021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara tuturor

Aici puteti povesti experientele personale.
Miss M
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 12 Apr 2021, 20:14

Buna seara tuturor

Mesaj de Miss M »

Eu sunt Marina. Am 31 de ani. Nu am copii si nu sunt casatorita, dar sunt intr-o relatie de aproape 8 ani. Multumesc ca m-ati acceptat in acest grup... Ma bucur ca v-am gasit. Initial, nu am constientizat ca sunt dependenta de alcool. Constientizarea s-a intamplat recent, din pacate... Pana acum 5 ani, obisnuiam sa beau controlat, stiam cand sa ma opresc si nu consumam alcool in fiecare seara... Dependenta s-a instalat usor, usor, nici nu mi-am dat seama cand... Pe timpul zilei nu beau, ci doar seara, dupa ce ajung extenuata de la munca. Am seri cand beau cu masura dar si seri cand nu ma pot opri... Problema pe care o am a inceput sa imi afecteze si relatia, il vad pe prietenul meu cum sufera si mi se rupe sufletul.. Daca pierd controlul intr-o seara, a doua zi sunt foarte anxioasa si am probleme de concentrare la munca si uneori si lacune in memorie... Cand am realizat ca sunt dependenta, am cazut emotional... Nu stiu cum sa descriu rusinea si dezamagirea pe care o simt.. Sunt dezamagita de mine.. Azi e prima zi. Nu am mai baut. Mi-e teama insa ca poate o sa fiu slaba si nu o sa reusesc, desi eu imi doresc foarte tare sa schimb chestia asta la mine...
Va multumesc mult.
Ultima oară modificat 13 Apr 2021, 10:36 de către Ivan Petre Paul, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am transferat mesajele într-un subiect nou dedicat utilizatorului / Am modificat titlul subiectului
Miss M
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 12 Apr 2021, 20:14

Buna seara tuturor

Mesaj de Miss M »

Eu sunt Marina. Am 31 de ani. Nu am copii si nu sunt casatorita, dar sunt intr-o relatie de aproape 8 ani. Multumesc ca m-ati acceptat in acest grup... Ma bucur ca v-am gasit. Initial, nu am constientizat ca sunt dependenta de alcool. Constientizarea s-a intamplat recent, din pacate... Pana acum 5 ani, obisnuiam sa beau controlat, stiam cand sa ma opresc si nu consumam alcool in fiecare seara... Dependenta s-a instalat usor, usor, nici nu mi-am dat seama cand... Pe timpul zilei nu beau, ci doar seara, dupa ce ajung extenuata de la munca. Am seri cand beau cu masura dar si seri cand nu ma pot opri... Problema pe care o am a inceput sa imi afecteze si relatia, il vad pe prietenul meu cum sufera si mi se rupe sufletul.. Daca pierd controlul intr-o seara, a doua zi sunt foarte anxioasa si am probleme de concentrare la munca si uneori si lacune in memorie... Cand am realizat ca sunt dependenta, am cazut emotional... Nu stiu cum sa descriu rusinea si dezamagirea pe care o simt.. Sunt dezamagita de mine.. Azi e prima zi. Nu am mai baut. Mi-e teama insa ca poate o sa fiu slaba si nu o sa reusesc, desi eu imi doresc foarte tare sa schimb chestia asta la mine...
Va multumesc mult.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Marina pe forumul alcohelp!
Ești foarte tânără și ai toată viața înainte pentru a o trai .
Eu eram dependent de alcool mult înainte să se instaleze și o dependență fizică. Am învățat de aici că boala se numește obsesiv-compulsiva.
Gânduri care vin în mod obsesiv (hai bea ceva că nu o fi foc )și apoi dacă beau primul pahar începe compulsivitatea de a vrea din ce în ce mai mult .
Oricum , alcoolismul este doar partea vizibilă a ceea ce este dedesubt și nu funcționează.
Te îmbrățișez și sper să ne citim cat mai mult de acum înainte , pentru că singur in fata acestei probleme eu nu am reușit , am recăzut de fiecare data .
Colea , alcoolic, astăzi abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de Ambasador »

Buna Marina! Rezonez extraordinar cu povestea ta! Imi poti scrie oricand ai nevoie in privat, la radu.[...]!

Astazi cum esti?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de HOPE »

Bun venit M pe forumul Alcohelp!
Îți spun din start și din experiență că nu există o rețetă magică pentru abstinență, iar băutul controlat este pentru oamenii nonalcoolici.
Primul pas l ai făcut, ai identificat problema, acum trebuie să identifici factorii care duc la consum.
Noi suntem prin preajmă, întreabă, caută răspunsuri la ceea ce te frământă se va găsi întotdeauna cineva să ți răspundă.

Mult succes în ce ți ai propus!
Fa Rai din ce ai!
Miss M
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 12 Apr 2021, 20:14

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de Miss M »

Ambasador scrie:Buna Marina! Rezonez extraordinar cu povestea ta! Imi poti scrie oricand ai nevoie in privat, la radu.[...]!

Astazi cum esti?
Multumesc mult pentru raspuns🙏. Iti voi scrie si in privat. Astazi mai bine decat ieri. Sunt la a doua zi fara alcool si sper sa adun cat mai multe zile asa. Mi-am facut o programare la terapie la Clinica Aliat si sper sa fie bine.
Miss M
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 12 Apr 2021, 20:14

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de Miss M »

HOPE scrie:Bun venit M pe forumul Alcohelp!
Îți spun din start și din experiență că nu există o rețetă magică pentru abstinență, iar băutul controlat este pentru oamenii nonalcoolici.
Primul pas l ai făcut, ai identificat problema, acum trebuie să identifici factorii care duc la consum.
Noi suntem prin preajmă, întreabă, caută răspunsuri la ceea ce te frământă se va găsi întotdeauna cineva să ți răspundă.

Mult succes în ce ți ai propus!

Multumesc!
Miss M
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 12 Apr 2021, 20:14

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de Miss M »

colica zis alcoolica scrie:Bine ai venit Marina pe forumul alcohelp!
Ești foarte tânără și ai toată viața înainte pentru a o trai .
Eu eram dependent de alcool mult înainte să se instaleze și o dependență fizică. Am învățat de aici că boala se numește obsesiv-compulsiva.
Gânduri care vin în mod obsesiv (hai bea ceva că nu o fi foc )și apoi dacă beau primul pahar începe compulsivitatea de a vrea din ce în ce mai mult .
Oricum , alcoolismul este doar partea vizibilă a ceea ce este dedesubt și nu funcționează.
Te îmbrățișez și sper să ne citim cat mai mult de acum înainte , pentru că singur in fata acestei probleme eu nu am reușit , am recăzut de fiecare data .
Colea , alcoolic, astăzi abstinent .


Multumesc mult🙏. Si eu va imbratisez.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de admin »

Bine ai venit Miss M !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara tuturor

Mesaj de asido1973 »

Buna Marina.Ce faci , cum esti, scrie in continuare aici! Iti va face bine
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns