nici eu nu ma pot rupe în totalitate de toti
Toate cele bune ! Seara senina sa avem!
E pur si muove!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 18 Oct 2020, 20:01

Buna seara ,Ioanide !
Buna seara ,Tuturor !

Dupa ce i-am obisnuit eu pe toti ca beau mult si ... fara numar era ceva normal sa sa se mire NU MAI BEAU ... DAR am invatat de la altii mai vechi ca mine in abstinenta ca nu trebuie sa dau explicatii nimanui .Cand ma intrebau daca si de ce nu beau le raspundeam ca AZI NU BEAU .Celor insistenti si cu "gatul larg " ii intrebam nepoliticos "Nu puteti sa beti fara mine ca se baga de seama ?"😁
Eu eram de vina pentru intrebarile lor insa cu timpul "s-au triat singuri " in primul rand pentru cei ca mine eu nu mai prezantam interes ("m-am pocait😃 ) iar cei care tineau la mine s-au bucurat si din fericire nu mi-au facut statuie dar nu au ezitat sa "i-mi puna in carca sarcini "de lucru " ca de acum "treaz pot" numai ca in AA am invatat ca abstinenta mea este pe primul loc si apoi ceilalti . Am invatat sa spun NU cand sunt obosit, flamand. Am invatat ca sa nu fac ceea este treaba altora.
Daca eu sunt bine abia atunci pot fi util atat cat nu imi este pusa abstinenta in pericol .
Deci Ioanide ai grija intai de tine .Cum aveai timp sa bei si nu erai bun pentru altii asa poti sa iti faci timp pentru tine si abstinenta ta .Alfel " te vor calca in picioare "
Iata ce spune un intelept in textul "acceptarea " :
"De exemplu, consideram că este datoria mea să încerc să rezolv problemele altora, să le mediez disputele şi să le arat cum să-şi trăiască vieţile proprii. M-am simţit jignit când mi-au respins sfatul, pe care nu l-au solicitat. În final am înţeles că nu poţi să îi ajuţi pe oameni decât dacă au cu adevărat nevoie de ajutor, dorinţa de a fi ajutaţi, vor ca tu să îi ajuţi şi îţi solicită acest ajutor. Chiar şi atunci, îi poţi ajuta doar, să se ajute pe ei înşişi...
Mi-am cauzat foarte multă durere încercând să fiu „neegoist”, să mă gândesc prima dată la ceilalţi, la mine ultima dată, şi să încerc să-i mulţumesc pe ceilalţi. Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit.
Un număr surprinzător de oameni cred că alţi oameni le pot răni sentimentele. Şi nu te vor crede când le vei spune că nu este de loc aşa – că nimeni nu te poate răni decât dacă tu îi laşi să te rănească! Dacă criticismul iresponsabil sau irezonabil îţi cauzează nefericire, este în mică parte şi vina ta. Toţi spunem „Nu îmi pasă ce spun oamenii”, dar mai tragic este că la toţi ne pasă, iar prefăcându-ne că nu este aşa doar înrăutăţim lucrurile. Ce să facem?
Practic, poţi să-ţi întorci urechea surdă către persoana care te necăjeşte; pune-ţi în minte că nu te vei lăsa să asculţi ce el/ea spune, şi să iei în serios acestea. Nu vei crede asta până vei încerca. Daca refuzi, cel puţin să încerci, un suflet cinic şi suspicios(ca mine, de exemplu) va bănui că eşti obişnuit să-ţi răneşti sentimentele, pentru că altfel te-ai plictisit.
Atât de mult pentru o durere inutilă..."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 24 Oct 2020, 16:15

Bună seara, Ioanide !
Ne bucurăm că ne vizitezi .
Ce mai faci?
Cum te mai simți?
Cum stai cu abstinența !
ImagineOLD Tudor

ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 25 Oct 2020, 09:25

Bună dimneața Tudor,
Bună dimneața tuturor.
Sunt abstinent, nu am consumat alcool de când nu am m-ai scris, nici azi nu beau, dar am citit și vă mulțumesc că sunteți aici.
Tudor legat de mesajul meu privind credința, am interpretat, ca novice, greșit din cei Doisprezece pași, dar mai lămurit tu: "În cadrul Comunităţii, alcoolicul este învăţat că este responsabil pentru consecinţele primului pahar; este învăţat de asemenea că vor fi timpuri când nimic altceva nu îl va scăpa de acel prim pahar decât puterea lui Dumnezeu. Este atât paradoxal, cât şi crucial. Pe de o parte, el va spune poate, că nimeni nu l-a obligat să bea; dacă s-a întâmplat, a fost prin pura lui alegere. Pe de altă parte, recunoaşte că a renunţa la alcool necesită o putere mult mai mare decât poate el singur să aibă, şi că nimic altceva decât directa implicare a lui Dumnezeu, nu va putea să o aducă la îndeplinire.După primul pahar, responsabilitatea alcoolicului este zero, din moment ce gândirea lui este automat distorsionată. Cu toate astea, el este responsabil pentru luarea acelui prim pahar şi este întotdeauna responsabil pentru faptele care urmează, chiar şi pentru acelea pe care nu şi le poate aminti, atunci când este din nou treaz."
Formularea pașilor mi s-a părut cam scolastică, dar se pare că realitatea, discuțiile la AA sunt din viața practică și experiență. Sunt credincios, cred în Dumnezeu, dar nu sunt habotnic.
Am revăzut până la sfarsit Filmul FLIGHT, da poate D. l-a ajutat să fie sincer în legătură cu accidentul de avion, dar cred că a avut și pilotul declicul lui de conștiință.
Îți muțumesc că ai avut timp să mă lămurești și ai grijă de mine, cum de altfel văd că ne sfătuiești pe toți cei ”novici” în abstinență.
Mulțumesc Speranța tu chiar ai sintetizat extraordinar credința în D.: ” Ca ma poate ajuta in lupta mea, categoric da, dar n-o va face fara contributia si determinarea mea.” Așa gândesc și eu.
Azi merg la biserică și mă voi ruga și pentru sănătatea lui Asido, a fost prima poveste care am, citit-o aici și mereu m-am gândit la ce a reușit.
Vă mulțumesc că sunteți aici, citesc zilnic, dar scriu rar. Nu am încă ”liniștea mea, echilbrul”, mă țin ocupat și sunt ocupat cu ordinea fizică și psihică din viața mea, fizic încă am dureri de cap dimineața de zici că sunt mahmur.
O zi senină (aici e cam înnourat) , frumoasă și fără alcool.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 25 Oct 2020, 09:57

Buna ziua! Ma bucur pentru seninatatea ta asa cum ma bucur si pentru a mea. Nici la mine nu e totul zen, dar, uitandu-ma in urma, am atins Nirvana:). O zi senina!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 25 Oct 2020, 10:09

Buna dimineata , Ioanide !
Multumesc pentru mesajul tau .
Felicitari pentru abstinenta ! 👍
I-am trimis lui Asido mesajul tau , s-a bucurat mult si iti multumeste tie si celor care se gandesc la el .
Cat despre "văd că ne sfătuiești pe toți cei ”novici” în abstinență." ele sunt sugestii asa cum si mie mi s-au facut sugestii pe care daca vream le urmam sau nu .Nu exista trebuie in Comunitatea AA ci "daca vrei ceea ce avem noi atunci insemna ca sunteti dispus sa parcurgi anumite etape..."
Poate cateodata mesajul meu pare a fi dur dar niciun alcoolic nu se lasa de baut daca este pupat pe frunte ci i se da instrumente de recuperare pe care sa le foloseasca EL INSUSI . Programul AA nu este un panaceu universal pentru alcoolism si nici nu se vrea.
Avem liberul arbitru .
Nici eu nu sunt Habotnic si la sedinte nu se vorbeste despre evanghelie , Biblie sau Coran ci despre niste princiipii spirituale de RECUPERARE din dependenta, principii cuprinse in toate religiile lumii .Programul AA nu este si nu vrea sa inlocuiasca vreo religie ci se adreseaza celor AU NEVOIE SI VOR sa se RECUPEREZE din alcolism .
Intre timp cand scriam acestea am primit un mesaj de la Asido adresat tuturor celor care il cunosc sau inca nu il cunosc .
Voi posta mesajul la topicul lui .
Ioanide , O duminica frumoasa iti doresc !
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “POVESTEA MEA”