021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de sorel »

:ingeras:
La multi ani Staval! :hug:
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc, Sorel!
O primvara cu soare si tie si celor dragi!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

E demonstarat stiintific faptul ca lipsa soarelui poate duce la depresii usoare, numite astenii de primavara. Cunoscuta "melancolie" m-a cuprins si pe mine, imi lipseste cheful de viata, sunt taciturna si ...ma plag.
Ma plang de mult timp de oboseala, mi-e dor de soare si stiu ca lumina lui imi va energiza trupul si sufletul, ma tarasc uneori la si de la job...Azi am lucrat toata ziua la dosare, hartii si birocratie inutila si iar ma luase jalea! Nu sunt o plangacioasa de obicei, dar primavara asta asa am devenit.
Aproape mi-a trecut cand am citit postul lui Sorel!M-am ridicat de jos si mi-am ridicat fruntea...Hei! Ce ma tot miorlai? Sunt printre putinii oameni care muncesc cu drag, pot sa fac si hartoagele astea, chiar daca urasc treburile facute degeaba. Am uitat sa multumesc pentru ceea ce mi se intampla frumos, pentru florile de la om si de la fiul meu ce-mi lumineaza casa, pentru pacea din caminul meu si pentru voi, cei ce-mi predati mereu lectia iubirii de aproapele. M-am scuturat de mohoreala si sper sa ma tina!
Sa fuga norii, sa se lumineze cerul si sa straluceasca soarele!
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de CRISS99 »

:hug:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de freedom »

Multumesc draga Staval, ca m-ai incadrat la " clasici" si nu la "antici" sau fosile virtuale.
Presupun ca la mine te-ai referit, fiindca eu l-am adus pe forum pe "te-mbratzi", ca si formularea DD de altfel, iar uneori verb-izez substantivele, cum ar fi " a googali". Mie-mi place sa zburd, sa ma joc, sa fiu copil si de-aia fac lucrurile mai ghidus cateodata. Ultima isprava a fost ca in vacanta am dus-o pe fiica-mea la doua obiective de juniori, adica cu tenta horror si de fiecare data a spus la iesire, cu blazare adolescentina, ca a fost mai slab decat se astepta si ca nu s-a speriat. Ei bine, i-am servit-o pe scara rulanta de la metrou unde era atenta la ceva si chiar nu se astepta sa-i apara din spate un spectru cu degetele chircite si care urla "Graaaa!!!" :ranjet: . (probabil ca au tresarit si vreo doi localnici, ca radeau bine...cica de fiica-mea...)
Dupa ce i-a revenit suflul si m-a scuturat in joaca, i-am spus ca daca stiam ca o fac praf cu o tzipuritura de-a mea in baza legitimatiei de o zi la metrou, economiseam intrarile la celelalte doua obiective... :ras:
Apropos de adictii, in vacanta de saptamana trecuta, m-am supus la chestii stresante pentru mine, de dragul fetei mele, fiindca pruncii sub 16 ani nu puteau intra decat insotiti de un adult. Si cum mie nu-mi face nicio placere sa improsc cu adrenalina, evident ca am simtit un mare disconfort care am constientizat ca se materializeaza intr-o dorinta imensa de a manca, de a inghiti ceva care sa ma linisteasca si mai nu-mi pleca mana singura spre rucsacelul unde printre altele aveam si un baton de Bounty. Efectiv am inchis ochii, m-am gandit la boala mea, la factorul HALT si la faptul ca senzatia e o furaciune si nu-i legata de nivelul glicemiei, ci pur si simplu de adictie. Cand am constientizat si mi-am spus chestia asta in gand, m-am si linistit si mi-a disparut senzatia de vartej care ar inghiti orice, numai sa se linisteasca. Asa ca practic, am evitat o recadere in adictie, gratie programului pe care l-am invatat. No hai ca m-am intins la vorba,
Asadar, te-mbratzi, draga Staval si numai bine tie si familiei tale. :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

No, tare-i bine cand te-ntinzi cu vorba, draga Free si...recunosc ca la tine m-am gandit cand te-am pomenit la clasici! Eu, drept iti spun, ma minunez cata energie ai si o fericesc pe fii-ta ca are asa mamica nastrusnica si plina de surprize.
Despre adictia la mancare/dulce...multe sunt de spus si greu ma urnesc in a face ceva. Cred ca va trebui sa iau taurul de coarne la un moment dat.

Azi mi-a fost ceva mai bine caci a iesit soarele, la propriu, si pe ulita noastra. Sunt inca sufocata de birocratie si voi mai fi...Cah!

Va imbratisez cu drag pe toti!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Citez cu apoximatie din Dani, alt clasic al forumului:
"N-am nimic important de spus, doar ca este soare si mi-e bine!" :cuminte:
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de CRISS99 »

:hug: Hi,hi ...atunci o sa mai bat campii dimineata... :smecher: .Te puuup staval si ma bucur pentru linistea de la tine din casuta.Tu ma ajuti pe mine foarte mult,sa imi inteleg sotul. :hug:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de dani »

Te imbratzisez Staval!Imagine Clasica era una de genul:
"Am intrat pe topic azi, sa va zic ca n-am nimic de zis!'' :ras:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

Draga Staval iti multumesc din inima pentru felicitari .

Ma bucur si ma intristez si eu odata cu tine atunci cand esti bine sau trista .Stiu ca este greu atunci cand numai unul "trage" sa fie bine .Si la mine in primii doi ani, codependenta netratata a sotiei ma tragea in jos insa schimbarea si la ea a intervenit cand a cunoscut-o pe sotia lui Ovidiu la Arieseni Nu stiu ce i-a spus acolo la acea sedinta insa cu siguranta ii sint recunoscator ca fara schimbarea de atitudine si comportament ,daca nu ar fi devennit intelegatoare cu mine si cu demersul meu sa ajut cum si eu am fost ajutat la randul meu altfel ar fi fost viata noastra.

Va urez sa va fie bine mereu !

Cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns