021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna! Eu sunt Maria!

Aici puteti povesti experientele personale.
demo
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 23 Feb 2011, 08:47

Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de demo »

Buna! Se pare ca mai sunt si alte femei frumoase si realizate profesional pe aici! Am citit mai devreme despre Nicole. Si eu sunt undeva pe acolo. Si povestea mea suna asemanator ca a celorlalti de aici. Le am citit si parca suntem toti in oglinda. Ceea ce ma surprinde este ca toti au suflete frumoase, mult mai frumoase decat ale celor ce se afla in lumea din jurul nostru. Poate acesta este si motivul ptr care noi toti am ajuns aici, poate suntem prea sensibili si reactia la duritatea lumii si la falsitate a fost aceasta, de a ...bea! Poate.... mult prea mult!
Ma sperie gandul ca as fi alcoolica insa din pacate am aceasta dependenta. Nu pot lasa sa treaca o seara fara a bea. Nu beau si nu fumez deloc toata ziua, insa cand vine seara si am terminat toata treaba de peste zi imi aprind o tigare si imi iau o bere cu gandul ca " de data asta nu o sa beau mai mult decat o bere".
Din pacate ajung sa fumez in n umai doua-trei ore un pachet de tigari si sa beau doua sau chiar trei beri.
La fel cum spunea si Nicole, sunt tanara, am o afacere proprie care merge destul de bine, sunt (zic ceilalti )"frumoasa", simt ca sunt admirata insa duc aceasta povara, acest secret al dependentei de alcool. Mi e frica sa l spun ca sa nu fiu respinsa. Uneori cand beau prea mult seara si a doua zi am intalniri cu clientii, ma simt nevoita sa sun si sa ma scuz aducand diferite motive, pentru simplul fapt ca nu pot gandi limpede.
Am avut un tata alcoolic, o viata de facultate alaturi de un barbat alcoolic si o casatorie esuata pe care am incercat multa vreme sa o accept band ca sa nu o mai vad. Acum am divortat, imi voi cumpara un alt apartament si sper sa rup cercul acesta vicios, desi nu stiu daca voi mai reusi dupa aproape 5 ani de obisnuinta. Dimineata imi spun ca voi reusi, insa cum vine seara, doar la incoltirea gandului , la primul imbold parca imi pleaca picioarele catre primul chiosc. Am ajuns sa cumpar de la diverse magazine, le alternez ca sa nu ma recunoasca vanzatorii si sa ma judece ca pe o alcoolica. Mi e rusine ca nu am suficienta putere.
Sunt din Bucuresti si ma gandeam sa vin si la terapia de grup insa deocamdata nu am curajul.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de asido1973 »

Primul pas , mare , l-ai facut Maria ! Faptul ca ai recunoscut problema ta , e un lucru mare . Noi suntem aici , si gata sa te ajutam .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de Adorable »

Maria si eu la fel faceam,cum venea seara si terminam toate treburile imi spuneam ca merit si eu o bere.Si nu ma opream doar la una si la fel ca si tine fumam 1 pachet intreg de tigari.Eu am reusit pina acum prin acest forum dar probabil daca voi avea din nou recaderi ma voi duce si la AA.Poate mergem impreuna,sunt tot din Bucuresti si eu.Dar deocamdata vad ca-mi e bine asa,aici consider ca am gasit grupul meu de suport si ma ajuta foarte mult faptul ca vorbesc cu oameni de aici.I-ti doresc si tie sa gasesti puterea de a te opri si incepe o noua viata.Te sarut!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de tudor »

Sint Tudor si sint alcoolic abstinent !

Atunci cind m-am interesat de AA pentru prim oara eram intr-o" Faza " ce credeam eu la vremea respectiva ca o voi dovedi prin puterea vointei mele si voi reusii sa revin la un consum de alcool normal ,dar vai cit de amarnic m-am inselat si Prin ce cosmar de 5 ANI am trecut crezind ca singur voi invige ALCOOLUL.
Nu l-am invins ci chiar el m-a doborat. Asa ca am renuntat la consum insa sigur nu as fi rezistat de unul singur asa ca am luat contactul cu AA -ul si am aflat ca doar impreuna vom reusi .Se poate traii si inca frumos fara sa consum ALCOOL.

Iata cine sint si ce fac ALcolicii anonimi :

Preambulul Alcoolicilor Anonimi


Alcoolicii Anonimi sunt o comunitate de bărbaţi şi femei care îşi împărtăşesc experienţa, puterea şi speranţa, cu scopul de a-şi rezolva problema comună şi de a-i ajuta şi pe alţii să se însănătoşească de pe urma alcoolismului.
Singura cerinţa pentru participare ca membru este dorinţa de a înceta băutul. AA-ul nu percepe nici cotizaţii, nici taxe de înscriere, ne finanţam prin contribuţiile noastre.
AA-ul nu se afiliază nici unei secte, nici unei formaţiuni religioase sau politice, nici unei organizaţii sau instituţii; nu doreşte să se angajeze în nici o controversă; nu sprijină şi nu contestă nici o cauză.
Scopul nostru primordial este acela de a rămâne abstinenţi şi de a-i ajuta pe alţi alcoolici să ajungă la abstinenţă.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de tudor »

Buna Maria !

Daca doresti sa intri in legatura cu Run4Life (Ionut) pentru miscarea in aer liber poti sa ii scri un mesaj privat accesind panoul utilzatorilor si el il va primi pe adresa lui de mail.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de Relus »

Buna!bine zi ,suntem aproape identice,ei atat ca eu nu sunt atat de frumoasa,pe mine a pus amprenta alcoolul consumat abiziv.Asa ca ,draga mea ai reusit la timp sa -ti poti mentine frumusetea. Cel putin pentru acest dar de la Dumnezeu renunta la timp pentru a nu te distruge.Stiu !? este groaznic,este foarte greu sa te opresti,dar ai facut niste pasii enormi spre recuperare,ai vazut ca nu se mai poate inainta pe drumul in panta.Eu nu am grup de suport in orasul meu,am facut tot posibilul(pot spune ca am fost curioasa si neincrezatoare)si am fost la o sedinta AA in BUCURESTI,tot ce am vazut,ce am ascultat,cum am simtit a fost ceva incredibil,am plans,m-am cutremurat ascultand ceea ce spunea fiecare alcoolic abstinent,am facut si eu la fel ca unii dintre ei,oricum toti ne-am straduit sa scapam dim iadul in care intrasem,este ceva ingrozitor,sa incerci sa-ti propui zilnic sa nu mai bei si totusi sa alergi sa cumperi ,doar pentru a te distruge.La inceput am baut de placere,la final,(acum 4 luni) cand am simtit ca nu mai pot beam,icneam, plangeam, aruncam bautura,si iar alergam sa imi cumpar si asta pana intr-O zi cand am strigat disperata catre Dumnezeu,:doamne ajuta-ma ca nu mai pot.Si crede-ma am fost ajutata de cei din acest forum ,fara ajutorul unor incurajari,sfaturi,carti pe care le-am citit si le tot citesc nu as fi reusit.Te rog ai multa incredere si incearca sa citesti mesajele din acest forum,cauta sa mergi cel putin la o sedinta AA,dupa ce vei cunoaste oamenii de acolo vei vedea ca nu te-ai inselat,intr-adevar sunt "frumosi" la suflet.Sa nu ti fie rusine,incearca,oamenii de aici nu te judeca ,fiecare se regaseste in povestea ta(maimult sau mai putin) toti am baut si toti ne dorim abstinenta,este minunat ,incearca draga mea.
demo
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 23 Feb 2011, 08:47

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de demo »

si acum ai reusit? saptamana aceasta, sincer in fiecare seara mi-am spus (evident cu berea si tigarea fumegand intre degete) , ca este ultima bere, ca gata de maine nu imi mai cumpar. Am un mic.ro langa bloc si de cate ori il vad imi incolteste ideea in minte si nu ma pot abtine si iar cumpar si iar beau.
eu am fost o persoana foarte ambitioasa, cand eram in facultate, cum venea sesiunea "ma puneam cu burta pe carte" si nu ma lasam pana nu termina cu bursa. Cand am terminat , la fel am reusit la interviurile de angajare. Am razbit mereu insa acum, la acest capitol sunt "varza" cum s-ar zice. Parca sunt controlata de alta putere. Daca as putea sa imi zmulg gandul ala nenorocit care vine doar seara!!!
Am incercat sa fac altceva, sa citesc, sa fac curat prin casa sa ma joc cu picea mea dar cum vine "gandul"....
am fost si la psiholog, de fapt chiar el m-a indrumat catre voi si tot el mi-a zis ca aceasta este cu siguranta dependenta. Oricum si eu deja imi puneam intrebari fiindca dupa ceva ani de asa practica am inceput sa mi dau seama ca ceva este gresit.
nu stiu cum sa incep si nu stiu cum sa reusesc sa ma mentin!
tu cum ai reusit?
demo
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 23 Feb 2011, 08:47

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de demo »

[buna, este fain aici printre voi! cand ma duc in vizita la mama si oricum acolo beau si fumez extrem de putin sau deloc si tot imi striga ca nu gandesc, ca nu am de gand odata sa termin cu "prostiile astea"!
nu stiu, cei care nu au trecut pe aici nu pot intelege ca vreau dar pur si simplu NU POT!
vroiam sa te rog daca poti sa mi trimiti si mie materiale (carti sau ce te-a ajutat pe tine), le platesc daca este cazul, nu e problema!
nu stiu cum sa incep, mereu vreau sa incep si mereu dau chix. singurele seri in care nu beau nu sunt din vointa crancena ci doar fiindca cu o seara inainte am facut exces si sunt epuizata.
multumesc mult ptr sustinere si sper sa stau langa voi pana voi reusi si eu
de fapt trebuie!
macar atat sa reusesc sa fac!
demo
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 23 Feb 2011, 08:47

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de demo »

daca te gandesti sa mergi la AA spune mi si mie, da , mergem impreuna!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna! Eu sunt Maria!

Mesaj de Relus »

Maria,imi pare rau ca-ti stric ziua, dar eu sunt convinsa ca diavolul este cel care a vrut sa ma si sa te distruga,de fapt pe toti cei care am cazut in capcana lui.Oriunde ai fi la aceasta ora(chiar si conducand,tragi pe dreapta)priveste cerul,cauta un parc,admira culorile,nu te gandi la nimic altceva,simte tot ceea ce este frumos in jur,si acum propune-ti sa ceri cu toata fiinta ta ,ajutor bunului Dumnezeu,fii sincera cu el si recunoaste ca nu mai poti,iar azi ,te rog draga mea(este vineri)incearca sa suni la nr. de telefon pe care ti-l voi da,si mergi la prima sedinta AA,nu trebuie sa faci absolut nimic,nu cotizezi,nu te confesezi,faci doar ceea ce simti,nu amana, crede-ma asa am procedat si eu,tot de la grup am aflat de cartile ajutatoare,draga mea numai tu esti in masura sa te ajuti,cere putin ajutor la Dumnezeu.Nu sta pe ganduri suna si ma vei gasi si pe mine.Relus 0724360314
Scrie răspuns