021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Alex

Aici puteti povesti experientele personale.
speranta_numoare
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 13 Noi 2009, 20:38

Buna ! Sunt Alex

Mesaj de speranta_numoare »

Sunt Alex si sunt alcoolic abstinent de 3 saptamani.Cred ca orice dependenta poate fi tinuta sub control doar prin abstinenta, iar ori de cate ori avem senzatia ca am invins dusmanul launtric numit pofta de a bea, exista un mare pericol de recadere!AM mai reusit o data sa stau 4 luni fara sa beau nici o gura, am crezut ca sunt vindecat si ca pot bea "cu masura", insa lucrul acesta este imposibil la un fost consumator abuziv de alcool.El va ramane pt tot restul vietii un alcoolic abstinent, iar orice gura de alcool ingerata ii va redeschide dependenta si il va conduce din nou la alcoolism.
Eu mi-am creat un blog dedicat dependentelor de tot felul: http://dependenta.blogz.ro/ .Mi-ar face placere sa imi scrieti si sa putem discuta si aici si pe blogul meu.Cred ca avem mare nevoie unii de altii.
Va doresc o seara placuta cu ganduri bune!
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: Buna ziua!

Mesaj de leul in iarna »

Imi pare bine sa te cunosc, Alex. Sunt intru totul de acord cu tine. Si cred in valoarea comunicarii ca singura cale de a ne ajuta. In fond, despre asta e vorba, nu suntem singuri, mai sunt si altii ca noi, care trec prin acelasi proces. Daca macar unul dintre noi, atunci cand nu mai poate de dorul unui pahar, ar alege sa vorbeasca cu un prieten de pe forum, si ar primi un sfat suficient de bun cat sa-l opreasca sa o faca, cred ca ne-am putea considera misiunea indeplinita.
speranta_numoare
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 13 Noi 2009, 20:38

Re: Buna ziua!

Mesaj de speranta_numoare »

Foare corect!Eu am mai incercat, dupa cum ti-am zis sa renunt o data si nu am reusit sa raman abstinent definitiv...Am ajuns din nou sa beau cantitati mari de alcool.Am patit multe din cauza consumului de alcool...in fine, insa cel mai rau lucru care mi s-a intamplat a fost ca mi-am distrus sanatatea!Stii, am ajuns la concluzia ca omul nu se lasa decat atunci cand se simte rau, merge la medic si acesta ii spune ca nu mai are voie sa puna gura pe alcool daca vrea sa mai traiasca.Si unii chiar nici atunci.Transaminazele imi sunt marite.Starea mea generala era foarte proasta, atat cea fizica, cat si cea psihica, nu mai puteam sa dorm noaptea, imi era rau, ma sufocam, eram umflat la fata si la burta mi se facea ca un balon. Nu mai am voie sa beau acum, fac un tratament pt ficat cu pastile Lagosa si nu mai mananc nimic din tot ceea ce-mi placea, cartofi prajiti, cascaval, oua, etc, prajituri cu crema (mi-a interzis doctorul timp de 3 luni, pana imi voi face analizele din nou)...Dar ceea ce este cel mai greu este insa ca se produc niste transformari in organism (simt asta) din cauza ca acesta se adapteaza din nou la o viata fara alcool, din punct de vedere fizic si psihic.Altele sunt activitatile, altele sunt pasiunile, gandurile de viitor...Asta cred ca este cel mai greu sa schimbam, mentalitatea si gandirea pe care am avut-o pana acum.Un alcoolic are alte placeri si alt mod de viata decat un abstinent, asta e clar.Depinde de noi cat suntem de inteligenti si de motivati sa acceptam asta ca pe o conditie sine qva non pentru eliberarea noastra din robia dependentei de alcool.Iti multumesc de raspuns si tinem legatura!
Numai bine tuturor!
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Buna ziua!

Mesaj de boboc »

Bună! Bine aţi venit tu şi leul ,că deja aveam impresia că bântui singur pe aici. Eu am parcurs primele 3 şedinţe dar apoi totul s-a blocat. S-a milostivit vikido de mine şi mi-a răspuns că sunt ceva probleme. Administratorii cred că ne-au lăsat baltă că nu mai dau nici un semn de viaţă. Dacă vreţi să vă fie şi mai uşor cu perioada de abstinenţă şi în acelaşi timp vreţi şi puteţi :? să mergeţi undeva în concediu ,eu v-aş recomanda din suflet Centrul de sănătate Herghelia de lângă Tg. Mureş .Acolo veţi fi complet rupţi de "civilizaţie", mâncarea este strict vegetariană, se face multă mişcare în aer liber şi pentru cine are nevoie se pot face şi unele proceduri fizioterapice. Ca să nu mai vorbim de calitatea deosebită a omenilor care lucrează acolo. Poate ar fi bine de ştiut că cei ce au înfiinţat centrul ţin de Biserica Adventistă ,dar asta nu are nici o importanţă anume, deoarece nimeni nu încearcă pe acolo să facă prozelitism.
Mă bucur că existaţi şi ne mai auzim :D
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna ziua!

Mesaj de admin »

Nici vorba, nu am lasat pe nimeni balta, lucram la rezolvarea problemei.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Buna ziua!

Mesaj de boboc »

admin mă bucur că nu ne-aţi lăsat :D succes în repararea defecţiunii. eu oricum deabia aştept să reiau şedinţele.
dar trebuie să recunoaşteţi că în limba română trebuie făcută diferenţa între unităţi de alcool pe zi şi băuturi. eu cred că ar fi bine să ne limităm la una şi aceeaşi unitate de măsură. părerea mea :!:
Scrie răspuns