021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna seara,Forum !
"Eu (Tudor) m-am lasat de baut pebtru ca eram satul sa fiu bolnav si obosit sa fiu
Eu m-am bucurat de prima zapada cazuta in Bucuresti in aceasta iarna !
Prima zapada din aceasta iarna .
A cazut la Bucuresti in zi de sarbatoare si asa au putut sa se bucure si parintii,bunicii , care au avut liber, odata cu copii .
Iar eu am fost fericit sa ii vad fericiti ! M-am incarcat de la bucuria lor
O seara vesela doresc!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Buna seara
Pe langa București stratul de zăpadă cred ca este mai generos :)
Se pare ca iarna si a intrat în drepturi nu doar calendaristic, desi anunta 12 grade în weekend...
O seara senina sa avem!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vbc scrie:Buna seara
Pe langa București stratul de zăpadă cred ca este mai generos :)
Se pare ca iarna si a intrat în drepturi nu doar calendaristic, desi anunta 12 grade în weekend...
O seara senina sa avem!
Multumesc .VBC!
Noapte buna ,Tuturor!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna ziua ,Forum !
Exista viata si fara alcool .Avem confirmarea si de la un prieten abstinent care este membru al acestui forum si a postat pe Revista NOI INSINE
https://www.facebook.com/noiinsine
Scrisoare catre Comunitate
Buna ziua prieteni!
Sînt … și sînt alcoolic!
Tăierea porcului la noi,ca de altfel și venirea unor mari sărbători,devenea pentru mine o situație de risc la începutul abstinentei.La începutul abstinenței mi se părea că nu putea exista voie buna fără alcool.Îmi aduc aminte la primul porc tăiat în abstinență,era întîi mirosul de tuică fiartă care mă îmbia,apoi examenul vizual asupra țuicii amestecate cu puțin piper,era voia bună a celorlalți întreținută de pupatul des al ceștii aburinde.
Fiind între ei îmi treceau o multime de gînduri prin cap,acestea mă puteau pregăti de o recădere ori mă puteau îndepărta tot mai mult de alcool depindea numai de mine și de felul în care gestionau gîndurile din capul meu.Desigur că eram putin frustrat,aveam tendințe de a mă autocompătimi,eram tentat să mă simt marginalizat,eram tentat să fac toate greșelile care m-ar fi purtat,mai devreme ori mai tîrziu către o recădere dar nu le-am făcut.În urma problemelor grave avute cu băutura,în urma recăderilor groaznice care mi-au spulberat orice îndoială cum că nu aș fi chiar așa de rău alcoolic,acum cca trei ani,am îmbrățișat programul AA cu toată puterea mea,cu tot sufletul meu și pînă la urmă de ce nu,l-am îmbrățișat cu toată dragostea mea.
Perseverența aduce rezultate.
Se zice că să-ți faci iarna căruță și vara sanie!
Iarna va veni,vara la fel,la fel știu că mă va bîntui și ispita dar la fel de bine știu că acum am la îndemînă și uneltele pentru a evita ispita.Să țin aproape de comunitate atunci cînd îmi este bine dar și atunci cînd nu mă trage burta știu că îmi este de folos în păstrarea abstinenței mele așa cum mi-am dorit atît de mult în prima zi de după ultima zi de băut.Onestitatea a jucat un rol major în abstinența mea.Încă de cînd am descoperit comunitatea mi sa sugerat să fac apel la onestitate.Stau de multe ori singur și relaxat și mă întreb fără grabă;îmi este bine că azi nu beau,doresc să continui așa?Îmi raspund întîi că da apoi caut motivele și argumentele,apoi îmi dau seama că îmi doresc să continui drumul pe care l-am ales alături de comunitate pentru că îmi vine mai ușor.Părerea și convingerea mea este că pentru mine nu există abstinență în afara comunității.Nu rămîn în comunitate din nici o obligație ori promisiune făcută cuiva ci rămîn în comunitate pentru că iubesc comunitatea,iubesc viața fără alcool,iubesc să trăiesc fără să mă mai chinui.
Astăzi,cum unii dintre invitați au preferat ardei iute la ciorba iar alți nu,făcînd asta fără nici un efort,tot așa și eu,nefăcînd nici un mare efort,am facut o alegere simplă,la care am lucrat în tot decursul timpului de cînd am lăsat paharul,ca astăzi să nu beau și să continui să-mi fie bine.Îmi dau seama că astăzi starea mea de bine nu mai este legată de consumul de alcool.Îmi dau seama destul de des că pot să chiui,să rîd,să glumesc fără adaosul inutil de băutura alcoolică de orice fel ar fi ea.Înainte nu puteam să concep toate astea fără alcool.
Mulțumesc Puterii mele Superioare!
Mulțumesc comunității!
24 senine tuturor!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna seara ,FORUM !

🙂Ce liniste este de aseara de la ultimul mesaj al Sperantei !
Sper ca sunteti bine cu toti !

Nu am scris pana acum ca sunt (inca) in concediu medical din 26 din cauza unui accident de munca unde m-am ales cu degetul opozabil strivit la prima falanga dar am fost rocos ca nu am avut fractura ci doar 6 copci. Asa ca "m-am trezit " cu mult timp liber si pe care l-am folosit avand un program pe ore in care aveam plimbare pe jos cu turul parcului si inapoi (9km) , citi si unul doua, episoade din serial netflix sau vreun film ,seara o ora sedinta AA online ori live .Asa ca nu am avut timp risipit si daca nu ar fi fost durerea venita de la rana as fi spus ca a fost un concediu de relaxare . :D
Alta data as fi amortit durerea cu alcool si nu punand pe rana ci turnand pe gat
. Am invatat ca alcoolul nu este "prietenul" pe care-l credeam ca este ci dusmanul perfid , PUTERNIC ,DERUTANT SI VICLEAN dar si rabdator .Are rabdare si doar un "antrenament " zilnic ma poate tine departe de el .
Sunt tare recunoscator pentru abstinenta mea !
Va urea sa aveti o seara frumoasa!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:Scuze, ca am vrut sa incep cu asta.
Multa sanatate iti doresc! Sa te recuperezi rapid!
Multumesc !Este spre bine dar mai am "de tras".
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ! !
La multi ani de Sf. Nicolae tuturor !
Ati fost cuminti ? 😀
Mai sunt 4 zile si se implinesc 10 ani de cand m-am logat pe acest Forum .
Recunoscator pentru prezenta mea in acesti 10 ani cu bune si mai putin bune dar care m-au intarit in abstinenta mea de la alcool.🙏
O zi de duminica frumoasa vi-o doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

La multi ani ! sa trăiți cu numele sănătate multa!
O duminica frumoasa și ție Tudor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multă sănătate Tudor , cum mai ești cu degetul ?
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Salut ,Colea !

Sunt bine cu degetul pentru "stadiul acesta "! Multumesc de interes.
Este spre vindecare . Am mai primit o sapatamana de medical .
Am raspuns aseara cand ma aflam in masina cu prietenii in drum spre Bucuresti .Ne intorceam de la o intalnire cu aniversari de abstinenta a mai multor AA din Focsani ,Braiila,Tecuci ,Slobozia ,Galati, dar s-a pierdut din lipsa de internet si nu am verificat .
Ma bucur sa te vad activ aici . Din pacate sunt putini care inteleg importanta unui grup de suport chiar si ca acest Forum Experientele lor viitoare le va da dreptate sau le va arata daca au ales bine sau rau pentru ei .Nu degeaba Dumnezeu a lasat liberul arbitru .


24 DE ORE BUNE TI DORESC !
Ultima oară modificat 07 Dec 2020, 22:13 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns