021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Trebuie să reușesc

Mesajde colica zis alcoolica » 01 Dec 2020, 08:07

Salut Ioanide , am trecut sa te salut , bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 19 Dec 2020, 18:13

Buna seara ,Ioanide !
Ce mai faci ?
Vad ca ne colinzi dar nu ne spui nimic !
Cum te mai simti ?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Sunt autorul acestui subiect
ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 07,10,2020
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 20 Dec 2020, 19:42

Bună seara,
Tudor, forumului și în mod special lui Mihai că a scris de curând aici.
Sunt absitinent, nu am băut cu o singură excepție pe 6 decembrie am ”servit” 150 ml de vin atât.
Nu știu era un moment amestecat de eliberare, de echilibru ,am sărbătorit 2 ani de la divorț.
Citind aici, am reușit să mă descopăr, să-mi vad altă latura a mea care am m-ai explorat-o în trecut, înțelegerea, calmul, răbdarea, rațiunea.
Mihai a scris:”Nu este o regula sa intri definitiv in abstinenta decât dacă tu consideri ca nu ai alta soluție.”- aici e cheia, dilema cât de grav am consumat, nu am episoade dramatice cu internări, scene tragice,......
Întrebarea mea este cât dramatizez personal situația mea, mă simt bine nu beau, dar oare să-ncerc ”băutul social”?
O seară bună . Azi nu beau.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 20 Dec 2020, 20:38

ioanide67 scrie:...dar oare să-ncerc ”băutul social”?
Azi nu beau.

Buna seara ,Ioanide !
Cred ca nu ai venit ai pe un forum despre dependenta de alcool ca ai mancat prea multe prajituri sau ai baut prea multa cafea.
Daca puteai sa bei social o faceai fara sa ne mai intrebi .
Sti ce inseamna baut social ?
Pentru unii sa "pupe" o bere sau un sa bea bea un pahar de vin . asta iti doresti ? Te ajuta sa te simti bine doar atat?Poti tu sa te limitezi sa faci asta in fiecare zi sau de sarbatori?
Pentru un dependent de alcool "un pahar este prea mult si o suta nu ajung.
Toate cele bune iti doresc si sa necitim cat mai des.
.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 20 Dec 2020, 23:35

Buna seara!
Fiind direct implicata in dialogul cu Mihai, ma simt ca si un exemplu negativ, gen: hai ca se mai poate bea:). Nu asta am vrut sa transmit direct. Indirect, se pare ca am facut-o.
In concluzie, nu te amagi cu acei 150 ml de vin. Am facut-o si eu de multe ori si tot am sfarsit in a bea compulsiv.
Nu spun ca detin adevarul absolut si ca bautul tau e similar cu al meu, doar ca m-am regasit in cuvintele tale.
Noapte buna!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 21 Dec 2020, 00:17

P.S. Un bautor social, niciodata nu-si masoara cantitatile. Masurarea cantitatilor inseamna abtinere in cea mai pura forma si, inevitabil, o recidiva periculoasa.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 21 Dec 2020, 07:07

Salutare Ioanide, salutare dragă forum!
Alcoolismul meu este de tip Epsilon,adică sunt dipsomaniac, asta insemna că la momentul când eram băutor activ, puteam bea linistit un pahar de alcool si apoi să mă opresc, in acel moment, si/sau câteva zile să nu mai consum nimic... asta până când scăpam ca „vaca în lucernă” si câteva zile eram „muci de beat” apoi o perioadă (de obicei după ce mă intoxicam cu alcool),nu mai puneam gura iar pe alcool, odată cu progresia bolii, perioadele dintre consumul compulsiv au scăzut considerabil... Poate nu esti alcoolic,poti testa chestia asta, întrebarea este... chiar vrei să o faci?! Alegerea e a ta!
Cale senină si o săptămână linistită tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Dec 2020, 07:39

Buna dimineata Ioanide!
Eu am invatat pe acest pe acest Forum unde am si devenit abstinenta ca nu este locul meu sa dau sfaturi nimanui si corect este doar sa vb despre mine si ceea ce am facut eu sa devin abstinenta.Asadar pt mine personal nimic nu a lucrat dect abstinenta totala aplicata zi de zi, nu un angajament care sa-mi apese pe umeri cum ca nu voi mai bea niciodata.Am incercat tot ce este omeneste posibil sa beau controlat multi ani dar nu mi-a iesit si am concluzionat pt mine ca trebuie sa fac ceea ce fac toti cei care au devenit abstinenti inaintea mea si care au imparit la rindul lor exprientele lor cu mine.Eu am hotarit ca asta vreau cu viata mea in continuare si sunt recunoscatoare lui DUMNEZEU , lui TUDOR si prietenilor de pe Forum pt decizia luata acum noua ani de zile.🙏🙋
Sarbatori fericite cu sanatate si luarea deciziilor potrivite pt tine iti doresc sa ai!👍🎄
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde lupica » 22 Dec 2020, 10:39

Imagine
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Înapoi la “POVESTEA MEA”