021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Adorable »

Staval imi pare rau ca treci prin asta.Am urmarit din umbra evolutia situatiei sotului tau si ma asteptam la asta.Adevarul este ca in adincul sufletului sau el nu sa lasat niciodata de bautura ca si-a dorit cu adevarat ci mai mult pentru tine si copii.Plus ca nu a acceptat in sinea lui ca e alcoholic si asta e cel mai important,sa accepti.Probabil spunea asa doar de gura ta dar in realitate el avea o umbra de indoiala ca este alcoholic si spera ca va mai putea bea normal vreodata.Imi pare rau sincer.Eu stiu asta pentru ca sotul meu la fel a facut a stat 6 luni fara alcool ,a fost totul bine pentru noi dar de cind a reluat bautul nu sa mai oprit.La fel spune ca el bea normal si ca se poate opri oricind vrea.Pe de alta parte nici eu nu frecventez AA sau alte grupuri in afara de faptul ca intru destul de rar pe aici.Insa mi-am acceptat pe deplin boala,multumesc pentru fiecare zi care trece fara sa beau si sunt constienta ca reluarea bautului ar insemna inceputul sfirsitului pentru mine si implicit pentru familia mea.In schimb sotul meu bea si la ora actuala desi a fost si el o jumate de an abstinent probabil de gura mea.Si cum bine a zis Tudor un mare adevar este ca cei ce se lasa pentru altii*copii,familie* nu vor reusi sa se mentina prea mult timp pe drumul correct.Da,copii pot fi o motivatie foarte puternica dar important este sa o faci in primul rind pentru tine,sa vrei tu ca om sa fi altfel,sa fi trez.Si cum zicea asido trebui sa-ti placa mai mult conditia asta decit cea in care esti baut.Si ce am mai invatat eu este ca nu conteaza anii de abstinenta,conteaza fiecare zi.Au fost si aici pe forum cazuri in care au recazut dupa,5,7 sau chiar 9 ani.Pentru un alcoholic abstinent ziua prezenta e tot ce are.Mai departe nu stim ce ne rezerva viitorul chiar daca avem 11 mii de ani in spate.Alexa sunt nu stiu daca m-ai recunoscut.Sper sa fi bine de acum incolo si cauta sa te vindeci tu,nu mai lasa aceasta boal a sotului tau sa te sece de po puteri.Copii au nevoie de tine mai mult.Si nepotii.Lui cumpara=I bautura cit o putea sa duca.Alta solutie nu e.Si eu m-am detasat emotional de situatia sotului meu,eu sunt bine,el e rau.E legea junglei si tu va trebui sa supravietuiesti.Te pup!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Staval iti doresc sa ai o zi buna!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de dani »

O zi buna inteleapta Staval,o zi buna adorabila Alexa
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Dragii mei!
Va multumesc tuturor, tie Alexa pentru revenire si ganduri bune, tie Ilie pentru rugaciune, lui asido si Dani pentru urari, si nu in ultimul rand, tie Relus pentru tema de gandire si analiza bolii...
Acum suntem ok, am revenit la starea dinainte...parca nu s-a intamplat nimic.
Saptamana trecuta ( cat timp bea, a baut de luni pana vineri) a primit vestea decesului unui var de-al lui, alcoolic fara scapare, fost inginer, ajuns boschetar...Daca pana atunci ii mai gasea circumstante atenuante, vazand cum arata casa in care a trait si-a murit acela...e socat! Dintr-un colt de rai, a ajuns o cocina darapanata...E socat, iar eu i-am spus doar ca el ( varul) si-a ales soarta, viata si moartea. Nu trebuie sa caute alte explicatii.
Nu stiu care e viitorul, ma astept sa recada cat de curand, i-am spus-o si lui...el zice ca nu. Deocamdata asta e situatia. Ma multumesc si eu cu ziua de azi, ma rog pentru cea de maine la Dumnezeu si caut sa nu-mi mai fac sange rau...
Multumesc inca o data pentru gandurile voastre catre noi si va spun ca mi-a fost cumplit de greu ca n-a mers forumul in week end!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

E vremea ceaiului draga staval si astept pe sotul tau la un ceai oriunde vrea el. Poate , poate... Sa nu uiti niciodata ca doar alcoolicul si doar el este cel care poate face ceva pentru boala lui. Cu respect, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
mariana muraru
Boboc
Boboc
Mesaje: 13
Membru din: 07 Sep 2013, 22:41

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de mariana muraru »

Buna seara,oameni buni!
Mi-ati lipsit.Am trecut prin momente grele.
Staval ma bucur ca esti mai bine,iti multumesc pentru grija de a nu-mi demola sperantele dar cred ca inevitabilul se va produce cat de curand.SEPARAREA.Nu poti sa ajuti pe cineva care nu se lasa ajutat.Imi pare rau,isi distruge viata lui si inca alte trei,copii sufera foarte mult,cel mare merge obosit la scoala pentru ca noaptea avem show,cel mic e speriat nu mai doarme singur,eu....nu mai zic.Mai are rost sa lupt? Pe de o parte imi este si mila de el,la baza nu e un om rau alcoolul l-a stricat si cred ca va ajunge f rau fara noi avand in vedere ca nu are pe nimeni.Impreuna in ritmul asta este imposibil,nu pot sa ma detasez sa fiu indiferenta,iar el loveste unde doare cel mai rau copiii.Pe ei vreau sa-i protejez cat pot.Sper sa avem parte de sarbatori linistite,la fel va doresc si voua tuturor!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Iti tin pumnii Mariana Muraru si se simte durerea in cuvintele tale .
Oricand suntem aici . Pe mine grupul si oamenii de la Alcoolici Anonimi ma ajuta foarte mult .Daca ai un Al-Anon in zona te va ajuta sa mergi draga Mariana .
Doamne ajuta si sper sa aud ca sunteti bine .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Eu am o vorba pentru cei codependenti. La un moment dat unii codependenti ajung sa stea cu forta in viata unui alcoolic si in cael moment cred ca e bine de luat o decizie.
Mariana ai grija de tine si copii acum.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Mariana, sper sa reusesti sa te pui la adapost, tu si copiii...Multe femei regreta ca n-au avut puterea a faca asta la timp. :-(

Viata langa un alcoolic e imprevizibila, stim asta...
Deocamdata noi am revenit la "matca", unora " nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase"... :evil: Nu reusesc sa deschid discutia cu el despre ce a fost, de ce a baut si altele...evita, nu vrea sa discute. Nimic. Pacat, multe i s-ar fi usurat si lui, daca ar fi avut dispozitie de vorba
Asido, cred ca vom bea noi doi ceaiul acela...
Acum e ok pe dinafara, sper ca si pe dinauntru sa fie la fel.
Va doresc numai bine, dragii mei!
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de CRISS99 »

Seara buna Mariana.Indraznesc sa iti scriu,aici,la Staval si o salut si pe ea.Ce am sa sriu nu este usor pt mine,dar poate ca este un alt pas :-( ,cine stie?!
Copilaria mea se poate numi -dezastru-...tata fiind alcoolic ,avand si alcoolul la discretie prin prisma meseriei,vreau sa iti spun ca nu imi amintesc de nicio sarbatoare de care sa ma bucur.Daca ma bucuram azi...venea maine,care nu era deloc vesel.Bat putin campii,cred,deoarece mi-e tare greu ,dar ...Eram la prima treapta si a doua zi aveam examen...in acea noapte a fost un show(cum spui si tu) de zile mari...asta insemna tipete,urlete,injuraturi,alergari....cunosteam foarte bine strazile ,iar mama ghena blocului :-( si in cel mai *fericit* caz casa unui vecin caruia i se facea mila.Am intrat cu nota maricica la un liceu bun...dar eram o proasta -mi se striga prin aburii alcoolului...ca si copil incepi sa ai indoieli asupra calitatilor tale,etc...orice am inceput...a avut sfarsit...scoala de muzica,pictura...orice.La 18 ani mi se striga faptul ca imi ajunge cat am fost crescuta pot sa iau usa frumusel in brate....sunt multe de asternut...Ce vreau sa se spun este faptul ca...daca singur nu pune stop alcoolului ...eu ajunsesem la disperare,lucram 10 ore pe zi,mergeam la facultate f.f,asistam in continuare la show-ri...etc.Orice petrecere ,nunta,etc...aratau la fel pt familia mea.
Evident ca erau si perioade de liniste ,de plecari in co,de ...,de....dar oare meritau??
Cu toate cele de mai sus ,iata ca am luat aceeasi cale ,la un moment dat....
Am vrut sa cunosti putin si partea cealalta a situatiei,cea in care copilul sufera ...poate pentru toata viata.
Iertare Staval ca am scris asa mult .
In final,eu iti doresc tare mult sa reusesti sa depasesti aceste momente dificile si sa fie bine pentru familia ta.Pe atunci nu existau mijloacele acestea sau altele de ajutor pentru un alcoolic. :-(
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Scrie răspuns