021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Răspunsul #151 scris

Mesajde lupica » 15 Sep 2022, 10:07

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Sunt autorul acestui subiect
joystick
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 13,12,2021
Zile de abstinență:

Răspunsul #152 scris

Mesajde joystick » 19 Sep 2022, 21:11

@vbc
Nu stiu de ce dar nu vad mesajul tau original. Imi pare rau insa nu e dracul chiar atat de negru. Stiu ca sunt multi care nu vor fi de acord cu mine...dar asta este.

Am un prieten care a trecut prin alcolism cativa ani buni...ca noi toti, alcool in fiecare seara...chiar si 6 beri. Ei bine, a schimbat multe, a eliminat cauza si nu mai bea decat ocazional. Mai scapa rareori la 2-3 beri iar apoi iar pauza 1-2 luni. Deci se poate.

Stiu, e trist ca dupa atata timp ai comis-o dar pe langa faptul ca ai rupt recordul personal...nu vad nicio tragedie. Hai sa fim seriosi. Ce s-a intamplat? Ai baut cateva pahare inainte. bun, aici nimic rau. Ai comis o betie...E oare chiar atat de tragic? Da, pentru un alcoolic, dar ai putea privi altfel...ce ai facut? Ai constientizat ca ai gresit, iti pare rau si o iei de la capat cu abstinenta...Excelent. Eu cred ca daca mai trec iar cateva luni (sau un an) si apoi urmeaza o betie, iar apoi iar abstinenta nu e tragic. Problema noastra e sa nu revenim la vechile obiceiuri...consum zilnic...sau aproape zilnic.

Eu nu m-as fi putut lasa fara berea mea fara alcool. Acum cred ca as avea taria de a bea o bere cu alcool si una fara in fiecare seara, dar in ordinea asta, nu invers. nu o sa o fac. De ce? Nu simt nevoia.

Am mai trecut printr-o dependenta (de cola - beam cam 2 L pe zi). Cum am scapat? pai foarte simplu: vreo 2 ani pauza...iar apoi mi-am impus: fara cantitati mari: doar 0.5 sau 0.33. Acum ma mentin...

Daca maine as bea chiar si o bere, as avea remuscari. Cred ca sunt sanse mari sa fac o prostie, dar sunt si ceva sanse mici sa nu o fac. Momentan, aleg varianta safe...nu pana nu elimin cauza care a dus la dependenta de alcool.

Eu zic sa nu o iei tragic...si cred cu tarie ca in locul unei dependente trebuie sa facem loc alteia...alceva care sa faca placere creierului. O bere fara alcool...la mien are acest efect. o tura cu bicicleta...inlocuieste 3 beri cu alcool...si asa mai departe.

Este parerea mea, buna, rea...nu dati cu pietre.

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #153 scris

Mesajde lupica » 20 Sep 2022, 15:10

😐👌👌
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Vbc
Veteran
Veteran

Răspunsul #154 scris

Mesajde Vbc » 22 Sep 2022, 21:24

Joystick
Este deosebit de tragic pt mine , acea beție, mie alcoolul mi a provocat foarte multe probleme deosebite de grave în trecut.. eu ma schimb radical la bautura... am fost la un pas de puscarie...sa știi ca dependenții de alcool sunt diferiti, unii sunt mai avansati in aceasta boala, unii sunt băutori abuzivi (inca nu sunt dependenti) recomandarea mea este sa nu te mai gândești la berea cu alcool... si sa găsești un inlocuitor pt berea fara alcool.
EU tot asa am făcut calcule de la 1 2 pahare de vin , nu am ce sa patesc... a fost valabil în câteva seri, pana ce sa vezi ...am băut 5sticle 0.75 , doza care bagam în 2019 inainte sa încep perioada de abstinenta, nimic nu se schimba consumul e același, ba chiar poate sa crească (sincer ma gandeam ca organismul nu o sa mai poată accepta aceasta cantitate dupa pauza de 2ani jumate...
Cat privește dependentele încrucișate, am avut perioade cand le roteam și înlocuiam cand una cand alta , cand aveam perioade cu 2 3 in același timp...:(
P.S - aici nu dam cu pietre :)
E pur si muove!

Ion11
Boboc
Boboc

Răspunsul #155 scris

Mesajde Ion11 » 23 Sep 2022, 11:12

Bună!

joystick
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Răspunsul #156 scris

Mesajde joystick » 23 Sep 2022, 21:20

Da, eu nu faceam rau la bautura insa daca beam seara...a 2-a zi nu eram chiar in parametrii si trebuia sa conduc. Cred ca nu am constientizat niciodata...pana de curand cand mi-a sarit un biciclist in fata. L-a evitat, era clar vinovat dar daca se intampla ceva si beam seara...cred ca sfarseam rau! Deci nu si NU. Asta, "imi" garantez ca nu se va mai intampla NICIODATA! Oricat de beat am fost vreodata, nu am luat decizii tampite (condusul dupa baut seara...nu il consider decizie proasta la betie ci inconsienta la mahmureala). Dar acum, am realizat cat de dobitoc eram...

Intrebarea e alta: de ce ai baut? Poti sa elimini cauza? Eu nu prea...asa ca singura cale de evadare ar fi alcoolul. Pana nu voi gasi o cale sa elimin cauza, va exista o dorinta inauntru, ingropata. Asa cum spuneam, momentan beneficiile sunt mult peste.

Eu cred ca era mai tragic daca ai fi continuat inca o seara si in ca una! Punct si de la capat. Eu zic sa nu te mai gandesti la asta...decat ca sa nu o mai faci in viitor. Repet, bine ca ti-ai dat seama ca nu vrei sa o mai iei pe drumul ala. Eu sunt la inceput de drum fata de tine...abia am 9 luni si ceva...dar...

Uite o melodie:

https://www.youtube.com/watch?v=2gvn4OTJXps

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #157 scris

Mesajde lupica » 24 Sep 2022, 09:35

👌👌👌
lupusor_[...]

joystick
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Răspunsul #158 scris

Mesajde joystick » 25 Sep 2022, 11:51

Dupa ca e am scris acest mesaj...am facut ce faceam cand beam (nu am mai facut asta de anul trecut): dupa ce a adormit sotia, mi-am luat castiel si m-am dus in bucatarie...telefonul pe masa...si am inceput sa ascult muzica. Bine inteles ca fara nimic de baut...parca nu era distractiv asa ca fuga in beci, 2 beri fara alcool si...party pana tarziu in noapte. Cred ca al meu creier a generat dopamina ca atunci cand stateam si beam alcool. M-am relaxat foarte mult...a fost bine. Concluzii:
- am baut mai putin (nu ma limitam la 2 beri daca erau cu alcool...poate 4-6)
- am fost perfect constient (am stiut a 2-a zi "aproape" tot ce am mai vorbit cu un prieten pe WA
- m-am relaxat
- dimineata tot m-am simtit rau (oboseala probabil...) insa fara mustrari de constiinta, fara sa ma intreb daca am facut vreo prostie sau nu

Deci se poate si fara alcool....si e chiar bine.

Azi noapte am avut o alta noapte "speciala". Am fost la un concert...departe de casa, ne-amluat o cazare. La concert...am fost cu masina ca era si ala departe de cazare...deci air masina. ca de obicei...acolo berea era in floare. Si ma gandeam...ce bine ar fi fost daca nu as fi fost alcoolic. As fi gustat si eu o bere de-aia rosie...hmm...apoi i-ar mi-am adus aminte exemplul dat de icneva pe aici cu incaltaminea: daca porti aceeasi incaltaminte in fiecare zi se va uza, si va trebui sa renunti repede la ea. Asa si noi cu bautul. Am exagerat si acum a trebuit sa renuntam. Totusi asa fain era cand ii vedeam pe cei beti ca sunt chiar prosti in anumite situatii. Cineva zicea pe aici ca nu trebuie sa te simti superior (cred ca tudor). Ei bine...nu m-am putut abtine...m-am simtit bine.

Am plecat si pe al 3 noaptea...fica-mea a inceput sa se planga de dureri puternice. Ne-am imbracat si am plecat spre casa (cu gandul sa mergem la urgenta...fiind departe de un spital mare....am decis sa venim la spitalul de acasa). Daca eu as fi baut, cine ar fi condus noaptea, pe ceata...si cu viteza? Trebuie sa recunosc ca prin unele zone, ma apropiam de viteza la care as fi ramas fara permis. Si totusi, asa de bine a fost. Am putut sa fiu acolo pentru copilul meu cand a avut nevoie de mine. Daca beam seara, chiar si o bere, nu as fi putut sa o aduc acasa in siguranta. Totusi, pe drum, s-a "rezolvat" problema...si nu am mai ajuns la spital. Sunt multumit...

Inca o data, e bine fara alcool. Sper ca daca maine voi avea o recadere, sa trec peste ea. Pana una alta...azi nu beau (alcool).

Codruta86
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Răspunsul #159 scris

Mesajde Codruta86 » 25 Sep 2022, 12:27

Bună din nou!
Am scris aici de data asta.
Este a doua zi, încă ma simt rău. Dimineața a fost rău cu tremuratul. Știu ca o sa fie mai bine mâine. Am citit destul zilele astea pe forum și ma încântă ideea de "ASTĂZI NU BEAU". Pare mai real. Îmi doresc sa particip totuși la întâlniri.
Mulțumesc de răspuns 🙂

joystick
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Răspunsul #160 scris

Mesajde joystick » 25 Sep 2022, 14:24

Da, foarte bine faci. Eu daca nu am aprticipat la intalniri, am facut altceva: am discutat cu cineva care a trecut prin asta...e ca un fel de sponsor.

Gandeste-te sa faci ceva ce nu puteai sa faci cand beai. Nu ai scris nimic de familie (sot, copil). Asta e bine ca iti da libertate.

Citeste un pic despre Dopamina. Este ceva cu ce ne-am obisnuit...alcoolul ne ajuta sa obtinem din ce in ce mai multa. fara (dopamina), suferim.
https://www.clinicaoananicolau.ro/hormonul-fericirii/

Pe forum, am gasit recomandaea unei carti:
https://www.elefant.ro/pe-taramul-fanto ... s0QAvD_BwE
Eu am citit-o si am inteles multe lucruri. Pe scurt: suntem bolnavi, nu e o rusine...si nu, nu e usor sa ne lasam. Toata viata o sa fim bolnavi pentru ca se pare ca nu ne vindecam. Eu...cand simt ca nu am niciun target ma uit la copilul meu...si el imi da motivatia de a merge mai departe si de a lupta. Gaseste si tu ceva. De asemenea, paote ca nu ar strica sa iti faci niste analize. Vezi cum stai cu ficatul. Asta a fost punctul de cotitura la mine: ficat alcoolic...gras. Daca continui => procesul de degradare devine ireversibil.

Daca vrei sa povestesti, fii sigura ca cineva citeste, poate raspunde. Oricum, suntem anonimi. Daca vrei sa povestesti pe privat...eu voi citi si iti voi raspunde. Eu cred ca ne ajuta aceste discutii...ca sanu tinem in noi.

Tot ce am scris aici e doar experienta mea. NU inseamna ca am dreptate sau ca asa trebuie facut. Asa cum anumite lucruri scrise de altii m-au inspirat, sper ca macar o propozitie din ce scriu eu sa te ajute pe tine sau pe altcineva. Nu inseamna ca eu maine nu o sa beau. Planul este doar pe azi...si AZI e mai usor sa nu mai beau decat e sa nu beau maine. Asta e unul din lucrurile care m-au ajutat. @Tudor: multumesc.

PS: vezi ca e o aplicatie: alcohelp...instaleaz-o. Mie la inceput imi placea tare mult sa marchez zilele fara bautura in ea....

Înapoi la “POVESTEA MEA”