021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma prezint, Nicole :)

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Nicole
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Ma prezint, Nicole :)

Mesajde Nicole » 04 Mai 2011, 12:51

buna,

ma numesc nicoleta si sunt alcoolica..
de fapt, nu stiu daca sunt alcoolica, dar sunt dependenta!
singura mea placere e sa beau, sa beau mult sa beau de toate..sa tratez pe toata lumea cu superficialitate, sa am puterea sa spun nu, cum nu o am de obicei, sa nu fiu persoana perfecta pe care o asteapta cei din jurul meu...sa uit ca sunt o femeie nefericita si care de fapt ar merita multe..
sunt o super frustrata..frustrata de societate, de familie, de copilaria trista pe care am avut-o..frustrata de alcool..
cel mult reusesc sa ma opresc 2 zile, dupa care a 3-a beau...
am o viata sociala foarte buna, un job bun, am vazut toata lumea, o familie buna, prieteni multi si buni..si totusi atat de nefericita...
simt ca mai am un pas pana pierd totul , nu mai pot continua asa...imi doresc sa am oameni langa mine care sa ma inteleaga, dar nu, cel mult aud: "poti sa ai totul, dar tu nu stii decat drumul la carciuma"..
am uitat sa precizez, ca sunt o femeie foarte frumoasa...
cam atat despre mine...
va iubesc si va multumesc ca cititi randurile asternute de mine
nicole

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Re: Ma prezint, Nicole :)

Mesajde asido1973 » 04 Mai 2011, 14:18

Buna Nicoleta . Ma bucur nespus de mult sa aud povestea ta , si cel mai mult , ca ai avut curajul sa scrii aici . Aici , sunt multi care au trecut prin ce ai trecut tu , sau chiar trec in aceste momente . Dar , unii dintre noi , au reusit . Acum un an si jumate , intram si eu pe acest forum , si iata ca impreuna cu cei de aici , am reusit . La fel ca si tine , am pierdut multe , dar acum , datorita oamnenilor de pe acest forum , sunt in momentele cand recuperez foarte mult . Se poate , important e sa vrei . Faptul ca ai avut curajul sa intri aici , sa ne spui ca ai o problema , sa recunosti ca esti dependenta , e un lucru mare , si pot spune ca e primul pas si unul din cele mai importante , in recuperarea ta . Noi , vom fi aici , si te vom ajuta cu sfaturi . La inceputul site-ului , pe www.alcohelp.ro , vei vedea mai multe , rubrici , acolo iti vei pute evalua consumul tau de alcool , si sa parcurgi 10 sedinte . Fa si acest lucru , si asteptam sa revii pe forum ori de cate ori simti nevoia . Cu mult respect , asido !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 04 Mai 2011, 20:10

Buna Nicoleta !

Numele meu este Tudor .Sint alcoolic abstinent de peste 3 ani si ma simt mai bine ,acum ca nu beau .asa cum nu m-am simtit niciodata! Daca mi-ar fi spus cineva ca sa simte bine fara sa bea alcool ,acum 3 ani si jumatate, i-as fi spus ca este cel mai mare mincinos .Ceea spun acum este ca eu atunci cind beam am minteam singur ,ba dimpotriva in loc sa vad partea frumosa a vietii nu vedeam decit necazurile cele mai mari erau ale mele si speram ca daca beau ele vor diparea.FALS. O persoana ca mine care atunci cind consuma nu numai ca nu imi rezolvam problemele ci aveam una si mai mare:nu mai gandeam limpede .nu imi mai gaseam echilibrul ,mai imi pierdeam si credibilitatea,increderea oamenilor ,a familiei .Nu am baut din cauza necazurilor ci pentru ca mi-a placut sa beau ,mi-a placut efectul produs de alcoolul baut ,acea caldura interioara ,acea relaxare si stare de bine ARTIFICIALA produsa de alcool. Apoi putin cite putin efectul alcoolului aparea dupa ce consumam o cantitate de alcool mai mare decit inainte .Asa se instaleaza dependenta de alcool !Creste toleranta organismului la alcool si efectul produs de alcool apare din ce in ce mai tarziu si dureaza foarte dar OBSESIA ca o sa te simti bine ramane in creier si te impinge sa consumi mai departe pina se ajunge la un consum aproape permanent.Aceasta se numeste DEPENDENTA DE ALCOOL

Un pas catre recuperare este ceea ce ai facut tu acum si anume ca ai constientizat ca ai o probleme din cauza consumului de alcool si ca ai scris pe acest forum !Aici pe forum scriu persoane care au avut sau au probleme cu consumul de alcool si scriu aici despre problemele ,frustrarile lor si despre faptul ca nu sint intelese ca au o problema si ca nu se pot opri din baut !Pentru membrii familiei li se pare o o aberatie ca nu te poti oprii din consumul de alcool ,asta pentru ca ei nu sint dependenti si nu pot fi blamati pentru asta Ei nu stiu ca DEPENDENTA DE ALCOOL ESTE O BOALA

Atunci cind am vazut ca toate incercarile mele sa beau mai putin au esuat si afind ca sint un dependent de alcool ,m-am interesat ce pot face sa scap de dependenta si sa ma eliberez de OBSESIA DE A BEA asa ca am inceput sa ma documentez ca sa stiu depre dependenta mea!
Iti sugerez ca daca esti interesata sa stii cite ceva despre dependenta de alcool sau alcoolism sa accesezi un site dind clic pe urmatorul link : http://www.alcoolism.org/ si daca doresti sa afli despre mine poti sa citesti povestea mea la "POVESTI DE SUCCES " si anume la topicul "Povestea unui om recuperat sau dind clic pe link viewtopic.php?f=9&t=182 sau pe urmatorul link unde ALEX este diminutivulnumelui meu
http://www.romanialibera.ro/stil-de-via ... 81921.html.

Ceea ce vreau sa spun cu povesta mea este ca eu ,ASIDO , Relus ,ALEXA ,Dudaev si multi altii au aratat si arata ca poti traii si fara cosmarul; unui consum abuziv de alcool si asa cum ai scris ca poti traii departe dar sanatos ,de frustrari ,resentimente SAU SA TE BUCURII DE VIATA fara sa te minti recurgand la alcool !
Acum citiva ani cind un cumnat de al meu eram la o petrecere l-am vazut bind apa minerala dupa un "GRATAR " in aer liber am gandit ca nu este normal ! ERONAT eu nu eram normaL Daca ai sa te uiti atenta la o petrecere sau intr-un restaurant foarte putin oameni beau alcool .Mie mi se parea ca toata lumea bea alcool Si asta pentru ca mie imi placea sa beau Si acum asa cum bine a scris ASIDO (multumsec pentru experesia perfecta ) ma bucur pentru ca nu imi mai place sa beau SE poate trai super fara.

Important sa ITI DORESTI ! Incearca sa nu bei primul pahar! SE POATE ! Revino scrie-ne si noi vom fi alturi de tine! Nu uita de link-uri
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 05 Mai 2011, 07:48

Buna!Nu poti spune unui om bolnav "bine ai venit printre noi"dar se poate spune un cuvant de incurajare.FELICITARI!primul pas este facut ,iti recunosti dependenta,indiferent de ce natura ar fi,tu ,eu ,noi suntem oameni frustati ,oameni care tot timpul am cautat ceva , niciodata nimic nu era bun si bine.Mie mi-a lipsit acea liniste sufleteasca pe care o simt acum in aceste 4 luni de abstinenta.Nimeni in afara de noi,noi alcoolicii abstinenti nu te pot intelege mai bine.Tu poate esti un caz fericit,esti din Bucuresti,ai posibilitatea pe care eu nu o am,adica ai multe grupuri AA unde poti descoperii oameni care sa te ajute sa te regasesti.Ofera-ti sansa de recuperare Nicol!Tot cu ajutorul acestui forum si eu mi-am gasit suportul psihic,moral,primeste ajutorul care ti se ofera.Te rog incearca sa citesti (cand poti)postarile scrise de noi.Succes 1 si nu te declara neputincioasa,Sigur vei reusi si tu.

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 05 Mai 2011, 16:57

Nicole ma bucur foarte mult ca ai scris pe acest forum inseamna ca ai constientizat faptul ca ai o problema si este in puterea ta sa alegi alt drum.Nimeni altcineva nu te va intelege la fel de bine decit noi ,alcoolici de pe acest forum sau de pretutindeni.Pentru ca toti ne confruntam cu aceasta problema.Sunt sigura ca vei reusi si tu sa mergi pe drumul cel bun,intra periodic pe acest forum si citeste cit mai multe materiale despre alcoolism si bolile provocate de acesta,impactul lui asupra ta ,a familiei si tot raul pe care il face.Citeste si povestile noastre si vei vedea ca nici noua nu ne-a fost usor dar daca exista vointa sunt convinsa ca te vei recupera si tu.Singura conditie este sa stai departe de primul pahar,acela care declanseaza tot.Eu cind am intrat pe acest forum eram disperata nu stiam cum sa ma opresc din baut si aici am gasit ajutor din partea lui asido,tudor,Relus si altii care m-au sustinut.Pot spune ca aici am renascut si am ales alta cale.Am avut si recaderi dar probabil ca si ele fac parte din procesul de vindecare .Pe 10 fac 4 luni de cind am baut ultimul pahar de bere.Si ma simt minunat acum,ma bucur de viata si de copilul meu.Sunt sigura pe mine,fac altfel fata situatiilor.Eu sunt si codependenta,adica si sotul meu e alcoolic dar consumator asa ca tre sa lupt dublu.Sint sigura ca vei gasi si tu puterea sa lupti.Mai scrie-ne despre tine!Cu drag Alexa!

Sunt autorul acestui subiect
Nicole
Boboc
Boboc

Mesajde Nicole » 06 Mai 2011, 11:18

Buna prieteni!
Am stat cumintica 2 zile, am citit tot ce era de citit pe acest seit in acest timp, am citit povestile voastre..diferite de a mea...dar totusi, toti simtim la fel, nu?
Multumesc Tudor pentru mana data! Multumesc Asido, Relus si Alexa...
Am inceput sa parcurg cele 10 sedinte pentru a-mi evalua consumul de alcool, deocamdata normal, in 48 de ore nu aveam cum sa ajung la sfarsit..
Nu sunt pregatita sa merg la AA, pentru ca sunt foarte timida, dar un lucru este clar, cum am inteles ca e si pentru voi, nu pot fi bautor social..e totul sau nimic...acum a venit timpul sa aleg "nimicul", acel "nimic" pozitiv, pana a nu fi prea tarziu..deja cred ca e prea tarziu cand ma gandesc la fizicul meu, la sanatatea mea..imi e greu sa va explic, sunt o femeie foarte puternica, foarte frumoasa, as fi putut avea totul..sunt singura la 35 de ani, toti barbatii au fugit de mine, un sot, 3 logodnici, de ce s-ar complica cu o betiva? pentru ce? care mai devine si isterica si nimfomana (doream varietate) dupa ce ma imbatam? cine ar suporta sa numere a 2-a zi pe masa 10 beri golite de mine si eventual si 1 sticla de vin? cine, nimeni..absolut nimeni
Trebuie sa intelegeti ca oriunde mergeam imbatam pe toata lumea, eram tot timpul ultima care plecam de la evenimente, tin mult la bautura, beau enorm si nu ma imbat tare...nici macar de mahmureala nu sufar, sau daca sufar chiar imi place, sau imi placea...acum sunt in pauza...nu stiu pana cand.
Cand ma gandesc cum mi-am batut joc de mine, si cum am tinut problema asta cu mine de atatia ani...am inceput sa beau pe la sfarsitul liceului, de la 19 ani...intai ca nu eram acceptata in anturaj, si dupa aia, incet incet pentru ca imi placea...imi place mult...berea e cel mai bun lucru care s-a inventat vreodata..
O sa fie greu, pentru ca va trebui sa infrunt mediul, oamenii din jurul meu, care nu vor accepta usor schimbarea mea..
Dar nu mai vreau prieteni, nu mai pot, am pierdut totul...nici parintii nu mai vorbesc cu mine..doar imi cer bani, si imi zic "macar pentru atata sa fii buna"..caci v-am spus am o pozitie sociala foarte buna, sunt o persoana chiar foarte educata si inteligenta...
Dar din pacate nu am decat jobul si BEREA..
In rest toata lumea a fugit de mine, trebuie sa ma opresc, sunt disperata...
Va multumesc din suflet, sa aveti o zi superba
Cu drag,
eu

admin
Administratorul site-ului
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde admin » 09 Mai 2011, 13:28

Bine ai venit Nicoleta in comunitatea noastra ! Ai facut un important pas pe drumul anevoios al recuperarii dar la sfarsitul acestei calatorii premiul este urias. Intr-adevar nu se poate trece la urmatoarea sedinta decat peste 24 de ore. Asta, pentru ca lumea sa nu galopeze printre sedinte si a putea "digera" mai bine informatiile de acolo. Ramai alaturi de noi si fii increzatoare ca poti avea succes in a invinge aceasta boala chiar daca de multe ori ai impresia ca este imposibil. Uman, anatomic vorbind, nu iti lipseste absolut nimic pentru a te vindeca. Trebuie doar sa iti alegi instrumentele potrivite. Noi suntem aici sa te ajutam sa le alegi prin experienta de viata a prietenilor de pe forum si prin experienta profesionala a noastra a celor din ALIAT.
Cu drag,
Adresa la care pot fi contactat este: viorel.roman@aliatong.ro sau 021/9335, Luni-Vineri 10.00-17.00.

dudaev
Senior
Senior

Mesajde dudaev » 06 Iun 2011, 19:10

Bine ai venit printre noi NICOLAE fi mindra si fericita ca ai facut acest pas important din viata ta ,ca ai facut aceasta schimbare in bine ,ca ai facut ceva !!ADEVARAT !!! pentru tine si pentru cei din jur .

mirinda
Boboc
Boboc

Mesajde mirinda » 19 Iun 2011, 18:52

Salut Nicole, si eu sunt noua pe aici si eu am aproape varsta ta si nu in ultimul rand si eu mi-am pierdut o multime de relatii frumoase din cauza consumului excesiv de alcool. Si eu am inceput sa beau pe la 19 ani si daca este sa imi aminetsc de acesti 10 ani din urma imi dau seama ca nu exista o amintire sau un eveniment care sa nu fie legat intr-un fel de alcool. Ma uit la poze din diverse locatii sau diverse situatii de familie si ma gandesc: uite aici bausem vin, aici bausem 8 beri, aici eram mahmura dupa cheful ala, aici m-am imbatat la un revelion la munte si de la ora 12 pana dimineata am dormit in dusul baii de la camera de hotel, deci cu alte cuvinte am ratat tot revelionul..etc. si povestile pot continua. In urma cu 2 ani m-am apucat din nou de alcool dar mult mai indarjita si asta dupa o abstinenta de 3 ani. Am crezut ca am scapat de acel viciu dar de fapt nu a fost asa. Ce a urmat dupa nu am mai putut cotrola. Ce-i drept ca de acesta data "iesirile" mele nu au mai fost atat de publice dar eu le stiam si mi le acceptam. Nu aveam de ales, alcoolul imi dicta ce sa fac. Am mai avut o relatie in care am crezut ca pot sa beau pe ascuns. N-a mers, el si-a dat seama pana la urma. Intr-o seara, ramasa fara alcool si fiidu-mi rusine ca trebuie sa motivez ca ma duc sa cumpar ceva de baut, am baut biter suedez vre-o 150 ml...Acum nu mai beau de 16 zile. Am facut modificari in apartament ca sa nu-mi mai amintesc de cadrul specific betiilor mele de seara si mi-am facut abonament la sala. Mi-am facut si un program de rugaciune (poate pare prea religios..desi nu sunt o religioasa inraita) in fiecare seara. Sa vad acum ce-o mai fi. E al 3 lea weekend fara alcool si parca mi-e mai bine, desi recunosc ca pt mine mine weekendurile sunt cele mai grele, restul zileor sunt ocupata cu jobul si sala...
Cu prietenie,
Mirela AA

proco
Veteran
Veteran

Mesajde proco » 19 Iun 2011, 22:31

Buna Nicoleta! Am observat ca intre 4-6 mai "ai fost cumintica" dar intre 6-18 mai cum ai fost? In ideea ca nu ne-ai mai scris nimic. Am citit o fraza interesanta mai sus ca "oamenii din jurul meu nu vor accepta schimbarea mea". Nu te inteleg, oamenii din jurul tau sunt importanti? Nu te gandesti intai la persoana ta? Cred ca va trebui sa meditezi indelung LA CUM SA-TI CANALIZEZI VIITORUL. Dupa cum bine stim DUMNEZEU NE DA DAR "NU NE DUCE MANA CU PAHARUL LA GURA"! Dupa parerea mea SCHIMBA RADICAL MEDIUL! Spui ca ai pierdut totul? NU CRED! ESTI IN VIATA, ESTI O PERSOANA DRAGUTA, INTELIGENTA, ATENTIE AI INCA UN JOB F.BUN, CONDITIE SOCIALA BUNA. DACA NU SCHIMBI ACUM MACAZUL IN CONCEPTIE, REGRETELE VOR LUA UN ALT ASPECT! Vrei sa-ti spun un prim rezultat daca te lasi de baut? RELATIA TA CU PARINTII VA FI UNA EXTRAORDINARA, SE VOR BUCURA ENORM!

Cu respect, PROCO!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”