021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

BUNA STRAVAL !

HRISTOS A INVIAT !

MA bucur pentru voi ca ati avut un Paste linistit !In AA se spune ca ii poti zice ca :"iti multumesc ca ai recazut in locul meu " celui ca s-a reapucat de baut pentru ca poti invata din experiente nefasta a celui recazutT!

ABSTINENTA SENINA TUTUROR!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Eu revin ca o placa sticata de picup si spun: suntem bine! Multumesc ,Doamne pentru clipele acestea, va multumesc voua ca m-ati sustinut, ca m-ati ajutat sa ma informez, sa rezist, sa invat sa ma port si sa-mi constientizez codependenta.
Nu stiu cand va dispare teama, cred ca nu va disparea niciodata...
N-am noutati, ma simt insa datoare sa va tin la curent : avem 4 luni de pace si armonie!
Va doresc abstinenta definitiva si senina!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

Buna Staval ! :)

NU,nu esti o placa stricata de picup ,este grozav ca revi si ne scri. Este foarte reconfortant sa citim mesajele tale. :)
Ma bucur ca sinteti bine .Iti inteleg teama ,este fireasca atata timp cit sotul tau a mai avut reveniri la baut dupa pauze luate si cu promisiuni ca nu va mai bea!

In ce ma priveste eu promiteam ca nu voi mai bea pentru ca apoi sa ma dezamagesc chiar si pe mine asa ca sint constient ca sotiei mele ,in adincul sufletului sau exista o tema de a nu ma apuca eu din nou de baut ,numai ca de asta data nu am mai promis ci doar "m-am apucat de treaba si ma tin de acest lucuru " si anume sa imi pastrez abstinenta si o fac chiar si acum cind scriu pe forum acest lucru ma ajuta si ea ,sotia mea intelege ,copii la fel si ma ajuta ,punindu-mi la dispozitie "logistica " adica calculatorul,facindu-mi unul din "bucati "

Nu te ingrijora ,prea tare ,STAVAL" pentru ca ingrijorarea poate sa te macine si sa fi mai obosita decit in perioada in care sotul tau bea ! Ai grija sa fie odihnit sa nu aibe motive inutile de suparare dar nu il cocolosi pentru ca alcoolicul este un bun santajist ! Ai grija sa aiba ocupatie tot timpul ! Cu tvremea el se va intarii in abstineta insa vigilenta trebuie pastrata !

"Spera intotdeauna la ce poate fi bun dar sa fi pregatit pentru si ce poate fi rau "

Zambeste tot timpul chiar daca iti este greu Vei vedea ca vei fi rasplatita cu alt zambet ! :)

“Zâmbetul e ca ştergătorul de parbriz: nu opreşte ploaia, dar iţi permite să îţi vezi de drum.” :)
“Un zâmbet este o curbă care face totul drept.”
"“Un zâmbet este adesea esenţialul. Eşti plătit cu un zâmbet. Eşti răsplatit cu un zâmbet. Eşti însufleţit de un zâmbet. Şi calitatea unui zâmbet te poate face să te simti mult mai bine ” :)

Te rog sa ne scrii in continuare ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de Relus »

Este minunat ca ai vesti bune!Incearca sa nu te mai gandesti la ceea ce a fost,incearca sa vezi si sa simti numai pozitiv,vei vedea ca zambetul tau v-a cuceri inima sotului ,cauta activitati in care sa-l implici si sa se simta si util.Eu nu am crezut ca am sa pot renunta vreodata la alcool,nu mi-am imaginat ca ma pot simti atat de bine.Azi am primit de la Tudor niste fotografii pe care le-a facut la Brasov,le-am vazut si le-am trimis si sotului meu(care este in deplasare)a fost incantat de imaginea mea ,mi-a spus ca de foarte mult timp nu m-a mai vazut razand,si sa stii ca eram cu cei din AA din tara.Va doresc liniste sufleteasca si abstinenta senina.Numai bine, si lasa totul in vointa lui Dumnezeu.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Va multumesc, oameni dragi!
Ma bucur Relus pentru abstinenta ta asa cum ma bucur pentru fiecare dintre voi.
Sunt mandra pentru fiecare luna castigata de voi, asa cum sunt mandra de omul meu, care este acum abstinent de 4 luni .
Va doresc putere, incredere in Dumnezeu, implinire.
Abstinenta senina!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

Buna seara Staval te vad prezenta dar nu ne-ai mai scris !


Ce mai faceti , tu si sotul tau?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Buna, Tudor, buna tuturor!
Citesc des forumul, sunt cu sufletul alaturi de voi, de cei ce incep lupta cu alcoolul, de cei ce ne dau vesti bune...Sunt mereu recunoscatoare lui Dumnezeu si voua, ca mi-ati fost alaturi. Simt ca e de datoria mea sa ma implic mai mult, si o voi face. Momentan suntem prinsi cu treburile, dar cred ca va veni si vremea cand voi avea timp si mai ales incredere in mine ca sa fac asta...Deocamdata sotul meu a refuzat terapia, forumul...S-a luptat singur asistat de mine, mai din umbra mai direct...Eu nu m-as fi descurcat fara voi, cu toate tratatele de psihologie citite...Mi-a prins extraordinar de bine sa citesc ce ati simtit, trait, cum ati trecut prin greu...Discutam uneori pe marginea acestui subiect si-i citesc de pe aici. Ma asculta, cateodata cred ca ma asculta doar din politete, dar el rumega informatia si dupa un timp vad roadele...E bine!
Suntem foarte bine, Tudor! Nesperat de bine, chiar! Inclin sa cred , sa sper ca deja am iesit din greu, ramane sa mentinem aceasta stare de bine. Sotul meu a redevenit omul de alta data, persoana responsabila si echilibrata. Copiii mei sunt fericiti sa ne vada calmi, sa traiasca clipe de armonie in caminul nostru . Am trecut (si mai avem ceva de lucru ) printr-o amenajare a locuintei, asta presupune meseriasi, nervi, cheltuieli neprevazute, oboseala, etc. De data asta am avut un sprijin real in sotul meu, a preluat toate problemele cu care trebuia sa ma lupt eu, alta data... I-am acordat toata increderea si el a apreciat , dar m-a rugat sa-i las lui ultimul cuvant, doar e barbat in casa!...Ultimul lui cuvant e: Cum zici tu, draga! :D Glumet omu' meu!
Va doresc abstinenta senina si definitiva!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de tudor »

:) Buna seara STAVAL!

Ma bucur pentru voi .Vestile bune venite din partea ta au darul sa ma bucure iar pe cei noi la inceputul abstinentei sa le ridice moralul si sa le dea incredere ca se poate traii in abstinenta la alcool si fara resentimente sau frustrari !

Sint sigur ca nu este nevoie sa iti spun sa ti atentia ridicata la sotul tau !Totusi iti sugerez sa dai clic aici si sa citesti! viewtopic.php?f=4&t=935


:lol: Da !!Si eu sint sef in casa la mine si inca unul puternic si sti de ce ? Pentru ca in spatele meu am o femeie puternica si anume sotia mea !

Daca casa merge bine iar "colaborarea" dintre soti la fel seful conteaza mai putin .

Eu fiind cocosul din casa cint eu ,dar intodeauna de sub pat :lol:

Toate urarile de bine pentru voi si pentru toti care intra si citesc pe acest forum.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de dudaev »

Buna ma bucur foarte mult pentru rezultatele dv STAVAL si pentru abstinenta sotului dv dar sa fiti foarte atenta cu sotul dv in vedera alcolului ,si eu nu am baut 5 luni am fost abstinent pina acuma 2 saptamini cind a venti euforia si am baut prima oara dupa 5 luni am zis ca beau un pahar de vin cu apa pentru ca a trecut atit de mult timp si cred ca ma pot opri cind vreu eu pot sa controlez eu situatia cind vreu si ce nu am baut eu de ziua mea de sf pasti acuma nu pot sa controlez eu un pahar de vin rece cu apa no fi foc! , dar na fost asa credema 3 zile nu mam oprit ziceai ca sa terminat bautura dupa vin a inceput coniace bere vinuri etc jalnic pacalitor credema nici eu nu am crezut ca poate sa fie asa Deci mare grije el acuma poate crede ca se poate apuca si se opri la un pahar de vin cu apa cind vrea el asa crede el, asa am crezut si eu, dar nu este asa este mai nasol acuma DECI ATENTIE MARE EL GINDESTE ALTCUMVA ACUMA SA NU UITE DE PROBLEMELE LUI CU ALCOLUL asa am patit eu cu stima si bafta !!1
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: sotie de alcoolic

Mesaj de dudaev »

Ma bucur pentru dv si familia dv cu multa stima
Scrie răspuns