021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de nelida »

:lumanari: La multi ani Staval
Multa bucurie,fericire si credinta in bine ! :ingeras:
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Adorable »

La MULTI ANI si numai bucurii si liniste sa iti aduca noul an ce a sosit!Staval iti recomand sa citesti cartea ***Codependent no more*** a lui Melody Beattie sper sa o gasesti tradusa in romina pe undeva.Este o carte extraordinara si iti v fi de mare folos.Mie mi-a fost de mare ajutor si am inteles foarte multe lucruri citind-o.Daca pina anul trecut am tot acumulat informatii ca sa ma mentin abstinenta,tot ce era legat de alcoholism,acum m-am reorientat si spre cealalta problema a mea si anume codependenta.Probabil de acolo mi se si trage alcoolismul meu de la faptul ca tata,bunicul au fost alcoolici.Am cunoscut un sot alcoolic si el si uite asa am ajuns sa devin alcoolica .Oricum incepe sa se faca lumina di8n ce in ce mai bine si in mintea mea.Te rog sa citesti cartea,iti va usura viata si nu te va mai durea atit de tare.Daca vei reusi sa te detasezi.Eu asa am inceput sa procedez cu sotul meu care in continuare bea.E din ce in ce mai jos,se apropie de 40 de ani si incepe sa ai fie din ce in ce mai rau.Daca inainte nu se plingea deloc acum a inceput sa se plinga de dureri de cap puternice dupa betii.Dar inca nu a atins fundul sacului,inca o sa mai bea.Despre sotul tau nu pot spune decit ca poate inca mai testeaza apele.Dar te rog sa ai reamintesti ca aceste recaderi isi au scopul lor daca nu sunt prea multe.Il vor face mai puternic daca va invata ceva din ele,asa cum am facut eu.Daca sunt insa foarte dese inseamna ca e o lupta pierduta,cred eu.Te imbratisez cu drag si sa te citesc de bine!Te pup
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Alexuta, multumesc din suflet pentru mesaj, pentru gandul bun si sfaturi.Cartea sper s-o gasesc in limba romana, caci cea mai mare suferinta o am eu si a sosit timpul sa ma gandesc si la codependenta mea...care, citind la freedom, pare mai mult o dependenta de control...Pe asta am identificat-o eu mai demult, dar...abia zilele acestea am inteles-o mai bine. Omul nu bause mult, dar ceva-ceva se simtea in comportamentul lui, iar eu am cazut in disperare atunci, caci am pierdut controlul, nimic nu mai avea sa se desfasoare conform planului, iar el...stiam EU cum va fi. Numai ca n-a fost asa, s-a oprit din baut imediat, de ce nu mai stiu, dar cred ca are si el lupta lui cu demonul alcool, lupta pe care nu mi-o comunica si mie, caci e barbat si nu trebuie sa stie EA totul. Asa cred eu ca a gandit, caci mie nu-mi spune decat putine lucruri. Cum sa ma detasez...nu prea stiu, caci eu nu vad cum, pentru ca mie mi-e bine daca si lui i-e bine...Credeam pana acum ca e dragoste ceea ce simt eu, nu nevoie de control.

Acum suntem bine, am avut musafiri, am fost in vizite, e bine, astept aniversarea lui cu inima la gat!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Relus »

astept aniversarea lui cu inima la gat!

detaseaza te,lasa timpul,lasa l pe Dumnezeu sa le oranduiasca asa cum ii este vrerea,de ce te "macini",de ce te chinui ,mai sunt destule 'azi(zile)" pana la ziua "omului tau".
Va fi bine,meriti o viata linistita,ai incredere si nu iti pierde speranta.
Iti doresc cat mai multa iubire fata de tine,ingaduinta si liniste sufleteasca, :ingeras: :hug:
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de freedom »

Multumesc pentru sugestia foarte inspirata, Alexa si La multi ani! Uitasem de acest blog cu materiale foarte bune. Aici sunt niste traduceri din Melody Beattie, pe programul celor 12 pasi in Al-anon. http://alanonromania.wordpress.com/2012 ... t-no-more/
http://tainacasatoriei.wordpress.com/ca ... lve-steps/

