021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Fericirea = Abstinenta totala !

Aici puteti povesti experientele personale.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de asido1973 »

Era 22 sep 2009 . Atunci am spus pentru prima oara ca nu mai vreau sa beau . Asatzi este 22 Martie 2011 , si de atunci nu am mai baut . Iata , ca a trecut si la mine 1 an si jumatate . Acum , e primavara afara , e primavara si in sufletul meu . Sunt un om nascut din nou , si pot spune ca viata mea a intrat intr-un mod normal . A trecut un an si jumatate , in care pot spune , ca viata mea este alta . Acum sunt un tata si un sot responsabil . Alaturi de forumul alcohelp , reusesc zi de zi . Asa cum am mai spus si la inceput , aici in zona , nu ma avut nici un grup de suport , dar am avut forumul . Se poate oricum , important , este sa vrei . Toti cei care vreti sa scapati de caeasta boala , aveti posibilitatea , doar sa vreti . Alaturi de familie , vointa mea , si forumul , reusesc zi de zi . Imi doresc sa treaca timpul , si sa raman un alcoolic abstinent . Multumesc tuturor de pe acest forum , care zi de zi , ati contribuit la ramanerea mea in abstinenta . Poate unii sunteti descurajati , ca nici voi nu aveti posibilitatea sa participati la un grup de suport , ( nu exista , sunteti departe ) , pentru toti acestia am o veste buna . Se poate si altfel , se poate aici langa noi , doar voi sa vreti . Eu sunt unul , care am reusit si in acest fel . Nu descurajati , va astept aici , si va asigur ca vom reusi impreuna .
Va doresc o primavara frumoasa , si numai bine ! Sunt fericit , pentru ca sunt abstinent .
Multumesc lui Dumnezeu , ca mi-a dat sanatate , si in acest fel pot avea o abstinenta cat mai lunga . Cu mult respect asido !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de tudor »

Felicitari Asido !

“Rareori ne dăm seama că suntem impresuraţi de extraordinar, miracolele se întâmplă în jurul nostru, semnele lui Dumnezeu ne arată drumul, îngerii insistă să fie auziţi, dar noi, fiindcă suntem învăţaţi că există formule pentru a ajunge până la Dumnezeu, nu luăm seama la nimic din toate acestea, nu pricepem că El se află oriunde Îl lăsăm să intre.” (Paul Coelho)

Felicitari pentru abstinenta si iti urez multi ani de abstinenta senina si sanatatate,pace si intelegere in familie.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de vanea »

Buna asido,
Felicitari si sa-ti lumineze Dumnezeu gandul sufletul si inima ca sa poti urma calea cea buna spre sanatate ,fericire ,prosperitate si sa te tina sanatos si tare multi ani de-acum incolo ,sa te poti bucura de familia ta si de nepotii tai (care o sa vina ).
Abstinenta senina.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de asido1973 »

multumesc Tudor , multumesc Vanea , multumesc Aura , va multumesc tuturor care sunteti pe acest forum . Fara fiecare dintre voi , nu as fi reusit !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de dudaev »

Buna ziua si eu sint fericit!! CIND NU MAI BEAU !! .La 2, 3 luni ma ia valul si fac cite o batacanda de 2 zile de parca nar mai fi bautura pe pamint Tin sa va anunt ca am baut cam 15 ani zi de zi de vreo 2 ani nu mai beau asa tare cam de 3, 4 ori pe an si atuncia o tin cite 2 zile . Ce vreu sa va spun este ca ma simt alt om cind nu beau ,am alta incredere in mine gindesc altcumva SINT FERICIT .Vreu sa devin abstinent total nu mai vreu sa beau deloc , pentru binele meu, pentru binele familiei mele si, pentru binele celor din jur . MULTUMESC ACESTUI FORUM care ma ajutat sa progreses asa mult sa mai fiu si lucid in timpul anulului nu. numai bezmetic cum eram Recunosc ca am o problema si sper cu ajutorul acestui sait sper sami rezolv aceasta problema cu alcolul va multumesc .
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de asido1973 »

