021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

fiica de alcoolist

Aici puteti povesti experientele personale.
prncws
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 14 Iun 2022, 20:01

fiica de alcoolist

Mesaj de prncws »

Buna! Cum ati citit, sunt fiica unui alcoolist. caut modalitati de a-l ajuta, cu sau fara vointa lui. Esteun alcoolist violent, as putea ziceca e chiar “pe etape”. Tin sa mentionez ca nu bea tot timpul, adicao luna intreaga sa zicem. Are perioade de abstinenta (3-4 maxim 6 saptamani) iar apoi iar alcool. In primele 2 zile e agresiv (scandal, delir, violenta catre familie.) in urmatoarele zile isi schimba complet atitudinea uita ce s-a intamplat, ce a facut si continua sa bea.doarme si bea, cam atat. la 1 litru de bere, doarme cam 2 ore. noaptea, foloseste benzodiazepine pentru somn (asta si in abstintenta dar si in sevraj). urmatoarele zile, devine foarte calm dar are anumite simptome: delir, paranoia(crede ca mama vrea sa il otraveasca), pierderea echilibrului, spune ca isi simte mainile, picioarele amortite. cam tot ce face in perioada aceasta e sa il corupa emotional pe frate-miu (12 ani) sa ii ia bere, chiar se pune si in genunchi. Acum se afla in ultima din aceste faze, dar daca pana acum putea trece prin sevraj singur si sa devina abstinent, acum nu cred ca o mai poate face, si caut ajutor. Orasul meu nu are sectie de psihiatrie, si nu stiu daca as putea gasi ceva abordabil pentru dependente de acest tip in Neamt. Aveti recomandari de clinici de dezintoxicare in zona Moldovei? Care sunt pasii prin care l-as putea ajuta?
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: fiica de alcoolist

Mesaj de lupica »

"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: fiica de alcoolist

Mesaj de lupica »

"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns