021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

I am back

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

chestia asta cu moartea este foarte interesanta. "poate mor maine" este un meme cu care toti cochetam, dar nu stiu cat suntem de pregatiti in fapt. nu mi-am vazut mama murind, am ajuns cam la 1 ora. am asistat la moartea bunicii si am fost foarte aproape de moartea bunicului. nu este de gluma cu moartea. chiar vine. pe mine ma apasa, dupa moartea mamei am devenit constient ca am intrat in linia I-tai. nu ma dispera atat de mult ideea de moarte, nu prea am ce sa regret. dar ma inspaimanta ideea de moarte fara nici un fel de sprijin, in durere si suferinta. ma gandesc la moarte in mod serios de cel putin 20 de ani, dar nu ia-m vazut chipul had pana cand s-a dus mama. posibil ca asta este motivul nedeclarat pentru care imi doresc un "flash death" si poate de aceea nu vreau neaparat sa inchei relatia cu alcoolul
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: I am back

Mesaj de primavara »

Eu sunt o fire extrem de fricoasa Brainstorm si mi-e frica sa-i pronunt si numele.Nu cred ca cineva este pregatit sa moara la nici-o varsta si ai da orice sa mai traiesti chiar si cand esti bolnav.
Este un subiect trist pe care din nefericire l-am experimentat si eu, pierzand oameni dragi din familie si mare noroc am avut pt ca am pus o abstinenta senina solida la abstinenta mea ca sa nu ma clatin.Prietenii de suflet de Forum m-au ajutat mult in acele clipe pt ca nu a fost usor...
Noapte buna si sa ne-auzim de bine!
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: I am back

Mesaj de joystick »

Am pierdut multe persoane dragi, inclusiv pe tata și nu am trecut peste. În plus îmi e frica de moarte ca naiba.. Dar nu pot scăpa. Da, de neputință îmi e frica și mie.
Pana una alta, uitați ceva genial: https://youtu.be/Tn5UYj23KkY
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

Vbc scrie:
Aliata scrie:Sunt mandra de tine!
👍🏻
Imi doresc sa nu te atingi de acele beri, dc ai consumat deja, sa nu le termini!
75%. asta e, nu ma asteptam la mai bine. cu amar ma bucur ca nu am mai scris nici un mail sau mai stiu eu ce mesaj
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: I am back

Mesaj de Vbc »

Cu greutatea cum ești? Ai pus la loc kg care le dădusei jos? După bere, asa se intampla de regula
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: I am back

Mesaj de joystick »

Eu am constientizat ca pun multe calorii sus datorita laptelui pe care il beau....cam 1 litru + sedentarism.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: I am back

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor !

Mă bag și eu în vorbă.
Vorbind despre moarte pe care eu "o invităm" prin consumul meu iresponsabil o aduceam in avans am un zambet schițat și amar.
"Am cunoscut moartea" de mic .
Mama pentru că nu avea cu cine sa mă lase,mă lua cu ea la bunicii decedați la, înmormântările lor și ale rudelor apropiate.
Așa am văzut că acum ești și apoi nu ești.
Așa că atunci când doctora de familie mi-a văzut analizele medicale într-o primăvară a întrebat soția dacă mai trăiesc. Eu am evitat să merg
M-a invitat la consult dacă vreau tratament.
M-am dus nevoit. Mi-a zis clar și răspicat:
"-Domnule , dacă veți continua să beți veți muri urât.
Dacă nu veți face stop cardiac în sevraj veți face accident vascular cerebral major în caz fericit.
Puteți să faceți un accident vascular care sa vă paralizeze la pat și atunci veți cunoaște un alt iad. Veți vrea să muriți și nu veți putea.
Dacă nu , veți face ciroză hepatică și o veți duce pe picioare boala dar cu burtă de gravidă și picioarele de barză..
Dacă nu, veți face hemoragie interna de la varicele esofagiene și veți vedea conștient cum se scurge sângele și viața din om în 30 de minute!"
M-am oprit 6 luni și am început să beau...doar o bere.
In scurt timp eram mai rău că înainte.
Veșnic ziceam că de mâine mă las dar "obsesia că într-o zi voi bea rezonabil" așa cum o descrie cartea Alcolicii Anonimi mă urmărea până în pânzele albe ale nebuniei și morții.
"Norocul "meu a fost că mi-am pierdut stima de sine și asta a fost fundul sacului meu.
Am renăscut dar într-o altă viață.
"Alcoolul m-a bătut " în toate felurile și pozițiile iar eu însumi m-am înjosit prin consumul și comportamentul iresponsabil că nimic nu mă mai poate jigni de cât am făcut o eu însumi cu propria persoana.
Am luat o de la 0.
Nu mai sunt buricu ' pământului.
Am defecte pe care le- identificat cu ajutorul Programului AA și asateama duceau la consum. Eram ușor de rănit pentru că un "Ego gonflat " este ușor de rănit. Aprecierea din partea celorlalți nu se ridica la așteptările mele și bineînțeles că eram neînțeles.
Azi îmi cunosc lungul nasului , defectele și calitățile și știu cine sunt și ce sunt.
Sigur că nu sunt un preș dar nici nu mai fac caz de mine.
Simțul umorului s-au dezvoltat în într-o formă de autoironie dar am și glume care nu ating alte persoane.
Nimic din toate acestea nu ar fi fost posibile dacă nu aș fi văzut la mulți alți oameni abstinenti, am făcut ceea ce au făcut ei ei și schimbarea a fost la mine. Schimbarea modului meu de gândire mi-a schimbat viața și lumea..
Toate cele bune vă doresc și abstinență senină și continuă cui își dorește.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
brainstorm
Boboc
Boboc
Mesaje: 46
Membru din: 26 Noi 2022, 17:26

Re: I am back

Mesaj de brainstorm »

Vbc scrie:Cu greutatea cum ești? Ai pus la loc kg care le dădusei jos? După bere, asa se intampla de regula
nu ma cantaresc zilnic. aveam o cantarire intermediara vineri dimineata si cea finala, luni. astazi sar peste, nu are nici un rost, vad luni. ca regula, am observat ca in medie, ziua de baut anuleaza ~25-30% dintr-o saptamana de dieta.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Aliata scrie:Sunt mandra de tine!
Citind ce s-a scris mai departe, cred ca iar nu s-a inteles sau nu m-am exprimat eu corect. Poate ma insel:).
Eram mandra de Vbc si el, la randul lui, imi spunea sa nu beau toate berile, pe care le-am baut.
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: I am back

Mesaj de Aliata »

Ma bucur, Tudor, ca scrii mai mult din viata ta personala. M-am regasit in multe aspecte si realizez cate am de schimbat, sper doar sa reusesc.
Scrie răspuns