021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Din nou...

Aici puteti povesti experientele personale.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Buna dimineata!
Vbc, incearca sa identifici clar ce nu te lasa sa pui stop. Ce te doare cel mai tare de simti nevoia sa bei incontinuu? Ce te-a determinat sa pui din nou mana pe pahar? Umple golul ala emotional cumva. Lucreaza sa rezolvi cauza si vei reusi! Trage de tine, ai reusit o data, o mai poti face si acum. Cel putin la mine a functionat.
Faptul ca ai comis-o dupa aproape 3 ani, nu inseamna ca esti irecuperabil sau alte chestii care iti mai trec prin cap, ca stim cu totii ce ganduri apar dupa o recidiva. Asta e, toti gresim, important e sa ne "palmuim" putin in sensul pozitiv si sa schimbam situatia.
Cum ai spus si in trecut:"prima zi a fost cea mai grea". Trege de tine, ca altfel nu se poate.
Hai ca poti! Eu cred in tine!
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Referitor la conditia noastra, ma voi raporta putin la Blonde. Da, la filmul mult asteptat despre viata lui Marylin Monroe.
Personal, filmul mi se pare atat de complex din punct de vedere psihologic si inca o data realizez, in urma recenziilor citite, ca societatea in care traim, chiar si in secolul asta, nu accepta "mizeria si o ascunde sub pres". Vrem sau nu vrem, toti cei care suntem pe acest forum, in pozitia de consumatori, am experimentat diverse traume in copilarie. Faptul ca nu le acceptam sau nu le constientizam pentru ca ne raportam la o societate bolnava, nu inseamna ca nu le-am avut. Toti ne cream idealuri de viata si in momentul in care nu le atingem, sfarsim in depresie si/sau adictii si nu neaparat in ordinea asta, dar sa revin la film...
Am citit zeci/sute de recenzii si comentarii si mai nimeni nu a luat partea buna din tot ce a vrut sa transmita filmul si de ce? Revin la partea cu hai sa "ascundem mizeria sub pres". Un copil lipsit de afectiunea parintilor, va cauta toata viata afectiunea/atentia/validarea celor din jur si niciodata nu va fi suficient. Un copil abuzat pe orice plan, nu va ajunge un adult cu principii sanatoase fara ajutor. Faptul ca inaintam in viata, incercand sa atingem "idealul propus" fara a ne vindeca sufletul, nu aduce nimic bun.
Ca sa concluzionez, ca as putea vorbi pana maine despre ce a vrut sa transmita filmul:), pentru mine a fost terapeutic si un punct de cotitura in viata mea.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Buna VBC si pana ne va scrie Sica,fara a te judeca in vre-un fel iti spun parerea mea personala si a unei generatii de abstinenti care am putut deveni asa datorita acestui Forum.
Acum ce a fost a fost pentru tine,nu mai poti schimba nimic si nu are sens sa te mai autocompstimesti,sa-ti reprosezi,sa fii cuprins de remuscari pt ca asta este si nu vei rezolva nimic.Noi toti am trecut prin asta si am luat-o de la capat incet si sigur construind cite-un graunte de abstinenta zilnica si in ani aceasta a crescut si creste...
Asadar,incepe sa citesti BB sau daca esti din Bucuresti uite eu personal vin de la Cluj si-ti fac cunostinta cu Tudor sa mergi la grup AA pt ca nimic nu lucreaza pt abstinenta unui alcoolic ca ajutorul dat altui alcoolic,vrei?
Daca esti de acord da-mi un semn cand esti aici sa luam legatura!🙋‍♂️
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Bună
Am reușit si eu sa ma mentin abstinent si datorita acestui forum, am întrat aici în a 7a sau 8 zi de abstinenta , in sept. 2019
Am consumat primul pahar din curiozitate, am crezut ca pot controla consumul acum dupa cca 3 ani ,dupa pauza avuta, asa am recazut .
Dupa primul pahar , am avut remuscari, m am gândit ca s a năruit tot... in ziua aia nu am mai băut nimic dupa acel pahar..... a urmat o alta data la scurt timp am băut cred 2 pahare sau 3 . încă 2 ture la intervale scurte, tot asa 2 3 pahare ..... deja ma gandeam ca pot controla alcoolul, desi citisem pe forum aici multe povesti despre recaderi
A venit și ziua când am băut undeva la 3.5- 4l de vin....pana la amnezie am avut "filmul rupt".....iar în prezent beau și traiesc cu impresia ca dc vreau ma pot opri, asa cum am facut o in perioada de abstinenta, si asta a fost o chestie care a lucrat în mintea
Eu am avut parte de multe recaderi, de fiecare data îmi propuneam un anumit consum si beam de 6 7 ori mai mult, poate.....
Aliata multumesc pentru incurajare !:)
Ma bucur pt reusita ta! Tine o doar asa!
Dani , mulțumesc pt recomandare, locuiesc pe langa Buc...ma gândesc la AA, și dc sunt hotărât,
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Din nou...

