021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Iar...Nici nu ma mir, ma asteptam!
Eu sunt bine. Stiu ca si el se va linisti peste cateva zile...Cat de bine-i va fi va trebui sa aleaga el.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

:hug: :hug:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Si azi a baut...plus niste boacane prin casa...Nu m-am putut abtine si l-am certat...Mi-am facut mie rau, nu lui. Adevarul e ca mi-e mila de el...se repeta mereu cosmarul asta si nu vrea sa schimbe abordarea...
Eu sunt bine, mi-am vazut de treaba cu exceptia enervarii de azi.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Saru"mana Staval ,
Asta este drumul unui alcoolic care incearca sa rezolve singur problema , adica acelasi .

Iti doresc sa fii tu bine Staval desi stiu ca este greu cand este cineva la care tii .
Eu am pe cineva in familie alcoolic si mi-as dori sa pot sa fac mai mult , dar stiu ca nu se poate .
Te imbratisez Staval !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc pentru imbratisari! Va intorc si eu imbratisarea, dragii mei.

Gata, a fost o tentativa de a relua bautul de 3 zile...Azi e "bolnav". Eu mi-am vazut de ale mele, doar nu eu am baut si nu are vreo boala la care sa-i fiu eu aproape. Asa ca doar ne-am salutat de dimineata si ...gata. Nici nu i-am mai tinut vreo teorie, i-am zis doar zambind ca nu-mi mai bat gura de pomana, sa-si aminteasca ce-am discutat in ianuarie. Sa-si asume suferinta si sa aiba grija de el. Ca eu sunt ocupata, azi am programare la coafor!
Sa stiti ca mi-a fost mult usor, doar ieri m-am suparat ca a stricat ceva. Nu am fost complet detasata, dar nu am mai sunat si nu am mai verificat daca a baut, stiam ca dupa cateva zile ii va fi rau si se va opri.
Nu incetez sa ma intreb, cum poti sa te otravesti cu buna stiinta ? Are cateva tentative la activ, terminate identic...Of, cumplita boala si mare incapatanare!
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de CRISS99 »

:hug: Doamne cat s a mai chinit si sotul meu sa ma determine sa renunt.....la alccol.Apoi indiferenta si amenintarea cu divortul,au adus ...teama in sufletul meu.Daca pierd tot??O zi frumoasa si pupici.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Relus »

Sincer imi pare rau.
Am avut impresia ca totul este ok la voi,dar cand am citit ,chiar m am intristat.
Incearca si varianta asta,poate reusesti cumva sa l detremini sa si doreasca iarasi abstinenta.
Ai grija de tine draga mea.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Relus, deja nu mai am speranta...Dupa doi ani de abstinenta, iata ca o tot cauta cu lumanarea...Refuza sa ceara ajutor, iar eu mai mult de cat am facut, nu mai stiu ce sa fac!
Acum boleste si vreo luna doua va fi ok, apoi...Nu pot face planuri pe termen lung, caci...nu stiu cand pica iar!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Relus »

Si totusi de ce nu apelati la ajutor de specialitate?
Vorbeste cu copii si ipoate il puteti interna la Bucuresti la Obregia,acolo va putea merge si la grupul AA,poate asta il va aduce pe drumul bun.
Sunt convinsa ca iti este foarte greu,incearca sa l determini sa vorbeasca la telefon cu noi,poate vrea totusi.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Relus, nu cred ca de internare ar avea nevoie, cat de o discutie cu cineva ca voi. El asta refuza, aici nu stiu cum sa-l iau...Are o reticenta in a-si pune suferinta in fata unor necunoscuti, sau poate inca spune ca eu nu sunt ca aia :( Eu spun ca el era foarte aproape de iesirea la liman, iar acum nu stiu in ce stadiu al bolii este.stiu ca el nu va mai bea o perioada , dar...cand vine Mitica Studentu si-i zice : hai, ca meriti si tu un pahar. el nu are puterea sa spuna NU! Observ ca in medie bea 3-4 zile, apoi organismul lui spune STOP.
Scrie răspuns