021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
ALIN66
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2011, 23:17

Buna seara

Mesaj de ALIN66 »

Nu nu sunt un dependent de alcool,nu zic ca nu-mi place sa beau un pahar,o bere,un vin...nu-i condamn si nici nu-i critic pe cei care au acest"hobby" ,dar ,dupa umilele mele puteri incerc sa ajut! Am prieteni car-s dependenti de alcool.....am incercat , incerc si voi incerca sa-i ajut...sa se lase sau macar sa reduca considerabil cantitatea ingurgitata....pe unul l-am convins...o victorie personala a lui nu a mea....in mine a avut un aliat,un sprijin un prieten adevarat !
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Seara

Mesaj de asido1973 »

buna seara ! ne bucuram sa auzim asta , si te asteptam pe forum !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
ALIN66
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2011, 23:17

Re: "Seara

Mesaj de ALIN66 »

Multumeswc de mesaj asido1973 si astazi am reusit si-a doua victorie(sper ca nu partiala impotriva alcoolului)! :D :D :D
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Seara

Mesaj de tudor »

Salut ALIN !

Felicitari in demersurile tale de a-i ajuta pe altii ! Bine ar fi sa aiba ei dorinta sincera de a se opri din baut si nu doar o oprire pentru refacere .

Scrie aici si poate iti convingi prietenii sa scrie aici pe forum!

Mai jos pun un text scris de Bill Wilson,care a fondat alaturi de dr. BOB ACOOLICII ANONIMI



"DACA UN CAL VREA SA BEA BERE…"


" Nu poti sa faci un cal sa bea apa daca el inca mai doreste sa stie ce doreste cu adevarat,sau este inca prea nebun .Pune o galeata cu apa linga el si spune-i ce buna este si de ce si lasa-l singur.
Daca oamenii isi doresc cu adevarat sa se imbete , nu exista ,din cite stiu eu pina acuma ,nici o modalitate de ai-i opri-asa ca dale pace si lasa-i sa se imbete.Dar totusi nu-i exclude de la galeata cu apa."(Bill W.)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
marinav
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 21 Ian 2011, 23:23

Re: "Seara

Mesaj de marinav »

Salut Alin...laudabila intentia ta dar ai grija cum "lucrezi" cu prietenii alcoolici.Te pot innebuni de cap foarte usor, au arme secrete ;) .LA un moment dat,numai ajutorul specializat mai poate fi de vreun folos, depinde de gradul de "imbolnavire" al persoanei.Incearca sa fii cat mai obiectiv, rabdator si intelept.Iti vorbesc de pe pozitia unuia care se chinuie de ceva timp cu doua persoane dragi...
ALIN66
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2011, 23:17

Re: "Seara

Mesaj de ALIN66 »

Din pacate,prietenii mei nu se pricep sa scrie pe forumuri....au fost "ocupati" prea mult timp cu "cititul" ;) ...din fericire au inceput sa se convinga ca exista viata si fara alcool ,ca rezolvarea problemelor nu stau in alcool,ca buna dispozitie si antrenul nu stau si nu sunt produse de alcool... :!: din fericire(ptr ei in primul rand, nu ptr mine) si-au dat seama cand ,(spera ei si sper si eu)nu e prea tarziu , cand inca se mai pot "repara" si pot fi reparate "calamitatile" produse in corpul,mintea si sufletul lor de catre alcool!!!
Nu eu nu sunt impotriva consumului de alcool,recunosc mai ma risc si eu o data de doua ori pe saptamana sau pe luna , in functie de dispozitia sufleteasca , sa beau un spritz, o bere ,un coniac.... ;) ...dar de cand ma stiu m-am ghidat dupa principiul:" bautura-i buna ca sa o bei tu pe ea,nu ea pe tine" :!: :!: :oops:
Stiu,e greu sa te lasi,dar cu ajutor si in primul rand cu vointa , nimic nu-i imposibil !
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: "Seara

Mesaj de dudaev »

Buna eu am cred cam 60 de zile decind nu am pus gram de alcol in gura ,vreu so tin tot asa acuma vine PASTELE sper sa nu dau gres si sa ma ia naiba valul iarasi asi vrea niste sfaturi de la tine prietene
Scrie răspuns