021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Reni »

Daca regreti cu adevarat, se spune: "Iarta-ma, am gresit, am scris o mizerie, mi-am pierdut cumpatul"!

Altfel, nu e decat un fariseism ieftin, la limita incertului: "o fi scris serios, o fi scris iar in bataie de joc...?"
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

Bună, Tudor! Bună, tuturor!
Îmi cer scuze că n am mai întrat și îmi pare rău dacă întrebarea mea a generat astfel de discuții, regretabile de altfel și nu au nicio legătură cu alcoolismul.
MEA CULPA!
Cătălin, poate că Tudor are o maniera mai altfel în a-și exprima opiniile, însă să i dăm Cezarului ce i al Cezarului omul le știe trebuie să recunoaștem. Ne bate pe toți la fundul gol cum s ar zice. 😃😃😃Iar procentul celor pe care i a ajutat este cât se poate de crescut, unul dintre ei fiind și eu.
Cât despre "vindecarea" pe forum, dă - mi voie să fiu sceptica, neștiind pe nimeni care să fi ajuns abstinența doar cu ajutorul forumului. E adevărat, poate fi de ajutor, însă doar ca suport periodic.
Fa Rai din ce ai!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Reni »

Esti groaznic, Catalin. Ai venin pe limba, venin in inima, ura generalizata.

Imi pare rau ca trebuie s-o scriu, dar esti cel mai toxic personaj de pe acest forum. Nu aduci nimic bun celor afectati de alcoolism, dimpotriva, descurajezi, dai in cap, critici, critici, critici la nefarsit!, iti descarci toate toxinele psihicului tau afectat aici, pe cei care vor sa ajute sau pe cei necajiti si care au nevoie de un cuvant bun, nu de un gica-contra din cap pana in picioare. In afara de banalitati de tip facebook, seci si fara nici cel mai mic impact in lupta cu alcoolismul, pe care, culmea, le reclami a fi pe topicurile altora, dar de care al tau este plin, si in afara de rautatile si frustrarile pe care le versi constant, nu aduci nimic bun.

Tu nu vrei sa te vindeci de alcoolism, dar continui sa vii aici si sa dai lectii de doi bani altora care chiar fac eforturi si-si iau din timpul lor pretios, dar mai ales energia psihica, de a-i ajuta pe altii.

Esti nociv in totalitate, esti o persoana toxica, alungi oameni de buna-credinta, in timp ce tu ramai cu anii si poluezi un forum cu ineptii, fara sa dai nici cel mai mic ajutor cuiva. Ai nevoie de acest forum ca sa iti mentii viata distrusa, dar il distrugi putin cate putin dand in cap celor care scriu pentru a oferi ajutor semenilor.

Ai o rautate pura in tine, jignesti adanc, mizerabil, ai jignit aici doamne intr-un mod execrabil care nu are nici o justificare pe lumea asta. Inca ai facut eforturi mari sa nu jignesti la adevarata ta capacitate pentru ca ti-a fost frica de banare.

Esti un vampir energetic, care se hraneste cu atacuri interminabile. Nu vei reusi niciodata sa fii fericit in viata asta atata vreme cat vei continua sa calci pe sufletele oamenilor.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Reni »

Acum joci un rol fals, de victima, dar natura ta este una complet negativa si rauvoitoare. Ai ranit multi oameni. Este ultimul meu mesaj catre tine.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună seara, Tuturor !
Dragă Reni mulțumesc pentru cuvintele frumoase.
Cât despre ceea ce se scrie pe forum arată cât de diferiți suntem și câți suntem tot atâtea abordări ale "problemei" numita alcoolism.
In filmul despre Bill și Dr. Bob , cofondatorii AA ei nu trag de nimeni ba chiar întâlnind alcoolici care cereau bani pentru băutură ei chiar le-au dat. Eram la începutul abstinenței mele când l-am văzutși m-a mirat că nu îi ia de mânecă sa îi aducă la Grup.

Nu odată intrând în contact cu mulți dintre cei care scriau eu am avut dorința că ei sa se lase de băut mai mare decât a lor spoi au dispărut. Mi s- spus câteodată că "tonul" meu este cam dur. Din cele scrise in Cartea Alcoolicii Anonimi și din experiența mea este că nu poți umbla cu mănuși și să îl pupi pe frunte pe alcoolic dar pot empatiza cu el daca am trăit ceea trăiește el însă fără să mă las sa abuzat sau manipulat.
Cu unele dintre persoanele de pe acest forum am avut diferite ...diferende , m-au catalogat într-un fel sau altul ba chiar mi -a zis că sunt popă budist și râd că în loc să mă simt onorat😃 m-am supărat..Acum sunt prieten cu"acel" și chiar am avut bucuria să îi dăruiesc medalia de 10 ani de abstinență. Asido este numele lui. Viața bate filmul.

Ceea ce afirm eu aici o fac in nume personal și din experiența mea. Nu trag de nimeni și așa cum scria Hope (😘) ceide pe a cest forum, care au reușit nu s-au rezumat la asta vi au făcut în plus .
Fiecare este liber și are liberul arbitru..
Cea mai mare bucurie este când cineva cu care am intrat în contact să reușească să se mențină abstinent (ă) Odată cu ei și eu rămân abstinent .Nu este meritul meu dar eu primesc un dar de la ei. Rămân abstinent și datorită lor.
Bineînțeles că puțini reușesc pentru că nu își doresc mai mult abstinența .
Te îmbrățișez cu drag Reni și îți doresc numai bine.
Inchei cu un citat din "Coșmarul lui Dr Bob" ,Co fondatorul AA, împărtășirea lui :"Dacă vă consideraţi ateu, agnostic ori sceptic sau dacă aveţi orice altă formă de trufie intelectuală care nu vă permite să acceptaţi metoda descrisă în această carte, îmi pare rău pentru dumneavoastră. Dacă tot mai credeţi că sunteţi suficient de puternic, ca să învingeţi boala singur, este treaba dumneavoastră.
Dar, dacă vreţi cinstit, cu adevărat, să încetaţi complet şi pentru totdeauna consumul de alcool şi simţiţi sincer că aveţi nevoie de ajutor, noi ştim sigur că avem o soluţie pentru dumneavoastră. Metoda noastră nu dă greş niciodată, dacă o îmbrăţişaţi cu măcar jumătate din zelul de care dădeaţi dovadă când era vorba de a obţine încă un pahar de alcool.
Tatăl Ceresc, aşa cum vi-l imaginaţi dumneavoastră, nu vă va înşela aşteptările!"
"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Din când în când recitesc
SCRISOARE DE LA DEPENDENTA TA,
Bună, în caz că m-ai uitat... eu sunt dependenta ta. Urăsc încercarile tale de a te lăsa, urasc terapia, urasc grupurile de suport, il urasc pe Dumnezeu sau orice forta care te ajuta in recuperare.
Pentru toti care vin in contact cu mine, va doresc doar suferinta si moartea, dar da-mi voie sa ma prezint intai.
Eu sunt boala numita dependenta.
Sunt parsiva, dificila de inteles si puternica. Am omorat milioane de oameni si asta ma multumeste. Imi place sa te prind pe nepusa masa, cand te astepti mai putin. Imi place sa pretind ca iti sunt prietena si iubita.
Ti-am oferit mult confort, nu? Nu am fost eu alaturi de tine cand te-ai simtit singur?
Cand ai vrut sa mori, m-ai chemat pe mine. Am fost acolo de fiecare data si imi place cand esti suparat sau indurerat. Imi place sa te fac sa plangi, dar cel mai mult imi place cand nu mai simti nimic, nu mai suferi si nici nu mai plangi. Ma simt cel mai implinita cand nu mai simti nimic si tot ce imi doresc cel mai mult pentru tine este sa sa suferi pe termen lung.
Tine minte ca am fost cu tine intotdeauna. Am fost alaturi de tine cand lucrurile au mers bine in viata ta. Cand ai considerat ca nu meriti lucruri bune in viata ta, eu am fost singura care am fost de acord cu tine. Impreuna am reusit sa distrugem tot ce a fost bun in viata ta.
Oamenii nu ma iau in serios. Ei iau in serios infarctul, diabetul, dar nu si pe mine. Ce prosti! Fara mine aceste probleme de sanatate nici nu ar face victime.
Stiu ca sunt urata de foarte multe persoane, dar niciodata nu vin neinvitata.
Tu alegi sa ma ai in viata ta, asa cum multi altii au ales sa ma aiba in viata lor in loc de a alege pacea interioara si de a recunoaste adevarata realitate de care incerci sa fugi. Mai mult decat ma urasti tu, eu va urasc pe toti care alegeti tratamentul si terapia de recuperare, urasc cand va intalniti cu altii ca sa va mentineti abstinenta si il urasc pe Dumnezeu.
Toate acestea ma slabesc de puteri si nu pot sa ma manifest sau sa functionez asa cum sunt obisnuita. Momentan sunt fortata sa stau ascunsă cât esti în tratament si sa nu fac zgomot.
Tu nu ma vezi, dar eu cresc mult mai puternica decat am fost inainte. Eu pot trai doar cand tu abia supravetuiesti. Cand incepi sa traiesti, eu abia supravietuiesc.
Dar nu uita, sunt aici...Si astept nerabdatoare!
Pana ne vom intalni din nou, si sper sa ne intalnim din nou, eu iti doresc durere, suferinta si moarte.

Cu sinceritate, DEPENDENTA TA!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:Stii...? Recitind acum asta, realizez unde e problema mea. Touche, dacă din acest motiv ai și postat-o. Am crezut ca am redevenit, o bautoare "de ocazie". Poate, și din acest motiv, mi-am închis vechiul topic, ca am vrut să uit promiscuitatea în care m-am scăldat. Fals! Revine, când te astepti mai putin!
Iluzia că voi putea bea normal poate să mă ducă până în pânzele albe .
Adică până la cearceaful de la coștiug.
Imagine
Așa că țin pus dopul la damigeana.
Keep the plug in the jug !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Despre obsesia pentru alcool și sănătate mintală dintr o carte mai puțin cunoscută : "Scaune și sticle"
PASUL DOI

“Am ajuns la credinţa că o Putere Superioară nouă înşine ne-ar putea reda sănătatea mintală.”

Pasul Doi reprezintă al doilea picior al scaunului recuperării noastre, care rămâne încă incomplet, dar stă totuşi, dacă îl rezemăm de ceva mai puternic şi mai stabil decât el.
Noii veniţi în A.A., la fel ca scaunul, au nevoie de ceva mai sigur de care să depindă, decât promisiunile false ale alcoolului. Ca în cazul diabeticului care trebuie să primească insulină, altfel moare, ne uităm la o “Putere mai mare decât noi înşine” pentru corectarea comportamentului nostru absurd în ceea ce priveşte băutul. Vă amintiţi cât de aproape era acest comportament de faptele clare de nebunie alcoolică? Odată ajunşi la o asemenea criză în viaţa noastră, nu aveam decât de câştigat de pe urma unei recunoaşteri sincere a nevoii noastre de ajutor din partea unei “Puteri Superioare”. Ori asta, ori băutul. Să ne lăsăm vanitatea şi reţinerile să ne spulbere ultima şansă de a trăi sănătos şi cu mintea limpede? De ce să continuăm să fim în capul listei lungi cu “fraierii de linia întâi”? Ştiţi de cine vorbim – aceia care nu învaţă din experienţele trecutului.
Alcoolicii excelează constant în comiterea greşelilor, dar refuză să înveţe din ele. Ca muncitorul stupid din poveste, ei ies întotdeauna în pierdere cu bunurile vieţii.
Omul din poveste şi-a găsit o slujbă nouă la o fabrică de cherestea. Maistrul l-a dus la un ferăstrău circular şi i-a explicat cum funcţionează. Apoi, după ce l-a avertizat că e periculos, a plecat agale. Rămas singur, muncitorul, fascinat de rotirea rapidă dispozitivului, ca experiment, şi-a apropiat degetul de el. O clipă mai târziu, degetul i-a fost tăiat. Sărmanul muncitor a scos un strigăt de durere, şi maistrul a venit în grabă. “Ce s-a întâmplat?”- a strigat maistrul. “Ferăstrăul tău afurisit mi-a tăiat degetul”- gâfâia muncitorul. “Ce naiba ai putut face?”- a întrebat maistrul. “Să fiu al naibii dacă ştiu”- a răspuns muncitorul. “L-am atins numai aşa…au, s-a dus încă un deget.”
E uşor să râdem de prostia omului din poveste, şi în acelaşi timp să continuăm să ne băgăm degetele în fereăstrăul circular al alcoolului. Unii dintre noi îşi bagă şi capul, lăsând nebunia să pună capăt tuturor speranţelor viitoare de libertate şi fericire.
Acesta este un limbaj dur, însă nu se poate accentua destul natura gravă a modului de gândire alcoolic sau obiectivul acestuia – a bea cu orice preţ.
A bea cu orice preţ, neluând în seamă consecinţele, reduce nebunia alcoolismului în acţiune, la ecuaţia ei cea mai simplă.
În timp ce noi, alcoolicii, învingem fiecare obstacol între noi şi băutură,