Ieri am recitit pasul 1 al al-anon si m-a cam pus pe ganduri, ca si codep. Din punctul meu de vedere, asta nu suna bine si nici optimist, fiindca inseamna ca organismul meu isi produce propria otrava cu care se autosaboteaza si va trebui sa fiu si mai atenta. Cat despre notiunea de dependentza de control, eu am observat doua situatii:
-in prima, codependentul sustine sus si tare ca sufera din cauza ca dependentul este dependent, dar totusi sta acolo si isi mai tine si copiii expusi la faze marcante pentru dezvoltarea lor ulterioara (spunea cineva din CJ ca fiica de alcoolic isi va gasi tot un dependent si va sta langa el orice i-ar face, fiindca numai atat stie…colegul de grup vorbea despre propria lui sotie, fiica de alcoolic si ea)(am auzit si m-a marcat marturia unei fete care spunea ca alcoolismul tatalui care oricum dormea beton, a fost suportabil, insa cu mama rupsese la maturitate orice punte de legatura, din cauza ca o crescuse in insecuritate emotionala, cu manifestari de isterie si pretentii exagerate la scoala si in gospodarie, alternand cu perioade de dezinteres fata de copila).
-in a doua, dependentul isi accepta boala, merge la grup si intra in abstinenta…nu insa si codependentul, care asa cum bine ati auzit si la Conferinta AA in marturia colegului din Iasi sau P. Neamt, se tulbura si mai tare si spune chiar replici de genul: „ Era mai bine cand beai !” . De ce? Fiindca abstinenta ii da dependentului sanatate si dragoste de viata. Am o prietena in al-anon care a venit la grup cand sotul avea cativa ani buni de abstinenta si abia dupa ce a devenit si ea abstinenta la control si a inceput sa-si identifice tendintele de recadere si sa le evite, abia dupa aceea casnicia lor s-a redresat, iar acum fac o echipa minunata. Dar avem si un coleg de grup care dupa cativa ani in AA, a ales sa divorteze, fiindca el evolua, iar ea stagna in continuare si nu se mai intelegeau de nicio culoare.
De la Maarius am inteles ca in teorie lucrurile suna cam asa: „ Dependentul de control are nevoie pentru ca sa-si
intretina boala, de dependentul de substante, exact asa cum alcoolicul are nevoie de alcool”. Tot la grup se spunea ca asa cum alcoolicul bea fiindca ii place, tot asa si codependentul sufera fiindca are nevoie de starea aceea, atat timp cat este activa boala. In recuperare, situatia se imbunatateste incredibil, am vazut asemenea familii.
Sper ca situatiile expuse de mine nu au lezat pe cineva si fac precizarea ca m-am exprimat in calitatea mea de
codependent in recuperare, care uneori isi face drum la baie, isi musca buzele, spune rugaciunea pentru seninatate, dupa care iese senina si spune: „ ok, draga mamii, respect decizia ta, dar da-mi si mie niste argumente, ca sa ne dam seama ce efecte produce pe termen mai lung ceea ce ai ales… :ranjet: :cuminte: ” . Iar uneori, in timp ce cu seriozitate imi argumenteaza de ce a ales intr-un fel sau altul, se razgandeste singura, iar eu economisesc niste tehnici de manipulare... :bulgareala: :ras:
Evident ca am si momente cand pun mana pe telefon, sun la Maarius si spun: „ Is praf !” :inghetat:
Raspunsul mi-e arhicunoscut si are efect balsamic instantaneu : „ No, da’ ce-ai patit?” :foc:
In secunda 2 imi dau seama ca ma iau la tranta cu morile de vant, cu planeta Marte si cu fantoma lui Ion Creanga, atat sunt de absurda in felul in care ma turez. :brad:
In alta ordine de idei, codependentii care se prezinta: „ sunt X, dependent de control”, sunt de regula atat de
onesti, incat povestesc si despre alunecarile lor in momente de consum excesiv de alimente, alcool, ciocolata, droguri, cumparaturi, vitezomanie, remodelare corporata si alte nebuneli episodice si ocazionale pe care le iau pe post de recompensa. Unii merg la psihologi cu frecventa cu care merge un om sanatos la baie, iar acolo vorbesc doar despre dependent. Din pacate, psihologii care nu-s specializati in adictii, nu reusesc sa evidentieze problema reala, iar copdendentul ramane cu credinta ca este o victima a cuiva.
In concluzie, dupa cum am vazut in familia mea si in altele, alcoolicul si codependentul sunt ca si sacul cu petecul :impreuna: . Nu le e bine impreuna, dar nu le e mai bine nici separat pana sunt dependenti activi, iar dupa ce intra in recuperare, le e bine in orice ipostaza.
Dar pana-s activi, alcoolicul are nevoie de codependentul pe care se sprijina greu si care ii este indispensabil ca
sa-l acopere, sa minta pentru el, sa-l ajute sa treaca peste sevraje, sa-l chiar intretina in unele cazuri (Big book si multe scrieri), iar codependentul are nevoie de acea suferinta si de alcoolicul pe care-l controleaza in fel si chip. E un fel de manipulare reciproca, foarte incalcita si distructiva. De-aia cele mai mari sanse de reusita le au familiile in care se recupereaza unul in AA, unul in Al-anon. Noi la Cluj nu avem Al-a-teen, dar uneori avem al-anoni foarte tineri si pot sa spun ca invat enorm de la ei, atat despre ceea ce nu vreau sa devin, cat si despre copilul meu, dar si despre puterea unui copil de a iesi din zona de trauma.
Cam asta mi-am amintit eu a povesti, din experienta mea alanonistica si din ceea ce am vazut si auzit si pana acum.
Va-mbratzi :hug:
_____________________________________________________________________________________________
Nota „de subsol”: tot ceea ce am scris aici, este parerea mea personala.. Nu am facut referire la nimeni si nu mi-as permite sa dau vreun sfat.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de dani »

Neatza Staval!
Bine ai remarcat:``... pentru ca mie mi-e bine daca si lui i-e bine...`` si as continua eu,ti se prabuseste lumea atunci cand el bea.Uite Staval,suntem aici pe forum cateva zeci de alcoolici si multi dintre noi avem sotii cu un grad mai mare sau mai mic de codependenta,iar unele din consoartele noastre pot avea accese de...sa zicem nevoie de control,frustrari,suparari etc.Tinem la ele dar,hai sa vorbesc in numele meu,eu am intrat pe forum sa ma terapizez PE MINE SI NU PE EA.Nu sotia mea e subiectul principal al topicului meu,ci EU.Asa ar trebui sa fie si in cazul tau.TU esti aici la terapie,sau cum vrei sa-i zici,nu sotul tau.Nu cadea in greseala fundamentala a codependentelor ce intra prima data si intreaba ``ce pot eu sa fac pentru sotul meu ca el sa nu mai bea?``.FACI PENTRU TINE!

Lupta ta e grea deoarece desi tu stii teorie si hai sa zic ca incerci sa o si aplici,dar cealalta parte din orchestra,adica Omul tau,refuza sa se dezvolte spiritual,sa vorbeasca cu alti alcoolici,sa ``dea`` din el.Nu ``cantati``aceeasi partitura in casnicia alcoolica.Tare as vrea sa ne povestesti cat mai mult starile bune/rele si emotiile TALE si nu neaparat in relatia cu Omul tau si ce face el, ci pur si simplu de-ale tale fara Om.Incearca macar o zi-doua pe saptamana sa nu vorbesti de sot ci doar de tine.

Sa nu uitam ca ``acordarea orchestrei``familiei alcoolice este un proces de durata,asa ca iti tin pumnii asa cum mi-i tin si mie ca si eu am o codependenta acasa.
Cu drag,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de CRISS99 »

Neata Staval,te puuup si spor la lectura,ia uite ce de materiale interesante.Sa stii ca am aruncat si eu un ochi si trebuie sa ma mobilizez sa il arunc si pe-al doilea,deoarece este foarte important pentru noi toti ..dependenti,codependenti...Il sustin pe Dani,daca nu te superi...scrie si despre tine!Cred ca ti-ar prinde tare bine.Te puuup si iti doresc o zi frumoasa cum ii sufletul tau. :joaca:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Oooof, dragii mei! Stiu de mult, la modul teoretic-din pacate, ca eu, EU trebuie sa fiu personajul principal al vietii mele. NU STIU SA TRAIESC PENTRU MINE! Eu stiu sa le fac celor de langa mine viata buna, nu stiu daca si fericita. Merg pe ideea jertfei de sine, caci asa am vazut la mama, asa am crezut ca-i bine. Nu stiu daca am fost codpendenta din familia mea, cred ca nu...tata nu a baut, mama a fost mai autoritara, dar nu am traume din copilarie. Doar ca...mereu i-am ferit de suferinta mea cu bautul omului, mi-a fost rusine mai intai, apoi m-am temut sa nu-i fac sa sufere...Multe le-am ascuns...nu am avut cui ma plange pana n-am aflat ca si eu sunt suferinda, iar forumul acesta mi-a fost salvarea din 2011, pana acum...Iata ca iar am uitat de mine, iar am uitat de Cei 12 pasi ( free, cred ca ai calitati telepatice, caci eu citesc si recitesc Pasul 1 si 2 de ieri incoace, acelasi link de la tine, multumesc pentru ca te gandesti sa-mi fii alaturi, si te rog, nu te mai tot scuza, nu superi pe nimeni!),m-am axat pe binele celor din jur. Copiii au fost mereu pe primul loc, apoi sotul, adica de cand a inceput sa bea am fost preocupata sa salvez aparentele...La mine nu m-am gandit niciodata...Chiar ieri m-am gandit ca n-am sarbatorit decat rareori aniversarea mea, nu voiam deranj/cheltuiala/etc pentru mine. Le-am facut mereu aniversarea copiilor si omului, era normal. Sotul implineste in ianuarie 60 de ani, e preocupat de asta. Ieri i-am spus ( cu repros) ca mie nu mi-a organizat niciodata o petrecere, asa ca nu prea ma incanta sa-i fac inca o petrecere de ziua ui. Am fost rea, stiu...oricum nu ma tin de cuvant, caci avem prieteni care vor veni...
Deocamdata atat.
Freedom, mult ajutor mi-a adus postarea ta, cu experienta proprie, mulumesc!
Dani, am sa incerc sa scriu despre mine, vezi, am inceput deja...Mltumesc ca mi-ai reamintit ca eu sunt la terapie!
Criss, multumesc ca ma sustii si inveti din experienta mea.
Relus, ma bucur ca esti bine!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Sarut mana Staval ,
Iti scriam acum cateva zile ceva , dar tot aveam o tendinta sa ma infranez , sa ma cenzurez si sa nu postez .
Cred ca mi-am dat seama si de ce .

1.Pentru ca imi place exemplul personal care se foloseste in AA si nu sfaturi de cum sa faca o persoana sau alta pentru ca ceea ce mi se potriveste mie s-ar putea sa aiba efectul opus la altcineva .

2.Pentru ca eu am reusit performanta sa divortez in cativa ani(2 sau 3 ) , iar casnicia la mine nu a insemnat prea mult , iar tu esti dupa parerea mea un exemplu de femeie care-si iubeste caminul , iar cand sotul nu bea se simte armonia si caldura din balconul tau pana in celalat capat de Europa .

Staval un an bun iti doresc , tie si familiei tale si ma bucur ca suntem cu totii pe acest forum , ca ne-am cunoscut , chiar si in acest mod virtual .
Cu mare drag !

ps. Frate Ilie , foarte faina glumita si mi se potriveste si mie :
Capricornul nu este niciodata invins, chir daca va cadea de acolo de sus ,unde a ajuns, el se va scutura si o va lua de la capat, fiind un INVINGATOR".Fac eu o paranteza ca sa-ti spun de cite ori am cazut eu si la propriu si la figurat :ras: :ras: Scuze! :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

A treia tentativa de a posta...:(
Iliuta, am doi capricorni in casa, si fiica noastra ( maine e aniversarea ei, sa ne traiasca!!!) e la fel de incapatanata, ambitioasa si ...iese mereu invingatoare, caci asa-i la capricorni. Sunt inteligenti, dar...sunt niste belele uneori! :))

Colea, asa de frumos ai amintit de armonia din caminul nostru, incat sper sa se mai simta in Europa mult timp! Da, ai si tu dreptate cu exemplul personal, e mult mai usor de perceput decat teoriile psihologilor. Sa stii ca eu percep forumul ca si pe un grup AA, aici am venit si-am spus tot ce-am avut pe suflet si am invatat din experientele voastre.

Astazi dupa cafeaua facuta de domnul meu,savurata dupa tipic, el cu ziarul , eu cu o carte, am plecat la biserica, apoi la un mic shoping de fete: oja, crema de maini, etc. M-am surprins ingrijorata de ce-o fi facand el singur acum. :( Ce era sa faca? Ma astepta sa luam pranzul! Am iesit sa facem cativa pasi, dar nu mi-a priit umezeala si ne-am intors repede in caldura caminului. Eu am terminat cartea" Dragoste in vremea holerei" de Garcia Marquez, iar sotul a privit la tv. Am avut o zi relaxata si placuta.
Acum s-a terminat si concediul meu, de maine la munca si-s oleaca botosita, vorba lui Dani, dar intram noi din nou in rutina.
Va doresc tot binele si inca pe atat! Abstinenta senina!
Scrie răspuns