Ma bucur mult dudaev sa aud asta . Aici pe forum , sunt oameni , care au trecut prin ce treci tu , intrand si citind ceea ce scrie aici , vei avea multe de invatat . Te asteptam aici pe forum !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de tudor »

Victore,

CREDINTA, ACCEPTAREA si ACCEPTAREA sint mai puternice in fata OBSESIEI decit VOINTA .Vointa se inmoaie dupa "PRIMUL PAHAR", asa ca nu ramane decit CREDINTA ca BUNUL DUMNEZEU ne mai poate ajuta sa nu mai bem si sa ne ia obsesia de a bea!ACCEPTAND ca avem o boala ne este mult mai usor si impreuna sa ne mentinem Abstineti ,deci sanatosi !


Victore , iti urez bine ai revenit pe forum si ABSTINENTA SENINA indelungata! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de Relus »

Bine ai revenit,dudaev!Esti nou,dar vechi(inscris in feb.2010)nu ai progresat mult dar este foarte bine.Important este ca vrei,se simte starea ta de spirit ,prin faptul ca repeti (tie in primul rand) aceasta dorinta de reusinta,vei reusi.Fiecare eveniment al vietii are un scop:sa ne invete cum sa radem mai mult sau cum sa nu plangem prea tare.Dependenta de alcool este o urgenta spirituala,pentru ca ea este o criza majora in viata unui om,criza dependentei aduce cu sine pericolul dezastrului,dar si sansa iesirii din criza, a renasterii.Ai simtit ,in momentele de luciditate cat de placut este sa traiesti fara sa bei,daca tot iti place acest fapt de ce te poarta gandul catre ziua cand iti va veni pofta? De ce nu-ti impui sa nu mai ai pofta de asa ceva? Noi oanemii suntem ceea ce vrem sa fim,suntem ceea ce dorim sa fim.Cand ma suparam pe ai mei,imi spuneam "las pe mine ,diseara am sa beau si va fac eu sa suferitii".Cine suferea cel mai mult ? EU! am pierdut ceea ce era mai de valoare in viata mea , iubirea copiilor mei ,respectul meu fata de mine,am pierdut mult in ani multi si simt cat de mult ma ajuta Dumnezeu acum ,recuperez mult in timp putin.(pana la iertarea copiilor mai am rabdare,si mie imi este jena sa ii rog sa ma ierte).Sunt multe de spus,sfaturi nu se pot da in situatia noastra, totii avem aceeasi boala, dar o percepem diferit,toti suntem incercati, dar pana nu ajungem la limita insuportabilului nu realizam ca am devenit "ruine",oamenii transformati in demoni pentru a distruge iubirea ,fericirea propriilor copii,parintii,cu durerea spun ceea ce simt simt acum,noi am fost si inca suntem(UNII)proprii nostri dusmani.Cauta un moment in care sa fiimultumit de tine,priveste-te in oglinda,daca este multumit de ceea ce vezi pastreaza in memorie aceasta imagine,aduti aminte de starea de bine pe care ai simtit-o si nu te apropia de pahar(sticla),nu-l ura,ignora-l pe prietenul nostru comun(alcoolul),si in fiecare zi asteapa alta in care sa nu te gandesti la "el" si sa nu bei.Incearca sa bei sucuri,apa,stiu ,la inceput nu este nimic bun,dar dupa ai sa vezi simti cat de buna este APA.Doamne pe ce cale distrugatoare am mers si eu,imi propuneam de maine gata! si am tinut-o asa vreo 6 ani. sa nu-ti fie teama sa faci un pas mare,o prapastie nu poate fi trecuta cu pasi mici.Inceara sa citesti zilnic mesajele noi si vechi de pe acest forum,ai multa credinta in Dumnezeu si vei reusi sigur,si tu ca si altii ai fost in lista celor care se pot salva. Gata1am scris mult,sper sa ne fie cu folos. Succes Victor!
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de dudaev »

Buna ,multumesc mult Relus pentru sfaturile tale , sper sa bag la cap si sa pun in practica ce ace invat de la alti cu, o experienta mai mare va multumesc frumos cu multa stima
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de dudaev »

Buna multumesc frumos maeestre sanatate si numai bine
Scrie răspuns