inteligenţa noastră bate pasul pe loc, sau ne părăseşte de tot. Această obsesie ne desparte de băutorii normali, care se pot opri când vor. Consumând alcool, ne sfidăm instinctul natural de autoconservare, încălcând astfel primul principiu al normalităţii, şi anume dorinţa de a trăi. În mod sigur, există boală mentală în alcoolism.
Gândiţi-vă la dimineţile îngrozitoare după “seara cu pricina”. Sau amintiţi-vă de mahmurelile agonizante şi pline de nervi care sfidau normalitatea consumului nostru de alcool; cum ne ţineau într-o slăbiciune bolnavă, plină de remuşcări şi teamă, până ce viaţa devenea un vid, şi era instabilă precum un scaun cu două picioare.
Disperaţi, beam şi mai mult, pentru a ne menţine energia slăbită, pe când cei dragi stăteau alături de noi, încercând în zadar să ne ajute. Până când “acumulam” destul alcool ca să ne calmăm nervii, eram beţi din nou – şi evident nebuni, după judecata oricărui om obişnuit.
Bolnavi şi zăpăciţi, sunam după altă băutură, sau ne deplasam la cârciumă, şi sub presiunea tragică a obsesiei, beam pe energia şi cheltuiala altora. Cu mintea înceţoşată, beam în neştire până a doua zi – în care ne aştepta o nouă mahmureală.
Printre simptomele bolii noastre mintale, se află lucruri cum ar fi acel prim pahar, care declanşează un nou lanţ de beţii, comportament imprevizibil, resentimente adânci, băutul de ciudă, lipsa auto-criticii şi instabilitatea emoţională.
Dacă adăugaţi la această listă şi celelalte “strâmbe” de-ale noastre, veţi mai găsi câteva simptome ale bolii mintale. De exemplu: teamă - accese de furie – “gândire putredă” – criticarea altora – lipsă de onestitate – amăgiri – amnezii – delirium tremens – sinucidere – refuzul admiterii că suntem bolnavi şi că avem nevoie de ajutor.
Avem nevoie de ajutor cu siguranţă, dar nu de acel tip de ajutor pe care noi sau orice altă fiinţă umană îl poate oferi. Al doilea picior al scaunului nostru de recuperare este sugerat de pasul Doi. Este ajutorul venit de la “O Putere superioară nouă înşine – care ne redă sănătatea mintală.” Sugestiile cu privire la acest ajutor sunt preluate dintr-o regulă de bază a recuperării, regulă care nu îi va dezamăgi pe cei care o folosesc sincer. După ce am eşuat cu propriile noastre forţe, poate că ne putem recâştiga sănătatea mentală prin credinţa într-o Putere superioară. Alţii au recâştigat-o.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Citind mesajul tău Tudor am stat și rememorat o parte din copilărie, pana în prezent..
Bunicul meu a încetat bautul în 1986, în urma unei paralizie,provocate de consumul excesiv de alcool, s a recuperat parțial, dupa 8luni, a început sa meargă cu ajutorul unui baston, toate au fost bune și frumoase pana în primavara anului 1996, cand a început sa consume din nou, în octombrie a decedat, se pare ca 10 ani de abstinenta,d esi par multi, nu au fost suficienti, sa renunțe in totalitate,...tatăl meu a consumat la fel de mult, poate chiar mai mult, fiind și mai violent, perioade lungi peste 50ani, cu pauze (1 ,2 luni) nu multe la nr, anul trecut l am găsit decedat în casa, infarct(tot am mai continuat sa beau in jur de 3luni de la acel episod) deși am avut exemple clare, scandaluri foarte multe in familie, lipsuri esențiale, o mama codependenta, care a tras și indurat foarte multe, nici ea numai este in viata din 2012, TOTUSI pentru mine nu au fost suficiente motive sa înțeleg efectele negative ale alcoolului(altul cred ca nu ar fi pus pe limba) , pe lângă faptul ca este si ereditar, am început sa consum la o varsta frageda, în spatele blocului cu băieții mai mari, dupa care am continuat practic ce am văzut, și mai mult,d în ce în ce , pana la sevraje alcoolice,....crezând ca eu nu sunt asa ca ei, alcoolul a pus stăpânire pe mine în totalitate, cu timpul, urmând scene de groaza, în paralel cu ale tatălui meu.dar si atunci susțineam ca nu am o problema și ca nu sunt alcoolic, cum a fost el
nivelul de degradare nu era chiar la fel, și datorita diferenței de varsta, dar ma indreptam in aceasi directie cu pași rapizi
printr o MINUNE soția(O MARTIRA cum a fost și mama mea de altfel) împreună cu fetita noastră mai sunt lângă mine, stau mereu și ma gândesc, dupa proape 1an, perioada în care am fost abstinent.. ca aceste întâmplări adevărate au putut fi posibile...
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Prieteni!
Este o carte pe care o recitesc din când. La fel fac și cu alte cărți cara îmi fac bine că sa fiu bine ,nu numai abstinent ci emoțional.
Cartea se numește "Pașii Transformării" scrisă de un preot ortodox englez alcoolic în recuperare. El descrie foarte bine decăderea dar și trăirile afective in care m-am recunoscut.. Este un text lung dar cred că este important:
'Nimeni nu poate deveni alcoolic doar pentru că îşi doreşte să se întâmple astfel. La fel, un alcoolic nu poate deveni abstinent prin forţa voinţei, indiferent dacă e a lui sau a altcuiva. Oricum, procesul de devenire a unui alcoolic nu e clar definit, iar modurile în care alcoolismul începe sunt la fel de variate ca şi alcoolicii înşişi. În mod obişnuit, pofta de a bea asociată alcoolismului cronic nu apare dintr-o dată, ci e precedată de o lungă perioadă de timp în care băutorul se bucură de efectele alcoolului asupra personalităţii lui sau ei. În acest timp, băutorul mai poate face încă anumite alegeri, chiar dacă acestea devin din ce în ce mai limitate, până când ademenirea spre alcoolismul activ devine prea puternică pentru a-i rezista. Compulsia iniţială de a bea se hrăneşte din personalitatea băutorului, precum o şoaptă din adâncul sufletului lui. La început, poate că nu o va auzi – cel puţin, nu foarte clar. Când şoapta devine o tiradă furioasă, nu mai rămâne nici o alegere de făcut. E dependent.
De obicei, această progresie se face într-un anumit număr de ani, timp în care individul se poate răsfăţa cu un băut social considerabil. Din păcate, ‘băutul social’ înseamnă lucruri diferite pentru oameni diferiţi, la momente diferite, în culturi diferite. În unele ţări, e acceptabil social să bei cu intenţia de a te îmbăta. În altele, beţia este un comportament ruşinos şi degradant. Din acest punct de vedere, există un contrast interesant, de exemplu, între obiceiurile populare din Grecia şi Rusia. În mediile tradiţionale greceşti, beţia e privită ca o postură foarte rea, iar în rândul clerului este aproape inacceptabilă. În Rusia, pe de altă parte, au fost emise legi pentru a se asigura că preoţii nu vor zace beţi pe stradă – lucru care ne indică, cel puţin, că aşa ceva se întâmplă din când în când. Unele grupuri religioase evită consumul de alcool sub orice formă, în timp ce altele, printre care şi Biserica Ortodoxă, plasează consumul de vin în inima experienţei religioase. Aceste constrângeri sociale şi religioase nu influenţează prea mult apariţia băutului alcoolic, cu excepţia faptului că un sentiment de vinovăţie şi ruşine asociat alcoolului face ca progresia să fie mai complicată şi mai dificilă.
După ce “alcoolicul novice” trece printr-o perioadă în care îşi dă seama că poate face din ce în ce mai puţine alegeri în ce priveşte dacă să bea sau nu, urmează, de obicei, o perioadă în care persoana nu poate prezice dacă, la un moment dat din viitor, va bea sau nu. Contrar oricărei înţelepciuni simple, contează prea puţin dacă persoana este un băutor regulat, de zi-cu-zi, sau unul care face pauze; nu contează dacă bea bere sau spirtoase, vin roşu sau alb, pe stomacul plin sau gol. Nu contează prea mult ce cantitate bea odată. Unii alcoolici în stadii avansate pot să nu bea mai mult de o jumătate de pahar de lichior (deşi asta se întâmplă destul de rar). Alţii care nu sunt alcoolici pot să bea regulat 50 de whisky în fiecare zi. Conform înţelepciunii A.A., nu contează ce bea o persoană (doar bere, fără a combina vreodată băuturile), când bea o persoană (niciodată dimineaţa, ci doar joia), cât de repede bea o persoană sau cât de mult. Ce contează este efectul pe care alcoolul îl are asupra personalităţii celui care bea. Dacă alcoolul devine modul principal prin care cineva reuşeşte să evadeze din momentul prezent, acea persoană are probleme serioase.
Se întâmplă rareori ca simptomele alcoolismului să se manifeste peste noapte, dar acest lucru e posibil. Cu ceva timp în urmă, am cunoscut o doamnă în vârstă care nu a început să bea până când nu a fost sfătuită de către medic să bea un pahar de vin (sau ceva asemănător) în fiecare seară înainte de culcare. Avea pe atunci 72 de ani. Am întâlnit-o într-un centru de tratament când avea 75 de ani, pe când pierduse tot ce avea, cu excepţia vieţii.
Nu toţi băutorii înrăiţi sunt alcoolici, aşa cum nu toţi alcoolicii sunt mari consumatori de alcool [n. tr. - “băutor înrăit” – autorul foloseşte termenul de “heavy drinker” pentru a desemna o persoană care consumă cantităţi mari de alcool, fără a fi dependent de alcool]. Alcoolul este la fel de periculos pentru ambele categorii, iar morţii nu îi pasă de diagnosticul unei persoane. Un alcoolic beat din spatele volanului unei maşini ucide în exact acelaşi fel în care o face şi opusul lui băutor înrăit, non-alcoolic, iar victimele lor sunt la fel de moarte.
Unii oameni par să fie alcoolici, dar nu sunt. Unii trec printr-o perioadă de băut periculos şi compulsiv la sfârşitul adolescenţei sau la începutul vârstei de 20 de ani, iar apoi (dacă supravieţuiesc) se opresc atunci când încep să aibă responsabilităţi în viaţă. Alţii beau foarte mult în semn de protest, mai ales în acele culturi în care alcoolul este interzis sau beau ca să îndeplinească un fel de ritual nescris de iniţiere, aşa cum se observă în mediile studenţeşti din multe ţări.
De cele mai multe ori, nu e deloc clar momentul în care o persoană trece de la băutul social la stadiul incipient al alcoolismului. Cu siguranţă, acest lucru are mai puţine de-a face cu cantitatea de alcool, şi mai mult cu dispoziţia băutorului în acea perioadă. "



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns