021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesajde Vbc » 02 Noi 2019, 20:32

Foarte adevărate mesajele si pozele sunt explicite si înțelese de alcoolici problemă care vor o schimbare.
O seara buna!
E pur si muove!

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 02 Noi 2019, 21:58

O seară frumoasă VBC.
Foarte puțini știu drama interioară a dependentului de alcool.
Mulți vor să se lase, dar puțini vor să se lase cu adevărat.
Obsesia ca poate să bea doar un pahar îi duce pe unii până la moarte.
Orice informatie citite, căpătată, despre alcolism și că există un tratament si funcționează pentru cei care vor este bună.
Din cartea "VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ"
“tratamentul implică, în primul rând abstinenţa de la băutură ”…
"...

Deci, a nu bea deloc – adică, a nu ne atinge de alcool – devine baza recuperării noastre din alcoolism. Şi dorim să subliniem că traiul fără băutură se dovedeşte a nu fi mohorât, supărător sau dezagreabil, cum ne-am temut că va fi, ci ceva care în fine ne tihneşte, o viaţă mult mai bună decât cea din vremea băutului..."

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 08 Noi 2019, 13:43

Buna dimineata Tudor!🙂👍
Mda, intelege drama celui care bea doar cineva care stie si ce adevarat si "cutremurator " ai spus, pentru unii,"obsesia ca poate să bea doar un pahar îi duce pe unii până la moarte."😰Nu ma analizez decit pe mine si rememorez cam asta credeam si eu ca pot face in prea multii mei ani de baut controlat , pina v-am intilnit pe tine , pe voi aici...🙏
Stai linistit pt ca n-am venit sa te laud pt ca stiu ca nu-ti place, laud pe altii, uite am scris pe Forum despre Doruta care m-a facut sa pling in privat de bucurie si poti sa-ti inchipui tu ca acum cind am si eu probleme uneori , vine cu o vorba buna si un sfat exact la momentul potrivit cu cuvintele potrivite...?🤔😉😌
Mda, Tudor, nu putem trai singuri si noi stim deja ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si prietenii "sunt familia pe care ne-o alegem"...🙏 Asadar tu si altii sunteti rude de gr I cu mine...🤔😂😂😂
Va pup cu drag pe amindoi si eu tin aproape...intr-un fel sau altul pt ca "cine nu pune abstinenta pe primul loc si se crede vindecat, va fi bai..."🤔🙂👍

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Noi 2019, 02:58

haha, foarte tare asta Tudor cu "oamenii negativi gasesc probleme pt fiecare solutie..." si daca n-ar fi trist ar fi de ris...😂😂🤔🙄😞
Rememorez cu mult drag ca de multe ori, ce veselie si ce ris era pe Forum pe vremea cind am poposit eu aici, pai sa nu cred eu in Minuni?🙏💓🤔 Nu judec pe nimeni si eu imi fac "lectiile" mele si daca sunt vesela si pozitiva nu inseamna ca nu am si eu probleme, ca fiecare dar incerc sa le depasesc in felul meu iar de alcool nici nu poate fi vorba...🤔😉👍
Uite ce mi-a spus o prietena draga de pe Forum in privat:cind ai probleme, cheia este sa ai rabdare, rabdare, rabdare...si cind nu mai poti...sa ai rabdare!🤔🤗Fantastic si asa cum stiu deja , Dumnezeu lucreaza prin oameni...!🙏
O zi si o saptamina frumoasa si senina din partea mea!🤗👍

Imagine

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 18 Noi 2019, 21:50

Buna seara, Tuturor !

Dependenta de alcool este o boala a vointei . Daca un dependent de alcool ar avea vointa nu ar mai fi alcoolic . Ar fi un bautor normal . Ar bea unul ,doua pahar de vin si ar zice "gata " .Dar nu unui dependent de alcool "Primul Pahar" ii imoaie vointa si ii deschide din nou setea nestavilita.
Atunci cand intervine acceptarea bolii urmatorul pas este sa stai alaturi de cei care au resusit sa ramana abstinenti invatand de la ei .RARI ,foarte sunt acei care aiu reusit singuri insa au avut credinta de partea lor.
Cei care cred ca pot singuri se inseala .Eu am fost unul dintre ei . Cand am constientizat gravitatea bolii numita dependenta de alcool am zis ca voi reusi singur .Am aflat de Alcolicii anonimi si m-am zis ca "Eu nu sunt ca aia "Am reusit sa stau in abtinere prima data 9 luni .Dupa 9 luni am crezut ca m-am vindecat 😀. Apoi am revenit la un consum compulsiv de alcool mai mare ca inainte .Apoi iarasi m-am oprit 6 luni dupa alte 6 luni am reluat si am mers "SI MAI JOS " pentru ca apoi sa nu pot sa stau mai mult de 3 luni in abtinere si asta a fost chinul meu pana m-am recunoscut invins . Nuu ma mai bat cu alcoolul , am facut terapie de grup , am invatat sa pun alte lucruri pozitive si nevatamatoare in locul alcolului .Tin legatura cu cei care sunt abstinenti si de pe acest forum din ultimii 10 ani dar ii ajut si pe cei care vor sa renunte la alcool .Un lucru este clar ,Nu merge sa te lasi de baut band si nici din in fata tastaturii nefacand nimic . Lasatul de baut este prima faza ca sa scapi cu viata dar pana nu se schimba modul de gandire si tiparele care duc la PRIMUL PAHAR atunci nu se schimba nimic.
Daca vrei sa schimbi ceva incepe cu tine
Eu asa am facut insa nu fara a imi recunoaste cat de lung imi este nasul ,adica intrarea intr-o modestie in ceea ce priveste raportul meu cu alcoolul (ALCOLUL ESTE PUTERNIC DERUTANT, VICLEAN SI ...RABDATOR) DAR SI CUM SUNT EU FATA DE CEILALTI OAMENI . Adica nu sunt "buricul pamantului" , lumea nu graviteaza in jurul meu asa cum credeam eu . Ba dimpotriva sunt un om slab insa recunoscand asta am devenit mai puternic ,tentatiile au disparut in timp iar cand apareau in primii ani de abstinenta aveam destule informatii cum sa ma protejez
Nu mai ma bat cu alcolul .Avem drumuri paralele .
Si voi puteti reusi insa alcolicul care a spus ca " numai tu poti reusi dar nu poti de unul singur " a vorbit din experienta lui .
Este mai usor sa mergi pe carari batatorite de altii si care te scot la lumina deacat sa bijbai prin intuneric .
Eu asa am reusit , nu singur .Si voi puteti dar forumul nu este indejuns .Ati citit si voi de la "inaintasii abstinenti" de pe acest forum . Ei inca sunt abstinenti chiar daca nu mai scriu pe aici .Merg acolo unde li s-a consolidat abstinenta.
Va urez toate cele bune si abstinenta senina daca asta va doriti !
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Noi 2019, 14:56

Buna dimineata Tudor si ma bucur mult sa te citesc si-mi reamintesc cu multa recunostinta ceea ce am invatat de-a lungul timpului de la tine, de la voi aici pe Forum...🙏🤔
Alcolismul desigur ca este o boala a vointei si in permanenta incerca sa ne convinga ca nu suntem "bolnavi" dar totodata vointa nu are nici-o putere in acesta boala, in cazul meu si al celor care au reusit si reusesc:vointa este buna pt alte realizari incepind cu sportul etc 😉😂😂 dar in cazul nostru nu, din contra, nelupta, acceptarea faptului ca alcloolul este mult mai puternic pasiv si viclean si ne asteapta la cotitura si ani pt a lasa garda jos...🤔Mare este diferenta intre abtinere si abstinenta...🤔

Un alt lucru invatat de care iasi sunt recunoscatoare este faptul ca un alcolic nu-si mai poate permite luxul de a fi suparat si incetatul bautului este doar inceputul abstinentei , schimbarea modului gindire fiind prioritar...🤔😉👍
O zi frumoasa in continuare iti doresc cu drag si stiu ca DD lucreaza prin oameni...!🙏😉👍

Imagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”