021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

:) Salut ,sint Tudor AA!
Azi ,14 MARTIE , s-au implinit 2 ani de cind sint ABSTINENT si va invit sa cititi povestea mea postata la capitolul "POVESTI DE SUCCES "
Va doresc lectura placuta si sa vi se implineasca tot ce va doriti ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de admin »

Felicitari Tudor. Multe zile si ani inainte. Felicitari !!!
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

SALUT PROCO ! :)

Am incercat sa-ti trimit materiale pe privat si nu mi-a reusit . Nu stiu de ce . intre timp scrie-ne despre tine ! in legatura cu ce mi-ai scris pot sa-ti scriu ca trebuie sa ai dorinta de a inceta bautul asta-i cheia abstinentei ! :)
Însuşi îndemnul de a „nu bea” – ca să nu mai vorbim de noţiunea de „a trăi fără băutură” – ne-a ofensat pe mulţi dintre noi, când ni s-a dat acest sfat pentru prima oară. Deşi beam mult, nu ne simţeam a fi beţi şi eram convinşi că nici nu se vedea. Nu cădeam niciodată, umblam drept şi vorbeam neîmpleticit. Mulţi dintre noi nu eram deloc dezorientaţi, nu lipseam nici o zi de la serviciu, nu pricinuiam accidente rutiere şi categoric nu am fost internaţi la dezalcoolizare, nici nu am fost reţinuţi de poliţie pentru „stare de ebrietate”.
Cunoşteam mulţi oameni care beau mai mult decât noi şi oameni care „nu ştiau să bea”. Noi nu eram ca ei. Aşa că sugestia „poate ar fi mai bine să nu bei” ne suna aproape ca o insultă.
În plus, părea a fi o măsură mult prea drastică. Cum să trăim fără băutură? Mai mult ca sigur, nu era nimic rău în a beau un păhărel sau două la o cină de afaceri sau înainte de prânz. Oricine are dreptul să se relaxeze cu câteva păhărele sau să bea câteva berici înainte de culcare, nu?
Însă după ce am aflat câteva lucruri în legătură cu boala numită alcoolism, ne-am schimbat părerile. Ni s-au deschis ochii asupra faptului că milioane de oameni suferă de alcoolism. Ştiinţa medicală nu furnizează explicaţii cu privire la cauze, dar medicii experţi în alcoolism ne asigură că cel mai mic strop de alcool creează necazuri alcoolicului, numit şi băutor problemă.
Deci, a nu bea deloc – adică, a nu ne atinge de alcool – devine baza recuperării noastre din alcoolism. Şi dorim să subliniem că traiul fără băutură se dovedeşte a nu fi mohorât, supărător sau dezagreabil, cum ne-am temut că va fi, ci ceva care în fine ne tihneşte, o viaţă mult mai bună decât cea din vremea băutului.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

SALUT ! :)
Le urez tuturor Paste fericit iar celor ce si-o doresc : abstinenta senina ! :)

Tudor,AA :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ,sint Tudor ,alcoolic abstinent! :)

“DOAR PENTRU AZI”:

AZI NU BEAU ! :)

Doar pentru azi, voi trăi doar pentru azi şi nu voi încerca să-mi rezolv toate problemele deodată.
Doar pentru azi, nu îmi va fi teamă să fiu fericit şi nu mă voi teme de viaţă sau de moarte.
Doar pentru azi, voi lăsa lucrurile să se întâmple de la sine şi nu voi încerca să aranjez totul şi pe toţi, astfel încât să-mi placă mie.
Doar pentru azi, nu îi voi critica pe ceilalţi pentru ceea ce fac sau nu fac.
Doar pentru azi, nu le voi găsi defecte celorlalţi şi îi voi ierta pentru ceea ce fac.
Doar pentru azi, voi avea un plan şi nu mă voi grăbi sau repezi să fac ceva.
Doar pentru azi, voi încerca să nu arăt că sentimentele mi-au fost rănite.
Doar pentru azi, îmi voi face puţin timp să mă relaxez, să mă gândesc la Dumnezeu şi să fiu eu însămi.
Doar pentru azi, îmi voi preda viaţa şi pe ceilalţi în mâinile lui Dumnezeu pentru ca El să le facă pe toate mai bune.
Doar pentru azi, voi face ceva frumos pentru altcineva şi nu voi lăsa ca altcineva în afară de Dumnezeu să afle de asta!


VA DORESC SA AVETI O DUMINICA PLACUTA ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

SALUT ! :)
Daca tastati pe google : "12 ANI INECATI IN ALCOOL" , VE-TI GASI POVESTEA MEA SPUSA SUB UN PSEUDONIM SPUSA UNEI ZIARISTE DE LAUN ZIAR CENTRAL.

Cu respect Tudor ,alcoolic :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

salut sint Tudor ,alcoolic !


"Un alcoolic activ este absolut izolat de restul lumii. Cea mai importantă relaţie din universul lui este cea cu alcoolul, iar propria voinţă este cea mai puternică entitate din lumea lui bolnavă. El e legat de relaţia cu drogul său care, în cele din urmă, îl va ucide. El urăşte durerea şi problemele, mânia cu care e înconjurată viaţa lui; poate că urăşte şi minciuna, amăgirile şi nevoia de a-şi aminti minciunile. Cu toate astea, el nu-şi poate imagina viaţa fără alcool, de vreme ce e convins că drogul este singura lui mângâiere şi consolare: este cel mai bun prieten, iubitul şi protectorul lui; este distrugătorul lui şi zeul lui.
În acest stadiu al progresiei bolii sale, nu sunt prea multe lucruri în regulă în viaţa alcoolicului. În mijlocul fiinţei lui există un defect care poate fi exprimat într-o varietate de moduri. Unul dintre acestea - şi care e cel mai evident pentru majoritatea oamenilor- este că împlinirea ca fiinţă umană e realizată prin relaţiile noastre cu ceilalţi oameni. Nu suntem compleţi în individualitatea noastră, ci relaţiile noastre sunt cele prin care ne împlinim existenţa. Nu putem fi siguri de ce înseamnă “eu” până când nu suntem în stare să recunoaştem “eu”-l unei alte persoane."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

salut! sunt Tudor AA

:D DECI SE POATE !
* Reply with quote

Re: Am nevoie de un sfat

Postby dudaev » Sat Jun 19, 2010 3:05 am
Buna am 3 saptamini si nu am pus alcol in gura vad ca totul decurge normal ,desi inainte beam zilnic ,acuma vreau sa va spun ca sint mult mai limpede la minte si ma simt mult mai bine sper so tin tot asa ESTE SUPER FARA ALCOL !!!! O zi minunata va doresc !

dudaev

:lol: ... asa ESTE SUPER FARA ALCOL !!!!" O zi minunata va doresc !"

ASEMENEA LUI VICTOR ,VA DORESC SI EU : SA AVETI O ZI MINUNATA!

TUDOR AA :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

SALUT TUTUROR ! :)

Pentru cei ce intra pe forum va invit sa scrieti deschis ,fara teama ,de problema pentru care ati accesat acest forum si nu indrazniti ,poate ,sa scrieti.Aici veti gasi persoane abilitate (vezi INTREBARI SI INFORMATII)precum tot asa puteti scrie la rubrica PREZENTATI-VA ori unde simtiti dumneavoastra ca puteti primii ajutor aici pe forum!

O persoana ( de exemplu :tu ) care are curiozitatea sa afle si parerea altor persone inseamna ca-i pasa de propria sa persoana si asta denota ca este o persoana inteligenta si asta-i da sansa sa se recupereze.

Numele meu este Tudor si sint alcoolic abstinent!

DEPENDENTA DE ALCOOL ESTE O BOALA ,NU ESTE UN VICIU !


Iata povestea mea :
Povestea unui om recuperat, nu vindecat

Scriu aceasta poveste cu speranta ca si alti oameni sa poata invata din greselile trecutului meu .Am baut prima data peste masura in liceu .mi-am zis ca a fost un accident! Accident ce s-a repetat de mai multe ori in armata.In anii ce au urmat exagerarile mele la consumul de alcool se limitau la petreceri ocazionale !La 26 de ani am baut prima data la servici,singura grija era sa nu ne vada seful .Am schimbat serviciul am schimbat si prietenii de pahar si nu a durat mult pina am inceput sa beau iar la servici .Nu beam cantitati mari ,insa devenise un obicei zilnic.La 36 de ani a fost prima data in drum spre servici ca imi era rau si nu stiam ce sa fac sa imi revin dupa un consum exagerat de alcool .IN ACEA DIMINEATA MI-AM PUS INTREBAREA :CE FAC ? NU ESTE BINE !! Stiam ca numai alcolicii beau dimineata sa functioneze .Si totusi am baut acea sticluta de alcool.Am constatat ca mi-am revenit. Si nu mi-am mai pus intrebarea daca este bine sau nu .deja devenise obicei si nu mai functionam daca nu beam si dimineata !Imi doream sa ma opresc dar nu mai reuseam deja eram dependent .M-am internat la detox. cu speranta sa ma refac si dupa o perioada sa incep sa beau controlat .Sanatatea incepuse sa –mi fie afectata M-am Abtinut de la a bea alcool 9 luni iar cind am reluat bautul am facut-o bind mult mai mult ca inainte .ERAU SEMNELE UNUI ALCOLISM (etilism cronic )nu m-am oprit decit atunci cind m-am imbolnavit de hepatita etilica .Nu am reusit decit sa ma ABTIN de la bautura decit 6 luni !De atunci am incercat sa beau controlat lucru ce nu mi-a reusit NICIODATA prea mult timp iar dupa un timp vazind ca nu reusesc ma opream ,insa foarte greu !Am incercat diferite trucuri;sa beau numai bere ,sa beau numai vin ,sa beau doar la sfirsit de saptamina .Nu mi-au reusit nimic din toate astea !Parintii ma avertizase ca daca voi continua sa beau voi sfirsii ca cei doi unchi ai mei ce au murit din cauza bolilor generate de alcolism.Dependenta mea de alcool era mult mai mare decit vointa .Intr-o duminica sotia m-a intrebat de ce beau atit si i-am raspuns ca nu stiu ,desii stiam !
PINA INTR-O ZI BINECUVINTATA DE 14 MARTIE CIND AM ILUAT DECIZIA SA NU MAI BEAU SI DE ATUNCI II MULTIUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM MAI BAUT AZI 14 MARTIE S-AU IMPINIT 2 ANI DE ATUNCI !
INTENTIONEZ SA NU MAI FAC ASTA!.CIT TIMP ?NU STIU !INSA IN FIECARE DIMINEATA IMI PROPUN SA NU BEAU IAR SEARA II MULTUMESC DOMNULUI CA NU AM BAUT ALCOOL !
Sint constient ca la mine” primul pahar este prea mult suta prea putine “
SINGUR NU AS FI REUSIT !ABSTINENTA MEA LE-O DATOREZ LUI DUMNEZEU, CUM DUMNEZEU LUCREAZA PRIN OAMENI, SI ALCOLICILOR ANONIMI CARORA LE SINT PROFUND RECUNOSCATOR.
Va rog sa nu luati consumul meu de alcool ca fiind un etalon de consum .Un dependent de alcool are diferite moduri de a consuma care mai devreme sau mai tirziu ( cind deja dependenta este instalata) duce la ruperea legaturilor cu prietenii ,pierderea sanatatii .pierderii pozitiei in societate.a familiei ,apoi a viietii ! Nu este o ordine toate pierderile aste insa deznodamintul este fatal daca alcolicul avertizat continua sa mai bea mult timp !
SI EU IMI SPUNEAM CA “ASTEA NU MI SE POT INTIMPLA MIE “!Si totusi mi s-au desi intimplat pentru ca am fost prea orgolios si nu am vrut sa recunosc ,nici macar mie ,pina nu mi-a ajuns cutitul la os !
Un prieten de la AA spune asa: “Un alcoolic care a constientizat ca are o problema cu controlul consumului de alcool ,chiar daca bea ocazional si bea fara a putea controla cantitatea.continuind sa bea mai are de pierdut ceva ,poate chiar viata” !
EU NU MAI VROIAM SA PIERD NIMIC ! Acum eu sint cel IN CISTIG !Mi-am recistigat increderea in mine locul in familie.in societate si mi-am restabilit sanatatea!NIMIC DIN TOATE ASTEA NU S-AR FI INTIMPLAT DACA NU MI-AS FI RECUNOSCUT DEPENDENTA SI NU AS FI REUSIT SINGUR FARA ALCOOLICII ANONIMI CARORA LE SINT RECUNOSCATOR SI VOUA CELOR CE CITITI ACESTE RINDURI ,EU SPERIND CA VA VOR FI DE FOLOS CELE SCRISE !
Tineti minte:Un catravete odata murat n-o sa mai poata fi nicioda verde.ODATA CE AI DEVENIT DEPENDENT SI NU MAI POTI CONTROLA CANTITATEA DE ALCOOL NU SA MAI FI NICIODATA BAUTOR NORMAL ! O STRIGA CEI CE NU S-AU OPRIT L-A TIMP SI ACUM REGRETA ACOLO UNDE SE AFLA ACUM SI DIN A CAROR EXPERIENTE TREBUIE SA INVATAM PINA NU ESTE PREA TIRZIU !SINT CONSTIENT SI NICI NU IMI MAI DORESC SA FIU UN BAUTOR NORMAL PENRU CA STIU CA ASTA NU VA FI NICIODATA POSIBIL !EXPERIENTA TUTUROR DEPENDETILOR MA ASIGURA DE ASTA !
Viata este frumoasa si fara sa beau alcool
!Aveam tot ce imi trebuie dar eram prea orb sa vad asta .Alcoolul imi intunecase mintile ! Aveam si am familie cu doi copii sanatosi,frati parinti, , acoperis deasupra capului,tot ce isi putea dori un om normal si eu nu am stiut sa ma bucur de toate acestea.Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a luat nimic din toate astea si pot sa ma bucur acum in abstinenta cu adevarat de tot ce am acum !
Nu as fi fost cel ce sint acum daca nu ar fi fost Acoolicii anonimi si le sint profund recunoscator pentru abstinenta mea !SINGUR NU AS FI REUSIT !
“FERICIREA CONSTA IN A VREA CEEA CE AI, nu sa ai ceea ce vrei “

Sint Tudor ,sint alcoolic abstinent si ii sint recunoscator lui DUMNEZEU si voua pentru abstinenta mea !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salutare tuturor! :)

Va urez tuturor ce accesati acest forum sa aveti un CRACIUN FERICIT !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns