021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesajde Speranta16 » 29 Iun 2020, 21:42

Prezent :)! Chiar daca a fost o zi mai apăsătoare pentru mine, nici nu m-am gândit să consum. Sunt mai mult decat conștientă că nu mă ajută cu nimic. Vreau și trebuie, de data asta, sa nu mă mai refugiez in alcool. Închei seara, uitandu-ma la un film de groaza pe Film cafe, îmi mai creste adrenalina :). Noapte buna!

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 29 Iun 2020, 22:05

Bravo Speranta ma bucur ca si pt mine in primele zile de abstinmenta adevarata!🙂👍
Viata fara alcool nu-i numai lapte si miere dar cu siguranta asa cum am invatat si eu de la TUDOR, "cea mai rea zi din abstinenta este infinit mult mai buna decit cea mai buna zi din timpurile cind consumam alcool".
Vizionarea placuta si o noapte cu vise frumoase sa ai!🌙💫😌
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 29 Iun 2020, 22:25

Da, Joy, așa este. Mulțumesc. O seara liniștită îți doresc 😚!

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 01 Iul 2020, 11:57

Salutare!
Moto:" Dacă continui sa faci ceea ce faci vei avea ceea ce ai."
Eu "muncesc" pentru abstinența mea si o păstrez mai departe. Am invatat in ceasul al 12-lea ca un pahar este prea mult și o sută nu ajung. Mai bine AZI NU BEAU.

De la PRIETENII din AA Citatul săptămânii

30 Iunie

"O greşeală este doar o greşeală dacă nu învăţ din ea."
A fost greu să fac aceeaşi greşeală iar şi iar. Orice nouă relaţie se încheia la fel ca ultima, şi după o vreme, m-am resemnat cu ideea că voi rămâne singur pentru tot restul vieţii. Acelaşi lucru mi se întâmpla şi cu slujbele. Fiecare nou prilej excitant se încheia la fel ca ultima dezamăgire şi, în curând, eram iarăşi şomer, în căutarea reclamelor pentru joburi. Pe măsură ce fiecare domeniu al vieţii mele se prăbuşea şi dispărea, a trebuit să recunosc faptul că nu mai eram stăpân pe viaţa mea şi să mă predau.

Când am ajuns, în cele din urmă, la Pasul Patru al Programului şi am învăţat despre primele trei coloane ale inventarului acestui pas, am crezut că voi fi răzbunat. Acum puteam să scriu ce îmi făcuseră ceilalţi pentru a repartiza vina cum se cuvine pentru toate nereuşitele din viaţa mea. Atunci sponsorul meu a aruncat cu ce-a de-a patra coloană misterioasă în mine: Vina mea. Ceea ce părea la început o jignire grobiană - "Cum adică vina mea? Ia uite ce mi-au făcut!" - s-a dovedit repede a fi cheia către libertate şi recuperare.

Ceea ce am învăţat este că ce mă ducea, în mod repetat la suferinţă erau defectele mele de caracter. Atât timp cât nu sunt dispus să schimb modul în care mă comport, viaţa mea va rămâne de necontrolat. Am învăţat că atunci când îmi voi îndrepta în sfârşit comportamentul, de-abia atunci voi putea începe să învăţ din greşelile pe care le fac şi să trec peste ele. Astăzi, când lucrurile nu funcţionează aşa cum îmi doresc eu, primul lucru pe care-l fac este să analizez cum am acţionat şi să văd partea mea de vină. Acest lucru îmi permite nu numai să învăţ din greşeli, ci şi să nu le mai repet în viitor.

Sursa- Wisdom of the Rooms- Quote of the Week
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Florinnirolf1
Senior
Senior

Mesajde Florinnirolf1 » 01 Iul 2020, 12:06

tudor scrie:Salutare!
Moto:" Dacă continui sa faci ceea ce faci vei avea ceea ce ai."
Eu "muncesc" pentru abstinența mea si o păstrez mai departe. Am invatat in ceasul al 12-lea ca un pahar este prea mult și o sută nu ajung. Mai bine AZI NU BEAU.

De la PRIETENII din AA Citatul săptămânii

30 Iunie

"O greşeală este doar o greşeală dacă nu învăţ din ea."
A fost greu să fac aceeaşi greşeală iar şi iar. Orice nouă relaţie se încheia la fel ca ultima, şi după o vreme, m-am resemnat cu ideea că voi rămâne singur pentru tot restul vieţii. Acelaşi lucru mi se întâmpla şi cu slujbele. Fiecare nou prilej excitant se încheia la fel ca ultima dezamăgire şi, în curând, eram iarăşi şomer, în căutarea reclamelor pentru joburi. Pe măsură ce fiecare domeniu al vieţii mele se prăbuşea şi dispărea, a trebuit să recunosc faptul că nu mai eram stăpân pe viaţa mea şi să mă predau.

Când am ajuns, în cele din urmă, la Pasul Patru al Programului şi am învăţat despre primele trei coloane ale inventarului acestui pas, am crezut că voi fi răzbunat. Acum puteam să scriu ce îmi făcuseră ceilalţi pentru a repartiza vina cum se cuvine pentru toate nereuşitele din viaţa mea. Atunci sponsorul meu a aruncat cu ce-a de-a patra coloană misterioasă în mine: Vina mea. Ceea ce părea la început o jignire grobiană - "Cum adică vina mea? Ia uite ce mi-au făcut!" - s-a dovedit repede a fi cheia către libertate şi recuperare.

Ceea ce am învăţat este că ce mă ducea, în mod repetat la suferinţă erau defectele mele de caracter. Atât timp cât nu sunt dispus să schimb modul în care mă comport, viaţa mea va rămâne de necontrolat. Am învăţat că atunci când îmi voi îndrepta în sfârşit comportamentul, de-abia atunci voi putea începe să învăţ din greşelile pe care le fac şi să trec peste ele. Astăzi, când lucrurile nu funcţionează aşa cum îmi doresc eu, primul lucru pe care-l fac este să analizez cum am acţionat şi să văd partea mea de vină. Acest lucru îmi permite nu numai să învăţ din greşeli, ci şi să nu le mai repet în viitor.

Sursa- Wisdom of the Rooms- Quote of the Week
Felicitari Tudor pentru abstinenta ta si pentru faptul ca esti un om rational si echilibrat....desi nu te cunosc inca suficient pot sa mi dau seama ca esti un sprijin pentru multi de aici..mult mai documentat si implicat...in ceea ce priveste abstinenta te vad ca pe un.model si ,,te citesc" cu drag de fiecare data in care am ocazia..iti multumesc...si..azi nu beau!!!ganduri bune si energie.pozitiva!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 07 Iul 2020, 12:56

Salutare, Tuturor!
Din când în când îmi fac "inventarului " " uitându-mă atent ca sa nu merg pe acești "pasi" :
Doisprezece Paşi către o recădere

1. M-am decis că pot face faţă problemelor mele, dacă ceilalţi oameni ar înceta să îmi mai conducă viaţa.
2. Cred cu fermitate că nu există o putere mai mare decât mine şi oricine spune altceva este nebun.
3. M-am decis să-mi iau viaţa şi voinţa din grija lui Dumnezeu pentru că El nu mă înţelegea oricum.
4. Am făcut un inventar moral amănunţit tuturor celor pe care îi cunosc, astfel încât aceştia să nu mă mai poată păcăli şi să nu mai profite de pe urma bunătăţii mele.
5. I-am căutat pe aceşti oamenii şi am încercat să-i fac să-mi admită mie, lui Dumnezeu, natura exactă a greşelilor sale.
6. Am consimţit să-i ajut pe aceşti oameni să scape de toate aceste defecte de caracter.
7. Cu umilinţă le-am cerut acestor oameni să-şi îndepărteze slăbiciunile.
8. Am păstrat o listă cu toţi acei oameni care m-au rănit şi am aşteptat cu răbdare momentul de “a fi chit” cu ei.
9. M-am răzbunat faţă de acei oameni, acolo unde a fost cu putinţă, dar nu şi atunci când aş fi avut eu necazuri.
10. Am continuat să fac inventarul tuturor, iar atunci când greşeau, ceea ce se întâmpla de cele mai multe ori, am încercat să-i fac să admită imediat.
11. Am căutat prin concentrarea puterii voinţei mele să-l fac pe Dumnezeu, care oricum nu mă înţelegea, să înţeleagă că ideile mele sunt cele mai bune, şi El ar trebui să-mi dea puterea să le duc la îndeplinire.
12. Păstrându-mi toate problemele ca rezultat al acestor paşi, îi recomand şi altora care doresc să-şi piardă greu-câştigatul progres şi doresc să fie lăsaţi în pace pentru a-şi pune în practică nevroza în tot ceea ce fac, pentru tot restul vieţii lor.
Twelve Steps of a Relapse
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 07 Iul 2020, 14:10

Buna dimineata TUDOR, buna tuturor!
Una dintre primele lectii invatate pe Forum de la tine, de la voi ,a fost ca pastrarea abstinentei mele niciodata sa nu depinda de nimeni in sensul ca odata dobindita trebuie sa "lucrez" in continuare pt a mi-o mentine eu si sub nici-o forma sa nu depinda de tine, de X sau Y.🤔 Da mai tii minte de confuzia mea pe Forum la inceputuri cind imi pusesem toata speranta si increderea mea in tine si din greseala am crezut ca tu bausei drept pt care, desi eram noua si habar nu aveam despre abstinenta, am incercat atunci sa te ajut desi nu tu erai cel care recazuse si sa te asigur ca nu esti singur in "lupta" asta?🤔😉🙂👍 Mda, pt ca nu stiu ce s-a intimplat in creierul meu de cind am poposit pe acest Forum, incepind cu tine , cu voi,am incercat sa te imit, sa va imit pe toti cei care ati devenit abstinenti, cea mai buna decize a vietii mele, pt ca fara sanatate degeaba tot restul...🤔 Am incetat sa despic firul in 4, 44 si sa inventez solutii care nu exista aceasta fiind ca dorinta de a reinventa roata, care exista deja demult, asa este si cu abstinenta si asa cum spunea si Lupisor in postarile transmise, "toata energia mea mare o canalizez pe directia corecta acum , nu ca in trecut unde era o directie gresita..."🤔
Multumesc mult pt postarea de astazi pe care am recitit-o si mi-am reamintit moduri de a invata din viata cu "ASA NU"!
Te imbratisez cu drag si-o zi frumoasa cu bucurii tuturor!🤗🍀👍🤔
Ultima oară modificat 07 Iul 2020, 14:41 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 07 Iul 2020, 14:24

Bună ziua Joy!
Ehee ce vremuri bune!
Imagine
Acum vremurile bune sunt...senine.
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “POVESTEA MEA”