021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

staval ! este cel mai mare lucru , ca acum el accepta ca are boala !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

BUNA STAVAL!

Ai un mail personal cu o adresa de E-mail si nr de teL din GALATI


Imi pare rau ca nu am timp sa iti scriu detaliat !dumincia sper sa fiu mai liber !

SA VA AJUTE DUMNEZEU PE TINE SI PE SOTUL TAU !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc, Tudor! Am primit mailul, astept sa ai mai mult timp pentru detalii.
Deocamdata suntem bine, el e in continuare hotarat sa se tina tare, eu sunt sceptica dupa deziluzia avuta...Nu-i arat asta, insa.
Nu vrea sa se stie unde a fost internat.Ce inseamna asta? Doar teama de barfa, de rautaile vechilor tovarasi ?
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

lasa-l incet . ceri prea multe deodata . Important , ca el a realizat ca e bolnav , acum tu trebuie sa-i dai putere si sa ai incredere in el . Are mare nevoie de increderea ta . Stiu ca e greu , dar nu uita ca a facut un pas important . Va doresc mult succes , si lasa-l , ca el incet sa accepte situatia si realitatea .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc, asido, pentru incurajare.
Da, o sa-l las incet, nu fortez nota...astept sa se mai obisnuiasca cu ideea si vom trece la citit. Deocamdata nu vreau sa-l cicalesc. Maine voi printa Cartea mare a AA si -i dau sa citeasca. Sa speram ca va citi...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

am o propunere pentru tine ! lasa-l pe el sa aleaga , ce vrea si cum vrea . Nu incerca sa ii dai tu sa citeasca , sau sa-i spui ce sa faca . Ofera-i acum , iubire si intelegere , gandeste-te la un lucru pe care nu i l-ai mai facut de mult , fa-i o surpriza placuta , schimba-te tu mai intai , si apoi asteapta de la el . Nu uita , ca codependenta este o boala si ea , iar schimbarile trebuie sa fie la amandoi . Ai grija in tot ceea ce faci , si iti doresc multa intelepciune in tot !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Asa o sa fac, dar...am o dilema. La spital medicul intr-o discutie cu el l-a intrebat daca nu-i e teama ca sotia va divorta daca tot recade sirevine in spital,iar el a spus ca sotia lui il iubeste si nu-l va lasa niciodata...Atunci medicul mi-a atras atentia ca-l prea cocolosesc, ma duceam zilnic la el, ma interesam, ii duceam fructe, stiti voi, ca la spital. Mi-a zis sa-l las sa dea cu capul de sus...Cum sa dea cu capul de sus?
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

exact ce spuneam de codependenta ! Dar acum cand el vrea , tu il ajuti ! In momentul , cand Doamne fereste s-ar mai apuca , ce poti face , este sa nu mai faci si sa nu mai zici absolut nimic . Asa am patit eu la ultima bauta , sotia nu a mai facut si zis nimic . am baut pana am zis ca mor , si atunci m-am trezit . Dar , acum , cu intelepciune , fii langa el . Incearca , de ex daca tragi cartea la xerox , nu i-o da tu , fa-te ca o lasi pe undeva , etc..
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

Buna seara STAVAL!

" - Mi-a zis sa-l las sa dea cu capul de sus...Cum sa dea cu capul de sus?"
Sotia pina nu m-a lasat sa sufar consecintele bautului meu nu am incetat bautul !
-sotia lui il iubeste si nu-l va lasa niciodata
Pune-l sa aleaga intre tine si sticla si ai sa vezi ce alege!

schimba-te tu mai intai , si apoi asteapta de la el (multumesc ASIDO)


1. Nu îi ţine lecturi, moralizări, ocărî, nu învinovăţii, ameninţa, certa când e beat sau treaz, nu arunca lichiorul, nu iţi pierde firea sau să acoperi consecinţele băutului. Te poţi simţi mai bine, dar situaţia se va înrăutăţi.
2. Nu iţi pierde firea distrugându-te astfel pe tine şi orice posibilitate de ajutor.
3. Nu lăsa anxietăţii să te silească să faci pentru alcoolic ceea ce ar trebui să facă ei pentru ei înşişi.
4. Nu accepta promisiunile, aceasta fiind doar o metodă de a amâna durerea. În acelaşi fel nu schimba angajamentele.
Dacă aţi stabilit ceva ţine-te de acel ceva, nu te răzgândi.
5. Nu permite alcoolicului să te mintă şi să accepţi acel lucru ca adevăr, făcând doar să încurajezi acest proces. Adevărul este uneori dureros, dar nu îl pierde.
6. Nu îl lăsa pe alcoolic să facă pe deşteptul cu tine, pentru a-l învăţa să evite responsabilitatea să piardă respectul pentru tine, în acelaşi timp.
7. Nu îl lăsa pe alcoolic să profite de tine, pentru ca făcând asta poţi deveni un complice în evadarea de responsabilitate.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Toate aceste puncte le-am respectat in recenta recadere. Mi-a prins bine mie in special, nu am mai clacat psihic...Dupa doua saptamani a cerut sa fie dus la spital. Acum e ok, ia tratamentul constiincios, sa speram ca va fi bine!
Tudor, multumesc!
Scrie răspuns