021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povesti adevarate

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ambasador »

Ar trebui un motto și pentru slabit. Cum ar suna:" Azi, nu mănânc!"? 😄
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Povesti adevarate

Mesaj de tudor »

Ambasador scrie:Ar trebui un motto și pentru slabit. Cum ar suna:" Azi, nu mănânc!"? 😄
😄😃👍
Salutari din orașul Sfântu Gheorghe!
Am ieșit în la o plimbare in interes ...de abstinență .
Suntem aici la o întâlnire AA restrânsă pentru că deși este pandemie organizarea și susținerea noilor veniți în abstinență are nevoie de continuitate.
Problema slăbitului și menținerea unei greutăți optime este un fleac pe lângă a rămâne abstinent pentru un băutor de cursă lungă aflat la începutul abstinenței. El are nevoie de susținere, încurajare și pentru asta suntem "acolo"pentru ei.
Vă doresc toate cele bune și abstinența senină celor care și-o doresc.
Noapte buna!


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Buna dimineata Tudor si tuturor celor care citesc!

Haha, foarte tare zicerea Ambasadorului daca ar fi fost sa fie ca slabitul ca si la abstinenta da' nu-i..., la pierderea greutatii echilibrul fiind cheia iar la abstinenta...abstinenta totala.

Felicitari voua Tudor si daca alcoolicii ar fi ca unii dintre noi si nu ca cei din AA, abstinenta nu ar fi existat.Din fericire voi duceti mai departe si perpetuati aceste regului care salveaza si au salvat multe vieti.

"Strălucirea vieţilor noastre constă în contactul frecvent cu noii-veniţi şi cu fiecare în parte. AA"


Multumesc ca imparti cu noi ceea ce faci!
https://www.youtube.com/watch?v=g_rB4v75jqU
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

Ganditorule,
Exemplele/comparatiile care le am facut eu, sunt valabile poate doar în cazul meu, am specificat, desigur fiecare e liber sa înțeleagă cum vrea si ce vrea, dacă vrea(altceva vroiam sa scot în evidenta) . E firesc ca nu se compara o dieta cu abstinenta de la alcool.... Doar am făcut referire la mine, și la anumite principii.. la un moment dat o sa merg la A.A ca sa imi mențin abstinenta, poate la mine după 2 ani este doar abținere, nu este o abstinenta senina, si atunci e necesar sa merg acolo sa urmez pașii, s.a.m.d... sa evit sa consum primul pahar

Toate bune!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

P.S > sper sa folosească si raspunsul asta :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Draga Vbc, esti liberi sa gandesti, sa spui si sa aplici tot ceea ce este bun sau nu este bun pentru tine, eu nu sunt arbitrul nimani ci doar al meu.Inteleg si-ti respect opiniile asa cum le respect pe ale tuturor.Nu trebuie sa fie de acord unul sau altul pentru ceea ce scriem aici si consider ca fiecare scrie pentru el si faptul ca ii face bine, rostul meu este sa citesc si sa iau ceea ce mi se potriveste mie cum de altfel si fac.Cand scriu, fii sigur ca nu fac aluzie la nimeni pt ca eu sunt un om direct si ma adresez persoanei cu care vb asa cum iti raspund si tie.
La mine este extrem de simplu totul inclusiv cu abstinenta si vorbesc si eu strict pentru mine, pentru ca personal nu mai incerc sa reinventez roata deoarece a fost inventata de mult, eu fiind un om f simplu si calc ...
Ah...si mentin in continuare exemplul dat cu pierderea greutatii si abstinenta pt ca imi face bine mie, scuze!Deci daca pt pierderea greutatii balanta si echilibrul in dieta este cheia, pt abstinenta nu exista asa ceva decat o abstinenta totala, ai priceput Ganditorule?(ca sa nu mai existe dubii)😂😂😂🤔

In alta ordine de idei super faina melodia cu Depech Mode si ca sa raman in tema uite, aici suntem amandoi de acord, sper...😂😂😂🤗👍🍀

https://www.youtube.com/watch?v=n5GX5Vj ... VjeMng&t=0
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Draga Vbc, esti liberi sa gandesti, sa spui si sa aplici tot ceea ce este bun sau nu este bun pentru tine, eu nu sunt arbitrul nimani ci doar al meu.Inteleg si-ti respect opiniile asa cum le respect pe ale tuturor.Nu trebuie sa fie de acord unul sau altul pentru ceea ce scriem aici si consider ca fiecare scrie pentru el si faptul ca ii face bine, rostul meu este sa citesc si sa iau ceea ce mi se potriveste mie cum de altfel si fac.Cand scriu, fii sigur ca nu fac aluzie la nimeni pt ca eu sunt un om direct si ma adresez persoanei cu care vb asa cum iti raspund si tie.
La mine este extrem de simplu totul inclusiv cu abstinenta si vorbesc si eu strict pentru mine, pentru ca personal nu mai incerc sa reinventez roata deoarece a fost inventata de mult, eu fiind un om f simplu...
Ah...si mentin in continuare exemplul dat cu pierderea greutatii si abstinenta pt ca imi face bine mie, scuze!Deci daca pt pierderea greutatii balanta si echilibrul in dieta este cheia, pt abstinenta nu exista asa ceva decat o abstinenta totala, ai priceput Ganditorule?(ca sa nu mai existe dubii)

In alta ordine de idei super faina melodia cu Depech Mode si ca sa raman in tema uite, aici suntem amandoi de acord, sper...

https://www.youtube.com/watch?v=n5GX5Vj ... VjeMng&t=0
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Vbc »

......
Videoclipul postat,nu este disponibil
:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Urat din partea lor, caut altul in aceeasi tema!😉😊👍🍀
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Povesti adevarate

Mesaj de Ginditorul »

Fii atent..., ca sa facem si lectii...
Never "give up", asa ca in cazul meu cand am aflat de ce nu ai putut deschide si viziona clipul(mai jos cu siguranta se poate) nu este aplicabil in anumite situatii ca de ex atinci cand esti baut , faci ceva de mai multe ori si stii care va fi rezultatul dar tu persisti sa crezi ca este bine si vei avea un alt rezultat data urmatoare asadar este gresit sa nu renunti si trebuie sa accepti o infrangere, sa dai pagina si sa mergi mai departe facand altceva, in alt mod pt ca altfel este ca si cum ai vrea sa treci cu capul printr-un zid.

Deci uite, am reusit... si ma gandesc eu ca mereu incercam sa fim fericiti...
Enjoy!🙂👍

https://www.youtube.com/watch?v=n5GX5Vj ... rt_radio=1
Scrie răspuns