021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau, trebuie sa o fac!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de ctl »

"Salut sunt Bogdan si sunt alcoolic!
De cativa ani tot beau, din ce in ce mai rau, problemele si frustrarile se maresc proportional. Tot am incercat sa ma las de unul singur dar clar nu prea am reusit, am rezistat cateva zile saptamani si apoi am recazut si de fiecare data a fost mai rau. Tot citind pe forum ma regasesc in multe trairi pe care le aveti/ le-ati avut si voi, sincer chiar doar un alcoolic poate intelege un alt alcoolic."


Salut Bogdane, iti urmaresc parcursul de la inceputul lui 2023 si imi pare super ce ai reusit pana acum. Din pacate aici mai scriu si persoane care nu sunt alcoolice, dar au nevoie de validare si ... probabil au si alte motive mai putin intelese de mine. Cum ai scris si tu, doar un alcoolic intelege alt alcoolic, dar pentru asta alcoolicul nr1 sa zic asa trebuie sa creada ca persoana care cere ajutorul (nr 2) e tot un alcoolic. Sper ca suna logic.
Ai putea te rog dezvolta faptul ca "De cativa ani tot beau, din ce in ce mai rau, problemele si frustrarile se maresc proportional."? Care a fost limita? Scrii ca tot bei de cativa ani. Noi aici suntem cu zeci de ani de consum , tu doar ai cativa ani? Cati sunt? 5? 8? Ai ajuns aproape de a pierde tot? Cate zile ai ajuns sa bei la rand?


Mult succes, Catalin.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de joystick »

@ctl
Nu ai găsit o motivație suficienta.
Notează zilele de abstinenta. Mie îmi plăcea sa vad cum cresc. Am renunțat demult dar la început a fost fain.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Important este acel "declic" care împreună cu o motivație suficient de mare te ajuta sa renunti la consum...
Eu sper ca l-am avut, acum când am renunțat sa mai beau pe 21.12.22.
E foarte interesant ,necesar d.p.m.d.v de urmărit acel video postat de Aliata, pe pagina mea
Am zile când nici nu ma mai gândesc la alcool... îmi aduc aminte poate doar seara,dar am și momente când ma gândesc la consum.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Am vazut și live la o sedinta AA unde am participat la finalul anului, oameni care relatau povesti asemănătoare, si motivante, care ajuta, la fel ca cele din video.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!i

Mesaj de BogPam »

Buna dimineața!

ZI NU BEAU!

Salut Vbc, pai vezi tu in familia mea ca in multe dintre familile din România sunt foarte mulți alcoolici. Bunic alcoolist mort ( nu de la alcool dar din cauza lui), unchi mort de la alcool(tânăr vre-o 50 max) alt unchi alcoolist( se tine bine) matusa la fel, alt unchi in abstinenta( sa lăsat din cauza la o boala), tata alcoolist ( bea in fiecare zi dar nu se îmbata așa rău, cam tine sub control).
Eu, Întâlnirile mele cu alcoolul au început pe la 16 ani, când era cool sa bem, beam in weekenduri destul de mult. Cum ziceam atunci nu știm cum este sa intri in discoteca/club treaz. Beam multă bere im bar( nu așa mult ca nu prea erau bani) si beam tărie(unirea pe vremea aia) la boldura, făceam cheta si beam toți. Am făcut asta pana pe la 18-19 când m-am apucat de fumat si am decis ca trebuie sa fac una sau alta, ma îmbătam rău daca si fumam… Și așa m-am lăsat de băut.
Bineînțeles au fost o grămada de alte dependente pe parcurs pestecare am trecut mai greu sau mai ușor, mai cu dorința sau pentru ca a trebuit.
Acum după mulți ani prin toamna2018 pe fondul a niște problema m-am apucat sa beau ca sa dorm… așa credeam/ma scuzam cel puțin. Beam Vodka, după munca shut-uri imense direct din sticla…Deja din 2019 mi-am dat seama cam început sa exagerez, dar nu m-am oprit. Cu începutul pandemiei mi-am dat seama ca nu prea pot sa stau fără sa beau, încă ziceam ca îmi trebuie ca sa dorm. Deja dependentă se instalase, nu trecea zi/seara fără sa beau, fugeam noapte de acasă când toți dormeau sa îmi iau o sticluta sa o beau, shut dintr-o data in fata blocului si ma întorceam acasă, deja in lift începeam sa ma îmbăt, sau ieșeam la plimbare cu câinele si ma duceam direct in magazin pt o sticluta, trist rău, nu eram rațional deloc. Bineînțeles lucrurile au denaturat m-am certat cu prietena, m-am mutat băutura a continuat din ce im ce mai rău. Am avut niște probleme legale, am stat nebătut câteva luni cam 5, m-am reapucat zicând din nou ca pot bea normal. După puțin timp am început sa pierd din nou in fata alcoolului si tot așa, din rău in mai rău si toate din cauza alcoolului. Măcar după aceea perioada mi-am dat seama ca pot sa stau si fără alcool acum am realizat ca singura opțiune este sa stau in abstinenta cu aceste 2 lucruri am decis ca trebuie pentru binele meu si indirect al celor de lângă mine sa ma opresc, singura opțiune viabila este abstinenta. M-am gândit de multe ori si am încercat sa ma las dar fără prea mult succes, chiar daca am zis ca o luna sau pt totdeauna mereu am călcat greșit. Acum, sincer după ce am citit povestiile de pe acest forum si materialele care sunt distribuite pe aici ma fac sa văd lucruril altfel. Știam despre azi nu beau dar nu înțelegeam exact cum merge treaba acum văd total diferit.
Ieri a fost, cu toate regretele care au fost, din păcate cu toate ca ne dorim enorm sa schimbam multe lucruri nu putem, trebuie sa îl lăsam așa cum este, ne cerem iertare pt ce am făcut încercam sa învățam lecțiile si sa mergem mai departe. Mâine este in viitor, o iluzie, se pot întâmpla atâta de multe si avem atât de puțin control încât la fel nu are rost sa trăim in iluzie. De aceea am înțeles ca trebuie sa trăiesc AZI, tot ce fac azi o sa influențeze viitorul de aceea trebuie sa fiu cea mai buna varianta a mea. Cel mai bun eu sunt când sunt treaz, treaz sunt capabil sa fac tot ce îmi propun, de aceea am ales ca AZI NU BEAU! Sunt cuprins complet de aceasta cauza, e cel mai bun lucru pentru mine. Plus ca ma simt foarte bine atât fizic cât si psihic, sentimental si emoțional.
AZI NU BEAU!
Asta e tot ce contează.
Bineînțeles ca sa pot trai așa trebuie sa pun in locul timpului petrecut cu alcoolul alt timp de calitate. Trebuie sa lucrez mult cu asta sper sa reușesc, chiar îmi doresc asta si trebuie sa o fac.
AZI NU BEAU!

O zi buna!

PS. Abuzuri, cu grămada, îmi place sa trăiesc la maxim fără limite…, am băut zile intregi la rând, inultimul timp chiar cu multe amnezii. Si am pierdut clar controlul, emult pana încep apoi pana nu sunt mega varza nu ma las, trebuie sa adorm ca sa ma pot opri, daca mai rămâne ceva când ma trezesc in noapte in loc se apa beau ce a rămas… Si îmi trebuia multă determinare sa nu o iau de la capăta doua zi când nu reușeam o tineam asa zile la rând
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Vbc »

Și eu am membrii decedați în familie ,alcoolici:
Bunic mort, tata mort, unchi mort...
Eu sunt alcoolic, mai am un var alcoolic, dar nu recunoaste problema care o are, tatul lui decedat, am specificat mai sus... sunt de părere ca alcoolismul se transmite în familie, mai ales dupa rudele de grad 1
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata24
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 11 Ian 2023, 10:16

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de Aliata24 »

Doamne, cate rude am si eu, dar nu e asta cauza, oameni buni.
Nu s-a transmis genetic, ci am ales un scenariu de viata. Am vazut, am copiat!
Toti, care am ajuns in situatia asta, suntem niste oameni privati de anumite nevoi emotionale. Afectiunea primeaza!
Cati dintre voi ati fost incurajati cand erati copii? Cati dintre voi ati primit iubire neconditionata?
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

Sincer nu cred ca se transmite, poate favorizează un pic, dar oricum este decizia fiecăruia pana la urma. De asemenea nu cred ca toate sunt traume din copilărie. Nu are rost sa ma victimizez acțiunile mele au adus sa fiu cine sunt astăzi si tot ele or sa arate cine sunt mâine. Oricum nu îmi place sa generalizez, fiecare suntem așa cum suntem cu asemănări ai deosebiri dar putem face sa fim o versiune mai buna a noastră. Pentru asta doar trebuie sa acționăm si sa-o facem acum când putem cu cât mai repede cu atât mai bine!
ctl
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 23 Dec 2022, 02:24

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de ctl »

Bogdane, iti multumesc de raspuns si iti doresc mult succes in continuare!
BogPam
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 04 Ian 2023, 20:33
Zile de abstinență: 16,01,2023

Re: Vreau, trebuie sa o fac!

Mesaj de BogPam »

aaaa, acum mi-am dat seama Catalin tu m-ai intrebat nu Vbc, ce inseamna sa intri dupa telefon 😄
Mi-a facut si mie bine sa scriu asta, sunt multe de spus, atatea lucruri pe care le tinem in noi...
Eu unul am o dificultate in a spune ceea ce simt, de mult lucrez la asta si nu am facut mari progrese, dar cum o sa am mult timp liber si o sa ma gandesc si la acest aspect. Oricum faptul ca scriu aici este un mare +, si chiar ma ajuta foarte mult.
Scrie răspuns