021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sotie de alcoolic

Mesajde styx » 17 Oct 2016, 17:10

Sărut mâna Staval, salutare dragă forum!
Coincidentă întrebarea ta sau nu, azi m-am întors de la Deva si printre munti admiram culorile toamnei întinse pe pantele muntilor acoperiti de păduri de foioase si pe ici pe colo câte un pâlc verde de conifere și mă bucuram de priveliste, mi-a venit atunci un gând de recunostință fată de Creator așa cum îl înțeleg eu si față de toti prietenii mei pe care am avut bucuria să-i cunosc personal sau virtual de când sunt abstinent, pentru că am realizat în acea clipă cât de mult bine am primit de când sunt abstinent si cât de minunat este să admiri pewisajul si să te bucuri de acestă clipă, clipă pe care de atâtea ori am trecut pe lângă ea pe timpul consumului.
Vă îmbrățisez cu drag prieteni forumisti oriunde a-ți fi si aveti grijă de voi! :hug:
poza toamna din autocar.jpg

... poza nu e facuta de mine dar cam asa arata :zambet:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Sunt autorul acestui subiect
staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 22 Oct 2016, 17:06

Styx, minunata imagine! " Niciodata toamna nu fu mai frumoasa/ Sufletului nostru..." Ma bucur ca abstinenta ti-a revelat frumusetea acestui peisaj.

Airam, iubesc toamna, dar toamna solara, calda, colorata...Sunt nascuta toamna, intr-o zi insorita si blanda, dupa cum zicea mama. Copiii mergeau la scoala si lumea la cules. :cuminte:

Azi e o zi din alea, naspa...Intunecata, cu dureri de oase si de suflet...Am fost sa mangaiem un suflet de mama indurerat ce-si conducea pe ultimul drum unicul copil... :trist:

Va imbratisez si va doresc seninatate! :hug:

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 16 Noi 2016, 14:20

Buna sa va fie inima, oameni buni!

Am intrat sa va spun ca mi-e bine. Mi-e bine la suflet, la trip si ...e soare! Ceea ce va doresc si voua din inma!
Oare v-am multumit destul pentru ca azi mi-e bine? Nu e nicicand destul, stiu!
Pentru ca aici am invatat sa ma iubesc intai pe mine si sa inteleg alcoolismul ca o boala de familie, multumesc! :jos-palaria: :hug:

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 16 Noi 2016, 14:28

Buna sa va fie inima doamna,
ce frumos ati scris.

E bine sa invatam sa traim frumos si mai tarziu, nu?

Va imbratisez cu drag
Maria.

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 16 Noi 2016, 16:50

Buna Staval si ma bucr foarte mult pt tine si omul tau! :jos-palaria: Tineti-o tot asa!!! :zambetoi:

Ia uite pe ce melodie fac eu sport si-mi transmite asa un chef de viata(fara alcool, bineintele). :zambetoi: :hug: :jos-palaria:

https://www.youtube.com/watch?v=TH0oCDziVQQ

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 21 Noi 2016, 20:03

Va imbratisez si eu, dragii mei! :hug:

Sunt bine si binele asta nu a venit usor. Ori de cate ori am dat de greu, aici am gasit sprijin.Datorita oamenilor ce au sustinut acest forum am supravietuit codependentei...Iarasi va multumesc celor ce mai sunteti pe aici si celor ce nu mai frecventati forumul, dar ati ajutat multa lume! :jos-palaria:

Va imbratzi, citand pe cineva drag!
:hug: :hug:

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 05 Ian 2017, 21:13

La multi ani, oameni buni!
Sunt aici de 6 ani, ani in care viata mea s-a imbunatatit si datorita voua, nu numai intelepciunii varstei! :)
Va multumesc ca mi-ati aparut in viata ! Multe lucruri s-au schimbat in bine, alcoolicul meu mai recade, dar eu sunt altfel, mai calma, mai constienta ca nu-l pot intoarce din hotararea lui de a bea o zi-doua-trei...Asta e crucea noastra, pacat ca nu am reusit sa-l aduc si pe el alaturi de voi! Mi-am insusit "leacul" despre care am citit candva: Cica un preot cu har dadea femeilor amarate cu barbati betivi si rai apa sfintita, cu conditia sa o tina in gura si sa n-o inghita, iar daca au inghitit-o sa ia alta, tot asa...iar barbatul se linistea ca prin farmec fara focul iesit din vorbele femeilor!
Bine, nu pot sa tac chiar de tot, dar imi amintesc ca vorbele nu-mi sunt de niciun folos uneori si ca daca ma cert tot mie imi fac rau.
Codependenta noastra e la fel de rea ca alcoolismul lor, acum am inteles asta...Caut sa ne fie bine, si ne este!
Am avut sarbatori frumoase, cu copiii si finii alaturi, am fost sanatosi cat de cat, am avut grija unul de altul, ne-am ingaduit unul pe altul!
Omul e la fel de gospodar, eu ma simt rasfatata-el e pensionar, iar eu inca lucrez si gasesc toate treburile facute: piata, curatenie, uneori mancare.

Am simtit nevoia sa reactualizez si sa va multumesc pentru binele meu de azi!
La multi ani, dragii mei si sa fiti sanatosi la trup si suflet!

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 05 Ian 2017, 21:46

Am incercat sa salut oamenii cu care am interactionat pe forum in ultimii ani...putini au ramas, si daca am renuntat prea curand sa sap prin pagini, iertati-ma...
Va iubesc pe toti si va datorez seara aceasta linistita si pe toate cele din urma.
La multi ani in abstinenta, dragilor!

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 06 Ian 2017, 01:02

La multi ani draga Staval,
Mulțumesc pentru vizita.

Airam
Veteran
Veteran