021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Marian

Aici puteti povesti experientele personale.
marian
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 07 Noi 2010, 08:32

Buna ! Sunt Marian

Mesaj de marian »

sunt marian .salut!!
trebuie sa recunosc ca inca sunt alcoolic!acum la prima ora deja am baut 2 pahare de vin ca sa nu mai imi tremure mainile.sunt certat cu sotia,de la servici ma bate gandul sa imi dau demisia ,nu mai suport oamenii,care ma cearta ca beau.sunt in deriva totala si sunt constient de asta!!dar nu pot sa ma eliberez!inclusiv sotia mea a avut ambii parinti alcoolici(di aceeasi cauza au si decedat)si acum nu poate sa ma inteleaga si sa imi ofere suportul de care am nevoie!sau poate decat mi se pare!
mai vb!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcool

Mesaj de tudor »

SALUT MARIAN!

Bine ai venit!.Sint Tudor, alcoolic abstinent ! Stiu prin ce treci si te inteleg foarte bine ,pentru ca am trcut si eu prin asa iadul dependentei de alcool!.Povestea o poti citii la POVESTI DE SUCCES aici pe forum .ESTE GREU SA RECUNOSTI CA AI PROBLEME CU ALCOOLUL INSA DACA AI RECUNOSCUT ESTE UN PAS MARE !

Fiecare dintre noi, mai repede sau mai târziu, ajungem la un punct când viaţa ni se pare că a devenit prea mare ca să îi putem face faţă. De fapt, viaţa niciodată nu este prea mare pentru noi, dar întradevăr poate părea aşa. Când acest lucru se întâmplă, trebuie să ne îndreptăm din nou atenţia asupra noastra Ne-am pierdut probabil perspectiva, dar poate fi recuperată. POTI INCEPE IN A TE RESTABILI INSA PENTRU ASTA TREBUIE SA NU MAI BEI O PERIAODA!
Motivatia ta trebuie sa fi tu insuti sa fi cel care erai odata cel sigur de sine!SE POATE!!!
Am sa revin! diseara.

Tudor.alcoolic
Ultima oară modificat 07 Noi 2010, 18:48 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: alcool

Mesaj de proco »

Salut Marian! Ti-am citit cele cateva randuri si vreau sa incep cu o mica incurajare aceia ca recunosti ca ai o problema cu alcoolul si ca nu te poti abtine. Ei bine sa sti ca nu esti nici primul si nici ultimul care trece prin aceste momente grele. Faptul ca dimineata esti in sevraj spune multe, dupa ce probabil ai reusit cu mainile tremurande sa bei paharele de vin usor dispare sevrajul, esti incantat si ai pofta pe parcursul zilei sa mai bei. O FACI DAR MAINE DIMINEATA O VEI LUA DE LA CAPAT!!! SI CEL MAI MARE NECAZ CA PE MASURA CE TREC ZILELE CANTITATEA DE ALCOOL CONSUMATA SE MARESTE IAR SEVRAJUL ESTE DIN CE IN CE MAI PUTERNIC! Nu-mi dau seama din ce ai scris cat consumi si ce consumi pe zi dar faptul ca esti in sevraj INCA SE MAI POATE REZOLVA ACUM! De ce, simplu de vorbit dar foarte greu de abtinut. Eu iti spun ca un alcoolic ca ajunsesem sa merg noaptea la 2-3 la chioscul de langa coltul blocului sa-mi cumpar 500 ml. vodca ca altfel ma urcam pe pereti! Dimineata la 6 de abia asteptam sa se deschida la bar sa iau 400 ml. vodca sa-mi treaca "de tot" sevrajul. Eram in functie mare de conducere si pana la ora 10 mai radeam 200 ml. de tarie. Astfel am ajuns la 1200-1400 ml. tarie pe zi. Dar TE ROG SA MA INTELEGI CA NU AM MAI PUTUT CONTINUA ASA!!!! A FOST NEVOIE DE INTERNARE!!! Este greu, mie unul personal nu trebuie sa-mi spuna altcineva de astfel de momente, eu, si cu siguranta f. multi din forum stim ce inseamna aceasta perioada. Putem tine legatura in continuare si cu siguranta vei fi ajutat. SINGUR ESTE F. GREU ODATA CE AI AJUNS AICI! SUS CAPUL, CREDINTA IN DUMNEZEU SI AI SA VEZI SI REZULTATELE! Nu-ti dau sfaturi dar inca nu-ti da demisia!
SALUT, UN ALCOOLIC PROCO!
sebi
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Dec 2009, 10:55

Re: alcool

Mesaj de sebi »

Salut Marian,
Bine ai venit
Scrie răspuns