021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bun venit !

Aici puteti povesti experientele personale.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Bun venit !

Mesaj de boboc »

Buna ziua baieti si fete! Imi pare foarte bine ca de azi au inceput sa scrie si Larisa, Sebi si Rares :P Dupa cum ati putut vedea pana mai ieri alaltaieri discutam numai eu cu leul. Si nici cu leul n-am mai vorbit de mult deoarece spunea ca are ceva de rezolvat. La inceput era o persoana, vikido, care mi s-a parut interesanta deoarece spunea ca ea a reusit. Dar apoi nu a mai aparut asa incat nu am aflat cum o fi facut.
Va raspund aici la toti pentruca deocamdata e mai simplu asa. In ceeace priveste cele 10 sedinte problema s-a rezolvat. Renuntasem sa mai deschid site-ul dar atunci cand am revenit am vazut ca se ,,marcase" si sedinta a zecea. Intrebarea cu, ce mai facem mai departe am pus-o pentruca am citit undeva pe la administratori ca la sfarsitul celor 10 sed. urma sa raspundem la niste intrebari sau teste, asa ceva. Ei si eu , asta asteptam ! Nu ca nu voi scrie direct la Pareri despre program , care in ceeace ma priveste nu a avut decat beneficiul ca m-a pus in legatura cu niste oameni cu care pot comunica :P
Cat despre treaba cu betivii din armata, hmm ce sa spun! Fara suparare, din ce am observat eu, cam asa este. (si tatal meu a lucrat in domeniu si...ce sa va spun!?). Presupun ca mediul acela strict masculin , mai ales cand vorbim despre un liceu sau scoala militara, acestea facandu-se la o varsta cand personalitatea este in formare iar teribilismele la ordinea zilei iar fiecare vrea sa fie MACHO, isi pune amprenta serios pe formarea viitorilor barbati. Si cum este COOL sa faci mai ales ce este interzis (ca sa nu zic rau) si cum iarasi niciunul nu vrea sa para cumva mai fraier, ca alt cuvant nu-mi vine acum desi sunt sigur ca exista, iata ca pana la urma fraier este cel care s-a temut sa iasa din turma si sa REFUZE ce fac ceilalti.
Asa si cu sarbatorile. Daca le petreci cu familia si prietenii iar ei stiu, deoarece tu le-ai spus, ca ai o problema cu alcoolul, daca tin cu adevarat la tine vor accepta ca nu vrei bautura in casa. O fi oare asa de ingrozitor, gandindu-ne la beneficiile abstinentei pe termen lung, sa bei apa dupa masa? Desi ca sa fiu scrupulos, trebuie sa spun ca apa nu se bea DUPA masa deoarece dilueaza sucurile digestive si de aceea apar atatea probleme de sarbatori si nu numai.
Deasemenea dupa cum bine se spune, cine vrea sa renunte la alcool trebuie sa evite mancarurile picante, excitante si care se pupa foarte bine ba cu una, ba cu alta dintre licori :lol: :lol:
Ma opresc aici ca parca vad ca iar trebuie sa tai din text ! ;)
Va urez o zi senina si tinem legatura!
larisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 20 Dec 2009, 11:08

Re: bun venit

Mesaj de larisa »

:)) Asa am facut si eu. Anul acesta am pregatit doar mancaruri "sanatoase". Fara sarmale, porcarii, ciorbe de perisoare si am facut punch cu putin vin fiert. Si a fost bine.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bun venit

Mesaj de tudor »

:) Salut BOBOC ! Felicitari pentru altruismul tau si mesajele pozitive.Ele conteaza foarte mult pentru toti care intram pe forum si citim ce apare.
:)Despre mine pot spune ca ieri am implinit 48 de ani pe care i-am aniversat cu sotia si cei doi baieti ai nostri .Cel mare si la propriu si la figurat (are 22 de ani ) mi-a ca acum este mindru de mine ceea ce acum doi ani nici macar nu visam asta.Aproape 2 ani de abstinenta (pe 14 martie se implinesc)si de atunci nu am mai baut sau consumat alcool sub nici o forma.Atunci cind mi-am dat seama ca am probleme cu consumul meu de alcool am incercat sa beau controlat era deja tirziu asa ca de fiecare
data beam si mai des si mai mult .Am decis ca nu mai merge asa si am luat decizia sa nu mai beau sa devin abstinent .CIT TIMP ? 24 DE ORE SI DUPA ACEEA 24 DE ORE DUPA ACEEA A DEVENIT OBISNUINTA SA NU BEAU .Adica opusul a ceea ce faceam inainte.Dar un lucru este sigur ca singur si fara AA nu as fi putut.De ce ? Pentru ca nu i-as fi cunoscut nu as fi invatat din reusitele lor dar si din greselile celor care au esuat la si ne-au explicat unde au gresit'!
:D Acum in abstinenta ma simt excelent si citeodata bine ! :lol: :lol: ! Pentru mine sa gindesc pozitiv este starea mea naturala iar umorul si autoironia si armele mele de baza in lupta cu necazurile.Acum am mintea limpede.Mi-a disparut obsesia bautului pentru ca beneficez de rezultatele abstinentei !Dar ajunge despre mine !
Astept sa ne mai spui despre tine ! Ce faci ca sa te simti bine si cum iti pastrezi abstinenta ! :) NU UITA ! RISUL NU INGRASA ! :lol: :lol: DE CE ? Pentru ca pune foarte multi muschi in miscare si nu contine nici colesterol ! :lol: :lol: Asa ca poti sa rizi de cite ori ai ocazia ca nu risti sa te ingrasi :lol: :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

la multi ani

Mesaj de boboc »

Salut, si inca odata La multi ani! (abstinenti)
Ti-am remarcat aparitia pe forum ca pe o boare de aer proaspat. Se cam imbacsise atmosfera. Pentraca iti place sa razi, uite un cadou :D

Un terorist arab ii scrie sefului:
"Salam Aleikum, salutam cu rezbect la jefu'!
Aderizat la Romania cu bomba la valiza ascuns bine; dragut fara problem control aerobort, fiinca mai gasit un bagaj pierdut pe drum.
Pastrat dolar american blestemat, pentru construit aigea bomba noua; dat jumadate la daxi, jumatate furat tigan din buzunar.
Indalnit frate Ahmed, patron magazin, ajudat la mine.
Discutat cu el la cafenea plan bomba, consumat egler proaspat, intoxicat zalmonel, noi ajuns spital, doctor roman durut la curu lor.
Asta zalmonel bun pentru bomba biologica este.
Jefu', gu bomba praf antrax nu putut facut la Romania ,
Deci ingergat plan bomba cu bum-bum! ...
Mutat apartament frate Ahmed, adus mult frumos aminde tara mia, fara apa la robinet.
Urmarit emiziuni explozie camion azotat, facut frica la mine.
Astia romani are tupeu nu gluma!
Trebuie recrutati, jefu, si facut teroristi!
Bomba cu azotat mare efect aveam! ...
Inderesat pilotat avion pentru lovit gladire la roman; vazut delevizor aparat zbor MIG prabusit singur in ogorul taranului, plus altu roman stricat singur gladire, adormit beat, tigara aprinsa, murit zoagra, facut chef mare la ei....
Draga jefu', gineva furat la mine gas pastrat bentru bus la bomba, iar azeara, gand eu iesit cumparat baglava, exblodat budelie la parter si apartamentu frate Ahmed s-a ales brafu' si bulberea de el.
Aicia la Romania , mult cretin este!
Zberiat, zguibat la zin, ..... mult pe mine de frica!
Jefu, ma indorg agaza, daca mai scap viu!
Astia romani nu are nevoie de terorism, face singur treaba noastra!!!

Cu respect, Ali''
Sper sa nu fie considerat ca si continut nepotrivit si sa ajunga la tine ,,frumos impachetat".
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: bun venit

Mesaj de asido1973 »

Salut Tudor , salut boboc ! Sunt si eu un biban in domeniu ( adica doar 120 de zile de abstinenta ) , si ma bucur sa aflu cat mai multe de la voi ! Ce sa va zic , nu am mers la AA , dar am un suport familial extraordinar !
Si sa va inveselesc si pe voi un pic :
Doctore, am voie sa beau bere? intreaba un alcoolic.

- Doamne fereste! raspunde doctorul. Asta v-am interzis acum doi ani!

- Da, dar mi-am inchipuit ca medicina a mai facut progrese...

Multi ani de abstinenta Tudor si tu bobocule !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

ha!ha!ha!hi!hi!hi!

Mesaj de boboc »

Mi-a placut grozav :lol:
sper ca si lui tudor i-a plact bancul.
dar poemul v-a placut?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bun venit

Mesaj de tudor »

:lol: Tare bancul ! :lol: Subconstientul lucreaza nu-i asa Asido ? :?: :twisted: Poate oi fi ? Poate noi fi !!! :twisted: Ce ai spune de o criogenizare a noastra poate intre timp se scoate pe piata o pastila a alcooolicului de "putut " ce ne poate permite sa bem fara sa suportam nicio consecinta ,indiferent cita cantitate bem ? :lol:
NU "tinere" ! bancul este bun si-l apreciez insa in ce ma priveste prefer viata in abstinenta care este mult mai frumoasa si nu am nevoie sa beau pentru ca sa mi-o falsific! !Mai vorbim ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: bun venit

Mesaj de admin »

Boboc, cum de nu mai auzim nimic de la tine ?
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: bun venit

Mesaj de boboc »

:P
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: bun venit

Mesaj de admin »

ma multumesc si cu atat :)
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns