021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc pentru urari, Tudor!
Inca o zi in care multumim Domnului pentru tot! E bine si pace.
Recunoscandu-ma in multe aspecte ale codependentei, incerc sa le constientizez , sa le indrept, sa ma vindec...Mult timp am avut impresia ca daca eu n-as fi, soarele n-ar rasari, am preluat carma corabiei noastre, m-am simtit responsabila pentru tot...Acum incerc sa impart responsabilitatile, inca n-am predat carma de tot ca sa nu intram in deriva, prefer sa fim amandoi la carma. Astept sa apara relaxarea, sa las garda jos e o problema pentru mine...
Va doresc abstinenta senina !
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Buna staval ! vreau sa-ti spun ca de la un timp , mai ales in wikend-uri , decat sa stau la tv , sau sa aflu toate tampeniile , incerc sa ascult muzica , muzica pentru suflet , in general muzica crestina . E foarte faina ! Ma linisteste enorm !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

http://www.youtube.com/watch?v=UDoBs4Sj ... laynext=17 , e una din melodii . daca-ti place asculta , daca nu , nu ! Cica sa cercetam toate lucrurile si sa pastram ce este bun . Cu mult respect , pentru ceea ce faci , asido ! .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc, asido!
Mai avem pana la stadiul asta, cred...Muzica crestina e balsam pentru suflet. Deocamdata timpul lui e putin.Da, petrece mult in fata televizorului, dar si doarme mult acum, datorita medicatiei. In rest, facem totul impreuna in casa, imi face piata, vorbim...Saptamana aceasta am avut concediu si a fost ok. Saptamana viitoare va fi fiica noastra in vacanta si iar nu va fi mult timp singur, apoi speram sa se imprimavareaze sa iasa la plimbare, la pescuit...S-a cam ingrasat!
Zilnic abordam problema in discutii , mereu mai picur din ceea ce am invatat din carti si de la voi, are inca reticenta in a discuta si cu altii, e hotarat in continuare sa ramana abstinent. In curand face o luna...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

nu neaparat , e buna pentru oricine ! in rest , trebuie convins sa discute , sau sa mearga la psiholog . aveti grija de voi !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Buna dimineata!
Suntem bine noi, speram sa tina binele asta...sunt in garda ca toti codependentii, nu ma pot relaxa inca.
Avem zile pline, cu copila in vacanta, ma bucur pentru ea si pentru pacea din noi.
Abstinenta senina tuturor celor ce au inceput aceasta lupta!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

succes in lupta ! il asteptam si pe el printre noi , avem rabdare !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

Buna seara !

Un punc de vedere personal :"... in lupta !" inseamna un razboi dus cu alcoolul in cazul nostru !Istoria mea recente a luptei cu alcoolul a avut un scor net favorabil alcolului !De fiecare data cind am incercat sa beau "controlat" AM FOST INVINS DE FIECARE DATA !Obosisesm sa ma mai "bat " cu alcoolul asa ca m-am predat!Si iata ca nu am mai baut de ceva timp care pentru unii poate parea mult iar pentru altii putin insa eu atit pot sa spun ca se poate traii si chiar foarte bine fara sa bei alcool! !

"Ne predăm, ca să învingem. La prima vedere, a te preda nu prea seamănă cu a învinge. Dar aşa ne putem recupera. Abia am ajuns la fundul sacului, într-un anume aspect al vieţii noastre şi ne-am izbit de un zid de care nu mai putem trece; abia după ce am atins capătul disperării şi ne-am predat – abia atunci am putut realiza abstinenţa împlinită, care ne-a fost imposibilă întotdeauna înainte. Noi trebuie – şi de fapt aşa şi facem – să ne predăm, ca să învingem.

Staval ! Citeste-i sotului tau urmatoarele si spune-i ca multi oaneni traiesc ceea ce scrie mai jos!


"Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate chiar înainte de a ajunge la jumătatea drumului.
Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul şi nu vom dori să zăvorâm uşa dinspre el.
Vom înţelege cuvântul seninătate şi vom cunoaşte pacea.
Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alţii de experienţa noastră.
Sentimentul de inutilitate şi auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste şi ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai frământa cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine.
Sunt acestea promisiuni extravagante? Credem că nu. Ele se împlinesc zi de zi, în cazul nostru uneori repede, alteori încet. Ele se concretizează întotdeauna, dacă facem efortul necesar. "

Daca isi doreste indeajuns sa se recupereze sa intre pe forum si sa citeasca !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Va multumesc pentru sprijin.
Cand se va simti pregatit sper ca va citi. Eu simt ca e linistit acum, inca e in tratament asa ca nu-l stresez prea tare. Atingem frecvent subiectul si-i spun ce mai citesc pe aici. Un pas inainte e ca l-am auzit spunand ca vrea sa invete sa foloseasca calculatorul.Deci avem speranta ca veti avea in viitorul mai apropiat sau mai departat inca un forumist!
In legatura cu codependenta mea...Tarziu mi-am dat seama cat m-a afectat. Inca ma surprind rememorand tristetile, frustrarile...Nu pot face planuri pe timp lung, pentru ca nu stiu daca el va fi in forma...Inca iau hotarari de una singura, ca de altfel mai mereu pentru ca nu aveam cu cine sa ma sfatuiesc...Invat acum sa traiesc altfel...Problema e ca e nevoie de timp. Despre noi, codependentii se spune ca iertam, dar nu uitam!
Numai bine va dorim, noi, o familie in recuperare dupa alcool!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de asido1973 »

" Nu pot face planuri pe timp lung, pentru ca nu stiu daca el va fi in forma...Inca iau hotarari de una singura, ca de altfel mai mereu pentru ca nu aveam cu cine sa ma sfatuiesc...Invat acum sa traiesc altfel..."
Incearca sa nu mai folosesti pe nu in prima propozitie , apoi pune-l pe nu in a doua propozitie .
Ti-am spus , nu mai are nevoie de cocolosire , dar e timpul sa-i acorzi incredere ! Nu risti , nu castigi !!! :)
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns