021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
staval
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sotie de alcoolic

Mesajde staval » 02 Dec 2017, 18:27

Bine v-am regasit sanatosi!

As vrea sa va reintaresc convingerea ca abstinenta e grea la inceput, satisfacatoare un timp si frumoasa apoi!
Suntem printre veteranii forumului, eu codependenta, el alcoolic...Acum suntem niste oamen linistiti ce planuiesc sarbatorile de iarna, gandesc surprize pentru cei dragi si se bucura de tot ce Domnul le-a dat...
Daca alcoolicului ii este greu sa tina piept alcoolului, mie mi-a fost, si-mi este inca, greu sa nu mai controlez tot. Am puterea autocontrolululi, dar ma surprind incercand sa ajut si pe cel ce nu vrea, sa hotarasc si pentru altii ce stiu eu ca le face bine, sa fiu un fel de supervizor al celor din jur...
Revin aici sa repet ca noi suntem bine, har Domnului, ca sunt recunoscatoare oamnenilor care ATUNCI mi-au fost aproape, au avut rabdare si au impartasit din ceea ce au invatat din DRAMA lor.

Va multumesc si va doresc sanatate si seninatate!

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 29 Dec 2017, 18:25

Bun regasitul, oameni buni!
Cum ati craciunit, cum ati trecut peste ispite, cum este abstinenta?
Noi suntem bine, am petrecut Craciunul in avans, deoarece copilul cel mare pleca de Ajun in tarile calde, in concediu. Copila cea mica a ramas cu noi si la masa de Craciun din ziua marii sarbatori, alaturi de finii nostri. Am fost in vizita la fratele meu a doua zi si...tot asa, ieri alta masa cu alti fini. Deci, a fost bine!
Ce voiam sa va spun? Ca eu am avut o recadere si Omul nu! Adica in toiul pregatirilor pentru masa cu copiii...m-a luat asa cu palpitatii, cu panica, cu nervi...daca cumva Omul va bea, daca...., daca....M-am straduit sa tac si n-am putut, tot i-am zis sa nu cumva sa..., Nu i-a placut, dar a fost mai stapan pe situatie ca mine. Deci, ce voiam sa zic aici? Recaderea e dupa colt, trebuie multa tarie sa fii abstinent si eu am fost mai vulnerabila ca Omu' in valtoarea sarbatorilor...
Doamne ajuta ca pe viitor sa fim cu mai multa tarie si sa ne bucuram mai mult de timpul prezent si sa elimnam frica de ce va fi...

Va doresc ca anul ce vine sa va aduca pace si seninatate!
La multi ani, dragii mei!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 29 Dec 2017, 22:13

Buna seara doamna Staval!

Peste ispite am trecut neasteptat de bine. Avand musafiri in toata aceasta perioada, s-au servit zilnic bauturi alcoolice diverse, am ciocnit si sampanie insa nu m-am atins de ea. Chiar am specificat familiei ca doar voi ciocni si nimeni nu a insistat sa beau. Nu mi-am dorit de altfel nici o clipa sa beau, nu am mai fost tentata ca alte dati.. Am avut insa o grija speciala de mine: m-am odihnit bine, am mancat bine, am petrecut bine, intr-o singura fraza: am fost fericita si impacata!
Privesc cu mai multa incredere spre 2018, stiind deja ca va fi penru mine un an al incercarilor, deloc usor!
Ma bucur ca ati reusit sa treceti atat de iscusit peste recadere, imi place mult optimismul d-stra impletit cu acel avertisment cu privire la vulnerabilitate. Aveti dreptate. In abstinenta avem mare nevoie de tarie. De una permanenta. Si nu ma refer la o tarie cu alcool. 😃

La multi ani si d-stra doamna Staval!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 30 Dec 2017, 15:36

La multi ani frumosi Staval!
Un an cu liniste si pace sufletească!
La multi ani!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 05 Ian 2018, 00:25

La multi ani in 2018!

Multumesc Styx si Ambasador pentru urari, sa aveti zile senine si mare grija sa nu credeti ca v-ati vindecat!
Nu ne putem relaxa, dependenta si codependeta se pot reactiva la un stimul emotional, daca nu suntem vigilenti.
Codependenta mea e la fel de perfida, poate si mai..., ca dependenta! Teama mea ca el va bea de sarbatori mi-a produs starea de agitatie si rau fizic...Si de Revelion am fost speriata, gazdele tot insistau sa ciocnim una /alta, dar el a refuzat elegant, mie mi-a crescut tensiunea...Poate e o chestie care va apare mereu la sarbatori, deoarece astea erau zilele mele de cosmar de alta data... Chiar daca stiu teoretic ce sa fac si ce nu, simtomele apar...
In rest suntem bine, profitam de iarna blanda si iesim la plimbari lungi, am revenit la alimentatia obisnuita pentru ca am cam sarit calul cu dulciurile si mancarurile grele. Ne e dor de copii si asteptam ninsoarea care sa mai acopere cenusiul orasului.

va doresc din tot sufletul abstinenta senina si va multumesc ca exustati!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”