021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ziua. Sunt Tudor

Aici puteti povesti experientele personale.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Buna ziua. Sunt Tudor

Mesaj de Tudor. »

Buna ziua,

Ma numesc Tudor, am 33 de ani si am probleme cu alcoolul. Am iceput sa consum pe la sfarsitul liceului. O buna perioda am fost bautor de bere insa de ceva vreme ne mai avad efect am trecut pe vin. La fel ca multi dintre voi, cel mai vulnerabil sunt seara, cand nu am servici a doua zi. Atunci rad 2 sticle de vin pe stomacul gol. In concediu o tin lant. Intai beau ca ma bantuie gandul asuns, a doua seara beau ca sa ies din depresia fiziologica. Am incercat de toate:consiliere, sport, anxiolitice. Rezist cateva saptamani in cel mai bun caz dupa care recidivez. Intrucat in orasul meu nu exista AA, incerc sa tin aproape in aceasta comunitate. Va multumesc pentru timpul acordat.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: buna ziua

Mesaj de tudor »

Salut si bine ai venit pe forumul Alcolhelp ,Tudor !

Numele meu este tot Tudor sint alcoolic abstinent si iti urez BINE AI VENIT pe acest forum in nume personal si (sper ca sint in asentimentul lor ) acelor ca scriu aici !

iImi pare rau ca nu ai grup de AA in localitate de unde esti dar in schimb poti afla multe din ce le ce te pot ajuta citind toate rubricile din FORUM chiar si cele ale ALCOLICILOR ANONIMI ,rubrica ce o gasesti la" ALTE METODE DE TRATAMENT " .Tine aproape , scrie-ne despre tine citeste si iti va fi mai usor daca vei dori recuperarea ta.UN PAS MARE este ca ti-ai recunoscut "problema".Este un inceput al drumului spre recuperare Scrie-mi ,numai daca vrei pe mesaj privat , adresa ta de mail si iti pot trimite in format electronic literatura a ALCOLICILOR ANONIMI !

Continua sa ne scri !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: buna ziua

Mesaj de proco »

Salut Tudor! Va trebui in primul rand sa cauti o diferentiere intre Tudor "veteranul" si tine ma refer la parola. Poate Tudor "veteranul" daca vrea el, sa-i spunem TEDY (reclama cu ursuletul cu sucul de morcov + vitamine, ca cel de struguri e interzis). Am citit randurile si cred ca-mi pot rezerva dreptul de a-ti face cel mai mare avertisment de pe forum. Acela de a consuma medicamente pentru sistemul nervos +alcool (indiferent ca este bere sau vin). Te rog din tot sufletul nu mai lua nici un medicament atata timp cat bei. ORI BEI ORI IEI MEDICATIE IMPOTRIVA ALCOOLULUI SAU DE LINISTIRE.
" RETETE" STRICT INTERZISE : XANAX, RIVOTRIL, DIAZEPAM, ANTALCOL + ALCOOL DE ORICE TIP= DINAMTA CURATA = DROGARE.
Sistemul nervos se degenereaza in ritmul acesta chiar la nivel de zile ducand la DELIR si apoi dam voie sa-ti spun fara sa fac vreo aluzie la tine urmatorul pas este "galben si frumos cum ii place popii".
Daca nu reusesti sa te lasi cu nici o metoda de aici de pe forum urmand cu strictete pasii din AA atunci incerci cu Antalcol sau disulfiram 500 mg. Atentie citez din prospect: Indicatii=medicament pentru tratamentul dependentei de alcool, pt. alcoolismul cronic in curele de dezintoxicare ale alcoolicilor. Disulfiramul nu se administreaza la cei care au consumat bauturi alcoolice cu minimum 24 de ore in urma. Au fost raportate cazuri de colaps cardiovascular, moarte subita, tulburari de ritm.
Este un medicament f. bun cu rezultate imediate de a renunta la alcool. Asta inseamna intrarea pe fagasul abstinentei dupa care VOINTA+ CREDINTA IN DUMNEZEU si vei ajunge la un prim rezultat dorit. Tinand legatura cu noi chiar si telefonic te putem ajuta. Tudor te "preia" ca un medic la UPU in sala de operatie. Ai toata increderea ca esti pe maini bune.
Inca o data nu mai lua medicatie cu alcool ca am luat eu cred pt. toti. Nu cred ca vrei sa sti cum e sa ai puls ZERO in ambulanta si sa ti se transmita la urgente ca nu poti fi primit ca deja esti in moarte cerebrala!
Cu respect PROCO!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: buna ziua

Mesaj de tudor »

Salut Tudor !


Te rog sa dai clic pe link si te va duce la un material , aflat pe acest forum , despre alcolism !

viewtopic.php?f=4&t=917
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Re: buna ziua

Mesaj de vanea »

Buna Tudor(cel nou)
Poate nu sunt cel mai nimerit sa-ti dau sfaturi sau indicatii,dar un lucru iti spun si eu .In orasul meu (Braila )nu am avut un grup AA,si ca sa ma salvez a trebuit primul drum sa-l fac la Bucuresti unde am dat dat de niste oameni minunati ca Tudor, Liviu,Vasile etc.
Tine aproape de noi si vei reusi .Tine cont de ce a spus proco si sugestiile lui Tudor.
Datorita lui eu mai sunt "OM"
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: buna ziua

Mesaj de Tudor. »

Buna,

Multumesc pentru raspunsuri si suport. Disulfiram nu am luat, in schimb am luat furazolidon care are efecte disulfiram-like, in ideea de a-mi fi frica sa beau. Seara eram ca un leu in cusca, asa frustrat eram de faptul ca nu pot bea. Din acest motiv multi renunta la medicament, ca sa se poata imbata.
Tot la psihic trebuie lucrat.
Pastram legatura.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: buna ziua

Mesaj de admin »

Bine ai venit Tudor. alaturi de noi.
Iti recomand cu, caldura sa parcurgi si cele 10 sedinte ale programului, sa completezi jurnalul zilnic de consum si sa interactionezi cu membrii forumului.
Sper sa nu cream confuzie din cauza asemanarii de nume cu celalalt tudor.
Mult succes
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna ziua

Mesaj de asido1973 »

Buna Tudor . Ma bucur , ca esti pe forum ! As vrea sa nu-ti faci mari griji si mari probleme , ca nu ai un grup AA , in apropiere . Eu unul nu am avut , si am reusit si altfel . Asa , cum te-a sfatuit si admin , incearca sa completezi cele 10 sedinte , si apoi sa completezi jurnalul zilnic de consum ! Cu ajutorul acestui forum , si a programului alcohelp , sustinut de ALIAT , am reusait ca sa am o perioada destul de lunga de abstinenta . Asa , ca nu descuraja , si sa stii ca se poate si altfel . Fiecare ne alegem , drumul pe care vrem sa mergem . si cu cine . Eu am reusit asa, si te asigur ca imi este foarte bine . In prezent unde sunt eu , acum am grup AA , dar sincer nu-mi face placere sa merg acolo , simt ca nu e locul meu , si ma bucur ca am reusit altfel . Nu descuraja , si mult succes in tot si toate . Cand ai timp , poti viziona , postarea de la asido "buna" , dai foarte usor de ea , ca e cea mai vizionata , adica cea mai citita ! Numai bine , si mult respect pentru tot ceea ce faci de-acum inainte .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna ziua

Mesaj de asido1973 »

viewtopic.php?f=5&t=96 , Tudor , ai aici povestea mea , si nu uita , ca se poate , doar sa vrei !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna ziua

Mesaj de asido1973 »

Special pentru tine Tudor :
" Dumnezeu e prea bun ca să fie crud, prea înţelept ca să gresească, prea puternic ca să scape lucrurile de sub control, te iubeşte prea mult ca să te părăsească…!"
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns