021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna Jameshetfield

Aici puteti povesti experientele personale.
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Buna Jameshetfield

Mesaj de leul in iarna »

Buna, Rares.
Eu sunt leul, si din cand in cand, atunci cand imi cade privirea pe cei care se plimba pe acest site, vad ca si tu esti conectat. Intr-un mesaj anterior ti-ai exprimat disponibilitatea de a vorbi. Eu cred ca contactul uman e ceea ce ne ofera cel mai important acest site. Asa ca, lasand la o parte schimbul de mesaje private, te invit sa vorbim. Daca vrei. Sunt un interlocutor de nadejde, si am sa ma straduiesc sa-ti fiu aproape.
jameshetfield
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 12 Dec 2009, 12:08

Re: Buna, jameshetfield.

Mesaj de jameshetfield »

Salut.In primul rand imi cer scuze ca nu-ti pot raspunde in timp real,nu pot intra pe net decat cel mult de 2 ori pe zi asa ca las mesaje si voi cauta raspunsul tau.Sa-ti spun despre mine.Am 31 ani,din Bucuresti,lucrez intr-un domeniu foarte solicitant si stresant.Din armata am demisionat acum 2 ani,asa ca exact cum spuneai si tu parca intr-un mesaj mai vechi am ramas cu obisnuinta (si dorinta) de a bea.Beau incontinuu de la 16 ani,si din cauza asta am pierdut mai multe slujbe,o familie si cel mai rau dintre toate am pierdut controlul asupra mea si a vietii mele.In ultima perioada e adevarat am baut mai putin (ma refer la frecventa nu la cantitate) - am reusit sa stau 5 zile fara sa beau :lol: .Sunt momente in zilele de abstinenta cand pot spune ca sunt chiar fericit,si zile cand ma simt mizerabil gandindu-ma la ce am putut face in zilele cd beam (si te asigur ca am facut multe lucruri urate).Am o intrebare,ma rog daca stii sa-mi raspunzi:cum se manifesta sevrajul?Mie mi-e rau mai mereu,asa ca nu fac diferenta intre simptome.Ne auzim
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: Buna, jameshetfield.

Mesaj de leul in iarna »

Buna, bine ai revenit. Ma bucur sa te cunosc. Esti un barbat tanar, si care daca inteleg bine bea de multa vreme si atat de mult incat multe lucruri rele i s-au intamplat si continua sa i se intample, la care se adauga un rau fizic pe care insa va trebui sa incerci sa il descrii mai clar. Dar daca continui sa bei, de ce te gandesti ca raul fizic pe care il resimti se datoreaza sevrajului? Ca sa ai simptomatologie de sevraj, ar trebui sa te fi oprit din baut. Ti-a fost la fel de rau la sfarsitul celor cinci zile de abstinenta? Din cate stiu eu, in linii mari, sevrajul se manifesta cu tremuraturi, agitatie, transpiratii, greata si varsaturi, si atunci cand e foarte de rau, cu halucinatii si convulsii. Daca ai avut in perioada cand ai reusit sa nu bei vreunul dintre aceste simptome, sfatul meu, daca imi ingadui unul, este sa te adresezi unui medic, pentru ca daca vrei intr-adevar sa te opresti din baut, trebuie sa o faci sub supraveghere medicala, ca sa nu-ti pui sanatatea intr-un pericol mai mare decat este oricum acum. Medicul o sa-ti prescrie un tratament care sa atenueze simptomele sevrajului, in principal vitamine si calmante care sa-ti mai linisteasca agitatia, si o sa-ti faca niste analize ca sa vada cum mai stai cu ficatul.
Din toate cate mi le-ai spus, cel mai important mi se pare ca iti dai seama ca ai pierdut controlul asupra vietii tale, care se supune in prezent in totalitate unei dependente. Este foarte bine ca doresti sa schimbi asta, dar te rog ai grija de tine. Si este minunat ca te simti fericit in zilele in care nu bei, si nu te simti frustrat. Dar ce te face apoi sa aluneci din nou?
Dupa cum ii spuneam si bobocului ieri, eu as putea fi ceva vreme indisponibila. Sa nu crezi ca am dezertat sau ca te-am parasit. Ai grija de tine. Ne auzim curand.
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: Buna, jameshetfield.

Mesaj de leul in iarna »

Buna, ce mai faci, mai esti pe aici?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna, jameshetfield.

Mesaj de tudor »

:) FELICITARI pentru zilele in care ai fost abstinent si pentru cele ce vor urma.Fiecare zi in care nu ai baut este o victorie asupra ta si un cistig pentru omul care devii; adica un om normal cu deosebirea ca feta de ceilalti nu mai are nevoie sa bea.
:lol: Atunci cind ma intreaba cunoscutii de ce nu mai beau le spuneam ca -"Mi-am baut portia lasata de D-ZEU si ma va pedepsi daca mai beau " :lol: .Le-am spus asta pina s-au plictisit! :lol: DAR la inceputul abstinentei i-am ocolit.Ferestete de fostii " PRIETENI " smecheri de pahar si mai ales DE PRIMUL PAHAR.! :!: (citeste ce i-am scris lui Asido)!
Scrie ,face bune moralului si mai ales nu esti singur ! :) SUCCES!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns