021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Inda

Aici puteti povesti experientele personale.
inda
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 24 Noi 2009, 22:33

Buna ! Sunt Inda

Mesaj de inda »

Imi place sa beau si cred ca bautura face parte din micile (sau marile) placeri ale vietii... fac parte dintr-o familie de "bautori" absolut traditionala care au jonglat cu excesele si au trait pana la 80-90 de ani. N-as putea concepe un Craciun fara vin sau o iesire in oras, cu prietenii fara o bere sau calatoriile... ce-ar insemna o calatorie fara "un pahar", undeva, ce ar fi Bruxelles-ul fara bere sau Parisul fara vin? Ce-ar fi trenul fara vagonul-restaurant? Deci, imi recunosc dependenta, insa n-am avut niciodata stari de sevraj sau dorinte de a bea la ore "mici"... totusi cred ca am probleme legate de consumul de alcool.
Beau (aproape zilnic, uneori cantitati foarte mici cum ar fi o bere sau 1 pahar de vin). In adolescenta, in gastile hippie sau de roackeri faceam cheta pentru o sticla de vodca si beam orice... in general tarie de proasta calitate. Pe atunci intr-adevar bautura ne justifica existenta. "Evolutia" a fost la bauturi de buna calitate: de ex. beau tarie absolut ocazional, insa pot "duce" 1-2 sticle de vin sau 6 beri, fara sa ma imbat prea tare, depinde de stare. Se intampla conjunctural, cam o data la 10 zile (ciclic), cand " o fac lata". Fie ca e vorba de o iesire in grup (in care bem cot la cot fete si baieti), fie ca e vorba de o cearta cu iubitul meu (dupa care am tendinta sa beau in exces de una singura)... ideea este ca inca mi se mai intampla sa n-am "stop", sa mi se rupa filmul sau sa devin agresiva. Mai exact comportamentul meu in momentul in care beau nu ma reprezinta.
Ce ma mai ingrijoreaza este raul de a doua zi (si odata cu varsta e de a 3-a si de a 4-a zi... am 30 de ani si o "vechime" de 10 ani)... un rau total! Ma indop cu LIV 52 si cu silimarina, cu B complex, plus sedative usoare din plante ca sa dorm etc. Insa raul e acelasi. Nu-i mai pot face fata, imi aman intalnirile legate de job... pe de alta parte cred sincer in micile placeri ale vietii (stiu sa apreciez un vin bun, stiu sa degust un whisky si sa conduc o conversatie in astfel de ocazii... adica pot fi un bautor rafinat!), insa mi-as dori sa-mi gasesc un echilibru.
alcohelp
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 16 Noi 2009, 11:35

Re: Diferenta dintre abuz si placere?

Mesaj de alcohelp »

Programul AlcoHelp este destinat si persoanelor care nu doresc sa renunte complet la alcool, ci doar sa scada cantitatea de alcool consumata si sa obtina un control mai bun asupra comportamentului de consum. Este important sa parcurgi programul in intregime si sa completezi jurnalul si celelalta sectiuni. Succes si asteptam sa ne spui cum a functionat pentru tine!

Echipa AlcoHelp
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: Diferenta dintre abuz si placere?

Mesaj de leul in iarna »

Si eu am crezut ca alcoolul inseamna o placere pe care ti-o poti ingadui in anumite limite si ca viata e mai frumoasa daca poti sa bei un pahar cu prietenii, si inca mai cred ca asa si e. Numai ca asta se refera la unii, la cei care se pot opri, si nu la toti. Daca dupa ce bei primul pahar cu gasca, mai bei inca 2-3, si asta te face sa nu te mai porti chiar in regula, sau te face sa te simti rau a doua zi, unde mai e placerea? Daca a doua zi te doare capul insuportabil, daca trebuie sa-ti amani intalniri de lucru din cauza asta, daca nu mai poti dormi noapte fara un mic pahar inainte, eu cred ca ar trebui sa admiti ca ai o problema. De fapt, nu te simti vinovata dupa ce bei? Eu cred ca aceleasi intalniri cu prietenii pot fi chiar mai placute fara alcool, si conversatia poate fi de mai buna calitate. Sigur, adevarata problema o vor avea chiar prietenii care cunoscandu-te, nu vor accepta cu usurinta ca nu mai vrei sa bei, si vor insista sa te reintorci la a fi cea pe care ei o cunosc. Si e greu sa-ti infrunti in acelasi timp si dorinta, si sa rezisti si insistentelor lor. Asta e o incercare pentru care trebuie sa te pregatesti. Daca vrei.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Diferenta dintre abuz si placere?

Mesaj de boboc »

heei!! leule, tot eu sunt :lol:
Am vrut neapărat să-ţi spun că părerea mea este că dacă prietenii cu care zici că-ţi petreci timpul liber te îndeamnă să bei chiar dacă tu nu vrei, înseamnă că nu-ţi sunt prieteni adevăraţi. Un prieten adevărat vrea să te vadă scos la lumină şi nu înfundându-te în noroi. Dar mă-ntorc şi zic, poate ei nici nu ştiu că tu ai hotărât că ai o problemă cu alcoolul. Le-ai spus? Poate aşa îşi vor da şi ei seama că, chiar dacă nu au încă o problemă, cu timpul s-ar putea să o aibă şi atunci te vor susţine în hotărârea ta şi, mai ştii, poate veţi forma o ligă a prietenilor abstinenţi!
Scrie răspuns