021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesajde tudor » 20 Oct 2020, 19:48

Buna seara ,Ioanide !
"eu trebuie să lupt pentru sănătatea mea, nimeni altcineva."
Draga Ioanide daca poti singur la ce mai scri pe aici?
Daca puteai singur nici nu stiam de tine .Dovada ca nu poti singur este ca scri pe aici poate te poti molipsi de abstinenta.
Dumnezeu ,Puterea Superioara poate fi si acest forum ,oameni care sunt abstinenti,exemplul lor .Dumnezeu ajuta dar nu iti baga in traista.Adica noi care suntem abstinenti nu te putem obliga sa faci ce am facut de exemplu eu care sunt abstinent de 12 ani .Programul AA functioneaza pentru mine . La altii altceva !
Alcoolicii anonimi nu baga pe gat religia pentru ca nu este o religie .Nu crezi in Dumnezeu foarte bine .Crezi ca poti singur foarte bine .Vrei sa te lasi de baut si nu poti singur mergi la psiholog .Te intelege psihologul ca tu ai vrut sa bei una doua beri si ai sfarsit intr-o betie de o saptamana ?
Nu pentru ca el nu este alcoolic El zice sa bei mai putin la fe ca nevasta sau patronul .
Si atunci cine te poate intelege ?
Ai o varianta mai buna ?
Avem,ai liberul arbitru !
Iata ce scrie intr-o carte intitulata Pasii Transformarii :
"În cadrul Comunităţii, alcoolicul este învăţat că este responsabil pentru consecinţele primului pahar; este învăţat de asemenea că vor fi timpuri când nimic altceva nu îl va scăpa de acel prim pahar decât puterea lui Dumnezeu. Este atât paradoxal, cât şi crucial. Pe de o parte, el va spune poate, că nimeni nu l-a obligat să bea; dacă s-a întâmplat, a fost prin pura lui alegere. Pe de altă parte, recunoaşte că a renunţa la alcool necesită o putere mult mai mare decât poate el singur să aibă, şi că nimic altceva decât directa implicare a lui Dumnezeu, nu va putea să o aducă la îndeplinire.
După primul pahar, responsabilitatea alcoolicului este zero, din moment ce gândirea lui este automat distorsionată. Cu toate astea, el este responsabil pentru luarea acelui prim pahar şi este întotdeauna responsabil pentru faptele care urmează, chiar şi pentru acelea pe care nu şi le poate aminti, atunci când este din nou treaz."
"“Primul pahar” pentru alcoolic reprezintă totul de la primul consum de alcool până la o eventuală moarte.
Dacă cineva ar întreba un alcoolic activ despre cum este viaţa lui, cel mai probabil va auzi un răspuns imediat de genul „bine” sau o expresie de acest gen. Conform înţelepciunii AA, băutul are loc în trei stadii: impulsiv, compulsiv şi repulsiv. Răspunsul alcoolicului va fi cam acelaşi de-a lungul acestor trei stadii. Dacă îl întrebi dacă a băut, el va spune „nu”, chiar dacă poate are un pahar în mână. Dacă te oferi să îl ajuţi, îţi va spune probabil că nu are nevoie de ajutor, în special din partea ta. „Vezi-ţi de treabă şi lasă-mă în pace” este cel mai probabil lucru pe care îl veţi auzi de la un alcoolic aflat în această situaţie. „Sunt bine, sunt puternic, deţin controlul”. Acestea sunt minciunile cu care trăieşte alcoolicul, din moment ce orice altceva ar însemna să admită că are o problemă"
Revin. Avem liberul arbitru !
Toate cele bune si sa ne citim si sa scriem numai de bine!
P.s. Iti sugerez sa vezi pana la sfarsit Filmul FLIGHT https://www.youtube.com/watch?v=DzV8R_86LX8
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 21 Oct 2020, 10:57

Buna dimineata ,Forum!

La mine este a doua zi de "liber fortat" 🙂 de la serviciu si cum in apartament este totul pus la punct de ieri ,din primul "liber fortat" , am avut desteptarea mai tarziu asa ca dupa ce am luat micul dejun mai spre pranz va scriu pe aici .
Aceste "libere" le voi recupera in urmatoarele sambetele ..."libere".🙂

A inceput sa se mai incalzeasca asa ca imi iau rucsacul la spinare. arunc si hamacul in el si ies la padure in apropiere de oras dar trec si pe la doua manastiri unde ma voi reculege .
"RECULÉGE, reculég, vb. III. Refl. A-și veni în fire, a-și recâștiga calmul; liniștea (după o spaimă, o emoție etc.); a se regăsi. A se concentra, a medita profund, a se adânci într-o meditație."
Adica merg sa meditez dar sa imi exprim in acel loc si recunostiinta catre PS (PUTEREA SUPERIOARA) ca sunt abstinent.
Va scriu ca eu sunt botezat ortodox dar ... nu prea sunt dus la biserica la propriu .Mai precis la bisericile din oras ci atunci cand am ocazia merg la manastiri care au un feng sui care imi face bine trupului si mintii.Desi termenul de feng sui este chinezesc ,calugarii amenajeaza locul in asa fel incat sunt numai energii pozitive .Deci la biserica din manastire intru din respect pentru loc si calugarii de acolo .Eu cred in Dumnezeu , mai precis intr-o Putere Superioara Universala, care se afla oriunde , asa cum mi-o inchipui eu de dinainte de AA dar credinta mea ca exista, a aparut dupa varsta de 20 de ani .Pana atunci au prins valorile materialist -dialectice ale celor invatate in scoala si apoi am vazut ca nu toate sunt asa cum par si ca stiinta nu are raspunsuri pentru tot dar nici ca Dumnezeu este asa cum"zice " la BOR .Nu am sa intru in amanunte si contre .Pentru mine Puterea Superioara (Dumnezeu ) este universala ,atotputernica, atoatestiutuare, si nu isi pierde timpul cu mine sau cu nimicuri ci face ca lucrurile sa se intample daca daca si eu fac ceva .
Important este ca Eu Cred si ca pot fi ajutat dar (sper sa citesti Ioanide ) dar ca FARA ACTIUNE CREDINTA ESTE MOARTA. Sunt doar opinii personale si nu spun nimanui faceti ca mine ci scriu ce m-a ajutat si ma ajuta
. Dar credinta si actiunile nu funtioneaza cu jumatati de masura si cu targuieli cu EL cum faceam eu INAINTE DE ABSTINENTA.
Inainte de AA, Dumnezeu (asa cum mi-L inchipui eu ) mi-a trimis "CORABII" ca sa ma las de baut si nu m-am urcat in ele asa ca la sfarsit a trimis o barcuta AA pentru ca Dumnezeu lucreaza ... prin OAMENI .
Este un slogan AA care zice asa :
"Programul AA functioneaza pentru cei care cred in Dumnezeu .
Programul AA functioneaza pentru cei care nu cred in Dumnezeu.
Programul AA nu functioneaza pentru cei care se cred Dumnezeu ."

🙂

Azi chiar "am scris de mana " 😁
Fara prea multe citate .Mai sa fie ! Pfuiii... Sa nu ma deochi !🙂 Dar mi-a facut bine si am facut asta pentru ca IOANIDE mi-a facut o provocare pozitiva si ii multumesc pentru ca simteam de mult nevoia sa scriu despre Credinta si Fapte .
O zi grozav de buna vi-o doresc !👍

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 21 Oct 2020, 11:16

Buna ziua, Tudor, drag forum. Da, da, sa nu te deochi:). Glumeam, dar ca si opinie personala, consider ca e mult mai zen sa scrii din suflet, fara prea multe citate. Nu zic ca nu sunt misto, dar, cateodata, ma obosesc si vorbesc la modul general. Cat despre divinitate, este un subiect atat de amplu si de personal, incat ma rezum doar in a spune ca Dumnezeul meu exista. In primul rand in mine si in tot ce ma-nconjoara. Ca am fost suparata pe el de multe ori, nu neg, dar, de fapt, eram suparata pe mine. Ca ma poate ajuta in lupta mea, categoric da, dar n-o va face fara contributia si determinarea mea. O zi frumoasa si senina sa avem toti! https://youtu.be/LRP8d7hhpoQ

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 21 Oct 2020, 21:48

"...Ca ma poate ajuta in lupta mea, categoric da, dar n-o va face fara contributia si determinarea mea."
FOARTE CORECT !👍

Dumnezeu ajuta dar nu baga in traista !
Azi am avut o zi numai cu amintiri minunate.
Doar doua poze va postez .
Imagine
Imagine
Recunoscator pentru abstinenta mea !
Noapte buna !
ImagineOLD Tudor

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde colica zis alcoolica » 24 Oct 2020, 08:27

Salut Tudore si iti multumesc pentru prietenia ta ,
terapia telefon funcționează si când aud un tovarăș de drum ,, vorbim aceiași limba ".
Te îmbrățișez si încă o data iți mulțumesc , Dumnezeu lucrează prin oameni .😘
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 24 Oct 2020, 14:29

Salut ,Colica !
Salutare ,Forum !

Da ,Colea , terapia functioneaza daca ... participi la ea .Daca lasi deoparte macar si pentru cateva minute zbuciumul zilnic pentru existenta, dai un telefon ,scri unui Prieten ,Prietena , ori unei rude , un mesaj care incepe cu "-Salut ,ce mai faci ,cum te mai simti? "
Apropo de Prieten, Prietenul ,veteranul forumul ASIDO este de marti 20 octombrie la terapie intensiva cu Covit -19 si iar prinde bine un gand bun si o rugaciune pentru sanatatea lui dupa cum se pricepe fiecare .

Ii urez si eu de aici de pe forum , insanatosire grabnica PRIETENE ! Dumnezeu sa te ajute sa treci cu bine peste boala sa sa te insantosesti .
Cat despre fericirea la care se refereau Speranta si Elsa eu pot spune ca am fost fericit de multe ori si nu am constientizat .Fericirea tine putin pentru ca eu insumi nu sunt ancorat in prezent atunci cand am ocazii sa fiu fericit si mintez zburda aiurea in viitor .
Totusi acum constientizez mult mai repede si mai des momentele de fericire .
Zilnic cand intru in casa simt o fericire si recunostinta pentru linistea caminului nostru si pentru familia cu care sunt binecuvantat desi am fost in pacat atata timp si nu am apreciat ceea ce am .
Miercuri in padure desi eram singur nu mai simteam sincu si eram fericit sa fiu acolo.Cel mai rau este sa te simti singur intre oameni iar eu nu ma simt singur intre oameni .Am fost binecuvantat sa imi placa sa socializez dar si sa nu intru depresie sa sa ma intristez cand sunt singur .Imi place de mine cel de acum si ma iubesc asa cum sunt .🙂
Recunostiinta pentru ceea ce am o simt zilnic si este crescatoare .
Ca tot zicea Elsa de citate ... "...Cautati inlauntru vostru ca acolo se afla imparatia cerurilor !" ...Evanghelia lui Matei (Predica de pe munte): “Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor”.
Mi-a placut aceasta interpretare care aduce aproape de ceea ce simt eu :
"Probabil că o interpretare mai moderată ar fi mai aproape de adevăr, sărac cu duhul fiind omul simplu, neprihănit, cu o anume candoare, care îşi recunoaşte neputinţele, şi care izbuteşte să culeagă unele avantaje prin felul lui de a fi." Sursa internet
O zi frumoasa vi- o doresc !
Imagine
ImagineOLD Tudor

Vbc
Veteran
Veteran

Mesajde Vbc » 24 Oct 2020, 17:11

Apropo de Prieten, Prietenul ,veteranul forumul ASIDO este de marti 20 octombrie la terapie intensiva cu Covit -19 si iar prinde bine un gand bun si o rugaciune pentru sanatatea lui dupa cum se pricepe fiecare .

Sanatate multa! sper sa depășească situația cu bine!
Si eu am 2 cunoștințe apropiate care au covid, unul este vecinul de langa mine, ei au avut forme mai ușoare, nu a fost necesara internarea , chiar și asa s au simtit destul de rau, au rămas fără gust..miros, febra puternica ,frisoane dureri de oase, nu se puteau ridica din pat primele zile...
Din păcate sunt foarte mulți care nu cred în existenta acestui virus și în efectele lui, care pot fi foarte periculoasept anumite persoane.
Seara senina va doresc!
E pur si muove!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 24 Oct 2020, 17:43

Buna seara! Acum am citit despre Asido...Imi pare tare rau, sper din tot sufletul sa treaca cu bine peste incercarea asta. Multa sanatate si putere-i doresc. Cand spuneam ca relatia mea a devenit mai personala cu acest virus, nu erau doar ganduri de apropiere, dar nu-i momentul si nici nu pot intra in detalii acum. Oricum, cred ca daca mai aud persoane care nu cred in existenta acestui virus, posibil sa ma transform intr-un mic Hitler. Scuze pentru unii cititori, dar nu regret ce-am spus.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 24 Oct 2020, 20:05

Speranta16 scrie:Buna seara! Acum am citit despre Asido...Imi pare tare rau, sper din tot sufletul sa treaca cu bine peste incercarea asta. Multa sanatate si putere-i doresc. Cand spuneam ca relatia mea a devenit mai personala cu acest virus, nu erau doar ganduri de apropiere, dar nu-i momentul si nici nu pot intra in detalii acum. Oricum, cred ca daca mai aud persoane care nu cred in existenta acestui virus, posibil sa ma transform intr-un mic Hitler. Scuze pentru unii cititori, dar nu regret ce-am spus.

Am sa -i transmit lui ASIDO urarea ta .
Cat despre daca exista sa nu acest virus zambesc cand scriu aceste cuvinte .Celor care nu cred ca este acest virus sau ca este inofensiv ca o raceala le scriu ca da nu exista pana nu ii loveste si ca este inofensiv pana nu omoara .Am avut (pana acum ) patru colegi care au avut virusul . Unul a stat la terapie intensiva o luna si jumatate si sa ramas cu sechele Al doilea a stat la spital mai putin de o luna si a revenit la munca dupa o luna si jumatate .Ceilati doi au trecut usor prin si au revenit relativ repede la munca. La serviciu purtam mastile in permanenta si pastram distanta "reglamentara" Eu insumi tin foarte mult la "distanta" .
Nu sunt mai ipohondru decat altii . SUNT PRECAUT . Va trece si pandemia asta cum au trecut si in trecut facand si victime .O pandemie asemanatoare a fost cea de gripa spaniola care a facut milioane de victime si totusi a trecut .
Eu sunt optimist realist si am rabdare spunand va trece si asta !
https://www.youtube.com/watch?v=g2N0TkfrQhY
Un vers din INNUENDO spune :"Poți fi orice vrei să fii

"Poți fi orice vrei să fii
Doar transformă-te în orice crezi că ai putea vreodată fi
Fii liber în ritmul tău, fii liber, fii liber
Abandonează-ți vanitatea (EGO-ul) - fii liber să fii tu însuți.

Ooh, ooh...
Dacă există Dumnezeu sau orice fel de dreptate sub cer,
Dacă există un scop, dacă există un motiv să trăiești sau să mori,
Dacă există un răspuns la întrebările pe care ne simțim datori să le punem,
Arată-te, distruge-ne fricile, renunță la mască.

O, da, o să încercăm în continuare,
Hei, treci linia aceea fină
Da, o să zâmbim în continuare, da [da da da]
Și ce-o fi, o fi.
[O să încercăm în continuare]
Până la sfârșitul veacurilor..."

Noapte buna !🙂
Imagine
ImagineOLD Tudor

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 24 Oct 2020, 20:25

Da, Tudor, sper sa treaca odata, dar pana atunci infruntam prezentul si pentru unii e chiar dramatic. Multumesc pentru versuri. Sunt superbe! De fapt totul e superb la Queen:). Noapte buna!

Înapoi la “POVESTEA MEA”