021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de admin »

Craciun Fericit la toata lumea
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

BUNA TUTUROR !


. Cei mai mulţi dependenţi îşi doresc să scape de adicţia lor, dar se pare că nu le stă în putere să se elibereze. În general, alcoolicii activi doresc să se însănătoşească şi, cu siguranţă, îşi doresc libertatea faţă de durerea şi haosul din vieţile lor. Din nefericire, ei nu doresc să facă nimic pentru a-şi atinge acest scop şi, deseori, cred că nu există absolut nimic ce ar putea face pentru a se ajuta pe ei înşişi.
Cele mai multe dintre soluţiile pe care alcoolicul, poate, le-a încercat în trecut au implicat încercări de a schimba toată lumea. Într-adevăr, pentru un alcoolic activ încercarea de a schimba restul lumii pare un lucru logic de făcut. Totuşi,atunci cind vrea sa intre in abstinenta , alcoolicul este confruntat brusc şi dureros cu faptul că trebuie să se schimbe pe el însuşi.
Schimbarea unei persoane nu e ceva uşor pentru fiinţele umane şi, în general, trebuie să existe o motivaţie puternică pentru a face Din păcate, cea mai bună şi cea mai eficientă motivaţie pentru a face o astfel de schimbare şi a intra in abstinenta este frica de moarte – sau ceva foarte asemănător. O motivaţie mai slabă tinde să aducă mai puţin decât rezultatele necesare. Oricum, odată ce o persoană dă faţă – în – faţă cu moartea (la modul real sau imaginar) perspectiva lui se va schimba deseori atât de mult încât va începe să facă schimbări la care nu se gândea sau nu putea să se gândească înainte. În limbajul A.A. acest lucru este exprimat prin ‘ajungerea la fundul sacului’. Este în acelaşi timp cea mai utilă, dar şi cel mai dureroasă dintre condiţiile umane. După ce a atins fundul sacului, individul îşi dă seama că dacă nu va face ceva drastic, va avea un viitor trist sau nici unul. Alcoolicii ajung la “fundul sacului” atunci când viitorul nu le mai promite nimic în afară de moarte, de ameninţarea cu închisoarea sau cu închiderea în ospiciu. Totuşi, profunda tragedie a evenimentelor de acest gen se dovedeşte a fi un bun început pentru recuperare. Ei “se redau propriei persoane” (aşa cum s-a întâmplat şi cu fiul risipitor) şi permit procesului de recuperare şi căinţei să înceapă.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut !Sint Tudor Alcoolic abstinent !

Am recitit din postarile de acum un an si vreau sa va spun ca acum dupa ce am recitit comparind cum ma simteam acum un an si anul acesta viata mea ,linistea mea interioara si modul cum imi traiesc viata s-a imbunatati si mai mult si asta datorita faptului ca am inteles sa ma schimb si sa inteleg ca eu si numai eu imi pot rezova problemele si asta o pot face numai fiind abstinent !
Mi-a placut mult acest si acest mesaj .Din pacate pentru forum si poate pentru ea ,LEUL DE MARE ,NU a mai participat pe forum desi recunoscuse ca are probleme cu consumul de alcool. Poate daca reciteste mesajul LEUL DE MARE va reveni .Noi o asteptam.

Re: salut,sint tudor AA
by tudor » Fri Jan 08, 2010 1:55 pm

Salut Leule,salut tuturor! Leule, raspunsurile la intrebarile tale le vei gasi in povestirea mea!
Sint Tudor,sint ALCOOLIC ! De ce spun asta ? Iata : Prin '96 am inceput sa beau din ce ce mai mult ,falsificindu-mi in felul acesta trairile etc. si in final falsificindu-mi viata .In februarie 2001 cind intr-o zi am baut ,pentru prima oara dimineata,s-a aprins beculetul de alarma din mintea mea l-am ignorat si am continuat sa beau in acelasi stil distructiv, dependenta de alcool fiind la mine deja instalata.Dupa un an m-am internat cu scopul de a ma detoxifia de alcool sa fac o pauza si sa beau dupa aceea controlat.
Am facut 9 luni pauza, inceput sa beau, la inceput controlat,pentru ca apoi sa beau din ce in ce mai des si mai mult ca inainte,iar dupa 6 luni m-am internat cu hepatita etilica.Am ignorat sfatul medicilor si dupa 6 luni am reluat baul distructiv .Acum incepusem sa beau pe ascuns si acasa si la munca.Mie imi recunosteam neputinta in fata alcolului dar sotiei ,parintilor,,prietenilor le spuneam ca detin controlul si ca ma pot opri cind vreau.Deja perioadele de baut distructiv alternau cu cele abtinere 3+3.
Sint la Alcolicii Anonimi din data de 7 aprilie 2008,nu am mai baut alcool din 14 martie 2008 ,acum ma simt foarte bine si asta ca sint in program ,familia si-a recapatat increderea in mine,sanatatea la fel.EXISTA si va spun cu mina pe inima ca am si voi puteti avea o viata fericita si fara alcool .Depinde de voi CE ALEGERI FACETI SI CIT SINTETI DISPUSI SA PIERDETI DIN CAUZA ALCOOLULUI!
Alcoolul nu rezolva problemele,el le amplifica.Iar daca ai 100 de probleme daca si bei vei avea una si mai mare in plus. ccCItind rindurile astea va veti ride in barba
" iata-l si pe asta,de ce nu a renuntat inainte sa capat dependenta "Nu am facut asta pentru ca eram prea orgolios,vanitos si credeam ca nu mi-se poate intimpla tocmai mie.
Eu nu spun decit atit FITI SINCERI CU VOI INSIVA! Scrieti pe o hirtie de cite ori ati incercat sa beti cotrolat dupa ce v-ati dat seama sau vi s-a spus ca aveti probleme cu alcolul ,scrieti O coloana cu reusite si una cu esecuri faceti balanta si ginditi- va daca merita sa mai beti .NU UITATI ca alcolul falsifica trairile.
Scrieti apoi cite mai sinteti dispusi sa pierdeti daca veti mai continua sa beti(apropo, de cite ori ati fost amenintati cu "-este pentru ultima data cind iti mai accept asa ceva !",este mai mult ca sigur ca intr-o zi sa se intimple si sa va treziti oricare dintre cei care cititi aceste rinduri sa fiti singuri,sa fiti parasiti si cei dragi sa nu se mai intoarca la voi , daca asta nu au facut asta pina acum.Si eu am fost amenintat si asa cum am mai scris nu am fost dispus sa mai pierd ceva.
Viata este frumoasa si fara alcool,ea este facuta din bucurii mici si mari,si ca fiind treaz le vad si le apreciez acum mult mai bine .Sa ne revedem cu bine pe forum! Despre viata mea in abstinenta va pot povesti! Numai sa doriti!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut , sint Tudor, alcoolic !

Atunci cind mi-am dat seama ca am inceput sa beau diferit decit alti oameni am sperat ca este trecator insa nu a fost asa ! M-am crezut mai tare si m-am bazat pe vointa insa vointa a fost prima care m-a tradat si care ma parasea dupa pimul pahar . La AA am aflat ca nu ceea ce au imi refuzasem sa cred despre mine si anume ca sint slab in fata alcoolului si ca abtinerea nu este o solutie si ca numai acceptarea ca sint dependent de alcool si ca numai abstinent fiind imi pot"controla " boala !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de asido1973 »

Ma bucur pentru tine ca la AA , ai reusit , dar nu inseamna ca asta este obligatoriu pentru toti , si ca cine nu are accept la un grup AA , nu are nici o sansa . Eu am realizat , aici pe forum , ca doar abstinenta , este singura rezolvare la problema mea , si acest lucru l-am realizat datorita unor oameni cu suflet mare , care nu neaparat mergeau la AA . Eu unul , nu am mers la AA , si iata ca am reusit . Sincer , nici nu-mi doresc sa merg , si nu consider ca ar avea rost , atat timp cat se poate si altfel . Respect pe cei ce merg acolo , dar vreau sa spun tuturor , ca se poate si altfel .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

salut , sint Tudor alcoolic

Obiectivul filosofiei A.A este abstinenta permanenta., dar scopul in sine nu este suficient. Odat` cu asta devenim oameni responsabili, multumiti si fericiti. Programul A.A. ne-a oferit mijloace de recuperare sigure si dovedite; n-am intalnit inca un alcoholic care, dorindu-si in mod sincer sa invinga boala , sa nu reuseasca. Este adevarat ca unii dintre bautori nu au reusit. Enumeram cateva dintre motivele esecului lor:
1. Cei care vad in alcoolism mai degraba o problema morala decat o boala.
2. Cei care au suferit deteriorari ale creierului din cauza alcoolului (Deteriorare).
3. Unii au esuat din cauza dependentei de droguri - ei consumau bautura, dar alcoolul nu era problema lor principala.
4. Unii erau fortati sa se alature asociatiei; le lipsea sinceritatea, asa ca abstinenta lor nu avea s` dureze.
5. Unii erau bautori inraiti, dar nu alcoolici. Acestia faceau parte din
punct de vedere mental sau fizic din procentul de 1 din 7 la fiecare o
mie de adulti care sunt alcoolici.
6. Ocazional exista cate un ateu care nu dorea sa accepte conceptul
spiritual care sta la baza programului A.A.
7. Alcoolicul care este “in mod organic”NESINCER are sanse putine.Nu poate fi sincer cu sine insusi.
8. Unii au cautat ajutorul nostru pentru a-si linisti sotiile, angajatorul sau un judecator; altii pentru a evita neplacerile care urmau dupa o betie prelungita. Problema acestora era una temporara. Nu avem nimic de oferit unor astfel de oameni pana cand nu se autocalifica drept alcoolici si pana cand nu isi doresc sa se lase de baut.
9. Cei cu o perioada alcoolica relativ scurta, pentru care bautura este mai mult un incovenient decat o chestiune de viata [i de moarte.
10. Cei care accepta numai o parte a Programului de Doisprezece Pasi, care nu vor incerca sa traiasca conform intregului program. Aceia care doresc sa dea o interpretare deformata si egoista tuturor pasilor pentru scopuri personale.
11. Cei care sunt psihotici. Eventualii membri care apartin uneia din grupele enumerate, cu exceptia motivului nr.9, au putine sanse de recuperare pana cand nu vor vedea in alcoolism o boala si pana cand nu sunt interesati in mod vital sa se vindece.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Tuturor ce citesc si scriu le doresc sa isi rezolvele problemele cu Alcoolul iar celor care isi doresc abstinenta sa si- aiba senina !


viewtopic.php?f=9&t=182
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ,sint Tudor alcoolic !

Postez mai jos un citat al lui ASIDO .mesaj, in care el mentiona ca sint si alte posibilitati ca sa reusim :

"Usor de zis , greu de facut ! Pentru cei care dati sfaturi , va rog sa cititi mai cu atentie , postarile celorlalti si cazul lor . Alexa , a spus foarte clar , ca nu are cum sa mearga la AA , in aceste momente . Ei ii este imposibil sa vorbeasca cu unii din noi la telefon , dar sa mai lipseasca de acasa , cateva ore pentru a merge la AA . De asta de multe ori eu spun , ca exista si alte posibilitati , ca sa reusim ... "am incheiat citatul .

Il invit pe ASIDO sa ne enumere concret " si alte posibilitati ". Este o invitatie a mea sincera sa ne spuna sincer ce si cum a facut el sa ramana abstinent , eu Tudor sperind sa invat sa ma mentin intr-o abstinenta care sa nu fie" plina de draci si de frustrare " asa cum s-a exprimat o persoana ca ar fi abstinenta mea .

Cu respect ,Tudor alcoolic ,va sint recunoscator pentru abstinenta mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de asido1973 »

eu le-am enumerat si am spus cum am reusit , rugamintea mea , chiar si pentru tine , este sa citesti tot ce am postat eu !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ASIDO !

Am citit si recitit postarile tale si vreau sa iti ca stiam de faptul pentru un alcoolic la inceputul abstinetei este bine sa evite vechile anturaje dar in ceea ce ma priveste nu ar fi fost deajuns si nici nu as fi putut evita la nesfirsit locurile unde se beu asa ca am ales priogremul AA ca pentru moment eu pe acesta il cunosc iar altul nu il stiu iar eu ma ghidez dupa :". Ţinând minte că alcoolismul este o boală incurabilă, progresivă, fatală"PROGRAMUL DE 24 DE ORE , CUM SA STAI DEPARTE DE PRIMUL PAHAR ,ATENTIE LA FRUSTRARI SI RESENTIMEMTE ,TERAPIA TELEFON , Schimbări în vechiul tipar de viaţă, „Terapia telefon” SI MAI ALES PE MINE MA AJUTA :


ÎNTRAJUTORAREA
Experienţa ne-a dovedit că nimic nu asigură mai multă imunitate în faţa alcoolului decât munca intensivă cu alţi alcoolici.
Ea dă rezultate, când nici o altă activitate nu ajută. A douăspreze¬cea sugestie a programului nostru sună aşa: "Transmiteţi acest mesaj altor alcoolici! Dumneavoastră îi puteţi ajuta, atunci când nimeni altul n-o poate face. Dumneavoastră le puteţi câştiga încrederea, atunci când nimeni altcineva nu reuşeşte. Nu uitaţi că aveţi de a face cu oameni foarte bolnavi".
Viaţa capătă un nou sens, pentru că deveniţi martorul însă¬nătoşirii unor oameni, îi vedeţi ajutând ei înşişi pe alţii, remarcaţi o fraternitate crescând în jurul dumneavoastră, ajungeţi să aveţi o mulţime de prieteni - toate acestea constituie o experienţă care nu trebuie scăpată. Ştim că nu doriţi să o scăpaţi. Contactul frecvent cu începătorii şi cu ceilalţi membri este latura luminoasă a vieţii noastre.
Dacă printre cunoştinţele dumneavoastră nu există nici un al¬coolic care să dorească să-şi refacă sănătatea, puteţi găsi unul prin intermediul unor doctori, preoţi sau spitale. Veţi găsi astfel oameni care abia aşteaptă să vă ajute. Nu-i abordaţi cu predici sau cu idei reformatoare, pentru că din păcate mai există multe prejudecăţi care, odată stârnite, ridică bariere. Preoţii şi medicii sunt persoane competente, de la care se pot învăţa multe. În acelaşi timp, postura dumneavoastră este remarcabilă prin experienţa proprie cu alcoolul; aveţi o cale unică de ajuta alţi alcoolici. Deci, cooperaţi - nu criticaţi niciodată. Singurul scop urmărit este acela de a fi de ajutor.


Alcoolicul care poate şi este dispus să se facă bine, nu are nevoie de prea multe acte de caritate, în sensul obişnuit al cuvân¬tului şi nici nu le vrea. Cei care se tânguie după bani şi adăpost înainte de a ieşi învingători din încleştarea cu alcoolul, se află pe o pistă falsă. Şi totuşi, noi facem imposibilul să le procurăm toate acestea, când avem un motiv să o facem. Deşi poate părea contra¬dictoriu, credem că nu este.
Problema nu este aceea de a da sau a nu da, ci de când şi cum să dăm. Iată unde se află diferenţa dintre reuşită şi nereuşită. Din momentul în care ne punem munca în slujba lor, alcoolicii încep să depindă de asistenţa noastră şi nu de Dumnezeu. Pretind tot soiul de lucruri, inclusiv faptul că nu pot birui alcoolul, până nu le rezolvă cineva nevoile materiale. Prostii. Unii dintre noi am îndu¬rat lovituri foarte dureroase până să ne intre în cap adevărul. Cu serviciu sau fără, cu soţie sau fără, nu ne-am oprit din băut câtă vreme am depins de alţi oameni şi nu de Dumnezeu.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns