021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Victor, alcoolic abstinent

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de proco »

Salut Victore! Cred ca ai inteles cum se pune problema si am sa-ti dezvolt subiectul. La astfel de intalniri trebuie sa folosesti expresii precum: "va multumesc, dar nu servesc alcool". Daca aceasta expresie ti se pare ca te-ar demasca cumva privind problema pe care o ai cu bautura, atunci trebuie sa ai sange in "trotineta" si sa folosesti altele, precum: "va multumesc, dar sunt in tratament cu antibiotice" sau "va multumesc, dar dupa intalnire va trebui sa ma deplasez cu masina". Dar daca aceste intalniri nu au caracter de "afacere" sau "servici" atunci ti-ai FURAT SINGUR CACIULA! Iata ce am facut eu dupa 2 din cele 6 recaderi. A doua zi am luat antalcol (o pastila pe zi) timp de o luna. Este un medicament f. dur si neprietenos cu alcoolicii. Disulfiramul in reactie cu alcoolul iti da simptone pe care nu am cum sa ti le descriu pe hartie. Teama de moarte "subita" cum scrie in prospect isi pune amprenta asupra constientului. Atunci stam cuminte in "parcare" si dupa o luna fara alcool incepe sa ne fie bine atat fizic cat si din toate punctele de vedere. Incet, incet, treburile incep sa ne iasa, familia devine f. bucuroasa ca nu mai bei deci intr-un cuvant "totul ne intra in plasa". Oare toate sunt bune si frumoase de acum inainte? GRESIT TOTAL! La o anumita perioada de abstinenta apare asa zisa "plafonare" in gandire privind alcoolul. Atunci avem senzatia ca suntem stapanii "UNUI PAHAR CU BAUTURA". Daca ai servit acel pahar din secunda urmatoare poti spune: "ADIO ABSTINENTA!". Totul vine ca un tavalug din spate, nu ne mai iese "inventarul" si usor dar SIGUR TOATE SE DUC PE TOPOGAN! Adica relatiile cu FAMILIA, SERVICIUL SI NU IN ULTIMUL RAND SANATATEA! DAR ATENTIE DACA REVII LA ABSTINENTA, NU TE MAI INTORCI IN ACELASI PUNCT DIN CARE AI PLECAT DATA TRECUTA, CI MAI JOS, SI TOT ASA PANA LA FUNDUL SACULUI! Bine, bine ai sa spui de ce la ultima recadere nu ai luat iarasi antalcol? SIMPLU, ITI RASPUNDE UN ALCOOLIC INRAIT! Pentru ca "mai buna" era bautura decat sa ma las, "mai bine ma simteam tomoxat decat treaz". Atunci a intervenit internarea, dezintoxicarea, reluarea administrarii antalcolului. Dupa o luna disulfiramul inca ramane in organism si teama de a nu mai consuma, exista. ATUNCI TREBUIE SA IEI MEDICAMENTUL NUMIT "VOINTA" pe care-l gasesti in farmacia proprie a constientului. Pe langa vointa, obligatoriu trebuie sa ai CREDINTA IN DUMNEZEU, RUGACIUNI CATRE SFANTA TREIME, SA MERGI LA BISERICA SI SA TE ROGI LA ICOANE "AZI SA NU MAI BEAU". Seara SA-I MULTUMESTI CELUI DE SUS: "MULTUMESC TIE DOAMNE CA NICI AZI NU AM BAUT!". Trebuie tot timpul sa te gandesti CAT DE GREU A FOST ULTIMA OARA, CE-AM PIERDUT, CARE SUNT PAGUBELE MORALE SI MATERIALE SI IN SPECIAL DACA NU CUMVA TURA VIITOARE VOI GASI "PORTITA INCHISA" si sa nu ajung cumva in pozitia sportivului cu bob adica "cu picioarele inainte". E GREU? NU E GREU, ESTE FOARTE GREU! SI SA MAI STI CA POATE ESTE SI MAI GREU FAMILIEI SAU CELOR DIN JURUL TAU CARE NU TE MAI POT SUPORTA LA INFINIT!

Cu respect PROCO!
mirinda
Boboc
Boboc
Mesaje: 18
Membru din: 31 Mai 2011, 19:20

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de mirinda »

Salut,

scuze, poate nu sunt eu in masura sa-mi dau cu parerea dar da, se poate refuza bautura cu zambetul pe buze in situatii in care esti servit, ba chiar aproape obligat sa bei! Managementul unor astfel de situatii difera de la caz la caz:

1. In cazul relatiilor cu fostii "complici' in ale bautului sau cu prieteni apropiati care STIU ca bei poate ar fi mai bine "sa iei o vacanta" in relatia cu ei si sa te intorci din vacanta complet schimbat in opinii, atitudine..etc.
2. In cazul celor care "NU stiu" se poate invoca orice ...
3. In cazul in care si partenerul (sot/sotie, prieten/prietena) este consumator si nici nu intentioneaza sa se lase, e posibil sa functioneze regula teambildingului, desi cred ca in acest caz e mai greu.
Cu prietenie,
Mirela AA
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Bine zici PROCO asa am patit eu dupa 5 luni de abstinenta fara gram de alcol mam PLAFONAT IN GINDIRE PRIVIND ALCOLUL iar dupa ce a trecut si pastele si nu am baut si ziua mea de nastere si nu am baut , am baut intro zi oarecare era duminica crezind ca eu pot sa controlez un pahar daca mam controlat eu de sf pasti si de ziua mea ce naiba beau acuma cind nui nici un eveniment nus nebun un pahar de vin cu apa rece si gat ok ca no fi foc FOCCC A FOST 3 ZILE oameni buni . cred nu stiu nu am atita experienta ca alti ex PROCO TUDOR AISIDO , dar trebuie sa fi tot timpul pregatit sa lucram tot timpul la chestia asta cu alcolul ca oricind poate veni tavalug peste noi si daca nu sintem pregatiti ceva experienta sa sti cum sa gindesti sa iesi din acle momente cred ca picam prada alcolului tot timpul trebuie lucrat la gindire sa nu te dai la primul pahar . cu stima SI MULTUMESC MULT . PROCO
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna PROCO eu am mai avut recaderi vreo 3 si nu mam simtit chiar asa de rau dar acuma mam simtit asa de rau caci am vrut sa merg la doctor mia trebui 1 saptamina sami revin asa naspa a fost ca niciodata nu stiu din ce cauza dar am avut necazuri mari vomitaturi transpirati insomni, palpitati la inima ca [...] era sa predau lingura frate cu stima
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de Adorable »

Pai ai fost in sevraj Victor si eu am patit la fel acum 1 an jumate cind am decis sa caut ajutor si am gasit forumul asta.Am fost la un pas de moarte cum s-ar zice si uite ca tot nu m-am potolit si am avut a 2-a recadere luna trecuta.Asta dovedeste inca odata ca suntem niste oameni foarte bolnavi si trebui sa incercam din toate puterile sa ne gestionam boala cu orice mijloace.Asta daca vrem sa traim.Faptul ca ai vomitat e un lucru bun inseamna ca organismul a reactionat la intoxicare.Eu in ultimul timp nici nu mai vomitam chiar daca beam sa zic 3 sau 4 litri de bere asa ca iti dai seama cit alcool aveam in singe si cred ca ficatul era la pamint de nici nu mai reactiona sa vomit.Mai rau e cu palpitatiile alea m-au speriat si pe mine cel mai tare,credeam ca fac infarct si aveam si atacuri de panica care aduceau cu sine transpiratile si ma sufocam foarte tare,simteam ca nu pot trage suficient aer in piept si aveam acea senzatie de moarte iminenta.Offf uita ca acum cind scriu si imi reamintesc prin cite am trecut nu stiu cum Dumnezeu am mai pus iara mina pe pahar.Nu te da batut Victore diferenta este ca noi luptam si ne dorim sa ne facem bine fata de altii care desi stiu ca au o problema continua sa se complaca in aceasta situatie si sa aduca prin asta suferinta lor atit cit si familiei.Avem mai multe optiuni care sa ne ajute sa ne controlam boala cum ar fi sedinte la AA sau la noul centru ALIAT.Te sfatuiesc sa-ti faci curaj si un bine tie si familiei tale si sa mergi.Si eu m-am fotarit sa ma duc .Si fi atent cu recaderile astea ca asido mi-a zis ca sunt cele mai periculoase pentru organism,probabil de aceea ai avut acel sevraj atit de puternic.Si eu am reluat abstinenta saptamina asta si multumesc lui Dumnezeu pentru fiecare zi pe care o trec fara sa beau.Mai departe nu stiu ce va fi dar ieri nu am baut si sper ca nici azi sa nu o fac.Te pup!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

