021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

I-a spus azi ca daca ajunge iar in spital eu nu ma dus cu/la el...asa i-am spus ultima data cand m-a implorat sa-l insotesc. O sa ma tin de cuvant. Faca ce-o vrea!
Te asigur ca asta e un mod dur pentru el si va fi un adevarat soc. Eu am patit si stiu ce inseamna , uffff...
Tine-te de promisiune!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de ilyuta »

Buna seara draga Staval si rau imi pare prin ceea ce treci dar ai punct foarte bine, "poate ca mai are de baut".Uite, eu cunosc un caz similar si lasa-ma sa-ti spun cum s-a intimplat in familia lor si poate te inspuira si-ti va fi mai usor. :jos-palaria:
Deci, in familia respectiva, doamna este prof universitar la renumita facultate din orasul (nu conteaza care) iar sotul, lucreaza in ministerul justitie si este bineinteles, alcoolic.Au doi copii la casele lor acum, realizati din toate punctele de vedere si doamna despre care iti spuneam, l-a lasat pe sotul ei totdeauna sa faca ce vrea, ea avind grija de cariera ei, casa si copii. :jos-palaria:
Au fost o familie , care din afara parea perfecta si doamna a suferit cu siguranta in tot acesti ani.
Acum, domnul nu mai poate sa bea deoarece daca va mai consuma bauturi alcoolice, i s-a spus ca va fi sfirsitul lui.Acum domnul nu mai bea, deoarece nu mai poate si nu vrea sa moara.
Cam asta este pe scurt povestea adevarata a carui protagonisti ii cunosc personal.
Iti doresc multa putere in tot ce faci, draga Staval si sotului tau ii doresc si lui sa realizeze intr-o buna zi ce este cu el.
Cu mult drag,
iliuta

Ps La ei era si mai rau, deoarece domnul, in afara de asta, umbla si cu alte femei. :ranjet: :plans:

10646794_736573793044453_2243314516493223455_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de ilyuta »

.."a caror protagonisti", scuze!
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de dani »

O zi cu pace Staval! Te imbratisez!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc, ca-mi sunteti alaturi!

Adido, o sa ma tin de cuvant!

Ilyuta, multumesc pentru sustinere.Da, e si asta o chestie, Omu nu umbla cu alte femei...inca, dar mai e timp.

Dani, ma straduiesc, multumesc. Furtuna e in sufletul meu, ma cert cu el in gand cand am timp, realy ma abtin. :dracusor:

Acum se pare ca a inceput bolitul, nu-s ce face in dormitor ca nu am facut decat sa salut cand am ajuns acasa si atat!

Va :hug: , doar aici pot si eu sa plang pe un umar intelegator!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Relus »

si totusi nu te inteleg?
de ce nu faci front comun cu copilasii tai,si nu incercati sa l internati la un spital din Bucuresti,de expl Obregia?
Aici sunt doctori pe care ii cunosc{2 profesionisti pe cinste},s va avea si grupul AA,aproape.
Crede ma ,sunt convinsa ca daca il determinati sa accepte internare isi va gasi si alinarea,si va accepta abstinenta,eu te pot ajuta daca vrei sa l internezi.
Gandeste te este o varianta care va avea rezultat bun,asa cred.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Gladiator73 »

Intr-adevar se pare ca omul tau nu a ajuns inca la fundul sacului,ceea ce ce nu este deloc o veste buna pentru tine.Tot ce poti face este sa ai taria de a iti tine promisiunea fata de tine insati si de a nu-l urma la spital cand se va interna.Am aflat multe povesti in care doar atitudinea glaciala a sotiei a grabit acel fund al sacului si cand omul s-a vazut singur,parasit de toti,pe un pat de spital,cu o asistenta dispretuitoare care-i turna pe gat pastilutele,s-a produs acel declic salvator si de atunci,nu a mai pus in gura picatura de alcool.Abia atunci,pe stinghia patului,a inteles ca nu mai poate bea,caci altfel se pravaleste in nebunie sau moarte.De la Bill w. incoace,asa merg lucrurile.
Ma rog sa-ti dea Dumnezeu putere sa poti sa-ti duci mai departe munca,sa-ti afli un usor echilibru si omul tau sa plece grumazul si sa simta pasul 1 din recuperare.Doamne ajuta!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de freedom »

Draga Staval,
Iar risc sa te supar, dar de la mine se vede altfel, ca in bancul cu Gheorghita care l-a strigat noaptea pe Ion sa vina afara ca sa vada cum se iubeste Gheorghita cu Maria. Cand Ion a iesit, Gheorghita a fugit pe partea cealalta si jup in pat langa Marie. La care zice Ion privind de-afara pe fereastra : “No ni ma, ca de-afara chiar asa se vede !” :rolleyes:
Cam asa e si la mine, am fost invatata sa vad diferenta dintre codependentul activ si cel in recuperare. Am auzit replici in al-anon:
- “Noi” suntem bine/rau/greu/usor. Iar bea. De data asta nu-l mai ajut. De data asta n-am sa mai merg la spital. Il las sa bea cat vrea el si nu ma mai bag. Ii las pe copii sa-l vada cum este in realitate. etc
(astea-s replici de codependent activ, fiindca el face/lasa/drege si tot dependentul e in centrul atentiei)
sau:
- Urmez o terapie. Plec cu copiii in concediu. Ma intalnesc periodic cu prietenele. Ma odihnesc chiar daca nu mi-am terminat treburile. Traiesc in “aici si acum”. Mi-e drag de mine. etc.
(asta e dependentul de control aflat in recuperare, care a schimbat macazul)

Starea de gratie a codependentului in recuperare vine cand acesta atinge propriul sau fund de sac si isi recunoaste propria neputinta.

Sunt convinsa ca e greu sa te separi sufleteste, insa viata e fantastic de frumoasa cu zilnicele ei "banale" rasarituri. E trist cat se chinuie codependentii, cand de fapt alcoolicii netratati, oricum se folosesc de ei, chiar si in abstinenta. Am auzit de multe ori vorbindu-se despre “comportamentul de tip alcoolic” si e foarte adevarat ca el exista si in abstinenta si doar se accentueaza in recaderi, dar de vindecat se vindeca doar cu ajutor de mai multe feluri. Tratamentul de tip “ignor” e doar o forma de negare sau de subestimare a pericolelor.
Dau un exemplu. In 2006 am fost impresionata de calitatea si vechimea abstinentei unui abstinent. Ulterior, el nu si-a mai facut programul, a recazut si traieste asa de cativa ani. Am inteles ca nici la inmormantarea tatalui sau nu a participat. Sper sa se opreasca.
O alta cunostinta, femeie, sta in casa si inghite in nestire si nimeni n-o poate opri. Si ei ii admiram abstinenta, micile succese si motivatia de a se reintegra in propria familie ca mama si bunica. Sper sa se opreasca.
Atunci cand ma gandesc la ei, dar si la mine, imi dau seama ca boala e pe viata, iar recuperarea e numai pentru astazi.
Cu drag,
Free. :hug: Sunt alaturi de tine.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Relus, draga mea!
Nici nu se pune problema deocamdata de spital...Nu accepta. Trebuia sa mai bea, sa-i fie mai rau...Acum sta ca huhurezul in dormitor, nu vorbim, si-a facut ceai si cam atat...Nu-l vad sa aiba tremuraturi sau altceva...Nu stiu de ce s-a oprit, nu stiu cat de rau ii este! Dupa amenintarea ca nu merg cu el la spital, orice ar fi s-a oprit.

Gladi, din pacate e o boala perfida si cand credeam ca am ajuns la un echilibru...buf! Sunt dezamagita, dar am avut un alt tonus pentru ca am evitat sa ma cert, efectiv l-am ignorat.

Free, de ce sa ma supar? Ceea ce-mi spui aici sunt teme de gandire pentru mine. Eu nu am grup de terapie pentru codependenti aici, din pacate ...Din fericire va am pe voi si asta m-a ajutat enorm, chiar si sotului meu i-a fost de ajutor ceea ce am aflat de la voi.
Doar ca el a cazut in capcana celui ce-a uitat cum i-a fost de greu si crede ca poate bea normal din nou...De cate ori a recazut a zis ca nu mai bea...etc, dar ...Nu stiu cum sa-l determin sa vorbeasca cu voi, refuza pur si simplu, iar eu am obosit...I-am spus ca daca ies la pensie plec, ma mut de acasa !
El are 60 de ani, capricorn incapatanat, nu-l pot forta sa faca ceva ce nu intelege...caci aici e buba, nu intelege!
Asta e din pacate! Tot din pacate fara el nu prea stiu sa traiesc...Am avut etape minunate de viata...
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de ilyuta »

Staval, irta-ma ca rid putin dar sunt total de acord cu termenul "capricorn INCAPATINAT" :lol: :ranjet: Scuze! :rosu: Totodata, sa stii ca sunt niste invingatori, caprocrnii, asa zice in zodia lor chinezeasca, veche. :jos-palaria:
Ia uite ce scrie la capricorni pe ziua de astazi:
"Tu poti sa raspunzi cuiva care este foarte puternic, dorind sa ai controlul.Ar trebui sa inveti sa fii la fel de receptiv sa asculti ,tot asa cit iti este de hotarita firea."
O seara frumoasa Staval si crede-ma pe mine, ca desi sunt asa cum sunt capricornii sunt niste fiinte GROZAVE, daca le intelegi. :jos-palaria: Trebuie numai sa ai rabdare cu ei. :surprins:
Noapte buna, iti doresc cu drag.
iliuta :hug:
keep-calm-i-am-a-capricorn.png
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns