021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de ilyuta »

Ok TUDORel, de laudat am inteles ca n-am voie dar de iubit pot sa te iubesc? :surprins: :ras: :ras: :ras: :ras: Ca un prieten ,bineinteles pentru ca-mi plac fetele, normal! :wink: :ras: :ras: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ambasador »

Buna, buna!

Cu permisiunea voastra, voi da "print" acestor pagini. Unde sunt lucruri de invatat, merita aprofundat Iliuta.

O zi frumoasa tuturor!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Cris17 »

Multumesc, Ilie! Ma apuc de citit.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ambasador »

Tudor, de ce nu mai scrii aici? Ce s-a intamplat? As dori sa aflu, mai esti abstinent?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Airam »

Cu siguranta este abstinent Tudor, doar ca dumnealui scrie mai rar.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Ambasador »

Ma bucur sa aud povesti fericite din care poti invata. Simt doar onoare.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Salut, AmbasaDORU !
Salutare prieteni vechi si noi in ale abstinentei !🙂
Ambasador scrie:Tudor, de ce nu mai scrii aici? Ce s-a intamplat? As dori sa aflu, mai esti abstinent?
"Doru " , da sunt abstinent fara pauze din data de 14 martie 2008 .Sunt recunoscator lui Dumnezeu si comunitatii AA pentru abstinenta mea .Singur nu as fi reusit
Nu am mai scris aici din motive multiple insa nu am incetat sa citesc chiar daca nu zilnic intru citesc si ma bucur cand vad ca sunt noi si noi persoane care aleg sa isi traiasca viata in abstinenta ,in libertate fata de alcool.
Ma mentin in abstinenta mergand la sedintele AA cat de des pot pentru ca nu las sa se astearna uitarea ,sa uit ca sunt alcoolic si ca numai abstinent ma pot bucura de viata .
Ca am mentin in abstinenta mi-am folosit si pastrat mintea deschisa fiind foarte atent la sugestile celor care au abstinenta mai mare ca mine .
In fiecare zi am de invatat si de la cel cu abstinenta mai mare dar mai ales de la cei noi care prin impartasirile lor ma ajuta sa ma indentific si sa nu uit ca si eu sunt alcoolic chiar daca nu mai beau de ceva timp.
Abstinenta mea este de 24 de ore , in fiecare zi 🙂

La grup ma prezint spunand ca nu am baut alcool in ulitimele 24 de ore asta fiind foarte adevarat iar dimineata imi spuneam asta ""AZI NU BEAU" devenind un MOD DE VIATA . : "VIATA FARA BAUTURA"


Nu se intampla peste noapte sa ajungi la o abstinenta multumitoare daca nu te implici citind ,participand la sedinte de terapie si mai ales neband alcool.Incetatul bautului este necesar dar nu indeaujuns .TREBUIE SCHIMBAT MODUL DE GANDIRE
Recladit din temeli iar pentru mine a insemnat Programul AA "Predat IN DIRECT DE CEI CARE IL PRACTICAU " 😏 .Adica la sedintele AA .
Majoritatea abstinentilor (aici ii mentionez pe cei vechi )care au scris pe acest forum au mers cel putin 2-3 sedinte AA ori la sedinte de terapie ALIAT si sunt mult mai multi decat iti poti inchipui.
Cam atat momentan .
Mai am sa mentionez
1 ) NU MERGE SA ITI MENTI ABSTINENTA LA FARA FRECVENTA .
2)NU TE POTI IMBATA DACA NU BEI PRIMUL PAHAR

Va urez abstinenta senina tuturor si ii imbratisez pe cei care ma cunosc sau vor vrea
Cu stima ,
Tudor



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

[quote="ilie"]Multumesc Old TUDOR pentru ajutorul Divin de atunci si de acum...Nu degeaba te-am considerat un inger trimis de Dumnezeu pe pamint ca sa ma salveze...😇
Te imbratisez si eu, prieten drag!

Multumesc pentru cuvintele frumoase draga ILIUTA !
Indiferent din cate m-as fi straduit eu sa iti transmit din experienta mea de alcoolic abstinent daca tu nu ai fi dorit cu ardoare sa ramai abstinent eu nu as fi putut sa te impiedic "sa bei primul pahar "
Daca nu ai fi avut mintea deschisa si pregatit pentru abstinenta nu ai fi reusit ! Felicitari din toata inima !
Te ajut pe tine ma ajut pe mine ! 🙂
Te imbratisez cu drag draga Iliuta !
Va urez sa aveti o duminica foarte frumoasa !
"Experienţa ne-a dovedit că nimic nu asigură mai multă imunitate în faţa alcoolului decât munca intensivă cu alţi alcoolici.
Ea dă rezultate, când nici o altă activitate nu ajută. A douăsprezecea sugestie a programului nostru sună aşa: "Transmiteţi acest mesaj altor alcoolici! Dumneavoastră îi puteţi ajuta, atunci când nimeni altul n-o poate face. Dumneavoastră le puteţi câştiga încrederea, atunci când nimeni altcineva nu reuşeşte. Nu uitaţi că aveţi de a face cu oameni foarte bolnavi".
Viaţa capătă un nou sens, pentru că deveniţi martorul însă¬nătoşirii unor oameni, îi vedeţi ajutând ei înşişi pe alţii, remarcaţi o fraternitate crescând în jurul dumneavoastră, ajungeţi să aveţi o mulţime de prieteni - toate acestea constituie o experienţă care nu trebuie scăpată. Ştim că nu doriţi să o scăpaţi. Contactul frecvent cu începătorii şi cu ceilalţi membri este latura luminoasă a vieţii noastre"



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de dani »

ZECE!Zece ani de abstinenta!La multi ani Tudor!
Iti multumesc pentru abstinenta mea si pentru exemplul pe care mi l-ai dat in toti acesti ani.
Pentru cei ce nu-l cunosc,Tudor a fost pe acest forum inca de la inceput ajutand alte generatii de abstinenti.
Va recomand sa-i cititi topicul ca aveti ce invata.
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

Buna,

La multi ani abstinenti, Tudor!10 ani, sunt niste ani!😉 Felicitari pentru abstinenta ta, dar si pentru a celor care au dobandit-o "din cauza ta".🙂
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns