021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
staval
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sotie de alcoolic

Mesajde staval » 26 Ian 2014, 20:26

Buna, dragii mei!
Tare mi-e bine azi!
Da, o fost si pe la mine ispita azi, Free...A vrut sa-mi strice zenul. Am dres-o eu cum am putut, dar tot mi-a falfait inima. Bine ai zis mai demult ca noi, codependentii, ne fabricam singuri otrava, tremurand pentru scenariile din mintea noastra.
In rest, bine la noi in casa, zapada mare afara, am copt placinte si-am experimentat un nou ceai. Citesc "Conspiratia" de Dan Brown si nu-mi prea place sf-ul din ea.
O seara placuta, va doresc!

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 26 Ian 2014, 21:01

:ingeras: Ma bucur pentru tine Staval,tot asa...puup.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 27 Ian 2014, 15:06

Multi dintre prietenii mei,ma incurajeaza ,spunandu mi ca "Dumnezeu,ne da atat cat putem duce",nu ma sperie aceasta constatare,chiar imi dau mai multa incredere imn mine,sper sa pot duce cat mai mult.
Sigur ,pe langa alcoolismul meu sufar si de dependenta de control,dar sunt sigura ca vom reusi sa rezolvam aceste probleme.
Draga mea Staval important este sa nu te lasi doborata de griji si de probleme,ele sunt lasa te de Dumnezeu pentru a ne face mai puternici.
Sunt convinsa ca vei fi iarasi linistita .

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 27 Ian 2014, 18:17

Fetelor, va imbratisez!
Relus, stii care-i norocul nostru? printre atatea rele, avem si ceva bun...Faptul ca stim sa identificam problema care ne da dureri de cap si recadem ( cazul meu) . Ni se intampala asta pt.ca ne-am luat-o in cap ca ne-am vindecat, ca stim noi cum sa procedam, etc. Uitam ca terapia trebuie sa fie continua, ca trebuie sa repetam pasii, ca trebuie sa ne smerim, caci cine suntem noi sa-i schimbam pe alcoolicii din viata noastra, noi ...nu suntem uneori capabili sa ne vedem propiile greseli, tendintele de control, manipulam fara sa ne dam seama si asteptam ca lucrurile sa se intample asa cum ne dorim...Daca scenariul nu ne iese...vai, tragedie, asa ca...sunt inca o data convinsa ca nimic nu-i intamplator, iar Omul meu are toate informatiile despre boala lui, ramane sa decida cum vrea sa traiasca. Eu decid ca voi fi mai atenta la viata mea, fara sa fiu egoista!
Va multumesc ca existati si ca mi-ati fost alaturi cand mi-a fost greu!

sorel
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sorel » 27 Ian 2014, 23:22

:salutare: Asa este draga Staval,gresim de multe ori fara sa ne dam seama si cateodata din dorinta de a face bine.Nu degeaba se spune ca iadul este pavat cu bune intentii.Ma bucur,ca ai mai multa grija de tine si te intaresti in rabdare.O noapte linistita! :lumanari: :hug:

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 31 Ian 2014, 16:25

Buna ziua, oameni dragi!Multumes, Sorel pentru vizita in casuta mea virtuala.

Desi am intrat sa vad care mai e treaba pe aici, n-am mai spus nimic de mine...
Pai, de luni am galci, asa ca ma tratez cum pot mai bine, cu miere, propolis, vit.C, dar tot mai doare un pic. In rest sunt cum nu se poate mai bine, de ce sa nu recunosc! Omul e bine, mi-a facut ceai cu miere si lamaie, ne-am sustinut unul pe altul, asa cum ne stiti.

Va spuneam mai demult ca el s-a intalnit cu un coleg de munca in spital, la a doua internare, alccolis si acela si ca tin legatura unul cu altul, sprijinindu-se. Chiar le-am zis in iarna aceasta, in gluma, ca daca tot refuza sa ia legatura cu AA, forum, asido-vecinul, pot pune bazele unui nou Big Book, despre care le-am povestit, pe scurt. Mentionez ca niciunul nu mai recunostea ca ar fi bolnav, desi acum trei ani jurau ca au inteles ce li se intampla si...etc.
Ei bine, prietenul omului a recidivat, a ajuns la spital iar, Omu' meu e daramat, caci l-a cautat la telefon cateva zile pana i-a raspuns sotia aceluia si i-a spus vestea. E tare suparat sis-a dus la el la spital, sa-l incurajeze sa o ia de la capat cu abstinenta.Mi-a spus ce au vorbit, l-am mai sfatuit si eu cum sa-l abordeze, dar am obsevat ca stie si el destule. E foarte afectat, iar eu am prins momentul si am mai subliniat ca astea sunt lectii de invatat, lectii pe care viata le ofera, iar daca esti destupat la minte nu faci la nesfarsit aceeasi greseala, etc...voi stiti ca eu mi-s profesoara la teorie! ( Practica ne mananca, dar asta-i alta poveste.)

Revin cu staarea mea de bine si de tihna, am terminat de citit Conspiratia si nu mi-a parut rau, desi la inceput nu prea mi-a placut.Acum nu mai am nika de citit, cred ca am sa caut un film. E asa de ger ca nu se pune problema de iesit cu galcile in pionze.

Numai bine va doresc!

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 31 Ian 2014, 18:42

:hug: :hug:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 03 Feb 2014, 23:55

Buna seara, dragii mei! Te imbratisez, Criss, sper ca ti-au trecut galcile! :hug:

Sa reactualizam putin.Nu avem noutati, aici e calm si liniste, au recidivat galcile mele insa...Daca maine e tot asa, recurg la antibiotic!
Ce-am facut in acest timp? Am mai bolit, am mai citit, am facut vizite si am primit vizite, am mai gasit cate ceva de organizat prin casa/sertare/viata. Sunt in concediu si mi-e ciuda pe mine ca nu pot profita de mai multa miscare...Eh, metehne batranesti, trec ele!
Omu' e stationar, ca apele Dunarii.

Va doresc tot binele si inca pe atat!

Ps. N-am fost eu niciodata prea harnica la scris, dar va citesc mereu si promit sa particip mai activ in viitor.

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 06 Feb 2014, 16:59

Buna sa va fie ziua, dragii mei!

Reactualizam, caci am ajuns pe pagina 2. :ranjet:
Ma simt mai bine, am zacut ceva, amigdalele mele si-au aratat muschii si m-au pus la pamant.
Noroc ca am avut Omul alaturi, caci in doi, toate sunt mai usor de dus...El e bine, cum v-am mai spus.
Mi se termina vacanta si n-am facut mai nimic din ce mi-am propus...Macar am citit.

Va doresc numai bine!

Jorj_76
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Jorj_76 » 06 Feb 2014, 17:03

Ma bucur si eu ca esti mai bine! Am citit cand ai scris de problema cu galcile. Bine ca s-a rezolvat. Dar cel mai tare ma bucur ca zici ca el e bine si ca a fost alaturi de tine.
Seara frumoasa sa ai! :hug:

Înapoi la “PREZENTATI-VA”