021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Prietene, asa NU !

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
vlad23
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Prietene, asa NU !

Mesajde vlad23 » 16 Oct 2020, 21:35

Sunt, Vlad, alcoolic, single parent, etc.
Lasa scuzele, Vlade, am inceput de idiot cu ele, asta e primul pas sa vezi boala. N-ai scuze!

Acum 20 de minute eram cazut in baia de jos, intelege, am o casa de 400mp, pot sa vars si in gradina. In tot acest miraj, care nu iarta pe nimeni, precum multi scriau aici, MORI. De betiv.
Poti sa ai, sa fii, ajungi aurolac, da?
Ala e mai bine ca tine!
Scapa mai usor.

Ete ... ca si tine, sunt prost, beat, slab, si azi zic... bah, ce ar merge un Bourbon... il beau usor. Mai am vreo 100ml acum.

Stii de ce scriu? Pai... uite, organismul meu nu face fata. Are 40 la suta. Gata. Am stat, m-am uitat la propria voma timp de 20 de minute, cu capul in jos, aplecat, la un wc tamp, care imi guverneaza iesirile si intrarile. Am stat si m-am gandit, bai, asta e Fericirea? Sa torni, apoi sa vomiti? Heh...

Bai! Tenerife. Porsche. Femei. Barbati. Familie. Intimitate. Sex. Dragoste. Pasiune. Dumnezeu. Mama omida. Marte. Aspiratii. Ca barbat, ori femeie, poti fii orice!

Ei, eu am fost cu gura in WC! :)

TREZESTE-TE, FRATE!
Imi spun mie.!!!

Deci eram praf, intelegi?

Sunt de vreo doua luni pe aici.
Cand o sa citesti, vreau sa te oripilez!!

DACA NU AI FORTA, TU, NU MAMA TA, NIMENI. TU!

Nu o scriu nici de mila, nici sa imi raspunda cineva, o scriu caci imi doresc sa te regasti pe aici, sa ... intelegi ca e o boala, ca e dura rau, si ... sa te TREZESTI. Mi-ar fi placut, stii, in postarea mea, sa ... ma gasesti acolo mai bine, uite ca azi, 16.10.2020, eu Vlad, am cazut grav. Se numeste ori recadere, ori slabiciune. Fi atent, din caractere iti dai seama ca ... nu sunt bine.

Am zis, heh, hai mah... cum era pe vremuri... un Redbull si Bourbon.

AZI AM CAZUT GRAV.
As putea sa iti scriu un catralion.
Daca citesti asta, ai venit unde trebuie.

Eu? Oaia neagra a forumului, crede-ma. Cam asta am fost azi. Praf.

Imi e rusine de oamenii acestia.
Imi e rusine de tot.
Imi e rusine de mine in oglinda.

Al dracului de boala e!
Cine spune ca e "social", e fericit.

So, prietene, nu exista sa mergi in magazin sa iei o bere, vin, vodka ori gin, sau bourbon. Da? Cand scriu acum sunt beat, ma rog... ce a mai ramas din fiinta mea. Mi-am revenit relativ, insa departe de Omul care eram.

E boala.
Vai si amar.
Uite asta e un om slab, nu fii prost ca mine. Nu, te rog.

Procepe.
Am vomat, am privit, am plans, imi curgeau lacrimile din ochi, apoi de pe nas, spre gura, de ciuda, pe barbie, apoi in wc... unde era... doar o mancare regurgitata, cu responsabilitate de moment, ... care in combinatie cu ceva nociv, ... a plecat.
Priveam neputinta.
Priveam oroarea.

Stii ca nu imi pasa daca ma spal? Da, inca fac dus, ma spal pe dinti, insa aievea, stii ca dintr-un om cu camasi de la Paris am ajuns in pantaloni scurti, pisat pe mine, stropi, ca nu imi pasa, ... pana la butic? Iti dai seama MAI de gravitate. De jale? De indolenta? De iresponsabilitate? Nu mai vezi nimic! Nimc! Decat scarba de substanta!

Omule! Trezeste--te!
Eu mai am un pic si cad complet!
Total. Mintea imi merge, e ciudat, am planuri, pe maine, ganduri, chestii vomplexe, care cad... ora de ora, tamp dupa coniac.