Salut tuturor ! Sint Tudor si sint alcoolic abstinent !

Despre recacaderi se poate vorbi atunci cint doresti sa te opresti defintiv din bautul de alcool si urmezi un program de mentinre a abstinentei sau poti spune aici pe forum ca iti doresti abstinenta .Despre RELUAREA BAUTULUI pot sa va spun ca devanise o obisnuinta .Eu inca nu imi propusesem sa ma opresc din baut definitiv ci ma opream doar sa imi refac sanatatea sa ii mai amagesc pe ai mei ca nu mai beau pentru ca apoi dup ce eu incepeam sa am simt bine si ei sa fie mai putin vigilenti reluam bautul .TRAGIC SI PERICULOS era faptul ca opririle interveneau mai greau si se lasau cu sevraje foarte mari ,cu paplpitatii ,tahicardii ,transpiratii ,lesinuri si din care ieseam din ce in ce mai sifonat .PAUZELE (abtinerile de la bautura )erau foarte3 scurte ( 2-3 ) luni la sfirsit sin care nu mai imi revenem psihic fiind si constient ca situatile mele ,pshica ,fizica ,sociala si familiala se agravau .

Recaderile sint acele reveniri la baut si care dureaza cit de cit putin insa ele vor deveni ,daca se vor repeta, o obisninta ca pana la urma sa se finalizeze intr-un baut continuu ca pana la urma sa dispara de tot dorinta de a inceta bautul .Recaderile se pot ,tine lant pe mai multi ani iar tot timpul acesta situatii dependentului se accentueaza progresiv inspre rau !

Recăderea ne aminteşte în mod dureros de slăbiciunea noastră. Nu trebuie considerată ca un eşec total, dacă reuşim să învăţăm din propriile greşeli şi încercăm să ne ridicăm din nou. Acest lucru ne dă curajul moral şi emoţional – ceva de care vom avea mare nevoie în zilele care urmează.
.
Tentatii apar cind uiti cine esti,ca esti alcoolic si ca alcoolul inseamna moarte .Alcolicul care mai bea dupa ce a constientizat ca este un om bolnav inseamna c mai are ceva de pierdut .

Mai multe informatii despre recadere pauteti afla dind clic aici : viewtopic.php?f=4&t=956
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de proco »

Salut Victore! Observ ca incet, incet incepi sa intelegi cam cum sunt starile de dupa... Ma bucur ca esti "perseverent" si tine-o tot asa ca treaba-i "buna". Sti cum se zice TEORIE,TEORIE DAR FARA PRACTICA N-AM NICI UN REZULTAT! Deci tu citeste in continuare ce-ti descriem noi din STARILE groaznice prin care am trecut si da-i cu bautul inainte sa vezi cum ESTE PE PIELEA TA! Eu am sa-ti raspund constant "SI TE ROG SA MA EGALEZI IN "ACTIVITATEA" DEPUSA IN DOMENIU"! Deci observ ca SIGUR te apropii de starile mele. Recapitulez sumar 6 internari in locatii diverse, dintre care la a 5-a am fost adus in moarte clinica PULS ZERO in AMBULANTA. Mi s-a refuzat internarea ca sunt decedat! NOROCUL CU CEL DE SUS ca directorul dr. de la primiri urgente m-a recunoscut in salvare (prin conjunctura relatiilor din oras) si a dispus de indata resuscitarea. DECI NUMAI DATORITA LUI DUMNEZEU ACUM ITI SCRIU! A URMAT O LUNA DE CHIN! NU PUTEAM MANCA PT. CA NU PUTEAM TINE LINGURA IN MANA, NU PUTEAM BEA SUCURI, CEAI, APA MIN. CU PAHARUL, CI CU STICLA SAU CU CANA TINAND-O CU AMBELE MAINI CA ALTFEL VARSAM CONTINUTUL, NOAPTEA NU DORMEAM MI S-AU ADMINISTRAT 9 NOUA DIAZEPANE LA CATE 6 ORE, TRANSPIRAM IN CONTINUU, NU MI SE PUTEA FACE PERFUZIE CA TREMURAM CA "RACITURA". Am stat la izolare la "inchis" cu cei de teapa mea dar SI CU AIA CARE SUNT PLECATI CU SCUFITA! Cu mana pe inima te-as duce NUMAI IN VIZITA ACOLO! Poate ai intelege ceva! Poate ai puterea sa tragi o concluzie! Cand m-a mutat in rezerva pt. continuarea dezintoxicarii, am inceput sa ma simt bine si s-au aprins "filamentele". NU a fost decat un pas pana la saritura gardului pe acolo PE UNDE ERA CULOAR SPECIAL FACUT sa ajung la un bar pe o straduta din apropiere. DECI NU ERAM PRIMUL CU ASTFEL DE OBICEIURI NEORTODOXE! Dupa 200 ml. vodca m-am intors. La o ora dupa ce si-a facut efectul AM ZIS CA GATA SUNT TERMINAT! MI-ERA RAU DE NU MAI PUTEAM! S-a aflat imediat pt. ca ma dadeam usor fizic de gol. A 2-a zi scandal mare cu doctorul si am fost readus la izolare timp de 3 saptamani! MI-AM REVENIT, DAR CE-AM VAZUT ACOLO IN ACEA PERIOADA, NU O VOI UITA NICIODATA SI MA ROG LA DUMNEZEU SA NU MAI AJUNG ACOLO! La a 6-a internare a fost "dulce", m-am dus singur la ora 8:00-a.m. "mort de beat", M-AU RECUNOSCUT TOATE CADRELE MEDICALE, M-AM TREZIT SEARA DANDU-MI SEAMA UNDE SUNT! ERA 1 APRILIE 2010! DE ATUNCI SUNT ABSTINENT TOTAL! POATE ESTE ZIUA IN CARE AM PACALIT EU ALCOOLUL! UN AN DOUA LUNI SI TREI SAPTAMANI! MULT, PUTIN??!! Daca ma gandesc la o persoana care avea 15 (cincisprezece) ANI DE ABSTINENTA!!! SI A RECAZUT DUPA O SEARA DE BAUTURA FIIND INTERNAT IMEDIAT, AFLA VICTORE CA ACUM MA IA CU FIORI!!!

Cu respect, PROCO!
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Multumesc tuturor celor care scrie pe acest forum si isi impartasesc problemele prin care au trecut si cei care vor sa ia ceva ce cred ei ca este bun pentru ei in viata de zi cu zi nu au decit sa puna in practica . cu stima VICTOR
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

SA NU UITAM CINE SUNTEM , SA NU UITAM CA SINTEM ALCOLICI IAR ALCOLUL INSEAMNA MOARTE NOI ALCOLICI TREBUIE SA STAM DEPARTE DE ALCOL BINE ZICI TUDORE CU STIMA
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna va doresc o abstinenta usoara tuturor ;) SINT BINE TOTUL ESTE SUPER FARA ALCOL
Scrie răspuns