Mesaj de dani »

Buna VBC si a ramane abstinent pentru un timp este la indemana oricui si fiecare reuseste si abstinenta temporara nu este o noutate pentru nimeni nici pentru cei cu ani de abstinenta, dupa cum vezi si tu.
Ca o parere personala noi "batranii" am invatat ca trebuie sa calcam in urmele celor care au reusit inaintea noastra, a milioane si milioane de oameni care s-au curat prin AA pt ca alte metode nu exista, roata fiind inventata (pt cei care se mai straduiesc sa o inventeze, adica sa bea controlat...)
Cheia abstinentei noastre aceasta este, sa fi urmat si sa urmam acesti pasi de care se vorbeste in AA pt ca restul este in zadar daca nu intelegi fenomenul si se crede cineva mai presus de aceste invataminte iar exemplele sunt la tot pasul, din pacate.
Si ca o nota tot personala eu fara Dumnezeu am orbecait in intuneric multi ani pana El m-a ajutat sa ajung aici si sa cunosc minunatii prieteni din generatia mea alaturi de care am mers si merg in continuare si carora le voi fi recunoscator forever!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Vbc, totul depinde de tine in prima faza si stii asta. Ulterior, ce fel de sprijin/ajutor alegi este strict aleregea ta.
Daca prima oara n-a functionat, e clar ca trebuie putin ajutor palpabil.
De cand tot conversam aici, spui ca vrei sa ajungi la AA., asa ca poate e momentul.
Te imbratisez si sa ne auzim mai veseli:).
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Stiu ca depinde de mine,Aliata:) sa ma opresc din consum
mi am făcut o cu mana mea, dreapta cu ea am ridicat paharul ...
Poate vor veni vremuri când ne vom auzi mai veseli, este adevărat ca am mai zis și în trecut ca vreau sa merg la AA, consider ca la mine a fost abținere mai mult perioada în care nu am băut, nu o abstinenta senina, la un moment dat nu am știut sa gestionez o situatie ,si am inceput cu primul pahar, cel de care trebuie sa ne ferim zi de zi.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Crede putin in tine! Cum am spus, ai iesit din asta o data, cu siguranta mai poti si a 2 a oara! Da-ti 2 palme peste mana dreapta:) si mergi inainte!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Din nou...

Mesaj de Vbc »

Mulțumesc pt incurajare!
Ma străduiesc, sa nu mai pun nici o mana pe pahar, astăzi nu am consumat ieri am băut, 500ml vin 😑
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Din nou...

Mesaj de Aliata »

Bravo pentru seara asta! Maine o sa fii mandru de tine si asta e doar inceputul. Nu conteaza ce ai facut ieri sau lunile trecute. Important e ce faci de acum in colo.
Seara senina;)!
Scrie răspuns