021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Victor, alcoolic abstinent

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

Bravo si Felicitari VICTORE !


Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate chiar înainte de a ajunge la jumătatea drumului.
Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul şi nu vom dori să zăvorâm uşa dinspre el.
Vom înţelege cuvântul seninătate şi vom cunoaşte pacea.
Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alţii de experienţa noastră.
Sentimentul de inutilitate şi auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste şi ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai frământa cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine.


Continua sa fi abstinent si sa ne scri despre cum te simti !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de staval »

Felicitari, Victor!
Vei reusi daca vei constientiza ca e vorba de mai mult decat vointa ta, e vorba despre o cumplita boala...Singura conditie este sa eviti primul pahar, daca cedezi primului, atunci lupta trebuie luata iar de la capat. E gru , dar nu imposibil, dovada sunt cei de aici ce ne spun din reusitele lor.
Sotul meu nu mai bea din 7 ianuarie, e la a doua tentativa de a se elibera din robia alcoolului, acum cred ca e mai bine pregatit ca prima data, acum stie ca nu mai poate bea controlat.
Iti doresc abstinenta usoara!
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Va multumesc voua si acestui forum reusind sa trec sfintele sarbatori de pasti fara alcol unde tentatia a fost mare sa nu mai vorbesc de vechile obiceurii , de rugaminti HAI BEA SI TU UN PAHAR CA NU MORI UNUL SI GATA ,dar ei nu stiu ca pentru uni primul pahar inseamna 100 ma refer la mine dar am reusit sa nu beau tinind departe de mine alcolul fiind si ziua mea de nastere tentatia a fost mare dar am trecut cu bine VA MULTUMESC
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

FELICITARI VICTORE !

Si eu iti multumesc pentru abstinenta mea .si pentru ca imi reamintesti ce greu mi-a fost la inceput si cite ganduri imi faceam legat de tentatii si de invitatii la "un pahar ,ca nu o fi foc" dar cu timpul mi-am dat seama ,inaintand ,in abstinenta mi-am dat sema ca problemele erau la mine in minte si ca nimemi nu imi poate turna pe gat ,fara voia mea !90 LA SUTA DIN CE GANDIM NOI NU SE INTAMPLA .REu ca alcoolic la inceputul abstintei imi faceam multe griji de ce o sa le spun eu celorlalti ca nu mai beau !Si am primit raspunsul de la cei cu abstinta mai mare ca a mea. E3i mi-au spus ca ce3i ce tin la noi nu ne vor ruga cu bautura iar cei ce nu cunosc "problema " noatra nu se vor sinchisi a doua oara sa ne invite sa bem >Mai raman consumatorii fruntasi si rauvoitori ,iar pe acestia trebuie sa ii evitam !

Iata citeva pasaje din "VIATA FARA BAUTURA" :

Mulţi spuseserăm (şi crezuserăm) că "toată lumea" bea şi susţineam că noi nu beam mai mult decât băutorii pe care îi cunoşteam. Ca să fim sinceri, după câţiva ani de băut, mulţi avuseserăm tendinţa de a ne asocia din ce în ce mai puţin cu nebăutori. Era normal, deci, să ni se pară că "toată lumea" bea. Toţi cei pe care îi vedeam noi, beau.
Acum, fiind abstinenţi şi având ochi pentru "toată lumea", sun¬tem surprinşi să constatăm că nu toţi oamenii beau şi că, mulţi din¬tre cei care beau, beau mult mai puţin decât presupuseserăm noi.
Anticipând astfel de ocazii, orice alcoolic proaspăt abstinent se întreabă ce să răspundă, când prietenii şi rudele care beau spun ceva de genul:
"Hai să bem ceva". "Ce vrei să bei?"
"Fii serios, tu nu poţi fi alcoolic!" "Nu bei?"
"Una mică n-o fi foc".
"De ce nu bei ceva?"... şi altele, asemănătoare.
Spre uşurarea noastră, am descoperit că astfel de întrebări ne sunt adresate mult mai rar decât ne-am aşteptat şi că răspunsul nostru are mult mai puţină importanţă, decât am crezut noi. Fap¬tul că nu bem alcool creează mai puţine "valuri", decât ne temuserăm că va crea.
Exista o excepţie. Din când în când, un băutor înrăit se va apuca să ne "fitilească" pe tema abstinenţei. Mulţi ajungem să credem că o asemenea atitudine este dubioasă. Oamenii civilizaţi, politicoşi, nu trăncănesc fără încetare despre ceea ce beau sau nu, ce mănâncă sau nu, alţii. Doar cineva imatur procedează astfel, nu-i aşa? Ni se pare ciudat ca cineva să forţeze un om să bea, când omul nu vrea să bea; şi, de ce ar dori cineva ca un om care a avut o problemă gravă cu băutul, să bea din nou?
Învăţăm să ocolim clar asemenea persoane. Dacă ele se luptă cu propriile dificultăţi psihologice, le dorim să se facă bine. În ce ne priveşte, nu este nevoie să ne justificăm drumul ales, faţă de aceste persoane - nici faţă de nimeni altcineva. Nu contrazicem asemenea oameni şi nu încercăm să le schimbam părerile. Şi aici, atitudinea noastră este aceea de "traiste şi lasă-i şi pe alţii să trăiască".
Să ne întoarcem acum la întrebările politicoase şi nevino¬vate, puse din bune intenţii, de prieteni şi rude şi la răspunsul nostru. Exista tot atâtea căi de a le răspunde, câţi nebăutori. Pro¬pria inteligenţă vă va conduce spre răspunsul cel mai bun şi cu care vă simţiţi cel mai confortabil.
Din acest motiv, mulţi dintre noi nu ezităm, când împrejurările o cer, să spunem: "Nu beau acum".
"Nu beau astăzi (sau săptămâna aceasta)" sau "Mulţumesc, nu" ori un verde-n faţă: "Nu am chef să beau", adesea îl satisface pe interlocutor.
Dacă simţim nevoia să explicăm de ce nu bem, încercăm s-o facem fără să minţim şi într-un mod în care ceilalţi pot înţelege şi accepta repede. De pildă, există acele faimoase scuze, precum: "din motive de sănătate", "sunt la regim" şi "ordin de la doctor". Majoritatea dintre noi, într-o împrejurare sau alta, am primit această recomandare de la un medic, verbal sau în scris.
Un asemenea răspuns produce de obicei reacţia dorita, adică oa¬menii acceptă faptul că n-o să bem acum şi încetează cu întrebările. Când ne întreabă cineva ce-am dori să bem, este politicos şi de bun simţ să cerem prompt şi să acceptăm ceva nealcoolic, in¬diferent dacă este o băutură favorită sau nu. Servim o apă mine¬rală sau un suc de fructe ori de legume sau altă băutură neal¬coolică disponibilă. (Ne putem preface că sorbim din ea, dacă nu ne place sau nu ne este sete.) Aceasta ne face să ne simţim mai relaxaţi şi o scuteşte de griji pe o gazdă care umple paharele întruna, neputând îndura să vadă un oaspete care nu are nimic de băut.
Un banchet obişnuit, la care toţi stau la masă, cu şirul de pa¬hare în faţă, nu prezintă probleme deosebite. Punând paharul cu gura în jos, i-am dat oricărui ospătar un mesaj clar, chiar şi în ţările băutoare de vin, precum cele europene. Unii comandăm apă gazoasă şi, la momentul toastului, nimeni nu poate ghici cu ce închinăm, câtă vreme ridicăm un pahar cu ceva în el. La urma urmelor, gestul de prietenie contează, nu drogul (alcoolul etilic) din pahar sau din cupă.
Nimeni nu poate fi obligat să răspundă la nişte întrebări nepoliticoase sau indiscrete; de aceea, în rarele ocazii când ni se pune o asemenea întrebare, o ignorăm sau dăm un răspuns ghiduş ori schimbăm subiectul. Dacă vi se va întâmpla aşa ceva, amintiţi-vă că există sute de mii de oameni recuperaţi din alcoolism, care sunt de partea dumneavoastră şi care înţeleg perfect prin ce treceţi şi de ce faceţi ceea ce faceţi, chiar dacă nimeni altcineva nu pare să înţeleagă. Chiar dacă nu suntem prezenţi acolo, inimi-le noastre sunt cu dumneavoastră şi va puteţi linişti, spunându-vă că noi vă dorim tot binele din lume.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Multumesc TUDORE sint pe calea cea buna trebuie so tin tot asa DEPARTE DE PRIMUL PAHAR DEPARTE DE ALCOL
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Am trecut de primele sarbatori fara alcol ,in cinsprazece ani NU cred ca am facut o pauza de sarbatori sa nu beau nimic , este ceva extraordinar pentru mine o realizare foarte mare este ceva extraordinar sa fi lucid , sigur pe tine, fara teama, fara fobi, fara greturi DECI SE POATE ! numai sa vrem sa fim atenti sa nu picam in capcnele pe care ni len-tinde alcolul DUMNEZEU SA FIE CU VOI
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

salut !


Povestea fiecăruia dintre noi dezvăluie – într-un mod general – cum am fost, ce ni s-a întâmplat şi cum suntem acum. Dacă v-aţi hotărât că vreţi ceea ce avem noi şi dacă vreţi să faceţi tot ceea ce este nevoie ca să obţineţi acel ceva, atunci înseamnă că sunteţi pregătiţi sa va mentineti abstinenti.. Vă rugăm din tot sufletul să nu vă temeţi şi să fiţi dispusi pentru ceva profund de la bun început. Unii dintre noi am încercat să ne agăţăm de vechile noastre idei dar rezultatul a fost nul până nu ne-am abandonat fără rezerve. Nu uitaţi că avem de-a face cu alcoolul care este puternic, derutant, viclean. Fără ajutor este prea mult pentru noi. Dar există Cineva care are toată puterea şi acel Cineva este Dumnezeu.
Rareori am văzut să dea greş cineva, dacă a urmat temeinic acest drum împreună cu noi. Cei care nu se fac bine sunt oameni care nu pot sau nu vor să se adapteze total acestui program simplu.

Ne predăm, ca să învingem. La prima vedere, a te preda nu prea seamănă cu a învinge. Dar aşa funcţionează ABSTINENTA. Abia am ajuns la fundul sacului, într-un anume aspect al vieţii noastre şi ne-am izbit de un zid de care nu mai putem trece; abia după ce am atins capătul disperării şi ne-am predat – abia atunci am putut realiza abstinenţa împlinită, care ne-a fost imposibilă întotdeauna înainte. Noi trebuie – şi de fapt aşa şi facem – să ne predăm, ca să învingem.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
demo
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 23 Feb 2011, 08:47

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de demo »

ma numesc Maria
imi pare bine sa aud ca ati reusit, eu de abia de reusesc sa ma abtin o zi, uneori mi e teama de mine si ma intreb daca voi avea vreodata puterea sa pun piciorul in prag cum s ar zice
as vrea sa incerc si cu acele intalniri la aa
stie cineva sau a fost cineva la ele, in Bucuresti?
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de asido1973 »

buna , maria , intra aici pe forum , si noi te ajutam cu tot ce putem . daca esti din bucuresti , ia legatura cu tudor , dai de el pe forum !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

Buna MARIA !

Bine ai venit pe FORUM.


Sint Tudor ,sint alcoolic abstinent si iti pot spune ca se poate sa stai abstineta .Se poate . Au reusit si sint abstinenti milIoane de oameni in toata lumea si mii de oameni in Romania .Eu tocmaI am sosit de la BRASOV de la AA-ului pe tara unde au participa in jur de o suta de persoane dependente(dar abstinente) de alcool si o parte din ei au fost insotiti si de rudele (sotii sau soti ) care au dorit sa li se alture si sa ii sustina !

Am sa revin cu mai multe amanunte ! Tie, Maria ,iti pot spune cu sigranta ca poti trai o viata demna si fericita si fara sa consumi alcool si sa te simti bine .EU ATUNCI CIND AVEAM PROBLEME CREDEAM CA LE REZOLV MAI REPEDE DAR DIMPOTRIVA ,NU NUMAI CA NU LE REZOLVAM CI AVEAM UNA SI MAI MARE ,NU MA MAI PUTEM OPRI DIN BAUT !Asa ca am incetat sa mai beau si sint abstinent!Mai scrie-ne despre tine !iIata adresele grupurilor de AA din Bucuresti!
ACOLO VEI DA SI DE NR MEU La grupul din TITAN Suna!
Alcoolicii Anonimi


„Alcoolicii Anonimi” este o comunitate de bărbaţi şi femei care îşi împărtăşesc experienţa, puterea şi speranţa, cu scopul de a-şi rezolva problema comună şi de a-i ajuta şi pe alţii să se însănătoşească de pe urma alcoolismului.
Singura cerinţa pentru participare ca membru este dorinţa de a înceta băutul. AA-ul nu percepe nici cotizaţii, nici taxe de înscriere, ne finanţam prin contribuţiile noastre.
AA-ul nu se afiliază nici unei secte, nici unei formaţiuni religioase sau politice, nici unei organizaţii sau instituţii; nu doreşte să se angajeze în nici o controversă; nu sprijină şi nu contestă nici o cauză.
Scopul nostru primordial este acela de a rămâne abstinenţi şi de a-i ajuta pe alţi alcoolici să ajungă la abstinenţă.


ORGANIZAREA COMUNITATII AA
BUCURESTI

5)Grup TITAN -adresa- biserica din str.Pescarus nr.9 sect. 3
- program -duminica ora 16
-contact - Tudor 0724 360 314

1)Grupul ”UNU”: - adresa- spitalul OBREGIA sect 4 pavilionul 17
-program:luni, ,miercuri, ,vineri ora 18 ,Simbata ora 16
-contacte:Emil 0753 095 256
Petre 0766 524 221
Cristi I 0744 342 330
2)Grupul RADU-VODA adresa- Manastirea Radu Voda,
-progam - luni, ,vineri ora 18
-contact:Cristian M 0740 041 071
Vicentiu 0743 188 712
3)Grupul PIONEER -adresa- biserica din str.Pescarus nr.9 sect. 3
-program:marti,joi ora 18
-contact:Viorel 0724 632 094
Gelu 0723 850 401
4)Grup CRISTIANA -adresa- biserica din str.Pescarus nr.9 sect. 3
-program:sambata ora 18:30
-contact:Jean 0733 462 723


6)Grup VEST - biserica Sf. ANDREI
- adresa- str Pirva sect 6
-martea, joia ,ora 18
-Stefan 0728 091 860

5)Grup TITAN -adresa- biserica din str.Pescarus nr.9 sect. 3
- program -duminica ora 16
-contact - Tudor 0724 360 314
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns