021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 07,10,2020
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesajde ioanide67 » 13 Oct 2020, 19:51

Mulțumesc, ești un om tare bun.

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde tudor » 14 Oct 2020, 08:23

Bună dimineața !
"AZI voi trai in intervalul zilei prezente și nu am să mă frământ cu toate problemele vieții mele deodată"
Fiecare zi la timpul ei și fiecare lucru la timpul său."
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 14 Oct 2020, 08:25

Buna dimineata! Noroc cu tine, ca ma mai rog si eu dimineata:)! O zi frumoasa!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 14 Oct 2020, 10:05

Speranta16 scrie:Buna dimineata! Noroc cu tine, ca ma mai rog si eu dimineata:)! O zi frumoasa!

Niciodată nici a stricat puțină credință..
Mi-a plăcut și îmi place formularea AA: "Putere Superioara"- un Dumnezeu cum și-,L închipuie fiecare dintre noi.
Va invit să vizionați un filmuleț și ... atât. https://youtu.be/pbMhwy5EqhE
Ce vreau să spun este dacă există un Dumnezeu nu sunt eu acela.
O rugăciune de simplă din inimă face mai bine decât o mie de mătănii însoțite de incantații. Zic și eu. Eu așa fac.
Dimineața înainte de a ieși pe ușă spun rugăciunea de Acceptare.

Apoi se dacă mai vreți să vedeți filmul Ostrovul.
https://youtu.be/GJVntasjWCo
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 16 Oct 2020, 08:39

Mai în glumă dar AȘA NU !
Doisprezece Paşi către o recădere

M-am decis că pot face faţă problemelor mele, dacă ceilalţi oameni ar înceta să îmi mai conducă viaţa.
Cred cu fermitate că nu există o putere mai mare decât mine şi oricine spune altceva este nebun.
M-am decis să-mi iau viaţa şi voinţa din grija lui Dumnezeu pentru că El nu mă înţelegea oricum.
Am făcut un inventar moral amănunţit tuturor celor pe care îi cunosc, astfel încât aceştia să nu mă mai poată păcăli şi să nu mai profite de pe urma bunătăţii mele.
I-am căutat pe aceşti oamenii şi am încercat să-i fac să-mi admită mie, lui Dumnezeu, natura exactă a greşelilor sale.
Am consimţit să-i ajut pe aceşti oameni să scape de toate aceste defecte de caracter.
Cu umilinţă le-am cerut acestor oameni să-şi îndepărteze slăbiciunile.
Am păstrat o listă cu toţi acei oameni care m-au rănit şi am aşteptat cu răbdare momentul de “a fi chit” cu ei.
M-am răzbunat faţă de acei oameni, acolo unde a fost cu putinţă, dar nu şi atunci când aş fi avut eu necazuri.
Am continuat să fac inventarul tuturor, iar atunci când greşeau, ceea ce se întâmpla de cele mai multe ori, am încercat să-i fac să admită imediat.
Am căutat prin concentrarea puterii voinţei mele să-l fac pe Dumnezeu, care oricum nu mă înţelegea, să înţeleagă că ideile mele sunt cele mai bune, şi El ar trebui să-mi dea puterea să le duc la îndeplinire.
Păstrându-mi toate problemele ca rezultat al acestor paşi, îi recomand şi altora care doresc să-şi piardă greu-câştigatul progres şi doresc să fie lăsaţi în pace pentru a-şi pune în practică nevroza în tot ceea ce fac, pentru tot restul vieţii lor.
ImagineOLD Tudor

elsae85
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde elsae85 » 16 Oct 2020, 09:08

Neața, Tudor!

Minunat, cred că exact așa voi face și eu! 😂

O zi senină, fără alcool și fără regrete!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 16 Oct 2020, 11:00

elsae85 scrie:Neața, Tudor!

Minunat, cred că exact așa voi face și eu! 😂

O zi senină, fără alcool și fără regrete!

😄😌 👍
O zi frumoasă vă doresc și eu !
ImagineOLD Tudor

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 20 Oct 2020, 05:55

Bună dimineața!
Gratis am primit! Gratis dau mai departe!
Am primit de la un Prieten o poveste de recuperare a unui anonim din Comunitatea AA mondială :

"Să renunți este ușor; a rămâne așa este puțin mai complicat."
Pentru o foarte lungă perioadă de timp, nu am crezut că am o problemă cu băutul; Am renunțat de multe ori. Și, la început, nici adevărata problemă nu părea să rămân nebăut, pentru că făcusem asta vreme de peste un an, o dată. Nu, problema pentru mine a fost că perioada de renunțare a devenit din ce în ce mai scurtă. După o vreme, a nu bea două zile la rând a fost de neconceput și, spre sfârșit, renunțarea a fost la fel de imposibilă ca și a sta nebăut. În cele din urmă a trebuit să mă predau.
Când am intrat în recuperare, am auzit ceva care nu prea avea sens. Cineva mi-a spus că alcoolicii nu aveu o problemă cu băutul, ci aveau o problemă atunci când nu beau. El a spus că de aceea a renunța este ușor și a recunoscut că a făcut-o de sute de ori. Trucul, a spus el, este să rămână în renunțare. Și pentru a face acest lucru, avem nevoie de cei Doisprezece Pași. Pe măsură ce am început să lucrez Pașii, am început să descopăr multe dintre motivele pentru care m-am străduit să rămân abstinent și am învățat instrumente care să mă ajute să-mi dau seama de partea dificilă în a rămâne abstinent.
Ce am învățat în recuperare este că am avut o problemă cu viața și că alcoolul părea să rezolve problema respectivă. Când beam, eram brusc încrezător, fără teamă, arătos și plin de speranță. Când eram treaz, eram exact opusul. Darul pe care l-am găsit lucrând cei Doisprezece Pași este că sunt în sfârșit suficient de confortabil în propria mea piele. Acum este ușor să fii abstinent, deoarece viața fără băutură nu mai este dificilă. Răspunsul pe care l-am găsit, este că astăzi știu cum să trăiesc viața în condițiile vieții.
Iată paşii pe care i-am făcut şi care sunt sugeraţi ca program de însănătoşire:
1. Am admis că eram neputincioşi în faţa alcoolului – că nu mai eram stăpâni pe viaţa noastră.
2. Am ajuns la credinţa că o Putere superioară nouă înşine ne-ar putea reda sănătatea mintală.
3. Am hotărât să ne lăsăm voinţa şi viaţa în grija unui Dumnezeu - aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi.
4. Am făcut, fără teamă, un inventar moral amănunţit al propriei persoane.
5. Am mărturisit lui Dumnezeu, nouă înşine şi unei alte fiinţe umane, natura exactă a greşelilor noastre.
6. Am consimţit fără rezerve, ca Dumnezeu să ne scape de toate aceste defecte de caracter.
7. Cu umilinţă, I-am cerut să ne îndepărteze slăbiciunile.
8. Am întocmit o listă cu toate persoanele cărora le-am făcut necazuri şi am consimţit să reparăm aceste rele.
9. Ne-am reparat greşelile direct faţă de acele persoane, acolo unde a fost cu putinţă, dar nu şi atunci când le-am fi putut face vreun rău lor sau altora.
10. Ne-am continuat inventarul personal si ne-am recunoscut greşelile, de îndată ce ne-am dat seama de ele.
11. Am căutat, prin rugăciune şi meditaţie, să ne întărim contactul conştient cu Dumnezeu – aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi, cerându-i doar să ne arate voia Lui în ce ne priveşte şi să ne dea puterea să o împlinim.
12. După ce am trăit o trezire spirituală ca rezultat al acestor paşi, am încercat să transmitem acest mesaj altor alcoolici şi să punem în aplicare aceste principii în toate domeniile vieţii noastre.
Quote Of The Week

"Quitting is easy; staying quit is a bit more tricky."
For the longest time, I didn’t think I had a problem with my drinking; I had quit many times. And at first the real problem didn’t appear to be staying quit either, because I had done that for over a year one time. No, the problem for me was that the period of staying quit got shorter and shorter. After a while, not drinking for two days in a row was out of the question, and toward the end, quitting was just as impossible as staying quit. I finally had to surrender.
When I entered recovery, I heard something that didn’t quite make sense. Someone told me that alcoholics didn’t have a problem with drinking, they had a problem with not drinking. He said that’s why quitting is easy, and he admitted he had done it hundreds of times. The trick, he said, is staying quit. And to do that, we need the Twelve Steps. As I began to work the Steps, I began to discover many of the reasons I struggled to stay quit, and I learned tools to help me figure out the tricky part of staying sober.
What I’ve learned in recovery is that I had a problem with living and that alcohol seemed to fix that problem. When I drank, I was suddenly confident, unafraid, good-looking, and hopeful. When I was sober, I was just the opposite. The gift I’ve found by working the Twelve Steps is that I’m finally that comfortable in my own skin. It is now easy to stay quit because life sober is no longer tricky. The answer, I have found, is that today I know how to live life on life’s terms.
ImagineOLD Tudor

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 20 Oct 2020, 11:47

Salutare
Mulțumim Tudor pt povestea relatata.
O zi senina !
E pur si muove!

ioanide67
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 07,10,2020
Zile de abstinență:

Mesajde ioanide67 » 20 Oct 2020, 17:46

Bună seara Tudor, Bună seara tuturor.
Nu vreau să intru în polemici și dispute cu nimeni, dar în cei Doisprezece Pași mă poticnesc, mă îndoiesc ( sunt Toma Necredinciosul) la următorii pași:
2. Am ajuns la credinţa că o Putere superioară nouă înşine ne-ar putea reda sănătatea mintală.- când m-am apucat de băut nu am cerut ajutorul nimănui să-mi dăruiască de alcool, eu trebuie să lupt pentru sănătatea mea, nimeni altcineva. Adică eu beau și aștept ”Puterea superioară” să mă vindece?
3. Am hotărât să ne lăsăm voinţa şi viaţa în grija unui Dumnezeu - aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi.- viața mi-am făcut-o eu nu a venit Cel de sus să-mi toarne pe gât. Nu muncesc că nu m-ai am voință, de fapt voința nu m-ai este a mea este a Lui D....eu lâncezesc ca un parazit și mă vait că sunt în sevraj. M-a băgat Dumnezeu în belea sau eu?
[u]
6. Am consimţit fără rezerve, ca Dumnezeu să ne scape de toate aceste defecte de caracter.[i]- defectele de caracter sunt ale mele le-am dobândit prin cunoaștere, educație, intuiție . Eu trebuie să lupt ca toate aceste aspecte să le schimb așa cum simt eu că voi face bine, nu sunt sfânt , sunt muritor. NU CRED ÎN MINUNI.
Aici mă opresc, cuget, nu găsesc ”cheia” să deslușesc acești pași care sunt importanți, cam 25% de necunoscut din total.
Sper să nu supăr pe nimeni, nu azi nu am băut și nu sunt nici irascibil.
O seară frumoasă și liniștită.

.

Înapoi la “POVESTEA MEA”