021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Bun acel citat Tudor.
Asta am spus și eu... Abstinenta, abstinenta la mine dar nu am eliminat cauza care a dus la creșterea consumului și nu vad nicio soluție momentan ca să o găsesc. Momentan motivația mea e ca vad cât de bine e fără... Și parca vad lucrurile mai puțin tragic.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:Bun acel citat Tudor.
Asta am spus și eu... Abstinenta, abstinenta la mine dar nu am eliminat cauza care a dus la creșterea consumului și nu vad nicio soluție momentan ca să o găsesc. Momentan motivația mea e ca vad cât de bine e fără... Și parca vad lucrurile mai puțin tragic.
Cauza dependentei la mine este ca alcoolul imi dadea ostare de relaxare DAR numai prin "repetitie " ca a crescut toleranta la alcool si atunc a trebuit sa maresc "doza".Dupa ce am marit cantitatea invers proportional scadea durata de timp care in care se mentinea buna dispozitie si iarasi "trebuia sa beau ". Odata instalata dependenta cale de intoarcere nu se mai afla.
... suntem bărbaţi şi femei care ne-am pierdut capacitatea de a ne controla consumul de alcool. Ştim că un alcoolic adevărat nu-şi va recâştiga niciodată puterea asupra alcoolului. Cu toţii am avut din când în când impresia că ne-am recâştigat-o, dar asemenea momente - de obicei scurte - erau urmate inevitabil de şi mai multă lipsă de control, ceea ce ne-a dus cu vremea la o demoralizare jalnică şi nemărginită. Cu toţii suntem acum convinşi că alcoolicii de tipul nostru se luptă cu o boală care se agravează continuu. După o anumită perioadă, starea sănătăţii noastre se înrăutăţeşte constant, fără să se mai amelioreze vreodată.
Suntem precum infirmii care şi-au pierdut picioarele; ele nu le vor mai creşte la loc niciodată. Tot aşa, se pare că nu există nici un fel de tratament care să facă din alcoolici ca noi oameni obişnuiţi. Noi am încercat toate remediile imaginabile. Uneori, avea loc o revenire de scurtă durată, după care urma întotdeauna o recădere şi mai gravă. Medicii care cunosc boala alcoolismului sunt de acord cu părerea că alcoolicul nu poate fi transformat într-un băutor normal. Poate că într-o zi ştiinţa va realiza acest lucru, dar încă n-a făcut-o.
Pentru cei care au rabadare va sugerez sa urmariti ce spune acest medic psihiatru :
https://youtu.be/E5cxaE_RVNU


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Pai cred ca toți bem pentru starea de relaxare. La mine era și ceva în plus... Ma eliberam de constrângerile pe care mi le impun. Toate deciziile pe care le-am luat când eram băut și fost decizii dorite dar cenzurate de creierul treaz (la beție am luat decizia sa îmi iau moto)... Și altele... La bautură am spus niște lucruri pe care le-am regretat dar erau sincere. Nu, nu e bine sa elimini astfel barierele cognitive... Insa vreau sa zic ca nu am făcut niciodată tâmpenii la bautură. Unii zic ca nu sunt alcoolic adevărat... O tâmpenie. În ultimul an crescuse doza și era un coșmar sa îmi impun sa nu beau într-o seara.

Aseară nu am băut porția de bere fără alcool. E drept ca am băut la prânz una și ulterior, una după tura cu bicicleta, înainte de întoarcere.... Insa in mod sigur mai vroiam una seara... Am făcut altceva.... Am pus apa într-o cana și am băut. 2 căni, iar apoi 2 căni de suc de portocale. Nu am mai simțit nevoia de bere... Cred ca băutul cu cana schimba ceva în psihic. Poate e o prostie dar asa am simțit. Berea nu o beam/beau decât din sticla.

Apropo de video... Nu ai greșit link-ul?
E reclama la. Mega 🤔
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:.... Am pus apa într-o cana și am băut. 2 căni, iar apoi 2 căni de suc de portocale. Nu am mai simțit nevoia de bere... Cred ca băutul cu cana schimba ceva în psihic. Poate e o prostie dar asa am simțit. Berea nu o beam/beau decât din sticla)

Apropo de video... Nu ai greșit link-ul?
E reclama la. Mega 🤔
Am ani de zile de când băutura preferată este apa plata cu lămâie.
O beau la masă, la serviciu și o am în termosul bicicletei. Nu am ruginit 🙂 ba dimpotrivă mă simt mai bine decât este înscrisă vârsta in cartea de identitate. Am parcurs în acest an cu bicicleta peste 5000 de km (alții nu ii fac nici cu mașina ) dar mai puțini decât anii trecuți.
Îmi cer iertare pentru link-ul greșit t Sper să fie cel corect
https://youtu.be/_tfCtfxqUDo


Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

N-am apucat sa ma uit la video...
Asa m-a traznit o anxietate...de nu imi vine sa fac nimic... :(
Sper sa nu fac vreo tampenie...bine, nu pe termen scurt...de-aia e bine sa nu ai alcool in casa. :)
Ma deprima rau chestia asta cu razboiul, nesiguranta, dobanzile care cresc si nu te poti gandi la un credit...oare mi s-a urat cu binele?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

joystick scrie:N-am apucat sa ma uit la video...
Asa m-a traznit o anxietate...de nu imi vine sa fac nimic... :(
Sper sa nu fac vreo tampenie...bine, nu pe termen scurt...de-aia e bine sa nu ai alcool in casa. :)
Ma deprima rau chestia asta cu razboiul, nesiguranta, dobanzile care cresc si nu te poti gandi la un credit...oare mi s-a urat cu binele?
Salutare !
Te uiti la stiri prea mult .
Ia-ti informatiile de care ai nevoie .
Daca ai rate urmareste doar stirirIle din domeniu.Stiri seci. Daca te distantezi de stirile alarmiste si date cu mare tamabalau nu te poti molipsi .
Ce putere ai in a schimba cursul razboiului ? 0 ! ACCEPTA ASTA!
Ai facut ceva pentru ca sa schimbi modul de gandire ? Daca nu atunci este normal ca mintea sa iti spuna ca un pahar te va ajuta .
Nu schimbi nimic nimic nu se schimba !
Mergi la psiholog ,la terapie oricare ar fi .Daca stai singur cu mintea ta inevitabilul se intampla . Nu cobesc .Sunt cu sutele ,persoanele care au scris aici nu au schimbat nimic au ramascu sindromul VSDM (Vai Sarmanul de Mine) si alcolul i-a rapit si dus in mlastina .
Daca vrei ceva fa ceva .
Sa ne citim numai de bine !

Am citit-o la inceputul abstinentei mele si m-a ajutat sa traiesc fiecare zi la timpul ei
https://cartigratis.com/files/pdf/desca ... aiesti.pdf

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Hey!
Anxietatea vine si pleaca si stii asta. Zile bune, zile rele, ca la tot omul. Cred ca ar trebui sa vorbim mai mult aici despre emotii, decat despre a pune mana pe pahar. E clar, e stabilit, suntem niste oameni cu probleme emotionale si ne refugiem in alcool. Ne afecteaza orice stimul, interior sau exterior, important e cum il gestionam.
Cat despre ce se intampla in viata cotidiana, la normalitatea pe care o stim noi, nu vom mai reveni, asa ca mergem inainte. Instinctul uman este de a supravetui, asa ca ne vom adapta.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

Da, Tudor ai dreptate.
La știri nu ma uit... Insa le citesc și nu pe orice site-uri de scandal. Ma aștept parca sa vad și ceva bun... Ceva care sa ma bucure... Wrong.
Psihiatru/psiholog... Da, merg... Nu simt însă să mă ajute tare mult.
Vorbesc mult cu cineva despre toate stările mele iar asta ajuta...

@aliata: da, numai ca parca totul îmi merge aiurea: și la job, și pe plan sentimental, și pe cel personal.

Nu, nu caut suport in alcool. Dar... Simt nevoia sa evadez... Acum ma doare teribil capul. Cred ca vreau o vacanta.... Cred ca ar trebui sa ma duc o zi la there...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de Aliata »

Cum am spus, sunt zile si zile. Nimanui nu-i merge bine in ultimul timp, indiferent de segment.
Nu te du nicaieri:)!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Salut, sunt Joystick si sunt alcoolic

Mesaj de joystick »

La Therme am zis ca ma duc.
Ca să fiu sincer... Am luat un Xanax. Sunt Zen acum 😬
Scrie răspuns