021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sotie de alcoolic

Mesajde tudor » 07 Ian 2017, 11:59

La multi ani, Doamna Staval !

Ma bucur prntru ca va este bine .
Asa-i multi dintre cei care au dat viata acestui forum acum ceva timp sunt oameni recuperati si care merg mai departe in abstinenta.
Stiu asta pentru ca multi tinem legatura intr-un fel sau altul direct sau pe retele de socializare ori pe un grup inchis al celor care sunt in program de recuperare AA. Unii mergem la sedinte AA fie in Romania .Italia, Germania, USA . etc.
Si mie imi pare rau ca aici nu mai este acel entuziasm pe forumul Alcohelp . Poate si din cauza ca noii veniti cauta o recuperare rapida , "la fara frecventa" ori revenirea la un "baut social" . Viata, dependenta lor " ii va lamuri" ca nu este recuperare fara implicare .Orice dependenta odata instalata se cronicizeaza si numai abstinenta este singurul "tratament " viabil .Plus este si gratuit.insa numai capatand informatii despre cum sa te mentii in abstinenta poti reusi. Noi am cautat informatii aici, le-am impartsit mai departe si ne-am sustinut reciproc.Vor putea altii daca vor vrea asta(recuperarea prin abstinenta) si vor reusi cu siguranta .
Eu va urez sanatate si seninatate dumneavoastra si sotului dumneavoastra.
Cu drag ,
tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 08 Ian 2017, 22:18

La mulți ani frumoși Staval!

Sa ai un an magnific :zambet:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 10 Ian 2017, 18:52

La Multi Ani Minunati, stimată doamnă! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Sunt autorul acestui subiect
staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 11 Ian 2017, 23:36

Multumesc, oameni buni! Ani buni si multi in abstinenta sa aveti!

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 30 Ian 2017, 22:07

Buna seara prieteni!

Sunt bine, suport iarna cu greu din cauza astmului si lunecusului. N-am cazut inca, asa ca...Doamne, feri!
Dinspre partea codependentei mai am ceva atacuri, dar de astea cred ca nu scap nicicand...Uneori, cand apare o situatie cu potential de risc pentru ca Omu sa recada, apar temerile, deja vad scene din trecut, devin agitata! Respir, ma rog si ma las in mana Celui de Sus... Imi revin, dar...
Astea-s cicatricile suferintelor din trecut. Cel mai important e ca ma abtin si nu zic nimic, l-as jigni cu vesnica banuiala, cred! Omul e foarte bine, iar eu ii invidiez statutul de pensionar cand tre sa iau nametii in raspar in zori de zi! Ma cam alint acum, ca au curatat astia strazile, hi, hi! In rest...ne petrecem zilele in aroma de ceai cu miere si fundal de campionat de tenis si asteptam cu bucurie copiii sa ne vizitezi acasa. Cam atat!
Sa aveti mai bine si sa va fie abstinenta senina!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 31 Ian 2017, 23:18

Saru"mana doamna Staval , buna seara la Omul dumneavostra , eu azi dimneata , la prima ora m-am autoinvitat si asezat la masa cu voi la un ceai aromat ( eu venind cu cafeaua de-acasa ) :ranjet: si m-am simtit foarte bine .
Noapte buna va doresc !
stefanescu12@yahoo.com
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 31 Ian 2017, 23:34

La multi ani tie si Omului tau, Staval, va doresc si eu cu drag! :hug: :jos-palaria:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Neagoe Mihaela
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Neagoe Mihaela » 09 Feb 2017, 23:14

Buna seara.Ma numesc Mihaela si sint sotie de alcoolic.Cum ati reusit sau ce ati facut sa nu mai fiti codependenta de sotul alcoolic?

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 11 Feb 2017, 21:43

Bună Mihaela, poti găsi ajutor aici... sunt femei în aceeasi situatie ca si tine.
Al-Anon România - https://alanonromania.wordpress.com/
Sănătate si liniste!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 19 Feb 2017, 22:57

Buna seara, Mihaela!
Regret ca raspund cu intarziere...
Nu am reusit sa ies cu totul din codependenta...dar sunt mult mai linistita acum. Ce am facut? Am citit tot ce mi-a picat sub ochi despre codependenta, a incercat sa inteleg ca numai de mine depinde sa ma salvez si ca nu este in puterea mea sa-l fac pe el sa nu mai bea.
Am citit Labirintul Codependentei, am intrat pe forumurile Alanon si am avut aici ajutor imens de la oameni in aceeasi situatie...
Citeste topicul meu si al Simonei, amandoua am luptat cu acest demon al codependentei.
Iti doresc liniste si intelepciune!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”