Doamne!
Te rog un lucru, daca ma auzi!
Daca citesti, asta, prietene.

Nu bea!
Nu azi. Nu maine.
Nu ... nimic!

M-au invatat si pe mine oamenii de aici. Lasa la poarta titluri, averi, viata, iubiri, copii, esti sigur in fata unui drog....

Imi e rusine in fata lui Dumnezeu si a fiului meu de 14 ani, a celor de aici, a tuturor.

NU BEA!
EU AM CAZUT.
DAR ... Speranta moare ultima.
Incerc, iar si iar sa ma ridic.

So, atat,
Vlad

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Prietene, asa NU !

Mesajde Vbc » 16 Oct 2020, 22:22

Salut
Si eu sunt tot o oaie neagra, doar ca sunt abstinent, si azi, de 13 luni in total ,lucrurile s au schimbat foarte mult în bine datorita dorinței mari cu care am început pe acest drum, o noua viata.
Lucrurile importante care le-Am remarcat din mesajul tau :
1.Ca iti doresti sa renunti la alcool, în continuare, trebuie sa încerci din nou, începând de mâine!DIMINEATA
Doar tu ești în masura sa faci asta, pentru tine și binele copilului, poti reuși cu siguranta, ! Cum au reușit si alții..
2.ti ai revenit foarte repede dupa ce în urma cu 20min de cand ai dat mesajul(dacă am înțeles bine) ,erai căzut si vomitasei, ai scris foarte ok. Este un lucru bun, organismul lucrează bine.
Seara buna!
Viorel
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 16 Oct 2020, 22:33

Am ezitat sa scriu. Efectiv nu am dorit sa intervin in monologul sau in ceea ce-mi pare mai mult un dialog intre 2 identitati, dar cum nu pot sa tac, uite-ma. Voi incepe cu rusinea, pe care o simt ca si cum ar fi a mea si nu cred ca e vreo persoana pe forum sa nu simta la fel si aici ma refer strict la dependenti, dar rusinea, Vlad, draga, nu e suficienta. Cu ea poti trai, pentru ca dependenta nu tine cont de ea. Rusinata eram si eu cand mergeam sa cumpar, cand plangeam nopti intregi, cand imi priveam chipul si corpul in oglinda, cand constientizam ca am ranit oameni dragi, dar nu a fost de ajuns. Stii? Fiecare dintre noi tindem sa credem ca mai rau nu se poate, ca oaie mai neagra nu exista si fix aici e problema. Ne concentram prea mult pe drama, pe autocompatimire, ceea ce nu duce decat spre distrugere. Ignoram tot ce mai e inca bun in viata noastra, orice solutie pare vorba-n vant, nimic pozitiv nu ne atinge si aici e marea problema. In momentul cand constientizam si intelegem ca invers trebuiesc abordate lucrurile, atunci incepe "schimbarea". Dar, schimbarea asta salvatoare se poate face doar prin actiuni, actiuni, actiuni. Gandurile, dorintele, ideile asternute aici sau dezbatute doar in creierul nostru nu fac minuni. Fara actiuni sunt nule! Sper din tot sufletul ca realizezi asta si ca, in sfarsit, intr-un final, vei misca ceva in sensul corect! O noapte linistita!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde colica zis alcoolica » 16 Oct 2020, 23:03

Bine ai venit , Vlad , pe un forum care a salvat multe vieți !
Mi -am adus aminte de una din bettiile urate , când mă apropiam de fundul sacului meu , m-am dus sa dau o mână unui prieten care se ducea să facă ceva la casa sorăsii , cumnatul lui fiind alcoolic și noi să ne lipim la ceva de băut . Nu mai puteam ascunde (față de mine însumi în primul rând )că sunt jos de tot , să merg doar pentru băutură , având copil acasă , am băut o bere caldă aproape ferbinte de la soare ,doar ca sa beau , am vomat și mă tot întrebam ce caut eu acolo....
Cum spunea o meditație , nimeni nu și-a dorit de mic sa devina drogat sau bețiv când va fi mare , deci nu sunt responsabil de această boală , dar devin responsabil pentru a face ceva pentru recuperare .
Numai bine Vlad , îți mulțumesc mult că ai scris !
Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Înapoi la “POVESTEA MEA”