021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Dupa 5 luni de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
vanea
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Dupa 5 luni de abstinenta

Mesajde vanea » 21 Mar 2011, 13:01

Am spus mai inainte cum am fost umilit si infrant de baiatul meu(acum nu-mi pare rau),dar mi-aduc aminte de acea explozie de nervi de furie si ranchiuna intretinuta si debratele nemiloase ale alcoolului care m-au zdruncinat pana in adancul sufletului .Daca inainte nu faceam deosebirea intre mania justificata si cea nejustificata fiind orbit de orgoliul meu care la randul lui era orbit de aburii alcoolului si intotdeauna vedeam in mania mea ceva justificat si legitim,acum multumita AA pot spune ca sunt un "om" mai echilibrat si incerc sa depasesc orice criza ,facand un pas inapoi,reflectand la ce va urma .Nu ma mai las in voia primei rafale de vant ce se abate asupra mea sa ma spulbereu sau sa dea nastere la o furtuna .
Un mic exemplu:Dupa aproximativ 4 luni de abstinenta citeam intr-o zi o carte care se intitula "Viata mea dubla ",cand imi da telefon sotia si pritre altele ma intreaba :ce fac? ,stiind ca sunt doar la servici .I-am raspuns ca printre "picatele"citesc o carte foarte buna si-i spun cum se intituleaza cartea.
Stiti care a fost urmatoarea intre bare?-Ti-ai scris cumva memoriile? Am ramas fara grai ,socat ,surprins si ranit in orgoliul meu ,dar am tacut fara sai dau vreo replica(alta data se isca precis o cearta) parca as fi inghitit o sabie .De ce ?Pentru ca avea dreptate . Asa ma comportam inaite Infata unora eram cel bun cel saritor cel puternic si respectuos ,dar in realitate eram altul,multe lucruri urate faceam pe ascuns crezand ca nu ma vede nimeni nu stie nimeni nimic ,ascunzand realitatea,ma afundam tot mai mult in minciuna si ipocrezie .
[/b] Acum cred ca am si eu un Dumnezeu
Ideea este ca :singur eram neputincios in fata alcoolului -facea ce vroia cu mine si din mine.Am ajuns la concluzia ca doar impreuna cu altcineva (in cazul meu a fost baiatul si cei din AA cu care tin legatura ) care iti deschide ochii si-ti indruma pasii pe calea celor 12 traditii si celor 12 pasi poti sa obtii sanatatea mintala si fizica .
Cand esti lamurit ca ai probleme cu alcoolul,ca esti alcoolic(e un cuvant dur?)si vrei sa scapi de aceasta meteahna de aceasta boala incurabila,una este sa te adresezi unei persoane (indeferend ce hram poarta ,sau ce pregatire are ) ,care te asculta iti da sfaturi sau medicamentesau ceva de genul :-Saracul in ce hal a ajuns sau -rau a mai ajuns betivul asta (este dur cuvantul?),-sau sa se descurce singur ca nu eu iam turnat pe gat .Dar nimeni nu se intreaba sau nu-l intraba pe acel betiv ;de ce a inceput sa bea ;de ce mai bea in continuare si nu se opreste din baut ;de ce nimeni nu-l poate opri nici o autoritate juridica politica nici preotul nici medicul si de multe ori nici cei din familie ?si alta este sa faci parte dintr-un grupAA sau sa mergi la diferite intalniri cu alte grupuri unde ai posibilitatea sa asculti mai multe persoane cu mai multe necazuri unde te identifici in ei unde fiecare destainuind pricina sa te poate determina (chiar daca nu in prima zi )sa-ti spui si tu durerea ta eliberandu-te de povara care o porti in trup si suflet deschizandu-ti un nou orizont ,o viata noua -o viata fara bautura -si scapi de acesta boala foarte cruda care nu face selectie pe varste ,sexe ,medii sociale sau profesii care nu se poate trata (in majoritatea cazurilor ) cu medicamente ci numai prin abstinenta si daca se poate alaturi de un grup AA.

Va doresc la toti ceea ce-mi doresc si mie Abstinenta totala . Vanea

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Re: Dupa 5 luni de abstinenta

Mesajde Relus » 21 Mar 2011, 15:42

Abstinenta senina Vanea!Citind mesajul tau,realizez ca (aproape)toti trecem prin aceleasi momente;regrete,durere si fericire.Sunt convinsa ca multi dintre noi, cei ce ne dorim acum abstinenta, am cunoscut bucuria si fericirea vietii ,am fost pe un drum plin de sperante si realizari si din pacate ne-am lasat atrasi de acest viclean "prieten" alcoolul.Traiesc ca si tine aceleasi momente de multumire,nu pot spune "Fericire" ci doar recunostinta si incredere.,Dumnezeu a fost cel care mi-a inteles disperarea ,regretul si neputinta de a renunta la autodistrugere simi-a dat posibilitatea de a va cunoaste pe voi. Fara ajutorul lui Tudor,fara incurajarea lui Asido si fara acest forum eu nu as fi reusit.Se spune ca ai nevoie de o motivatie pentru a face ceva,eu cautam mii de motivatii si nu reuseam.Am citit si am discutat foarte mult( oricum nu destul)despre alcoolici,codependenti,abstinenti,am fost la o sedinta AA si multumesc lui Dumnezeu pe 28 martie voi avea si eu 3 luni de abstinenta.Intr-adevar,noi am fost "cei mai cei" si cata suferinta am creeat celor dragi noua.Din pacate nu se mai poate repara nimic din ceea ce am distrus asa ca viata trebuie sa-si urmeze cursul ei,asa cum vrea bunul Dumnezeu.Iti doresc numai bine si cat mai multe bucurii .

Sunt autorul acestui subiect
vanea
Boboc
Boboc

Mesajde vanea » 22 Mar 2011, 21:23

Buna Relus,
Multumesc din suflet pentru sorijinul moral .De mare ajutor (cel mai mare )mi-a fost Tudor ,din prima intalnire si pana acum prin corespondenta facuta aproape zilnic,prin telefon ,internet apoi am fost si la o intalnire la Bucuresti ,dar cel mai mult m-a ajutat prin diversitatea materialelor pe care mi le-a trimis.Multa sanatate tie si familiei tale.
Abstnenta senina ,Vanea

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 22 Mar 2011, 22:03

Salut VANEA !

Afirmaţii
Un cost al dependenţei este pierderea încrederii în abilitatea de a face ceva. Putem învăţa să ne reprogramăm. Putem învăţa să ne reprogramăm cu mesaje pozitive, sănătoase.
O listă cu afirmaţii sugerate va urma. Fiecare afirmaţie este scrisă în prezent – ca şi cum ai îndeplini-o acum. Poate să nu fie reală pentru tine astăzi. Va trebui să acţionezi “ca şi cum”. Se poate să fie dificil, dar gândeşte-te ca şi cum ai planta o grădină care ar putea să înflorească în realităţi minunate.
Selectează din listă afirmaţiile care au sens pentru tine. Adaugă alte de-ale tale. Scrie-ţi aceste afirmaţii pe oglindă şi repetă-le în timp ce te razi sau te machiezi. Păstrează-ţi un exemplar la serviciu şi repetă şi acolo sau pune-le pe o casetă şi ascultă-le înainte de a te culca seara.
 Astăzi accept faptul că viaţa pe care o ştiam s-a sfârşit.
 Păşesc într-o fază cu totul nouă şi binecuvântată aici.
 Accept durerea ca profesorul meu şi problemele ca o nouă existenţă pentru mine.
 Caut îndrumători în viaţa mea şi înţeleg că ei pot să fie mai diferiţi decât am anticipat.

- Ceea ce se intampla in realitatea noastra de zi cu zi ni se datoreaza trairilor noastre.
Ne plangem de ce ni s-a intamplat ieri, acum un an de zile, poate avem regrete de cativa ani buni, regrete pe care le caram ca pe niste pietre, mai mici sau mai mari, si care ne impiedica sa fim liberi, sa avem viata pe care ne-o dorim.
Gandurile noastre ne fac nefericiti, gandurile despre trecut… “ce-ar fi fost daca”, regretele dar si anticiparea viitorului, asteptarile legate de o viata “ideala” pe care nu reusim sa o definim in primul rand pentru ca nu stim cine suntem, o viata in care uitam sa multumim clipei prezente asa cum este ea, pura si inocenta.
In perioadele mele de zbucium uneori uit sa ma abandonez clipei, sa ma abandonez vietii. Chiar daca constientizez asta uneori vreau sa “controlez” situatia si sa generez acel raspuns pe care mi-l doresc. Suntem mai degraba invatati sa ne luptam, sa ne fie greu, sa controlam viata decat sa ne abandonam si sa ne bucuram de prezent asa cum este. Nu stim sa fim recunoscatori, sa gasim binele in orice rau, sa zambim cand suntem injurati, sa deschidem porti pe care de mici suntem invatati cum sa le inchidem, cum sa ne “ferim” de lumea “rea”.
Cand ajungem la un nivel de constientizare incercam din nou sa ne deschidem, sa ne abandonam si sa ajungem de fapt la esenta, la puritatea sufletului asa cum a fost cand noi ne-am nascut. Interesant cum viata ia acest curs.
Sunt tot timpul intrebat cum poti afla un raspuns din interiorul tau. De multe ori lumea se supara ca nu le spun eu ce sa faca, insa raspunsul vine spre tine, se pune exact pe acea frecventa ca tu sa il auzi. E important doar sa fii atent, sa fii constient, sa traiesti prezentul.Indiferent de situatia in care te afli, cum te-ai simti daca ai accepta-o asa cum este (abstinent(a) fiind) , chiar acum?
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”