021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Trebuie să reușesc

Mesajde tudor » 28 Oct 2020, 20:24

Bună seara, Ioanide !
FELICITĂRI pentru cele trei săptămâni de abstinență !
Keep going back pe forum și să ne scrii cât mai des că de aceea se numește "Grupul tău de sprijin!"
Asculta de sugestiile Speranței și ale lui VBC și aruncă berea din frigider.
Și mie" îmi ploua in gura" când eram "șef la grătar" sau găteam ceva special pentru familie.
Dar AZI NU BEAU a devenit "mă simt bine fara băutură". Acesta este scopul.
Deci nu am ținut băutură in casă, nu am băut bere fără alcool, nu am stat alaturi de consumatori fruntași și altele.
Cu timpul te întărești în abstinență dar imunitate permanenta la alcool nu capătă nimeni fara să facă nimic și de unul singur așa că ține garda sus și aproape de forum.
FELICITĂRI încă o dată.
P.s. Aveam doi ani de abstinență când fiul cel mare mi-a spus că este mândru de mine.
Vei trai și tu bucuria asta dar sa ai răbdare și să fi abstinent pentru tine.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Sunt autorul acestui subiect
ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 07,10,2020
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 28 Oct 2020, 21:25

Bună seraa tuturor,
Speranța, Tudor, berea stă acolo de 3 săptămâni și o zi, când deschid frigiderul mă uit la ea și spun cu voce tare, că sunt singur cuc, ”Doamne ce prost am fost, ce bine mie acum fără tine”. Promit că o arunc când o visez, sincer nu mă tentează, AZI.
Vă mulțumesc pentru sprijin.
Seară bună.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 28 Oct 2020, 22:32

Buna din nou. Mai in spirit de gluma, mai in serios iti spun ca e tot cu tine. Numai ca sta cuminte in frigider si asteapta:). O poti varsa si sa pastrezi sticla goala sa vorbesti cu ea:). Nu vreau sa te bat la cap, dar e vorba de impuls si impulsul asta e fulgerator si neiertator. Dar na, esti baiat mare:) si deciziile iti apartin. Noapte buna!

ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 28 Oct 2020, 22:41

Off. ești fantastică m-ai făcut să râd am pus-o la ușă mâine când duc gunoiul o las la bodegă pe masă. Oricum eu după ora 22,00 nu am băut, conduceam a doua zi și nu știam pe ce șantiere trebuia să fiu.
Mulțumesc mult pentru sfat, ești drăguță și empatică ,nu cicălitoare.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 29 Oct 2020, 06:58

Buna dimineata! Multumesc pentru cuvintele de aseara. Ma retrasesem:). O zi senina iti doresc!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 07 Noi 2020, 16:03

Salut ,Ioanide !

Ce mai faci ?
Vi in vizita dar nu ne scri nimic ?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 08 Noi 2020, 14:02

Buna!
Sper ca esti bine?!
Voiam sa-ti spun ca imi pare rau daca te-am ofensat atunci. O zi frumoasa!

ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 08 Noi 2020, 19:18

Bună seara tuturor,
Sunt bine, mulțumesc Tudor și Speranța că vă interesați de mine , vă mulțumesc la toți că scrieți aici și vă pot citi trăirile, sfaturile și tot ce simțiți..Ieri 07.nov. am făcut o lună de când nu am băut, o perioadă frumoasă, senină, plină de îndoieli dacă voi reuși. Dumnezeu m-a ajutat și cu voi alături a trecut. În dimineața în care am împlinit o lună de abstinență am visat că am băut, și ce am băut...lichior de vișine cu bere, ce combinație aiurea. M-am trezit scârbit, vinovat, dezamăgit, ”off am spus că azi nu beau” și uite...., dar m-am bucurat că a fost un vis.
Citesc zilnic, analizez , mă gândesc, încă nu sunt în apele mele, am trecut prin abstinență și n-am reușit, încă mi-e frică, sub nici o formă nu-mi doresc să mă întorc , alcoolul mă trage înapoi, eu vreau înainte...
Sunt aici, aproape, simt că mă ajutați, nu am încă ”busola”, o caut, ușor, ușor o voi găsi. Este o schimbare în bine, dar grea cu insomnii, stări de depresie, singurătate, izolare, azi m-am eschivat de la ”sfinți” cu nume... alcool. Voi reuși !
O săptămână senină și liniștită.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 08 Noi 2020, 19:32

Buna seara😇!
Deci, bun, e totul ok si ma bucura, referitor la interactiunea noastra:).
Felicitari pentru luna ta, asa sa vina si anul! Ce pot sa-ti spun, cu siguranta, e ca nu se merita sa o strici, indiferent de starile prin care treci. Si eu m-am simtit trista, deznadajduita, singura, confuza, plictisita, seaca etc. si n-am rezolvat nimic ca am baut, din contra a mai venit si durerea aia de suflet persistenta, "gheara" cum ii spun eu, stari de euforie falsa si sentimente deformate. In concluzie, chiar nu e nimic bun acolo pentru oricine decide sa se intoarca inapoi, e la fel ca inainte, chiar mai rau.
Inca o data felicitari, capul sus si tot inainte!
O seara frumoasa!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 08 Noi 2020, 19:38

Ioanide, Felicitări pentru luna de abstinență.
Ține aproape de forum și ține garda sus.
Alcoolul este PUTERNIC DERUTANT VICLEAN ȘI RĂBDĂTOR.
Numai tu poți reuși dar nu poți de unul singur.
Viața este ca o scară rulantă care coboară și dacă nu dai din picioare te trage înapoi.
In ABSTINENȚA este mult mai frumoasă și dacă abstinența este și senină atunci este superbă.
Toate cele bune îți doresc!
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “POVESTEA MEA”